Farkında Olalım – Bilinçli Kullanalım

Dünya Sağlık Örgütü tarafından alınan karar ile 18 Kasım’ın içinde yer aldığı hafta Dünya’da “Antibiyotik Farkındalık Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bununla birlikte Avrupa düzeyinde ise 18 Kasım “Antibiyotik Farkındalık Günü” olarak devam etmektedir. Antibiyotik farkındalığı yaklaşımının en önemli parçası kuşkusuz “Antimikrobiyal Direnç” kavramıdır.

Güçlü prebiyotik ‘ELMA‘

Sonbahar mevsiminin en faydalı meyvelerinden elmanın güçlü bir prebiyotik olduğunu biliyor muydunuz?

Noktalar-1

Tarım sektörü dışındaki sektörlerde ithalattan vazgeçilerek yerlileşme adımları atılırken, can damarı sektör tarımda sürekli ithalat kozunun kullanılması yıllarca altından kalkamayacağımız zararlara bizi sürükleyecektir.

Aydın ili, huzurlu şehir olmanın ötesinde lider de olmak istiyor

Aydın’ın, gelir dağılımının en iyi illerden biri olduğunu düşünüyorum. Bunun sebebi ise, kırsal kalkınmanın en iyi yaşanan şehirlerden biri olduğu için. İncir, zeytin, kestane, çilek, bal, pamuk gibi tarımsal ürünlerde öncü şehirlerden biridir. Süt ürünlerinde komşusu İzmir, Manisa ve Denizli ile yarışabiliyor. Yine deniz ürünlerinde de lider şehirlerden biri durumunda. Güzel ama yetmiyor!

Noktalar

Tarım politikalarında dengelenme bir türlü gerçekleşemiyor. İthalat kartını sürekli elinde tutan hükümetlerin üreticilere güven vermemesi, üreticileri hızla sektör dışına atıyor. Bir sektörü geliştirebilmenin yolu ise ithalatı tamamen ortadan kaldırarak, içeride üretimin belirli rezerve ulaşmasına kadar fiyatta oluşabilecek dengesizliklerin, devletin imkanları ile desteklenmesinden geçiyor.

Üç Ayrı Kurum Tarafından Denetlenen Okul Kantinleri ve Yemekhanelerinde Gıda Güvenilirliği

2018-2019 eğitim-öğretim yılının sağlıklı, güvenilir gıda tüketiminin temin edildiği mutlu ve başarılı bir yıl olması temennilerim ile MEB bünyesindeki kantin, yemekhane vb işletmelerde ülkemizde uygulanan yasal gereklilikler ve gıda hijyen uygulamaları konusunda kısaca bilgi vermek isterim.

Fındık piyasasında neler oluyor?..

Ülkemizin tarım ürünü ihracatında birinci sırada olan, Karadeniz Bölgemizin işi, aşı ve en önemli geçim kaynağı olan fındık piyasası, serbest piyasanın insafına terk edilmiş durumda. Özellikle en büyük ihracatçının, en büyük ithalatçıya satılması ile başlayan bu süreçte, üreticilerimizin sıkıntıları da giderek artmaya devam ediyor.

Gramaj oyunu son bulmalı!

Gramaj oyunu bizler tanıdık geliyor. Önce ekmeğimizin gramajıyla oynadılar. Piyasanın hakim firmaları bugünde güçlerini kendi çıkarları doğrultusunda tüketicileri aldatan yanıltan küçük gramaj oyunlarına başvurmaktadır. Zamma zam demektense gramaj ve fiyat oyunlarıyla tüketicilerin aklıyla dalga geçmektedirler.

Yazarlar

3,937BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
348TakipçilerTakip Et
443TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.