Ana Sayfa Beslenme

Beslenme

Beslenme kategorisinde, anne-bebek beslenmesi, anne-çocuk beslenmesi, bebek ve çocuk beslenmesi, kişisel beslenme, yaşlılıkta beslenme, beslenme ilkeleri, beslenme ve sağlık, beslenme regülasyonları, beslenme bilimi konularında haberlere yer verilmektedir.

Prof. Dr. Aziz Ekşi: Meyve suyu meyvenin özüdür

Beslenme açısından yararlı bir ürün olan meyve suyu hakkında, doğru sanılan yanlışlara açıklık getiren Prof. Dr. Aziz Ekşi, tüketicinin zihnini meşgul eden sorulara yanıt verdi.

10 adımda doğurganlık diyeti

Beslenme ile ilgili her gün pek çok haber okuyoruz. Ancak konu anne olabilmek olunca daha da hassas davranıyoruz. İşte işin uzmanından anne olmak isteyenlere basit ama etkili tüyolar…

Yemeğinize acı biber katın, vücudunuz ısınsın!

Dr. Sebahattin Karahan: “Kış aylarında ısınmak için aşırı meyve tüketmek yerine acı biber yiyin, yemeğinize karabiber serpin, çayınıza ya da suyunuza karanfil koyun. Şeker de enerji verir ancak basit şekerler yerine, kompleks şekerli gıdalardan tatlı patates, havuç, kabak ve lahana tüketilmeli.”

Kalbiniz için her gün 1 avokado

Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak, “Her gün 1 adet avokado yiyin; tadını sevmiyorsanız mayonez yerine kullanabilir, zeytinyağı, limon ve sarımsaklı sosla salatasını yapabilir veya tostun içerisine peynir yerine koyarak tüketebilirsiniz. Bu, bir ay içerisinde trigliserit oranınızı yüzde 15 oranında düşürecektir” diyor.

Bu besinlerle bu ilaçları bir arada tüketmeyin!

Sarımsaktan greyfurta, ıspanaktan muza, sütten yoğurda… Her biri şifa kaynağı olan besinler bazı ilaç türleriyle bir araya geldiğinde etkileşime girerek tam tersine olumsuz sonuçlara da yol açabiliyor.

Kalp hastalıklarından koruyan 11 beslenme önerisi

Kalp damar hastalıklarından korunma ya da tedavi için uygulanacakların başında ideal kiloya sahip olmak yer alıyor. Bunun için ilk olarak yaşam tarzı değişikliğine giderek, hafif gıdalarla dengeli beslenmeye özen göstermek gerekiyor.

Çay ve kahveyi ne zaman ve ne kadar tüketmeli?

Dünyada sudan sonra en fazla tercih edilen içeceklerin başında çay ve kahve geliyor. Peki, çay mı, yoksa kahve mi tercih edilmeli? Bu iki içeceğin sağlığa olan etkileri neler? Ne zaman ve ne kadar tüketilmeli? Bu konudaki bilimsel veriler neler söylüyor?

Soğuk Algınlığının Şifası: Tavuk Suyu Çorba

Uzmanlar, tavuk suyunun insan vücudundaki hücrelerin büyümesi ve onarımı için gerekli olan aminoasit açısından çok zengin bir kaynak olduğunu, soğuk kış günlerinde sıklıkla karşılaşılan hastalıklara karşı vücudu koruduğunu söylüyor.

Yazarlar

4,068BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
346TakipçilerTakip Et
453TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.