Beslenme

Beslenme

Beslenme kategorisinde, anne-bebek beslenmesi, anne-çocuk beslenmesi, bebek ve çocuk beslenmesi, kişisel beslenme, yaşlılıkta beslenme, beslenme ilkeleri, beslenme ve sağlık, beslenme regülasyonları, beslenme bilimi konularında haberlere yer verilmektedir.

Bu besinlerle tok kalarak zayıflayabilirsiniz!

Bir oturuşta 12 tane elma ya da 2 su bardağı yulaf ezmesi yediğinizde şüphesiz mideniz fazlasıyla dolar ve uzun süre bir şey yiyemeyecek hale gelirsiniz. Oysa bazı besinler var ki tam da böyle bir etki yaratıyor ve bu besinlerle uzun süre tok kalarak kilo vermek de mümkün oluyor.

Şimdi tam nar zamanı

İçindeki onlarca minik tanesi gibi, faydaları da onlarca! Özellikle kırmızı rengini veren ‘antosiyanin’ bileşeni sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor, gripten kansere dek birçok hastalığı önlüyor.

Boza hakkında bilmeniz gerekenler

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, vücut direncini arttırıyor, hastalıklara karşı koruma kalkanı sağlıyor. Bu şahane ve özgün tadı sevmeyen yok gibi. Peki, boza alırken nelere dikkat...

Erdoğan’dan beslenme tavsiyeleri konusunda çıkış

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde bir araya geldiği Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu üyelerinden, beslenme ve gıda konusunda vatandaşın aklını karıştıran farklı açıklamaları çözmelerini istedi.

Tamamlayıcı besinlere geçişin püf noktaları

Bebeklerin doğumdan itibaren ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğini, bu süreçte su dahi vermemenin önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, tamamlayıcı gıdalara geçiş konusunda da annelere tavsiyelerde bulundu.

Soğuk kış günlerinin içimizi ısıtan besinleri

Güneşin etkisini azalttığı, kendimizi yorgun hissettiğimiz bu soğuk kış günlerinde hem bağışıklık sistemimizi güçlendirmek hem de içimizi ısıtmak besinlerle mümkün. İşte içimizi ısıtan besinler…

Bir yudumunda bile şifa var!

Hem sağlıklı beslenmek hem de kilo almamak istiyorsanız, çorba için! Çorba içmek, sizi hem hastalıklara karşı korur hem de sağlıklı beslenerek kilo vermenize yardımcı olur.

Demir eksikliğini önlemek için bu tavsiyelere dikkat!

Yanlış beslenme veya bazı hastalıklar sebebiyle vücuttaki demir mineralinin yetersizliği anlamına gelen demir eksikliği, halsizlik, yorgunluk, huzursuzluk, baş ağrısı, baş dönmesi gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. C vitamininin demirin emilimini artırdığını belirten uzmanlar, yumurtayı portakal suyu veya domatesle, köftenin yeşil salata ile tüketilmesinin demirin emilimini artırmak açısından önemli olduğunu vurguluyor. Uzmanlara göre, ıspanak yoğurt ile tüketildiğinde demir emilimi azalıyor; ıspanak yumurta ile pişirilmeli.

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.