Ana Sayfa Gıda

Gıda

“Halk sağlığı ve gıda güvenliği, işletme başı yılda ortalama bir kez yapılan denetimle sağlanamaz.”

“Halk sağlığı ve gıda güvenliği, işletme başı yılda ortalama bir kez yapılan denetimle sağlanamaz.”

Bakanlık hileli gıda üreten firmaları açıkladı

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürünü internet sitesinde kamuoyu ile paylaştı. Duyuruda, ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ait 2816 parti ürünün tüketicilerin bilgisine arz edildiği belirtildi.

Kesilen tavuk sayısında düşüş

Kesilen tavuk sayısı Ağustos ayında bir önceki aya göre %19, bir önceki yılın aynı ayına göre %0,1 azaldı. Ağustos ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre %14,3, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,1 azaldı.

Ergüder: “Kanun koyucu, şekerli, gazlı gıdalara içindeki şeker oranına göre vergi koyarak, bu ürünlere erişimi zorlaştırmalı.”

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilciliği Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Sağlıklı Yaşam Program Yöneticisi Toker Ergüder: "Kanun koyucu, şekerli, gazlı gıdalara içindeki şeker oranına göre vergi koyarak, bu ürünlere erişimi zorlaştırmalı. Herkesin çok kolay anlayabileceği yeşil, sarı ve kırmızı etiketler ürünlerin üzerine konulmalı. Türkiye bir an önce trans yağları yasaklamalı."

Süt ve süt ürünleri üretiminde düşüş sürüyor

Ticari süt işletmelerince Ağustos ayında 777 bin 969 ton inek sütü toplandı. Toplanan inek sütü miktarı, Temmuz ayına göre 20 bin ton düşerken, bir önceki yılın aynı ayına göre %7,4 azaldı.

ATB Başkanı Çondur: “2019-2020 sezonu zeytinyağı rekolte tahmini, sektör adına sevindirici”

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, 2019-2020 sezonu rekolte çalışmaları sonucu açıklanan 224 bin 595 ton rakamının sektör adına sevindirici olduğunu belirtti.

AK Partili Yavuz: “Bal aromalı ve yüksek glikozlu mısır şurupları insan sağlığını tehdit ediyor.”

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, arıcıların en büyük sorununun piyasadaki sahte ballar olduğunu belirterek, "Bal aromalı ve yüksek glikozlu mısır şurupları insan sağlığını tehdit ediyor." uyarısında bulundu.

Zeytin ve zeytinyağı ihracatçıları, Bakan Pekcan’dan destek istedi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ı ziyaret eden EZZİB Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, ambalajlarda markalı ihraç edilen Türk zeytin ve zeytinyağına Ticaret Bakanlığı tarafından verilen desteğin yüzde 100 arttırılmasını istedi.