12.9 C
Ankara
Salı, Mayıs 3, 2022

Konuk Yazar

Ramazan, Covid 19 ve bağışıklık güçlendirici besinler

Ramazan, Covid 19 ve bağışıklık güçlendirici besinler

Ramazanda Gıda Güvenliği

Ramazanda Gıda Güvenliği

Tarım ve Gıda Fiyatlarının Oldukça Popüler Değerlendirmesi

Tarım ve gıda ürünlerinde fiyat oluşumu çok sayıda değişkenin etkisinde gerçekleşir. Bunların her birinin ürün fiyatı üzerinde ciddi etkisi olabilir. Bunun yanında, her bir tarım ve gıda ürünü için fiyat oluşumu farklı süreçler göstermektedir.

Tarım Medyasının Durumu

Dr. Erhan Ekmen | Konuk Yazar | Yaşam için Gıda Geçtiğimiz günlerde Ulusal Tarım Çalıştayı yapıldı. Çalıştayda sosyal medyanın etkin kullanımı açısından ilgi çeken bir yaklaşım sergilendi. Eleştirilme riskine rağmen, her zaman her yere davet edilen klasik konuşmacılar yerine etkinlikte...

2020 Yılı Gıda Fiyatları Analizi

Türkiye’de tarım ürünleri ve gıdada fiyat istikrarsızlığının sürekli görülmesinin nedeni piyasasının ürün bazlı işlememesi ve sektöre topyekün bir bakış anlayışının egemen olmasıdır. Fiyatın piyasada nasıl oluştuğu yeterince bilinmemekte, oluşan fiyatın etkisi enflasyonla ölçülebilmektedir. Enflasyon rakamları üzerinden yapılan değerlendirmeler, çoğu kez tarım sektörü açısından sonuç alıcı öneriler olmaktan uzak kalmaktadır.

Tarımın 2020’de anlaşılan önemini 2021’de ne yapacağız?

Bu sene gündeme damgasını vuran salgın hastalığın da etkisiyle herkesin aklında şu sözler kaldı; “2020 yılında tarımın önemini anladık, inşallah 2021 yılında gereken önemi verdiğimiz bir yıl olur”.

Çiftçi acil yardım paketi istiyor

Çiftçinin sesine kulak verilmeli ve ekonomiye destek paketlerinde bugüne kadar görmezden gelinen tarım sektörü için acil bir "yardım paketi" hazırlanmalıdır.

Gıda enflasyonu sadece ekonomik değil, aynı zamanda sosyal bir sorundur.

Küresel gıda maddeleri fiyatları, temel ürünlerdeki arzların güçlü olması nedeniyle düşerken ülkemizde her ay artmasının ekonomik, sosyal, coğrafi, politik gibi birçok nedeni vardır.

Gıda maddelerindeki küf kaynaklı gizli tehlikeler: Mikotoksinler

Aflatoksin ve Okratoksin başta olmak üzere mikotoksinlerin tekrardan kapsamlı olarak ele alınması ve ülkemizin bu konudaki politikalarını gözden geçirmesi gerekmektedir.

Tarımsal destekleme bütçemizin 2021 yılında artırılmaması, kasıtlı değil ise, çok yanlış bir tercihtir, akıl tutulmasıdır.

Tarımsal destekleme bütçemizin 2021 yılında artırılmaması, kasıtlı değil ise, çok yanlış bir tercihtir, akıl tutulmasıdır.

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...

Air Anka Havayolları iş ilanları

İzmir merkezli kurulan hava kargo şirketi Air Anka Havayolları, pilot alımlarına başladı. Şirket, kaptan pilot, ikinci pilot, yükleme uzmanı...

Eyyüpoğlu: ”Kuraklık nedeniyle ürün kaybı yüzde 90’ları bulabilir”

Şanlıurfa'da, yağış yetersizliğinden dolayı hububat ekili alanın 2 milyon dönümünde kuraklık yaşanıyor. Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, ''çiftçinin perişan'' olduğunu söyledi.