Ana Sayfa Gıda

Gıda

Gıdada taklit ve tağşiş yapana hapis cezası geliyor

Yapılacak yasal değişiklikle gıdada taklit ve tağşişte 2 yıl içinde eylemin tekrarlanması durumunda işletmeciye hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

Küresel gıda sisteminin çevre ve toplum sağlığına maliyeti 12 trilyon dolara ulaştı

Küresel gıda ve tarım sistemlerinin piyasa değeri 10 trilyon doları bulurken, ekosistemlerde geri dönüşü olmayan zararlar ve kamu sağlığı harcamaları hızla artıyor. Uzmanlar, çevresel zarardan toplum sağlığına kadar gizli maliyetin 12 trilyon dolara ulaştığına dikkat çekiyor. Mevcut sistemlerde yapılacak devrimle 5,7 trilyon dolarlık ekonomik getiri sağlanabileceğini belirten uzmanlar, paylaştığı yeni araştırmalarla 2030'a kadar her yıl 4,5 trilyon dolara varan yeni iş fırsatları yaratılabileceğini belirtti.

Ankara’da Halk Süt dönemi

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, ürün yelpazesine yepyeni bir tat daha ekleyerek Halk Süt satışına başladı. Başkent’in dört bir tarafındaki 8 ayrı fabrika satış mağazasında raflarda yerini alan 3 litrelik sütlerin yanında probiyotik zengini ev yapımı yoğurt mayası da hediye ediliyor.

Pitaya Meyvesi (Dragon, Ejder Meyvesi)

Ejder meyvesinin anavatanı Asya ve Güney Amerika’dır. Tropikal bir meyvedir. Ülkemizde “ejder meyvesi” olarak bilinmekte olup, çekici görünümü ve lezzeti ile olduğu kadar zengin besleyici değeri ile de sofralarımızda yer almaya başlamıştır.

Bakanlığın, “1 kg et ithal etmedik” dediği günlerde 4 bin 500 ton kemiksiz et TIR’lara yüklendi

Et ve Süt Kurumu, depolardaki 60 bin ton eti satamazken bakanlığın, “1 kg et ithal etmedik” dediği günlerde 4 bin 500 ton kemiksiz et TIR’lara yüklendi, Türkiye’ye geliyor... Ancak etler Türkiye’ye gelmeden fiyat krizine neden oldu.

İtalya’da Nutella ve Türk Fındığı tartışması

İtalya'da aşırı sağcı Lig Partisi lideri Matteo Salvini, Türk fındığı içerdiği için İtalyan çikolata ürünü Nutella'yı yemeyeceğini söyledi.

Gıda ve yem işletmelerinde çalıştırılması zorunlu meslek mensupları belirlendi

İşin nevine göre personel çalıştırmak zorunda olan gıda ve yem işletmeleri ile bu işletmelerde çalıştırılması zorunlu, lisans eğitimi almış meslek mensupları belirlendi.

Küresel gıda fiyatları Kasım’da yükseldi

Et ve bitkisel yağ fiyatları FAO Gıda Fiyat Endeksi’ni Kasım ayında yukarı çekerken, tahıl fiyatları rekor verim beklentileri dolayısıyla düşüş gösterdi. Öte yandan FAO’nun bugün yayınladığı Ürün Tahminleri ve Gıda Durumu raporuna göre, bugün itibariyle 42 ülke gıda için dışarıdan yardıma muhtaç.