Ana Sayfa Konuk Yazar

Konuk Yazar

İşadamlarına Tayvan Notları…

İş gezisine çıkacak işadamları için Uzakdoğu, en çok soru alan bölgelerin başında geliyor. Dünyadaki en cazip bölgenin de Pasifik ve Doğu Asya olduğunu söyleyebiliriz.

Gıda Mühendisi Halkın Sağlık Güvencesidir

Tarım ve Orman Bakanına ve Bakanlığına düşen istihdamı arttırmak olmalıdır. Zira kamu istihdamı özel sektör istihdamını da beraberinde getirecektir. Ve gerek özel sektörde gerekse kamuda istihdam edilecek Gıda Mühendisi sayısı ne kadar çok olursa, hemen hemen her gün yaşadığımız gıda terörünün önüne geçilmesi de o derecede mümkün olacaktır.

Mutfakta dijital teknolojiler

Dijital alanda yaşanan devrim niteliğindeki atılımlar evlerimizin mutfaklarına kadar girmiştir. Mutfaklarda görebileceğimiz her türlü dijital yenilik nesnelerin interneti-internet of things (IoT) kavramı ile yakından ilişkilidir.

Kutsal İçecek: Süt!

Süt üreticileri çok moralsiz ve çaresizlik içerisinde. Biraz içimizi rahatlatır mı bilemiyorum ama üretim sürecindeki tarım sektörünün her adımında durum iç açıcı görüntü vermiyor. Yani sorun sadece süt üreticisinin girdi maliyetlerinde değil.

Gıda kaygısının büyüklüğünden neredeyse “Kaygı Bakanlığı” kurulacak!

Sözün özü; tüketici sorgulamalı, sesini çıkarmalı, sanayi de bu durumu desteklemelidir. “Gıda sektörü; tüketiciden uzaklaşmaya başladıysa inandırıcılığı kaybeder!”

Süt üreticisinin kayıp yılı: 2018

Ekonomide dengelenme, toparlanma söylemleri süt üreticisinin hala çok uzağındadır. Ülke hepimizindir ve tüm kesimlerde feryat çok şiddetlidir.

Ödem atıcı maydanoz kürleri sağlık açısından ne kadar güvenli?

Genelde sağlıklı kişilerde ödem gözlenmez. Ancak, uzun süre oturmak, hareketsiz yaşam tarzı, tuz ve tuzlu gıdaların sıklıkla tüketilmesi, regl ve hamilelik dönemi hormonal değişiklikler, steroid kullanımı ödeme neden olabilir.

Gıdalardaki sahteciliği nasıl önleriz?

Balın sahte, zeytinyağının karışık olduğundan yani yiyeceklerin hileli oluşundan, gıdaların aslına uygunluğundan şüphe duymayan var mıdır?