Piyasa

17 ayın en düşük seviyesinde

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Mayıs ayında ortalama 162.5 puanla, bir önceki ayın yüzde 1,9 altında seyretti. Bu oran, gıda fiyatlarında Aralık 2018’den bu yana en düşük değerlere işaret ediyor.

Gıda enflasyonu niçin düşmüyor?

Aşağıdaki paragrafı yazalı 7 yıldan fazla zaman geçmiş: "Üretimi yetersiz ve girdileri de dâhil dışarıya bağımlı olduğumuz gıda ürünlerinde önemli fiyat artışları bekliyorum. Bu noktada, fiyat artışlarından öncelikle temel gıda maddelerinin etkileneceğini vurgulamakta fayda var." Geçen zaman içinde maalesef bu öngörülerimi değiştirmemi gerektirecek hiçbir gelişme olmadı. Son açıklanan gıda enflasyonu rakamları da dâhil.

Uçak: “Dijital Tarım Pazarı ile herkes tarıma odaklanacak”

Uçak: “Dijital Tarım Pazarı ile herkes tarıma odaklanacak”

Gıda fiyatları beklentileri boşa çıkardı

Koronavirüs salgınıyla beraber yükselişe geçen gıda fiyatları, Nisan ayı enflasyonunun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesine neden oldu. TÜİK verilerine göre, Nisan ayında gıda ve içecek grubunda aylık artış yüzde 2,53, yıllık artış ise yüzde 11,28 oldu. İşlenmemiş gıdada artış aylık bazda yüzde 3,65 olurken, 2020 yılının ilk dört ayındaki artış yüzde 20,10 oldu. Ocak-Nisan döneminde taze sebze ve meyvelerdeki artış ise yüzde 31,93 olarak gerçekleşti.

Et ve Süt Kurumu, 28 TL’den karkas sığır eti satışına başladı

Et ve Süt Kurumu, bugün itibariyle Türkiye genelinde faaliyet gösteren yemek şirketleri ile kırmızı et sanayi alanında fiilen faaliyet gösteren firmalara peşin 28 TL’den dondurulmuş çeyrek karkas sığır eti satışına başladı.

TÜİK, kümes hayvancılığı verilerini açıkladı

Ocak ayında, tavuk eti üretimi 183 bin 713 ton, tavuk yumurtası üretimi 1,8 milyar adet olarak gerçekleşti.

PepsiCo Türkiye’deki altıncı fabrikasını Manisa’da açtı

PepsiCo bugün Türkiye’deki altıncı fabrikasını Manisa’da açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı yapılan tesis, 300 kişilik istihdam sağlayacak.

Merkez Bankasından gıda enflasyonu değerlendirmesi

Merkez Bankası, gıda ve alkolsüz içecekler yıllık enflasyonunun 0,55 puan azalarak yüzde 25,11 olduğunu, yıllık enflasyonun işlenmemiş gıdada yüzde 27,09’a, işlenmiş gıdada ise yüzde 23,22’ye gerilediğini, gıda fiyatlarındaki olumlu seyrin yansımalarının lokanta-otel grubunda izlendiğini açıkladı.