2.4 C
Ankara
Cumartesi, Şubat 27, 2021

Beslenme

Doğru gıda takviyesi kullanımı için “Tavsiyen Eczanede”

Bayer Tüketici Sağlığı, İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile eczacılar için uzun dönemli bir sertifika programı başlattı. Tüketicilerin gıda takviyeleri konusunda doğru yönlendirilmesi, halk sağlığının korunması ve eczacıların desteklenmesi amacıyla hazırlanan “Tavsiyen Eczanede” sertifikalı eğitim programı, 2021 yılı haziran ayı sonuna kadar 27 bin eczacıya erişilebilir olacak.

Dikkat! Bağışıklık bağırsaklarda başlıyor!

Yüzyılın salgın hastalığı Covid-19 enfeksiyonuna karşı güçlü bir bağışıklık sistemi olmazsa olmazlar arasında yer alırken, bağışıklığın bağırsaklarımızda başladığını biliyor muydunuz?

Lokmanızı en az 15 kere çiğneyin

Hızlı yemek yeme alışkanlığınızla vedalaşın! Hızlı yemek tüketiminin kötü bir beslenme alışkanlığı olduğunu belirten uzmanlar, başta sindirim sağlığı olmak üzere genel sağlık üzerinde olumsuz sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

Pandemide asla yapmamanız gereken beslenme hataları

Pandemi sürecinde değişen beslenme rutinimizde yaptığımız bazı hatalı alışkanlıklarımız var ki bağışıklık sistemimizi güçlendirmek yerine tam aksine zayıflatabiliyor, hatta bazı önemli hastalıkların tetiklenmesine bile yol açabiliyor. Peki, pandemi sürecinde asla yapmamamız gereken beslenme hataları neler?

Diyetinize maden suyu ekleyebilirsiniz

Gıda Mühendisi Yasin Günaydın: “Maden suyundan mide, bağırsak ve kardiyovasküler hastalıklarda iyileştirici olarak faydalanılmaktadır. Aynı zamanda kalorisi olmadığı için diyet programlarında rahatlıkla kullanılabilir.”

Harvard araştırmacıları, cevizin sağlık üzerindeki etkilerini incelemek için yapay zekayı kullanıyor

Harvard araştırmacıları, cevizin sağlık üzerindeki etkilerini incelemek için yapay zekayı kullanıyor

‘Covid-19’u atlattım’ diyenler için vücut direncini artıran 10 besin

Covid enfeksiyonuna yakalanıp iyileşenlerin ‘Covid-19’u atlattım’ diye düşünmeyip, iyileştikten sonra da sağlıklı beslenmeye dikkat etmeleri gerekiyor.

Sevgililer Günü’ne özel sevgi dolu tarifler!

Yılın en romantik gününe özel, fit sevgililer için ideal tatlı tarifleri…

NİSAD’dan nişasta bazlı şeker açıklaması

Sitemizde yayınlanan “Zayıflamak Uğruna Yapılan 6 Hata” başlıklı haberde yer alan Diyetisyen Emel Terzioğlu’nun glikoz şurubu ve mısır şurubu (nişasta bazlı şeker) ile ilgili açıklamalarına Nişasta Sanayicileri Derneği’nden (NİSAD) yanıt geldi. Tarafımıza gönderilen düzeltme metnini, objektif habercilik ve talep edenin cevap hakkına duyduğumuz saygı gereği yayınlıyoruz.

Obezite ile mücadelede “değerli besin”: Baklagiller

Obezitenin önlenmesinde beslenme alışkanlıkları büyük önem taşıyor. Bilimsel çalışmalarda obezite ile mücadele noktasında baklagiller için “değerli besin” tanımlaması yapıldığına dikkat çeken Diyetisyen Nihal Tunçer, bitkisel protein bakımından zengin bakliyat ağırlıklı beslenme ve aktif bir yaşam tarzı öneriyor.

Son Haberler

Pfizer-Biontech aşısı dünyanın en fazla satan ikinci ilacı olacak

15 milyarlık satışla Pfizer-Biontech aşısı, AbbVie’nin 20 milyar dolarlık artrit ilacı Humira’dan sonra dünyanın en fazla satan ikinci ilacı konumuna yerleşecek. Sağlık ekonomisi uzmanı Prof. Dr. Onur Başer, aşının koruma süresindeki belirsizlik giderilince aşıda yeni bir fiyatlama sistemine geçilmesini beklediğini söyledi.

Rus Ticaret Mümessiline domates sitemi

Domateste uygulanan kotanın Rusya’da kurulan seralardaki domates üretimi nedeniyle konulmuş olabileceğini söyleyen Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Aydar Gashigullin’e ATB Başkanı Çandır’dan sitem: “Kotalarla ticaretimizi geliştiremeyiz.”

Çikolata ve şekerleme ihracatında 1,5 milyar dolar hedefi

Türk çikolata ve şekerleme ihracatçıları, pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılında 1 milyar 276 milyon dolarlık ihracat yapma başarısı gösterdi. Sektör, 2021 yılında 1,5 milyar dolar ihracat hedefliyor.