Ana Sayfa Konuk Yazar

Konuk Yazar

Karıştırılan kavramlar: Gıda güvenliği, gıda güvencesi ve gıda egemenliği

Gıda güvencesi ifadesi sıklıkla gıda güvenliği ifadesi ile karıştırılmakta veya birbiri yerine kullanılmaktadır. Gıda egemenliği kavramı ise, ne yazık ki pek bilinmemektedir. Bunun bir örneğini de dün Ankara Polatlı’da gerçekleştirilen Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) 69. Geleneksel Hasat Bayramı’nda yaşandı.

FINDIK Bizim, ÇİFTÇİ Bizim, ÜLKE Bizim, SİZ KİME TARAFSINIZ !..

Karadeniz bölgemizin ana ürünü, ülkemizin tarımsal ürün ihracatında birinci sırada yer alan fındık, bu sene üreticiye dalda umut olarak gözüküyor!.. Lokal sıkıntıların dışında tarımsal anlamda ciddi bir problem yaşamayan fındık üreticisi, hasada gün sayıyor. Daldaki fındık olgunlaşarak içini dolduruyor. Kısmetse bölgedeki fındık hasadı da 15-20 gün içinde başlanacak.

İşadamlarına Tayvan Notları…

İş gezisine çıkacak işadamları için Uzakdoğu, en çok soru alan bölgelerin başında geliyor. Dünyadaki en cazip bölgenin de Pasifik ve Doğu Asya olduğunu söyleyebiliriz.

Gıda Mühendisi Halkın Sağlık Güvencesidir

Tarım ve Orman Bakanına ve Bakanlığına düşen istihdamı arttırmak olmalıdır. Zira kamu istihdamı özel sektör istihdamını da beraberinde getirecektir. Ve gerek özel sektörde gerekse kamuda istihdam edilecek Gıda Mühendisi sayısı ne kadar çok olursa, hemen hemen her gün yaşadığımız gıda terörünün önüne geçilmesi de o derecede mümkün olacaktır.

Mutfakta dijital teknolojiler

Dijital alanda yaşanan devrim niteliğindeki atılımlar evlerimizin mutfaklarına kadar girmiştir. Mutfaklarda görebileceğimiz her türlü dijital yenilik nesnelerin interneti-internet of things (IoT) kavramı ile yakından ilişkilidir.

Kutsal İçecek: Süt!

Süt üreticileri çok moralsiz ve çaresizlik içerisinde. Biraz içimizi rahatlatır mı bilemiyorum ama üretim sürecindeki tarım sektörünün her adımında durum iç açıcı görüntü vermiyor. Yani sorun sadece süt üreticisinin girdi maliyetlerinde değil.

Gıda kaygısının büyüklüğünden neredeyse “Kaygı Bakanlığı” kurulacak!

Sözün özü; tüketici sorgulamalı, sesini çıkarmalı, sanayi de bu durumu desteklemelidir. “Gıda sektörü; tüketiciden uzaklaşmaya başladıysa inandırıcılığı kaybeder!”

Süt üreticisinin kayıp yılı: 2018

Ekonomide dengelenme, toparlanma söylemleri süt üreticisinin hala çok uzağındadır. Ülke hepimizindir ve tüm kesimlerde feryat çok şiddetlidir.