Ana Sayfa Konuk Yazar

Konuk Yazar

Maskeli Balo Sendromlu Günlerdeyiz…

Adeta bir “Maskeli Balo” sendromu sardı dünyayı...yeni yeni tasarımlarla koruyucu aparatlar, aksesuarlar hızla gelişiyor, sanki bu virüs bizimle daha uzun yaşamaya niyetli gibi... Acaba dünyadaki “Maskeli Balo” sendromu daha ne kadar tetiklenmeye devam edecek...

Çiftçi yine alın terinin hakkını alamadı

Hükümet cephesinden bakıldığında, açıkladıkları fiyatları müjde olarak gördüklerine göre çok iyi fiyatlar olduğunu düşünüyorlar. Önceki yıl açıkladıkları fiyatlarla, bu yıl açıkladıkları fiyatları kıyaslayıp, 2020 yılı için iyi fiyat artışı verdik görüntüsü vermeye çalışıyorlar.

Halen Akıllanmıyoruz!..

Herkesi yakından ilgilendiren sıkıntılı ve sancılı bir süreçten geçiyoruz. Yaşam alanlarımızdaki kısıtlamalar, sağlık sorunlarımız, yitirdiğimiz canlar, analar, babalar, çocuklar, kardeşler, dostlar ve daha niceleri…

Ramazanda gıda güvenliği

Öğün sayısının azalacağı, açlık sürelerinin uzayacağı, fiziksel aktivitenin düşeceği ve yaşadığımız covid-19 süreci de göz önünde bulundurularak bu dönemde dengeli beslenme yanında sağlıklı ve güvenilir gıda maddeleri tüketmek de büyük önem taşımaktadır.

Virüs Çok Şeyi Değiştirdi, Değiştirecek!..

İyimser bir beklenti ile şunu ifade etmek istiyorum; bu kriz insanların, şirketlerin, devletlerin kendilerine çeki düzen vermesi ve bundan sonrahayatlarına daha insancıl, eşitlikçi ve bütüncül şekilde devam etmesi için önemli bir fırsat, hatta bence EN ÖNEMLİ FIRSATTIR!..

Virüs İnsanı Öldürür, AÇLIK İNSANLIĞI !..

Ülkeyi yönetenlerin özellikle bu dönemde, dışlayıcı değil, tarım ve gıda sektörünün tüm bileşenlerini sürece katarak, bilimsel önlemlerle krizi yönetmeleri gerekmektedir. Hal böyle iken, bu hafta Tarım ve Orman Bakanlığının oluşturduğu COVID-19 Komisyonuna Ziraat Mühendislerinin dahil edilmemesi ciddi bir çelişki ve çok büyük yanlıştır. Asla kabul edilemez.

Güvenli ve erişilebilir suya ulaşma bir insanlık hakkıdır!

Her alanda olduğu gibi güvenli suya ulaşmak için de tüketicilerin bilinçli ve aktif olması; bir yandan kişisel kullanımlarında tüm önlemleri alarak su tasarrufu sağlarken, diğer yandan su kaynaklarının yönetimi ve su dağıtımının denetimi konusunda yetkili kurumlar üzerinde baskı oluşturması büyük önem taşımaktadır.

Yeni Yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Üzerine…

Yönetmeliğin ne getirip, ne götürdüğüne bakmak gerekirse; yapılan birçok önemli ufak tefek değişikliğin (Bakanlığın adının güncellenmesi, kapsama gıdalara eklenecek besin ögeleri gibi gerekli olan kimi spesifik maddelerin eklenmesi gibi) yanı sıra, Yönetmelik iki temel değişiklik içermektedir.