Ana Sayfa Gıda

Gıda

Asan: “YÖREX’ten sonra Türkiye’de coğrafi işaret seferberliği başladı”

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Türkiye’de yöresel ürünler ve coğrafi işaretlerde farkındalığı artıran ilk etkinliğin Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX olduğunu bildirdi. Asan, “YÖREX’ten sonra Türkiye’de coğrafi işaret seferberliği başladı” dedi.

Dünya Makarna Günü’ne özel lezzet dolu tarifler

Gastronometro’nun şefleri 25 Ekim Dünya Makarna Günü’ne özel lezzet dolu makarna tariflerini paylaştı.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne asaleten atama

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü görevini vekaleten yürüten Harun Seçkin’in, asaleten ataması gerçekleştirildi.

Okul Gıdası onay zorunluluğu ve logo kullanımı 1 yıl ertelendi

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde doğrudan öğrenciye satışa/tüketime sunulacak hazır ambalajlı gıdalar için Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan okul gıdası onayı alınması zorunluluğu, logo kullanımı ve okul gıdası onayı alım süreciyle ilgili hükümlerin uygulanması bir yıl ertelendi.

Çaykur, çay lif ve atıklarını değerlendirmek için tesis kuruyor

Soğuk çay ve kuru çay sektöründe kullanılan ve büyük bir kısmı yurt dışından ithal edilen çay ekstraktı Rize Kalkandere Serbest Bölgesi içerisinde ÇAYKUR’un iştiraki olan Çaysan ortaklığı ile kurulan çay ekstrakt işleme tesisinde üretilecek. Günlük bin ton kapasiteli tesis 2 ay içerisinde üretime başlayacak.

Kanun teklifinin, 16 maddeden oluşan birinci bölümü kabul edildi

Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplanan TBMM Genel Kurulunda; Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin, 16 maddeden oluşan birinci bölümü kabul edildi.

İsrafı önlemek için “Söz Veriyorum” kampanyası

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık" projesi kapsamındaki "Söz Veriyorum" kampanyası ile ilgili, "Bugün bu lansmanla beraber tanıttığımız kampanya, diğer taraftan sosyal medya ve sosyal mecra kanallarından da tanıtılıyor. Hızlı bir şekilde bu konuyla ilgili farkındalığın artması ve hem de burada bir dünya rekoru kırılması hedefleniyor." dedi.

“THE FOURCE, gıda ihracatımıza yeni bir açılım getirecek!”

Ege İhracatçı Birlikleri’nce (EİB) gerçekleştirilecek ilk sanal gıda fuarı The Fource’un tanıtımı yapıldı. Pandemi sürecinde Türkiye’nin ihracatını gıda ve tarım sektörlerinin ayakta tuttuğunu söyleyen EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “THE FOURCE, çağın sağladığı imkanlarla gıda ihracatımıza yeni bir açılım getirecek.” dedi.