Ana Sayfa Gıda Bileşenler

Bileşenler

Gıda ve içecek bileşenleri, katkı maddeleri, sindirim ve bağışıklık sistemi, gıdaların raf ömrü, sağlık beyanları.

Sporcu Beslenmesinde Yeni Fırsat: Alternatif Karbonhidratlar

sporcu beslenmesi, alternatif karbonhidratlar, BENEO, Klaudia Volmer, egzersiz, fonksiyonel karbonhidratlar, yağ yakımı, Palatinose, obezite, yaşlanan nüfus,

Helal sertifikalı sığır jelatinini 25 ülkeye ihraç ediyor

Tezman Holding, kuruluşu Sel Sanayi’nin ürettiği Türkiye’nin ilk helal sertifikalı sığır jelatinini 25 ülkeye ihraç ediyor.

Fakıbaba: “Aksine NBŞ ithalatına sınırlama söz konusu”

Bakan Fakıbaba, kamuoyundaki iddiaların aksine, Bosna Hersek ile yapılan Serbest Ticaret Antlaşması kapsamında, sıfır gümrük ile yapılabilen NBŞ ithalatına sınırlama getirildiğini ve 20 bin tonla sınırlandırıldığını açıkladı. Belirlenen sınırın üzerindeki ithalatlar için ise %135 gümrük vergisi uygulanacağını kaydetti.

Sağlıklı Beslenmenin Trend Hali: Protein

Sağlıklı beslenme konusunda tüketici bilinci artıyor. Bununla birlikte yükselen protein trendi kilo kontrolünü hedefleyen diyetlerle kendini gösteriyor. Üreticiler artık, ürünlerindeki protein değerlerine daha çok vurgu yapıyor.

Enerji ihtiyacına doğal ve sağlıklı alternatifler

Sürekli bitkin ve yorgun hissetmek özellikle batılı toplumlar arasında yaygınlaşmış bir fenomen oldu.  Enerji içeceklerinin İngiltere, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde en popüler ürünlerin arasında olması bu nedenle hiç şaşırtıcı değildir. Kimileri en yakınlarındaki enerji içeceği kutusuna yönelirken kimi de bu ürünleri yapay ve sağlıksız olarak görüyor. Bu algıya alternatif olarak pek çok tüketici tarafından doğal, sağlıklı ürün sınıfına konulan süt tercih ediliyor. Doğru bileşenlerin yardımıyla üreticiler, tüketicilerin enerji ihtiyacına cevap verecek süt ürünleri geliştirebilir.

‘Yerli ve milli’ nişasta bazlı şeker üreticilerinden adil kota talebi

Sektördeki NBŞ üretim ve ticaret kotasının neredeyse tamamen ABD merkezli şirketlerin tekeline bırakıldığını söyleyen Anadolu Nişasta ve Glikoz Sanayicileri Derneği (ANGSAD) Başkanı Mehmet Mesut Çakmak, Hükümetten NBŞ sektörüne tahsis edilen kotanın yerli ve milli üretim yapan üyelerini de kapsamasını ve kotanın, kanunlar çerçevesinde kurulmuş olan ve faaliyet gösteren tüm üreticilere eşit bir şekilde dağıtılmasını istedi.

Tatlıda çikolata ve vanilya, tuzluda ise peynir ve baharat tatlarından vazgeçemiyoruz

Mintel Küresel Gıda Analisti Emma Schofield, İstanbul Flavourday’de gerçekleştirdiği “Tüketicilerin Gıda Seçimindeki Unsurlar” başlıklı sunumunda, Türkiye’nin, tatlıda çikolata ve vanilya, tuzluda ise peynir ve baharat tatlarından vazgeçemediğini açıkladı. Mintel’in araştırmasına göre; tatlı atıştırmalıklar kategorisinde Türk tüketiciler tercihini %52 ile çikolata ve %29 ile vanilyadan yana kullandırken; tuzlu atıştırmalıklarda aroma tercihleri ise peynir %12, baharat %11 ve soğan %9 şeklinde sıralandı.

2018’de gıda ve içeceklerde bu bileşenler öne çıkacak

Tüketicilerin sağlıkları için daha doğal gıdalara ve tatlara yönelmesi, gıda bileşenleri trendine yön veren unsur oluyor. Mintel pazar araştırma şirketi, 2018 yılında dünyada trend olacak gıda bileşenlerini açıkladı.

Yazarlar

4,068BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
345TakipçilerTakip Et
453TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.