Ana Sayfa Haber

Haber

ATATÜRK’E GÖRE ATATÜRK

İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik geçici Mustafa Kemal… İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni yaşam ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim girişimlerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!

Tüketici markette önce fiyata sonra markaya bakıyor

Nielsen Araştırmasına göre özel markalı ürünler 9 ayda yüzde 29 büyürken hızlı tüketim ürünlerindeki payı ise yüzde 21’e ulaştı. Artık markette satılan her 5 üründen 1’i özel markalı.

Öfke göbekte yağlanmaya, yalnızlık korkusu obeziteye yol açıyor

Anesteziyoloji ve Algoloji Uzmanı Dr. Erhan Özer: “Korkularımız vücut sistemimizin yağ dengesini bozuyor. Ve her bir korku çeşidi bedenimizde farklı bölgelere yerleşmiş yağlanmalara sebep oluyor. Örneğin kalça ve bacaklardaki yağlanma ve birikimin sebebi gelecek korkusu.”

2019 yılında çiftçi hangi ürüne ne kadar destek alacak?

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin 1691 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararının ardından, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında çiftçilere yapılacak desteklemeler konusunda açıklamalarda bulundu.

Dünyanın en prestijli ürünleri arasına Ege’den girdi

Tüm dünyada iyi, temiz ve adil gıda için çalışmalar yürüten Slow Food, İzmir ve çevresindeki zeytin ormanlarında bölgeye özgü erkence türü zeytinlerden üretilen zeytinyağını, küçük üreticileri ve kaliteli doğa dostu üretimleri korumak için geliştirilmiş bir ürün tescil modeli olan “presidium” olarak tescilledi.

Akciğer kanserinin 5 önemli belirtisi

Akciğer kanseri akciğer dokusundaki hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması sonucu oluşuyor. Tüm dünyada hem erkeklerde hem de kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en sık nedeni olan akciğer kanseri, tüm kanser ölümlerinin yaklaşık yüzde 20’sinden sorumlu.

Besin Zehirlenmelerinde Ne Yapmak Gerekiyor?

Son günlerde yaşanan besin zehirlemelerinin ardından, ne yapmamız gerektiğini ne kadar biliyoruz? Acil oluşan şikâyetler, zehirlenme mi yoksa ani başlayan bir hastalık mı? Bulantı, kusma, ishal, ateş gibi şikâyetlerin zehirlenme olabileceğini anlayabiliyoruz fakat nörolojik belirtileri olan zehirlenmeleri nasıl ayırt etmeliyiz?

TMO’dan, “ihalesiz sınırsız ithalat yetkisi” haberlerine açıklama

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), tarımsal ürün ithalatında kurumu Kamu İhale Kurumu mevzuatından muaf tutulmasını öngören yeni düzenlemeye ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Kurum, yeni düzenlemeyle ihale sürelerinin kısaltılmasının sağlanacağını, hiçbir şekilde, TMO’nun ithalat miktarının artırılmasına ya da sınırsız ithalat yetkisi verilmesine, görev alanında olmayan ürünlerin ithal edilmesine ve TMO’nun ihalesiz ürün almasına ilişkin bir düzenleme olmadığını savundu.