Ana Sayfa Coronavirüs

Coronavirüs

Pandemi günlerinde kalp sağlığı için 20 dakika egzersiz şart

Covid – 19 salgını nedeniyle uzun süredir devam eden ev yaşamı, özellikle kalp sağlığı açısından birçok riski de birlikte getirdi. Ev yaşamında sağlıklı yaşam kurallarına dikkat etmemek kontrolsüz kilo alımı ile birlikte tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına yol açıyor. Uzmanlar, kalp rahatsızlığı olanların Koronavirüs’e daha çok yakalanma riski taşıdıklarına dikkat çekiyor.

11 maddede koronavirüsün tüketim ve yaşam alışkanlıklarına etkileri

Her 3 kişiden biri 6 ay içinde finansal durumunun kötüleşeceğini düşünüyor. Tasarruf etme oranı yüzde 18 düştü. EvdeKal süreci beslenme alışkanlıklarını etkiledi atıştırmalık harcamaları yüzde 20 arttı.

Dünya belediyeleri korona için ne yapıyor?

Kadıköy Belediyesi’nin kent araştırmaları alanında çalışma yürüten birimi Kadıköy Akademi, farklı ülkelerden belediyelerin yeni koronavirüs salgını sürecindeki uygulamalarını inceledi. Koronavirüsten en fazla etkilenen 65 yaş üstü nüfusa yönelik çalışmalar dikkat çekti.

Her 10 vatandaştan 8’i Korona virüsün ülke ekonomisini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor

İstanbul Okan Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Esra Köten ile bağımsız pazarlama araştırma firması Design Research’ün ortak yürüttüğü Korona Virüs Gündem Araştırması bu süreçte günlük yaşantımızın ve algılarımızın nasıl değiştiğini ortaya koyuyor. Araştırma verilerine göre, her 10 vatandaştan 8’i Korona virüsün ülke ekonomisini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor

Pandemiyle birlikte online aktiviteler de rekor kırdı

Müze ziyaretinden, fitness’a kadar farklı online aktivitelere olan ilgi yüzde 68 artarken, bu deneyimler için yapılan harcamalar yüzde 66 yükseldi. Online alışverişin yıldız ürünleri ise kitaplar, mutfak aletleri, puzzle’lar ve saç kesme makineleri oldu.

Sağlık Bakanlığı’ndan gıda satış yerlerine yönelik COVID-19 rehberi

Sağlık Bakanlığı, COVID-19 Kapsamında Kasap, Manav, Kuruyemişçi, Balıkçı ve Diğer Gıda Satış Yerleri ile İlgili Alınması Gereken Önlemler ile ilgili rehber yayınladı.

Covid-19’un ‘iş kazası’ ve ‘meslek hastalığı’ sayılmamasına Aile Hekimlerinden tepki

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağlık hizmet sunucularına Covid-19 için ‘iş kazası’ olarak değil ‘hastalık’ olarak provizyon alınması gerektiğini belirten 2020/12 sayılı genelgesinin Yargıtay 21. Hukuk Dairesi kararına aykırı olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu: Bilimsel çalışmaların önü acilen açılmalıdır

Sağlık Bakanlığı, 28 Nisan 2020’de bilimsel çalışmalar ve retrospektif araştırmalar için Etik Kurul başvurusundan önce KOVID-19 Bilimsel Araştırma Değerlendirme Komisyonu’na bildirim yapılması yönünde bir karar aldı. Bu kararı eleştiren Türkiye Bilimler Akademisi üyesi Prof. Dr. Önder Ergönül’e bir destek de Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu’ndan geldi.