Gıda

Gıda

Gıda kategorisinde, gıda ve içecek sektörüne yönelik üretim, tüketim, büyüme verileri, istatistiki veriler, sektörel gelişmeler, inovasyon, şirketler, ürünleri, markalardan haberler, yenilikçi gelişmeler, araştırmalar, yarışmalar, ödüller ve mevzuat, kanun, yönetmelik ve regülasyonlara, bu regülasyonların sektörel etkilerine yönelik haberler yer almaktadır.

Gıda enflasyonu, yüzde 10 ve Yeni Hal Yasası – 2

Yöneticilerimizin Yeni Hal Yasası'ndan beklentileri kısaca şunlar: Ürün kayıpları önlenecek. Aracılar azaltılacak. Dolayısıyla gıda enflasyonuna engel olunacak. Peki, bunlar nasıl olacak?

Türkiye’nin ilk yerli beyaz peynir kültürü üretimi çalışmaları başladı

Maysa Gıda, Hacettepe ve Kastamonu Üniversiteleri işbirliği ile TAGEM Ar-Ge Destek Programı kapsamında desteklenen “Beyaz Peynir Üretimi için Yerli Starter Kültür Eldesi ve Prototip Ürün Üretimi” başlıklı araştırma projesine başladı.

Küresel ayıp: Her 9 kişiden biri yatağına aç giriyor

16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde karamsar tablo… Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre, 2018 yılında 830 milyondan fazla insan yani her dokuz kişiden biri yatağa aç giriyor. Türkiye’de ise nüfusun %22’si yeterli gıdaya ulaşamazken, %9’u açlık sınırında yaşıyor.

Meyve suyu nedir? Nektar nedir? Meyveli içecek hangi anlama gelir?

Meyve suyunda meyve oranı düşürüldü mü? Meyve suyu ve nektar arasındaki fark nedir, meyveli içecek ne anlama gelir? Prof. Dr. Aziz Ekşi, tüketicilerin kafasını meşgul eden soruları yanıtladı.

Gıda enflasyonu, yüzde 10 ve Yeni Hal Yasası – 1

Televizyonlarda iki gündür yayımlanan bir zincir markete ait domates reklamı sizin de dikkatinizi çekmiştir: Fiyatı 6,95 olan domates, 4,75'e indirilmiş (6,95, internet sitelerindeki en düşük domates fiyatı. Birkaç misli fazlasına satılan domates türleri de var.). Geçen haftaki makalemi okuyanlar, halk pazarında domatesi 5 TL'ye satıyor diye azarlanan, ya 1-1,5 liraya satması ya da tezgahını pazardan kaldırması istenen pazarcıya reva görülen muameleye tepkimi hatırlamıştır. Domates'i 6,95'ten satıyorken kısa süreliğine 4,75'e indiren zincir market "kahraman", gariban pazarcı "stokçu, vurguncu", dolayısıyla "vatan haini" (!).

25 yılda Konya büyüklüğünde tarım alanını kaybettik

TEMA Vakfı, 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde yaptığı açıklama ile açlıkla mücadele edilebilmesi için tarım alanlarının ve meraların amaç dışı kullanımının önlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Meyve suyu sektörü meyveli içeceğe kayıyor

Yılbaşında meyve nektarına getirilen ÖTV ve artan maliyetler nedeniyle üreticileri farklı yollara başvurmak zorunda kaldı. Bazı firmalar, içinde yüzde 40 meyve barındıran meyve nektarındaki meyve oranını yüzde 10’a kadar düşürdü. Tabii, meyve oranı düşürülen ürün ‘meyve suyu’ değil ‘meyveli içecek’ oldu.

Türk gıda ihracatçıları için Brexit fırsatı

Dean Harris: “Şu anda AB ile var olan anlaşmalar nedeniyle dezavantajlı görünen durum Brexit ile fırsata dönüşebilir.”