0.3 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

Konuk Yazar

Gıda enflasyonu sadece ekonomik değil, aynı zamanda sosyal bir sorundur.

Küresel gıda maddeleri fiyatları, temel ürünlerdeki arzların güçlü olması nedeniyle düşerken ülkemizde her ay artmasının ekonomik, sosyal, coğrafi, politik gibi birçok nedeni vardır.

Gıda maddelerindeki küf kaynaklı gizli tehlikeler: Mikotoksinler

Aflatoksin ve Okratoksin başta olmak üzere mikotoksinlerin tekrardan kapsamlı olarak ele alınması ve ülkemizin bu konudaki politikalarını gözden geçirmesi gerekmektedir.

Tarımsal destekleme bütçemizin 2021 yılında artırılmaması, kasıtlı değil ise, çok yanlış bir tercihtir, akıl tutulmasıdır.

Tarımsal destekleme bütçemizin 2021 yılında artırılmaması, kasıtlı değil ise, çok yanlış bir tercihtir, akıl tutulmasıdır.

Siz sadece trans yağ mı gördünüz?

“Okul gıdası” denildiğinde, içinde “okul” geçiyor diyerek Milli Eğitim Bakanlığı sahipleniyor. İçinde “gıda” geçiyor diyerek hangi bakanlık sahiplenebilir ki?

COVID-19 Salgın Döneminde Semt Pazarlarının Yönetimi

Açık alan olması nedeniyle semt pazarlarında virüs bulaşma riskinin kapalı alan satış mağazalarına göre daha düşük olacağı sağlık uzmanlarınca dile getirilmektedir. Bu durumda COVİT-19 salgın döneminde semt pazarlarının yaş sebze ve meyve temininde daha etkin kullanılması gerekmektedir.

COVID-19 Pandemi Etkisinde Gıda Fiyatları

Türkiye’de 2020 yılının on bir ayında; tüketici fiyat endeksi (TÜFE) 2019 Aralık ayına göre %13,19, 2019 Kasım ayına göre %14,03 artış göstermişken, gıda ve alkolsüz içecekler grubu 2019 Aralık ayına göre %17,64, 2019 Kasım ayına göre %21,08 artış göstermiştir.

Pandemi Sürecinde Neler Oluyor!..

Acilen ülke yönetimi, iktidarı, muhalefeti ve konuya taraf ve bilgi sahibi tüm sivil toplum örgütleri ile toplanarak, öncelikli ihtiyaçları belirlemeli ve ona göre yol ve eylem planlarını uygulamaya koymalıdır.

Tarım Ürünleri ve Gıda Piyasası İşleyişi ve Kurumsal Yapılar

Covit-19 pandemi etkisinin belirleyici olmaya başladığı yeni dönemde, gıdayı sorun olmaktan çıkarmak için tarım ürünleri piyasasının etkin işlemesini sağlayacak yeni kurumsal düzenlemelere ihtiyaç olduğu anlaşılmaktadır.

Uyarmıştık: Doğal Afet Şartları Güvenli Gıda ve Temiz Suya Erişimin Önemini Azaltmamalı

Uyarmıştık: Doğal Afet Şartları Güvenli Gıda ve Temiz Suya Erişimin Önemini Azaltmamalı

Doğal afet şartları güvenli gıda ve temiz suya erişimin önemini azaltmasın

Doğal afetlerin hemen sonrasında gıda ve su güvenliği kontrol altına alınmalıdır. Bunun için de olası bulaşıların önlenmesi önemlidir.

Son Haberler

Üç GDO ürünün ithalatına onay

Tarım ve Orman Bakanlığı, hayvan yemlerinde kullanılmak üzere genetiği değiştirilmiş (GDO) 2 soya ve 1 mısır çeşidinin ithalatına onay verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığında yeni atamalar

Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcılığına Yunus Bayram; Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne Oktay Öcal; Et ve Süt Kurumunda açık bulunan Yönetim Kurulu Üyeliğine ise Cemal Çalık atandı.

Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!

Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarının Koronavirüsün öncü belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.