Ana Sayfa Gıda

Gıda

Küresel alkol tüketimi düşüyor, şimdi trend mucize içecekler

Sağlıklı yaşam peşinde koşan tüketicilerin artmasıyla birlikte alkollü içecek tüketimi düşmeye başladı. KPMG’nin içecek sektöründeki küresel trendleri inceleyen İçecek Araştırması’na göre artık tüketici temiz içerikli, çevre dostu ve yenilikçi seçenekler arıyor. Kolajen içeren ‘mucize içecekler’ kategorisindeki yükseliş dikkat çekiyor

Trans yağ ile mücadeleye STK desteği

Sağlığa Evet Derneği ve Türk Kardiyoloji Derneği işbirliğiyle yürütülen "Trans Yağ Farkındalık Projesi" kapsamında sektörün önde gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, verdikleri mesajlarla projeye destek oldular.

Tarım Bakanlığı’ndan yeni ifşa listesi: taklit ve tağşişte zeytinyağı, süt ve et ürünleri zirvede…

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünü Bakanlığın internet sitesinde kamuoyu ile paylaştı.

Dünya gıda fiyatları 5 yılın zirvesinde

Aralık ayında ortalama 181.7 puana ulaşan FAO Gıda Fiyat Endeksi, biyoyakıta arz edilen şeker kamışı ve palm yağı fiyatlarındaki artış nedeniyle beş yıl içerisindeki en yüksek seviyeye ulaştı. Küresel gıda fiyatları 2019 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 1,8 arttı.

Lezzetin Baharat Yolu

Baharatlar dahil dünya bitki türlerinin %3,6’sı ülkemizde yetişiyor. Türkiye’nin baharat florası uygun yatırımcı ve teşvik bekliyor.

Toplumcu Gıda Mühendisleri yönetime yeniden aday oldu

Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şube seçimlerinin yapılmasına günler kala Toplumcu Gıda Mühendisleri yönetime yeniden aday oldu.

Yumurta ve balıkta KDV indirimi

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar ile tavuk yumurtasının toptan teslimlerinde %8 olan katma değer vergisi oranı %1’e; balık teslimlerinde %8 olan katma değer vergisi oranı, toptancı halleri ve su ürünleri toptan satış yerlerinde faaliyette bulunanlara yapılan teslimler ile bunlar tarafından gerçek usule tabi katma değer vergisi mükelleflerine yapılan teslimlerde %1’e indirildi.

Toplu tüketim yerlerinde alerjen bildirimi zorunlu olacak

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 1 Ocak 2020 itibariyle, hazır yemek hizmeti veren restoran, kantin, okul ve hastane gibi toplu tüketim yerlerindeki gıdalar için alerjen bilgilerinin tüketiciye sunulmasının, hazır ambalajlı gıdalarda ise beslenme bildirimi yapılmasının zorunda olacağını söyledi.