Haber

Haber

Haber ana kategorisinde, gıda, tarım, beslenme, içecek, inovasyon, çevre, yaşam, sürdürülebilirlik ve sektörel markaların haberleri yer almaktadır. Yaşam İçin Gıda haber portalı, en güncel, en sıcak, bilimsel, doğru ve objektif habercilik yapmaktadır.

Sanayide kapasite kullanımı Mart 2015’ten bu yana en düşük seviyede

İmalat sanayinde kapasite kullanım oranı, Kasım ayında bir önceki aya göre 1,3 puan azalarak yüzde 74,1’e geriledi.

Bakan Pakdemirli: “Orman yangını başına zarar gören alan miktarı azaldı”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’de meydana gelen orman yangınları başına zarar gören alan miktarının azaldığını açıkladı. Pakdemirli, son 10 yıl ortalamalarına göre yangın başına 3,74 hektar alan zarar görmüşken, bu yıl bu rakamın 20 Kasım itibarıyla 2,49 hektara gerilediğini bildirdi.

İSO Başkanı Bahçıvan’dan ekonomide küçülme uyarısı

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, önümüzdeki dönemde ekonominin küçülme sürecine girebileceğini söyledi. Bugün, sanayiden uzaklaşılan bir dönem yaşandığına dikkat çeken Bahçıvan, Türkiye’nin sanayi toplumu olmaktan başka çaresi olmadığını vurguladı.

USDA: Küresel şeker üretimi düşecek

ABD Tarım Bakanlığı yeni raporunda 2018/19 pazarlama yılında küresel şeker üretiminin 186 milyon tona gerileyeceğini öngördü. Rapora göre bu gerilemeye, Brezilya’da şeker kamışı veriminin azalması ve ülkede daha fazla şeker kamışının biyoetanol üretimine yönlendirilmesi neden oldu. Raporda, Türkiye’de şeker üretiminin geçen sezondan değişmeden 2 milyon 600 bin ton olacağı tahminine de yer verildi.

Ekonomide birkaç yıl daha çift haneli enflasyon ve faize devam

Merkez Bankası Kasım Ayı Beklenti Anketine göre, 12 ve 24 aylık dönemde enflasyon ve faizde çift haneli rakamlar devam edecek. Ankette bu yılsonu için dolar kuru beklentisi 5.64 TL'ye gerilerken, cari yılsonu enflasyon (TÜFE) beklentisi ise yüzde 24.22’den yüzde 24.45’e yükseldi.

Müzakerelerin askıya alınması önerisi hayal kırıklığı

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: “Müzakerelerin kesilmesi önerisi Türkiye'nin AB normlarından uzaklaşmasının bir sonucu olarak sunulsa da aslında AB'de yükselmekte olan aşırı sağ akımlara fayda sağlamaktadır.”

Çöpte Kaybolan Servet 1,5 milyar TL

TSKB Ekonomik Araştırmalar tarafından hazırlanan, “Atıkta Değer Var” başlıklı rapora göre, Türkiye’de sadece yerleşim birimlerinde bir yılda geri dönüştürülmeyen atık tutarı 1.5 milyar TL’nin üzerinde.

Balparmak Dubai’de

Balparmak, Ortadoğu bölgesinin hızlı tüketim sektörü oyuncularından IFFCO ile işbirliği anlaşması imzaladı. İşbirliği çerçevesinde ilk olarak Dubai’de satışa sunulan Balparmak ürünleri, ardından GCC (Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi) bölgesinde yer alan ülkelerde de tüketiciyle buluşacak.

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.