Dünya

Çin’in büyüme rüyası sona erebilir”

Çin'de Kovid-19 sonrası toparlanmanın yavaş seyrediyor olması 2020 yılı için Çin ekonomisinde daralma beklentisi oluşturuyor. Ekonomi Politikaları Uzmanı Dr. Aziz Hatipağaoğlu, Çin’in yıllardır hedeflediği sürdürülebilir büyüme rüyasının sona erebileceğini açıkladı.

Dünyada iflaslar 2021 sonunda 2019’a göre yüzde 35 artacak

Covid-19 salgınının etkisiyle 2021 sonuna kadar rekor kırması beklenen iflaslarda bu yıl liderliği ABD üstlenecek. 2021 yılında ise Avrupa ve Hindistan’ın iflaslarda başı çekeceği öngörülüyor.

Havacılıkta küresel zarar 314 milyar dolar

Havayolu şirketlerinin Covid-19 pandemisi kaynaklı zararını küresel ölçekte 314 milyar dolar olarak öngören IATA’nın Nisan 2020 Araştırmasına göre, sektör temsilcilerinin yüzde 86’sı 6 aydan önce toparlanma öngörmüyor. KPMG Türkiye’nin değerlendirmesine göre Covid-19’un etkisi deniz yolu taşımacılığını da benzer bir yükle karşı karşıya bıraktı.

2. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en kötü resesyona doğru

2020 yılında dünya ekonomisinin yüzde 3,3 küçüleceği tahmin edilen Euler Hermes raporunda, küresel nüfusun ve üretimin yarısından fazlasını kilit altında tutan bu krizin dünyayı 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana görülen en kötü resesyona sürüklediği belirtiliyor.

Koronavirüs ülke ekonomilerini nasıl etkiledi?

Çin’de üretim ve imalat tekrar başladı. İspanya tarım sektörü koronavirüs sürecini iyi atlatıyor. Rusya’da işlenmiş gıda talebi arttı. Türkiye’nin Londra, Pekin, Madrid, Moskova ve Seul Ticaret Müşavirleri, pandeminin ülke ekonomilerine etkisini, salgını kontrol altına almak için alınan tedbirleri, e-ticareti, normalleşme süreci ve koronavirüsle mücadelede uluslararası iş birliğini değerlendirdi.

Küresel ticaret karantina altında

Euler Hermes’in tahminlerine göre Koronavirüs’ün mal ve hizmet ticaretinde yaşatacağı kayıp çeyreklik bazda 320 milyar dolara ulaşabilir.

Çölde Davos!

İsviçre'nin doğusunda, Graubünden kantonunda, karlarla kaplı Davos kasabasında 1971’den beri yapılan Dünya Ekonomik Forumu (WEF), hem jeopolitik hem de iklim açısından daha sıcak bir yere; Suudi Arabistan’a gidiyor. Davos’un Ortadoğu (MENA) Bölgesel Forumu nisan ayında Suudi Arabistan'da gerçekleştirilecek.

Lojistik verilere göre ticarî büyüme, ivme kaybetmeye devam edecek

DHL Global Ticaret Barometresi Endeksi, Mart 2019 itibarıyla Aralık 2018’e kıyasla 4 puan kaybederek 56’ya geriledi. Ara ve ham ürünlerden elde edilen lojistik veriler, ticaretteki büyümenin ivme kaybetse de nispeten düşük bir hızda devam ettiğini gösteriyor.