Ana Sayfa Konuk Yazar

Konuk Yazar

Halk sağlığı ve gıda güvenliği, işletme başı yılda ortalama bir kez yapılan denetimle sağlanamaz!

Halk sağlığı ve gıda güvenliği, işletme başı yılda ortalama bir kez yapılan denetimle sağlanamaz!

İkinci Çeyrek Büyüme Rakamları ve Tarım Sektörü

Türkiye’nin 2020 yılı ikinci çeyrek dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) rakamları 31 Ağustos 2020 günü TÜİK tarafından açıklandı. Açıklanan rakamlara göre GSYH 2020 yılı ikinci çeyreğinde %9.9 azalış göstermiştir. GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde 2020 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak;hizmetler sektörü %25.0, sanayi sektörü %16.5, inşaat sektörü %2.7 azalmıştır. Tarım sektörü %4.0, bilgi ve iletişim faaliyetleri %11.0, finans ve sigorta faaliyetleri %27.8, gayrimenkul faaliyetleri %1.7 artış göstermiştir.

Haziran enflasyonu ve COVID-19 etkisinde gıda fiyatları

Tarım ürünleri ve gıda fiyatları üzerine çok sayıda faktör etki etmektedir. Toprak sahipliğinden-sermaye sahipliğine, ucuz gıda talebinden-organik ürün tercihine, açık pazar ürünü tercihinden-yüksek standart arayışına kadar pek çok faktör sektörün yönünü ve gelişimini belirlemektedir. Bütün bu faktörlere COVID-19 salgın etkisinin oluşturduğu pazar belirsizliği de eklenmiştir.

“Bugün 7 Haziran “Dünya Gıda Güvenliği Günü”.

Bugün hepimizi korkulu bekleyişler ile evlere tıkan Korona salgınında daha öncelerinde sanki hiçbir hastalık etkeni yokmuş gibi Korona ile birlikte 7'den 77'ye hijyen kurallarını öğrenmeye ve harfiyen uygulamaya başladık. Bu durum toplumumuz için çok memnuniyet verici bir gelişme. Çünkü,gıda güvenliğinde hijyen en önemli kriterdir. Hijyenin olmadığı yerde gıda güvenliğinden bahsedemeyiz.

Beyaz Hayat: Süt

Bugün DÜNYA SÜT GÜNÜ. Süt hakkında neler biliyoruz? Gelin bugün bu bilgilerimizi tazeleyelim.

Maskeli Balo Sendromlu Günlerdeyiz…

Adeta bir “Maskeli Balo” sendromu sardı dünyayı...yeni yeni tasarımlarla koruyucu aparatlar, aksesuarlar hızla gelişiyor, sanki bu virüs bizimle daha uzun yaşamaya niyetli gibi... Acaba dünyadaki “Maskeli Balo” sendromu daha ne kadar tetiklenmeye devam edecek...

Çiftçi yine alın terinin hakkını alamadı

Hükümet cephesinden bakıldığında, açıkladıkları fiyatları müjde olarak gördüklerine göre çok iyi fiyatlar olduğunu düşünüyorlar. Önceki yıl açıkladıkları fiyatlarla, bu yıl açıkladıkları fiyatları kıyaslayıp, 2020 yılı için iyi fiyat artışı verdik görüntüsü vermeye çalışıyorlar.

Halen Akıllanmıyoruz!..

Herkesi yakından ilgilendiren sıkıntılı ve sancılı bir süreçten geçiyoruz. Yaşam alanlarımızdaki kısıtlamalar, sağlık sorunlarımız, yitirdiğimiz canlar, analar, babalar, çocuklar, kardeşler, dostlar ve daha niceleri…