Ana Sayfa Gıda

Gıda

Gönüllü bisikletçiler arıların izinde pedal çevirdi

TEMA Vakfı ve Balparmak, 20 Mayıs Dünya Arı Günü'nde “Arılar Varsa Yarınlar Var” projesi kapsamında arıların doğa ve insan için önemi, ekosisteme katkıları konusunda farkındalık yaratmak için bir bisiklet turu düzenledi. Kartal-Caddebostan arasında gerçekleştirilen bisiklet turuna her yaştan arı dostu gönüllüler katıldı.

Arınık: “Sağlıklı toplumun yolu sütten geçer”

Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı bir toplum olmanın yolunun, düzenli ve dengeli olarak süt ve süt ürünü tüketmekten geçtiğini söyledi.

8 genci başarı yolculuğuna çıkaracak

Eti ve Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın (TOG), Belgeselci, Yazar Tuluhan Tekelioğlu’nun 19 Mayıs’ın 100. yılı için hazırladığı Güç Sensin Belgeseli’nden ilham alan ‘Sen Gençsin, Güç Sensin’ Sosyal Sorumluluk Projesi, başarı yolculuğundan hiç vazgeçmeyen 8 genci destekleyecek.

Su ürünlerinde hedef pazar Brezilya

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Derya Pala, Brezilya’nın yıllık 1 milyar 853 milyon dolar su ürünleri ve hayvansal mamuller ithalatından pay almak istediklerini kaydetti.

Buğday Derneği: Zehirsiz Gıda Mümkün

Pestisit kullanımının çılgınlık boyutuna ulaştığına dikkat çeken Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, pestisitlerden arınmış Zehirsiz Sofralar talebiyle harekete geçti.

Gürer: “Bu ramazan kolisinin fiyatı geçen sene 49,9 lirayken bu yıl 99,9 lira.”

Gürer: "Bu ramazan kolisinin fiyatı geçen sene 49,9 lirayken bu yıl 99,9 lira. Yüzde 100 artış. Bunun içinde peynir, ekmek, et ve sebze yok. Enflasyonu neye göre hesaplayacağız? Ramazan paketinde yüzde 100'e yakın artış olarak yansıdığı bir dönemde enflasyonun düştüğünü söylemek mümkün değil." diye konuştu.

Kırmızı et üretiminde dramatik düşüş

2019 yılı ilk çeyreğinde 211 bin 435 ton olarak tahmin edilen Türkiye’nin toplam kırmızı et üretimi, bir önceki çeyreğe göre %18,6, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %16,5 oranında azaldı.

“Gıda güvenliği için tarım ilaçlarının kontrol edilmesi şart.”

Türkiye’de 1 hektarlık ekili alanda 2015’te 1,63 kilo tarım ilacı kullanılırken, bu rakamın 2,1 kiloya ulaştığına değinen AGE Bilişim Genel Müdürü Emre Özden, “4 yıl gibi kısa bir sürede tarım ilacı kullanımının %29 artması, gıda güvenliğiyle ilgili ciddi endişeler doğuruyor.” dedi.