Ana Sayfa Gıda

Gıda

Gıda kategorisinde, gıda ve içecek sektörüne yönelik üretim, tüketim, büyüme verileri, istatistiki veriler, sektörel gelişmeler, inovasyon, şirketler, ürünleri, markalardan haberler, yenilikçi gelişmeler, araştırmalar, yarışmalar, ödüller ve mevzuat, kanun, yönetmelik ve regülasyonlara, bu regülasyonların sektörel etkilerine yönelik haberler yer almaktadır.

Gıda Mühendisi Halkın Sağlık Güvencesidir

Tarım ve Orman Bakanına ve Bakanlığına düşen istihdamı arttırmak olmalıdır. Zira kamu istihdamı özel sektör istihdamını da beraberinde getirecektir. Ve gerek özel sektörde gerekse kamuda istihdam edilecek Gıda Mühendisi sayısı ne kadar çok olursa, hemen hemen her gün yaşadığımız gıda terörünün önüne geçilmesi de o derecede mümkün olacaktır.

Rekabet Kurulu’ndan 9 piliç üreticisi ve BESD-BİR’e ceza

Rekabet Kurulu, fiyat düzeyini birlikte belirledikleri gerekçesiyle 9 piliç üreticisi firmaya, rekabeti kısıtlayıcı davranışları kolaylaştırıcı eylemleri nedeniyle de Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’ne (BESD-BİR) toplam 156 milyon 703 bin 144 lira idari para cezası kesilmesine karar verdi.

Perakendede gıda satışları azaldı ama cirolar arttı

Ocak ayında gıda, içecek ve tütün satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %2,9 azalmasına karşın, aynı dönemde cirolar %17,9 oranında arttı. Benzer şekilde gıda, içecek ve tütün satışlarında Aralık 2018’e göre aylık bazda artış olmaz ve aynı seviyede kalırken, cirolar %2,1 oranında artış gösterdi.

Prof. Dr. Ceylan: “Gıdada ciddi boyutta bilgi kirliliği var”

Gıda alanında tavuk eti üretimi de dahil olmak üzere çok ciddi boyutta bilgi kirliliğinin olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Necmettin Ceylan, “Temelde tavukçuluk hakkında bilgisi, geçmişi ve alt yapısı olmayan, uzmanlık alanları ile hiçbir ilgisi olmayan konularda kamuoyunu yanlış yönlendirebilecek açıklamalarda bulunulması çok yanlış ve tehlikelidir.” dedi.

Türkiye, Uluslararası Operasyonel Değirmenciler Birliği’nin Avrasya Bölgesi İcra Direktörlüğünü üstlendi

Hububat değirmencilik sektörünün dünyadaki en büyük sivil toplum kuruluşu 122 yıllık Uluslararası Operasyonel Değirmenciler Birliği (IAOM)’nin 32 ülkeden oluşan Avrasya Yönetim Konsey Başkanlığını ve İcra Direktörlüğünü, dünyanın 6 yıldır un ihracat şampiyonu Türkiye yönetecek. Türkiye başkanlığını ise un sektörünün kapasite olarak yüzde 90’ını temsil eden TUSAF (Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu) üstlenecek.

Gıda sektörünün en güçlü kadın CEO’su

TAT Gıda Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü, Düzey Pazarlama A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Aslan Kesimer, “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırmasında 5’nci sırada yer aldı. Arzu Aslan Kesimer bu sıralamayla gıda sektörünün en güçlü kadın CEO’su oldu.

SETBİR’den belediye başkan adaylarına halk sağlığı uyarısı!

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Tezel, 31 Mart yerel seçimlerinde halkın oyuna talip olan belediye başkan adaylarına seslenerek, “Temel görevlerinizden biri de halkı dengeli beslenmesini gözetmek. Başta sokak sütçülüğü ve ambalajsız ürün olmak üzere halk sağlığını tehdit eden uygulamaları engelleyin” dedi.

Küresel gıda fiyatları Şubat’ta arttı

FAO Gıda Fiyat Endeksinde yer alan tüm ürünlerin fiyatlarında Şubat ayında yükseliş yaşandı. En fazla yükseliş ise yüzde 5,6’lık artışın yaşandığı süt fiyatlarında oldu. Ağustos 2018’den beri en yüksek seviyesine ulaşan endekste, bu artışa rağmen geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında neredeyse yüzde 2.3’lük bir düşüş yaşandı.

Yazarlar

4,802BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
367TakipçilerTakip Et
465TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Yumurta Yemi Premiksine Alternatif Bir Katkı: YEŞİL ÇAY

Son zamanlarda antioksidanlı yumurta olarak söz edilen grupların üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda, yumurta yemi premiksine alternatif bir katkı olarak yeşil çay tozunun kullanıldığına ilişkin araştırma denemeleri bulunmakta olup, yumurta kalitesini yükseltmeye önemli düzeyde katkıda bulunduğu bildirilmektedir.