Ana Sayfa Gıda Bileşenler

Bileşenler

Tarım ve Orman Bakanlığı 3 endüstriyel enzimin üretimi için onay verdi

6 yıl önce biyoteknoloji ile ilgili araştırma geliştirme faaliyetlerinde bulunmak amacıyla kurulan Livzym Biyoteknoloji Araştırma Geliştirme Sanayi ve Ticaret AŞ'nin, "Aspergillus oryzae" kullanılarak endüstriyel "α-amilaz, glukoamilaz ve hemiselülaz" enzimlerinin üretilmesi başvurusu, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandı.

Buğday proteininin yükselişi

Bezelye, pirinç ve kanola gibi bitkisel proteinler varlığını hissettiriyor olsa da, buğday proteini 2019'da yeni et alternatifi ürün lansmanlarında en çok kullanılan bitkisel protein oldu. Buğday proteinlerinin popülaritesi, özellikle besleyici ve lezzetli, bitkisel yeni gıda konseptleri oluşturmaya uygun olmasından kaynaklanıyor.

BENEO, ISM’de yeni Şekerleme Koleksiyonunu tanıtıyor

BENEO, bu yıl Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen Uluslararası Şekerleme Fuarı - ISM'de şekersiz şekerlerin bir derlemesi olan en yeni Şekerleme Koleksiyonunu tanıtacağını duyurdu.

Etikette şeker uyarısı için kanun teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, hazır ambalajlı gıdaların ambalajlarında, anlaşılabilir ve görülebilir şekilde, gıdada kullanılan şekerin miktarı ile elde ediliş kaynağının belirtilmesinin zorunlu hale getirilmesi, bu zorunluluğa uymayanlar hakkında idari para cezası verilmesi hususunda yasa teklifi verdi.

Almanya hazır gıdalarda şeker, tuz ve yağ oranını azaltmaya hazırlanıyor

Almanya’da gıda üreticileri ile Tarım Bakanlığı, hazır gıdalardaki şeker, tuz ve yağ oranlarını azaltma konusunda uzlaşmaya vardı. Belirlenen hedeflere 2025 yılına kadar ulaşılması planlanıyor.

Ezberbozan bileşenler yenilikçi sportif gıda ürünlerine ilgiyi arttırıyor

Araştırmalara göre son iki yılda, sportif gıda ürünleri sayısında %29'luk bir artış gözleniyor. Gıda imalatçıları, tüketicilerin daha sağlıklı, daha aktif yaşam için talep ettiği ürünleri imal etmek için harekete geçiyor.

Tüketiciler beslenme düzenlerinde “temizliğe” devam ediyor

Dünya çapında tüketicilerin %64'ü gıda ambalajlarındaki etiketleri okuyor. Araştırmalar, dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin özellikle son bir yıl içinde gıdaların içerikleri konusundaki araştırmalarını artırdığını gösteriyor.

DSÖ’nün tuz alımını azaltmada başarı sağlamak için model önerileri

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yetişkinler ve çocukların günde 2 g’dan az sodyum (tuz olarak 5 g)  tüketmesini öneriyor ve toplumun tuz alım miktarını 2025’e kadar %30 azaltmayı hedefliyor.