Ana Sayfa Haber

Haber

Bu yıl gıda denetimlerinde 36,5 milyon liralık ceza kesildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, bu yıl ramazan ayını da içine alan dönemde 452 bin 477 gıda denetimi yapıldığını, incelemeler sonucu 36 milyon 542 bin liralık ceza verildiğini bildirdi.

Hazımsızlığınızın nedeni safra kesesi taşı olabilir

Toplumda en sık görülen hastalıklardan biri olan safra kesesi taşları; mide ağrısı, hazımsızlık, gaz sancısı, şişkinlik gibi sikayetlerle kendini belli edebiliyor. Beslenme alışkanlıklarıyla yakından ilgisi olan safra kesesi taşlarının küçük boyutta olanları safra kanalını tıkayabileceği için daha ciddi sorunlara yol açabiliyor.

“Türkiye su fakiri ülke olma riskiyle karşı karşıya’’

Dr. Akgün İlhan: “Türkiye’nin kullanılabilir tatlı su miktarı yılda 112 milyar m3. Bu miktarı 82 milyonu aşmış olan nüfusumuza böldüğümüzde kişi başına düşen tatlı su miktarı yılda 1365 m3’e denk geliyor. Falkenmark Su Kıtlığı İndeksi’ne göre eğer bu miktar 1000 ila 1700 m3 arasındaysa o ülke “su stresi” çekiyordur. Yani Türkiye şimdilik su stresi yaşanan bir ülke olsa da nüfusun artmasıyla, iklim değişikliği ve onunla uyumlu olmayan su politikalarıyla bu miktar 1000 m3’ün altına düşecek. İşte o zaman Türkiye tam su fakiri bir ülke olacak.’’

Anadolu Grubu Tarım, Enerji ve Sanayi Grubu Başkanlığı’na Demir Şarman atandı

Anadolu Grubu’nun perakende, tarım, enerji ve gayrimenkul sektörlerinde hizmet veren şirketlerinin aynı yönetim altında toplanmasıyla Temmuz ayı itibarıyla oluşturulacak Tarım, Enerji ve Sanayi Grubu Başkanlığına Demir Şarman gelecek.

TBB’den 25 milyar liralık “Ekonomi Değer Kredisi” paketi hakkında açıklama

Türkiye Bankalar Birliğinden (TBB), işletmelerin finansman maliyetini hafifletmek amacıyla; enflasyona endeksli, makul fiyatlı, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile sunulacak olan 25 milyar liralık yeni finansman paketiyle ilgili açıklama geldi.

Küre Dağları Milli Parkı “Platin Yabanıl Sertifika” sahibi oldu

Küre Dağları Milli Parkı, Merkezi Avusturya'da olan "European Wilderness Society" tarafından "Platinum Wilderness Certificate" (Platin Yabanıl Sertifika) ödülüne layık görüldü.

Aşılama hakkında doğru bilinen 7 yanlış

Belirli bakteri veya virüslerin zayıflatılmış halinin, herhangi bir parçasının veya etkisizleştirilmiş toksininin vücuda verilmesi ve böylece koruyucu antikorlar ve hafıza cevabının oluşturulması işlemi olan aşılama, daha önce ölümcül olan birçok hastalığın kökünün kazınmasını sağlayan bir koruyucu sağlık uygulaması olarak önemini her daim koruyor.

Trüf mantarında 350 milyon dolarlık ticaret hacmi hedefi

Pakdemirli: “Dünyada 3,5 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip olan trüfün %45'ini Fransa, %35'ini İspanya, %20'sini İtalya ve diğer ülkeler sağlamaktadır. Bizim ise hedefimiz ekonomistlerin tahminlerine göre önümüzdeki 20 yıl içinde dünya çapında yıllık 6 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip olacak bu alandan kısa vadede %10 pay alarak, 350 milyon dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmak.”