Ana Sayfa Coronavirüs

Coronavirüs

TTB: Aile Sağlığı Merkezleri pandemi sürecinin dışına atıldı!

Türk Tabipleri Birliğinin (TTB) yeni çalışmasına göre, Aile Sağlığı Merkezlerinin (ASM) yüzde 82’si kişisel koruyucu ekipmanlarını, yüzde 86’sı ise el antiseptiğini kendi paralarıyla sağlıyor. Aynı çalışmada, pandemi döneminde ASM’lerin yüzde 99’unda sağlık çalışanlarına herhangi bir ek ödeme yapılmadığı da belirlendi.

TTB’den Sağlık Bakanlığı’na COVID-19 yazısı

TTB: “Sağlık Bakanlığı’nın sağlık çalışanlarını artan COVID-19 riskine karşı korumak için ne yaptığını/yapacağını merak ediyoruz.”

Bilim Kurulu üyesinden AVM ziyaretçilerine önemli uyarılar

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, alışverişin yoğunluk kazandığı Kurban Bayramı öncesi alışveriş merkezlerinde dikkat edilmesi gereken hususları anlattı…

TTB: Bakanlık, COVID-19 tanısı alan sağlık çalışanlarının sayısını paylaşmıyor

Türk Tabipleri Birliği (TTB), COVID-19 tanısı alan sağlık çalışanlarının sayısı ve ilgili diğer verilerin, 2 ayı aşan bir süredir devam eden ısrarlarına rağmen Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılmadığını açıkladı.

Korona günlerinde ev halimiz!

Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, pandemide geç yatıp geç kalkmak, daha çok yemek, daha çok TV izlemek gibi bazı rutinler evde geçirilmek zorunda kalınan zamanlarda can sıkıntısından kaynaklanıyor ve mutlu etmiyor. Mutlu eden meşguliyetler ise, kadın- erkek, genç- yaşlı, büyük çoğunluğun yaptığı ev işi, mutfakta fark yaratmaya soyunmak ve kitap okumak.

Hastanelerin Klima ve Havalandırma Tesisatlarında alınacak pandemi tedbirleri

Aralarında İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği İSKİD’in de yer aldığı uzman dokuz kuruluşun ve Türk Tabipleri Birliği üyesi tabiplerin katılımı ile oluşturulan MMO İklimlendirme Teknik Kurulu, pandemiye yönelik yeni çalışması olan Hastanelerin Klima ve Havalandırma Tesisatlarında alınması gereken tedbirleri, yapılan online basın açıklaması ile kamuoyu ile paylaştı.

Türk Toraks Derneği: Prof. Dr. Kayıhan Pala, bilim insanı sorumluluğunu yerine getirdi

Uludağ Üniversitesi’nin hakkında soruşturma başlattığı Prof. Dr. Kayıhan Pala’ya bir destek de Türk Toraks Derneği’nden geldi. Dernekten yapılan açıklamada, “Toplum sağlığını daima önceleyen onurlu bir bilim insanı olan Prof. Dr. Kayıhan Pala’nın bilim insanı sorumluluğunu yerine getirdiği yönündeki görüşümüzü kamuoyuyla paylaşıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Kan grupları ile Covid-19 arasında ilişki var mı?

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgınının nedenleri ve tedavisine ilişkin çalışmalar devam ederken; bilim insanları hastalığın kimilerinde şiddetli kimilerinde hafif şekilde seyretmesine ilişkin nedenleri de araştırıyor.