Dünya

Küresel ticaret karantina altında

Euler Hermes’in tahminlerine göre Koronavirüs’ün mal ve hizmet ticaretinde yaşatacağı kayıp çeyreklik bazda 320 milyar dolara ulaşabilir.

Çölde Davos!

İsviçre'nin doğusunda, Graubünden kantonunda, karlarla kaplı Davos kasabasında 1971’den beri yapılan Dünya Ekonomik Forumu (WEF), hem jeopolitik hem de iklim açısından daha sıcak bir yere; Suudi Arabistan’a gidiyor. Davos’un Ortadoğu (MENA) Bölgesel Forumu nisan ayında Suudi Arabistan'da gerçekleştirilecek.

Lojistik verilere göre ticarî büyüme, ivme kaybetmeye devam edecek

DHL Global Ticaret Barometresi Endeksi, Mart 2019 itibarıyla Aralık 2018’e kıyasla 4 puan kaybederek 56’ya geriledi. Ara ve ham ürünlerden elde edilen lojistik veriler, ticaretteki büyümenin ivme kaybetse de nispeten düşük bir hızda devam ettiğini gösteriyor.

Dijital paranın kaderi kurumsallaşmaya bağlı

KPMG’nin hazırladığı son rapor, kripto varlıkların gerçek potansiyellerine ulaşmaları için önceliklendirdikleri en büyük sorunun ‘kurumsallaşma’ olduğunu gösteriyor. Rapora göre küresel ekonomide devrim yaratma potansiyeline sahip olan dijital paralara karşı güven oluşturulması için ‘kurumsallaştırılmaları’ şart

“AB-Japonya Ekonomik Ortaklık Anlaşması Türkiye’yi de etkileyecek”

1 Şubat 2019 tarihinde yürürlüğe giren AB-Japonya Ekonomik Ortaklık Anlaşması (EOA), dünyanın en büyük ekonomilerinden olan AB ve Japonya’nın kurallara dayanan, adil ticaret için atmış oldukları önemli bir adım niteliğinde. Bu anlaşmanın korumacılık eğilimlerinin hız kazandığı ve serbest ticaretin DTÖ kurallarına aykırı ek vergiler ve korunma önlemleri ile tehdit edildiği bir dönemde gerçekleşmesi önemini daha da artırıyor.

Plastik atıkları sona erdirmek için küresel ittifak

Plastik ve tüketim ürünleri alanındaki değer zincirinde yer alan şirketlerden 30’a yakını “Alliance to End Plastic Waste” (AEPW) (Plastik Atıkları Sona Erdirmek İçin İttifak) organizasyonunu hayata geçirdi.

Küresel iflaslar bir önceki yıla göre yüzde 6 artacak

2019’da Avrupa ve Çin alarm veriyor. İflaslar Batı Avrupa’da; Fransa, İtalya, İspanya’da yüzde 2, Birleşik Krallık’ta yüzde 9 olmak üzere artış gösterecek. Çin ise iflaslarda yüzde 20 ile başı çekecek. Bu yıl ABD ve Brezilya hariç her üç ülkeden ikisi, iflas artışı ile karşı karşıya.

USDA: Küresel şeker üretimi düşecek

ABD Tarım Bakanlığı yeni raporunda 2018/19 pazarlama yılında küresel şeker üretiminin 186 milyon tona gerileyeceğini öngördü. Rapora göre bu gerilemeye, Brezilya’da şeker kamışı veriminin azalması ve ülkede daha fazla şeker kamışının biyoetanol üretimine yönlendirilmesi neden oldu. Raporda, Türkiye’de şeker üretiminin geçen sezondan değişmeden 2 milyon 600 bin ton olacağı tahminine de yer verildi.