Haber

Haber

Haber ana kategorisinde, gıda, tarım, beslenme, içecek, inovasyon, çevre, yaşam, sürdürülebilirlik ve sektörel markaların haberleri yer almaktadır. Yaşam İçin Gıda haber portalı, en güncel, en sıcak, bilimsel, doğru ve objektif habercilik yapmaktadır.

Hava kirliliğini azaltmak Avrupalılara 183 milyar Euro tasarruf sağlayabilir

InnoEnergy ve Deloitte’in hazırladığı Clean Air Challenge Raporu çarpıcı sonuçlar içeriyor. Rapora göre, sanayi kaynaklı hava kirliliğinin azaltılmasıyla Avrupalılar 2025’e kadar 183 milyar Euro tasarruf sağlayabilir. Raporda, artan sağlık sorunları ve ekonomik krizler için yenilikçi çözümlere de yer veriliyor.

YASED: “Enflasyonla mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz”

YASED Başkanı Ahmet Erdem, Enflasyonla Mücadele Programının ekonomide ve mali piyasalarda istikrarı sağlamaya yönelik çözümleri içerdiğini belirterek, “YASED olarak içinde bulunduğumuz dengelenme sürecinin önemli bir ayağı olan enflasyonla mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz” ifadesini kullandı.

Enflasyonla Topyekûn Mücadele başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, merakla beklenen Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’nı açıkladı. Programa göre, mücadeleye katılacak firmalar asgari yüzde 10 indirim uygulayacak ve bu indirimi yılsonuna kadar sürdürecek. Ayrıca yılsonuna kadar elektrik ve doğal gaza zam yapılmayacak. Spekülatif fiyat artışlarına sebep olan fırsatçılık, stokçuluk ile etkin mücadele edilecek.

114 firmadan savunma istendi

3 bin 974 firmada toplam 69 bin 200 ürünü denetleyen Ticaret Bakanlığı, 114 firmadan haksız fiyat artışına ilişkin savunmasını talep etti.

“İlan edilen ve yaşanan enflasyonlar arasında gerçekçi bir tutarlılığı yakalamalıyız”

Enflasyon sarmalını kırıcı, doğru ve tutarlı davranışlarda bulunulması gerektiğini vurgulayan ATB Başkanı Ali Çandır, “Bu konuda söyleyebileceğim en önemli ilk adım; söylenen, ilan edilen ve yaşanan enflasyonlar arasında gerçekçi bir tutarlılığı yakalamaktır. Ancak böyle bir tespitten sonra sarmalı kırıcı tedbirleri ve davranışları hep birlikte üretip hayata geçirmek mümkün olabilecektir.” şeklinde konuştu.

Tahminler boş çıktı, enflasyonda son 15 yılın rekoru kırıldı

Eylül’de aylık bazda tüm tahminlerin ötesinde yüzde 6,30 artan tüketici enflasyonu, yıllıkta yüzde 24,52’ye yükseldi. Gıda ve alkolsüz içeceklerde yıllık enflasyon yüzde 27,70’e ulaştı. Üretici enflasyonu ise aylık yüzde 10,88 artışla yıllıkta yüzde 46,15’i gördü. Gerçekleşen oranlarla birlikte TÜFE, 15 yıl sonra ilk kez yüzde 20’nin üzerine çıktı.

Yeni Ekonomi Programı (2019-2021)

Yeni Ekonomi Programı (YEP), Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Bu hafta, uzunca bir makale ile seçilmiş örneklerle ve mümkün olduğunca sade bir anlatımla bu Program'ı irdeleyeceğim.

Yeni Ekonomik Programdaki bazı hedeflerin tutmadığını görebiliriz

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal: “Ne yazık ki örtülü kur hedefi, cari açık ve işsizlik başta olmak üzere Yeni Ekonomik Programdaki bazı hedeflerin tutmadığını görebiliriz.”