Ana Sayfa Haber

Haber

Türkiye’de İklim Kaynaklı Krizler Artıyor

UNDP Türkiye Mukim Temsilci Yardımcısı Sukhrob Khojimatov: “Türkiye’de iklim kaynaklı krizlerin sayısı artıyor. Geçtiğimiz 20 yılda bu krizler 1995-2000 yıllarına kıyasla altı kat arttı. Dayanıklı altyapı çalışmaları, iklim değişikliğiyle mücadelede kilit rol oynayacak.”

Merkez Bankası Başkanı Uysal: “2020 yılsonu enflasyon tahminimizi yüzde 8,2 olarak koruduk.”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, “Enflasyonu düşürmeye odaklı, temkinli para politikası duruşu ve güçlü politika koordinasyonu altında, 2020 yılsonu enflasyon tahminimizi yüzde 8,2 olarak koruduk. Enflasyonun 2021 yılsonunda yüzde 5,4’e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

“Para sistemi sosyal çalkantılarla birlikte özel para ile değişecek”

Cyrpto Talks buluşmasında konuşan İş Yatırım Uluslararası Sermaye Piyasaları Yöneticisi Şant Manukyan finansal piyasaların ciddi oranda genleştiğini ve dünyadaki para sisteminin sosyal çalkantılar ardından ortaya çıkacak özel bir para ile tamamen değişeceğini ileri sürdü. Manukyan ayrıca “Peki bu değişim devlete rağmen mi olacak asıl tartışılması gereken şey bu. Devlet bu işe izin verecek mi?” diye sordu.

Ne Yiyelim Ne İçelim Güveniliri Nasıl Seçelim toplantıları başlıyor.

Çok sayıda sivil toplam örgütü önderinin bir araya gelerek kurduğu Güvenilir Ürün Platformu’nun bilgi kirliliğini önlemek için başlattığı “Ne Yiyelim, Ne İçelim, Güveniliri nasıl seçelim” toplantıları başlıyor.

Corona virüsü 5 milyon şirketi tehdit ediyor

Küresel Veri Analitiği ve Danışmanlık Şirketi Dun & Bradstreet, Çin’de ortaya çıktığı günden beri tüm dünyayı alarma geçiren corona virüsünün ekonomiye olası etkilerini değerlendiren bir rapor açıkladı. Virüsün ekonomik etkisinin iki senaryoya göre analiz edildiği raporda, içerisinde Fortune 1000’de yer alan 938 küresel devin yer aldığı en az 5 milyon şirketin virüsün etkilediği bölgede tedarikçisinin bulunması dolayısıyla risk altında olduğuna dikkat çekildi.

Kalite Yolculuğunun kazananları, şirketlerle hikayelerini paylaştı!

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından düzenlenen Kazananlar Konferansında geçen yıl Türkiye Mükemmellik Ödülü’ne layık görülen Aromsa ve Kalekim, kalite yolculuğunun ayrıntılarını ve kendilerine sağladığı faydaları katılımcılarla paylaştı.

Merkez Bankası’ndan faiz indirimi

Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 11,25’ten yüzde 10,75’e indirilmesine karar verdi.

Aromalı şuruplara yasak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yönetmeliğe göre, pekmez olmadığı halde pekmez izlenimi veren meyveli şekerli şurup, meyve tatlısı, pekmez şurubu, meyveli şekerli şerbet ve benzeri isimlerle ürünler üretilemeyecek.