Ana Sayfa Gıda

Gıda

Gıda kategorisinde, gıda ve içecek sektörüne yönelik üretim, tüketim, büyüme verileri, istatistiki veriler, sektörel gelişmeler, inovasyon, şirketler, ürünleri, markalardan haberler, yenilikçi gelişmeler, araştırmalar, yarışmalar, ödüller ve mevzuat, kanun, yönetmelik ve regülasyonlara, bu regülasyonların sektörel etkilerine yönelik haberler yer almaktadır.

Ambalajlı içme sularının araştırılması için TBMM önergesi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ambalajlı içme sularında ağır metal bulunduğuna yönelik bilimsel araştırmaların ortaya çıkmasının ardından konuya ilişkin TBMM Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi.

Balparmak’tan arı sütü projesi

Projeyle saf arı sütünün hangi koşullarda besin değerini kaybetmeden saklanacağı bilimsel olarak belirlenecek.

Ambalajlı suda kim doğruyu söylüyor?

Ortada; bir yanda ambalajlı sulardaki ağır metallerle ilgili bu vahim sonuçları ortaya koyan araştırmacılar ile bu araştırmada tespit edilen oranları korkutucu olarak niteleyen bir oda başkanı; diğer yanda ise ortaya konan iddialara karşın “ben denetliyorum, oranlar da mevzuat sınırları içerisinde, sorun yok” diye kestirip atan bir bakanlık var. Burada ortaya bir çelişki çıkıyor. Araştırmacılara göre yüksek olan ağır metal değerleri, Oda Başkanına göre limitleri 8 kat aşan bu oranlar, nasıl oluyor da Bakanlık açıklamasında yer aldığı üzere mevzuat limitleri dahilinde oluyor?

Küresel gıda fiyatları geçen yılı yüzde 3,5 düşüşle kapattı

2018 yılını 168.4 puan ortalaması ile kapatan FAO Gıda Fiyat Endeksi, 2017 değerinden yüzde 3.5 daha düşük ve 2011’de ulaşılan en yüksek puanın neredeyse yüzde 27 altında gerçekleşti.

BİM’den hileli kıyma iddialarına cevap geldi

BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. mağazalarında satışa sunulan Emin marka dana kıyma ürünlerinin hileli olduğu iddialarına cevap verdi.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmelik taslağı görüşe açıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, hazırladığı Türk Gıda Kodeksi Yönetmelik Taslağını web sitesi üzerinden görüşe açtı. Taslak için son görüş bildirme tarihi 4 Şubat 2019 olarak belirlendi.

Bakanlıktan “boyalı kıyma” açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı, sosyal medyada yer alan videolarda ve bazı basın yayın organlarında bu videolara dayanılarak yapılan “kıymada boya kullanıldığı” iddialarını içeren haberler üzerine açıklama yayınladı.

PepsiCo Türkiye’deki altıncı fabrikasını Manisa’da açtı

PepsiCo bugün Türkiye’deki altıncı fabrikasını Manisa’da açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı yapılan tesis, 300 kişilik istihdam sağlayacak.

Yazarlar

4,068BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
342TakipçilerTakip Et
452TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.