Süt üreticisi batıyor

Süt üreticisi temmuz ayından bu yana zor günler yaşıyor. İşin içinden çıkamaz hale gelmiş durumda. Devletin desteklediği bu sektör, yine devlet tarafından enteresan bir şekilde görmezden geliniyor.

Zeytinyağı için yeni bir söylem geliştirmeliyiz!

Tarımsal ürünler, her geçen gün daha stratejik hale gelirken, ürünlerin konumlanması da önemini artırıyor. Türkiye, coğrafi olarak Akdeniz kuşağında olmanın avantajlarını farklı ürünlerle kullanıyor. Ancak bunu dünyaya anlatmada sorun yaşıyor.

Yaz bunları!

Şemsettin amcanın ve Hatice ablanın kaygılarını gıdada rant peşinde koşan büyük holding politikalarına esir edersek, bu ah ile yediğimiz her lokma boğazımızda düğümlenecektir.

Farkında Olalım – Bilinçli Kullanalım

Dünya Sağlık Örgütü tarafından alınan karar ile 18 Kasım’ın içinde yer aldığı hafta Dünya’da “Antibiyotik Farkındalık Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bununla birlikte Avrupa düzeyinde ise 18 Kasım “Antibiyotik Farkındalık Günü” olarak devam etmektedir. Antibiyotik farkındalığı yaklaşımının en önemli parçası kuşkusuz “Antimikrobiyal Direnç” kavramıdır.

Güçlü prebiyotik ‘ELMA‘

Sonbahar mevsiminin en faydalı meyvelerinden elmanın güçlü bir prebiyotik olduğunu biliyor muydunuz?

Noktalar-1

Tarım sektörü dışındaki sektörlerde ithalattan vazgeçilerek yerlileşme adımları atılırken, can damarı sektör tarımda sürekli ithalat kozunun kullanılması yıllarca altından kalkamayacağımız zararlara bizi sürükleyecektir.

Aydın ili, huzurlu şehir olmanın ötesinde lider de olmak istiyor

Aydın’ın, gelir dağılımının en iyi illerden biri olduğunu düşünüyorum. Bunun sebebi ise, kırsal kalkınmanın en iyi yaşanan şehirlerden biri olduğu için. İncir, zeytin, kestane, çilek, bal, pamuk gibi tarımsal ürünlerde öncü şehirlerden biridir. Süt ürünlerinde komşusu İzmir, Manisa ve Denizli ile yarışabiliyor. Yine deniz ürünlerinde de lider şehirlerden biri durumunda. Güzel ama yetmiyor!

Noktalar

Tarım politikalarında dengelenme bir türlü gerçekleşemiyor. İthalat kartını sürekli elinde tutan hükümetlerin üreticilere güven vermemesi, üreticileri hızla sektör dışına atıyor. Bir sektörü geliştirebilmenin yolu ise ithalatı tamamen ortadan kaldırarak, içeride üretimin belirli rezerve ulaşmasına kadar fiyatta oluşabilecek dengesizliklerin, devletin imkanları ile desteklenmesinden geçiyor.

Yazarlar

4,067BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
341TakipçilerTakip Et
452TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.