Ana Sayfa Gıda Bileşenler

Bileşenler

50 milyon TL yatırımla helal jelatin ve kolajen üretimine başlıyor

Uyguner Deri ve Jelyap, yaklaşık 50 milyon TL'lik yatırımla kurdukları Gelner ile Balıkesir’de helal jelatin ve kolajen üretimine başlıyor. Yeni fabrikada üretimin yüzde 90’ının ihracata yönelik olacağı bildirildi.

Gıda aromasına 20 milyon dolar yatırdı

Koku kimyasalları üreticisi Seluz, 20 milyon dolarlık ilave bir yatırımla gıda aroması üretim tesisi kurdu.

Fırınlanmış ürünlerde temiz etiket ve ötesi

'Temiz etiket‘ teriminin henüz net bir tanımı olmamakla birlikte, genellikle yapay bileşen içermeyen ve asgari düzeyde işlenmiş yiyecek ve içecekleri ifade ettiği kabul ediliyor.

BENEO’dan 50 milyon Euro’luk yatırım

Fonksiyonel gıda bileşenleri üreticisi BENEO, pirinç nişastasına karşı artan müşteri talebini karşılamak üzere Wijgmaal tesisinin üretim kapasitesinde yüzde 50 artış yapacağını duyurdu. Şirket açıklamasında, 50 milyon Euro değerindeki bu yatırımın, Mart 2022'ye kadar kapasitenin artmasını sağlayacak olan iki aşamalı bir genişleme sürecini kapsadığı belirtildi.

Pakdemirli: “Enzim ihtiyacı yerli ve milli üretimle karşılanacak”

Türkiye'nin ilk Biyoteknoloji Endüstriyel Enzim Üretim Fabrikası olan LİVZYM 'in açılışına katılan Bakan Pakdemirli, Afrika'dan Rusya'ya kadar, bu bölgedeki ilk endüstriyel enzim fabrikası olan tesisin, bundan sonra benzer fabrikaların artmasına öncülük edeceğini söyledi.

Pirinç nişastası ve hindiba kökü lifli yeni organik bileşenler

BENEO, hindiba kökü lifi ve pirinç nişastası içeren ürün portföyünün iki yeni organik çözüm ile genişletildiğini duyurdu. Şirket, organik vaksi pirinç nişastası, Remyline O AX DR ve organik hindiba kökü lifi Orafti®Organic'i içeren yeni ürünlerini piyasaya çıkardı.

Tarım ve Orman Bakanlığı 3 endüstriyel enzimin üretimi için onay verdi

6 yıl önce biyoteknoloji ile ilgili araştırma geliştirme faaliyetlerinde bulunmak amacıyla kurulan Livzym Biyoteknoloji Araştırma Geliştirme Sanayi ve Ticaret AŞ'nin, "Aspergillus oryzae" kullanılarak endüstriyel "α-amilaz, glukoamilaz ve hemiselülaz" enzimlerinin üretilmesi başvurusu, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandı.

Buğday proteininin yükselişi

Bezelye, pirinç ve kanola gibi bitkisel proteinler varlığını hissettiriyor olsa da, buğday proteini 2019'da yeni et alternatifi ürün lansmanlarında en çok kullanılan bitkisel protein oldu. Buğday proteinlerinin popülaritesi, özellikle besleyici ve lezzetli, bitkisel yeni gıda konseptleri oluşturmaya uygun olmasından kaynaklanıyor.