Ana Sayfa Beslenme

Beslenme

Arı sütünden gelen mucize

Bağışıklık sisteminin performansını yükselten arı sütü aynı zamanda hücre yenileyici özelliği ile yaşlanmayı da geciktiriyor. Cilt ve saç sağlığına da birebir iyi gelen arı sütü aynı zamanda üreme sisteminde de olumlu etkiler yaratıyor.

Pandemide turşunun gücünden faydalanın!

Bir yandan Covid-19 enfeksiyonu, bir yandan mevsimsel hastalıklar derken bağışıklık sisteminin güçlü olması her zamankinden çok daha önemli. Turşu ise lezzetli olduğu kadar bağışıklığı güçlendirmeye katkı sağlamasıyla da öne çıkan besinler arasında yer alıyor.

Koronavirüs geçirenler için önemli beslenme önerileri

Son dönemlerde Covid 19 ile ilgili yapılan çalışmalar, virüse yakalanıp iyileştikten sonra tekrar hasta olunabildiğini ortaya koyuyor. Bu sebeple koronavirüsü atlatmış kişilerin de bulaş yollarına çok dikkat etmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi gerekiyor. Vücut direncini artırmanın en önemli yollarından biri de sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeninden geçiyor.

Fast food geçici mutluluk, obezite depresyon getiriyor

Pek çok insan hamburger, patates kızartması ve pizza gibi gıdaları tükettiği zaman kendini mutlu hissettiğini belirtiyor ancak bu iyilik hali yerini pişmanlık, kilo alımı ve hastalıklara bırakıyor.

Akciğerinizi bu besinlerle güçlendirin!

Covid-19 pandemisinde yapılan çalışmalar, koronavirüsün solunum sistemimizin en önemli organı olan akciğerler üzerinde tutuluma yol açarak nefes darlığı, solunum yetmezliği ve zatürre gibi önemli sorunlara yol açtığını gösteriyor. Bu nedenle akciğer fonksiyonunu güçlendirmek bu pandemide ayrı bir öneme sahip.

Soğuk havalara özel ballı içecekler

Özellikle soğuk algınlığı, grip, üst solunum yolu enfeksiyonu, Covid-19 gibi bulaşıcı hastalıklara karşı uzmanlar, ham bal ile yapılabilecek doğal karışım kürlerini tavsiye ediyor.

Bağışıklığı güçlendirecek 6 öneri

Covid-19 enfeksiyonundan korunma da bağışıklık sisteminin güçlü olması çok önemli. Yapılan çalışmalar, aynı miktarda virüs ile karşılaşan iki bireyden bağışıklık sistemi zayıf olanın olmayana göre hastalığa daha kolay yakalandığı ve daha uzun sürede iyileştiğini gösteriyor.

Amatör koşuculara özel beslenme önerileri

Dyt. Duygu Gencel: “Yorulmadan koşabilmek için doğru enerji dengesi kurabilmek gerekir. Yapılan koşunun süresine bağlı olacak şekilde koşu öncesi, sırası ve sonrasında beslenmenin doğru planlanması performansı olumlu yönde etkiler.”