Türk gıda ihracatçıları için Brexit fırsatı

Dean Harris: “Şu anda AB ile var olan anlaşmalar nedeniyle dezavantajlı görünen durum Brexit ile fırsata dönüşebilir.”

ESK ve AOÇ’den enflasyonla mücadeleye destek

Et ve Süt Kurumu (ESK) ile Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü (AOÇ), ürünlerinin fiyatlarında indirime giderek Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na destek verdi.

Küresel gıda fiyatları Eylül’de geriledi

FAO Gıda Fiyat Endeksi Eylül ayında Ağustos’a göre yüzde 1,4 düşüş gösterdi. Endeks, Eylül 2017’de izlenen seviyenin ise yüzde 7,4 altında gerçekleşti.

Kanatlı üreticisi: Yüzde 200’e varan zammı 18 entegre firma ve bayileri...

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği, beyaz et fiyatlarında %200’e (yüzde ikiyüze) varan artışları yapanların kesinlikle beyaz et üreticileri olmayıp, 18 adet markalı entegre sahipleri ve onların dağıtım kanallarındaki bayileri ve toptancıları olduğunu açıkladı.

Enflasyonu azdırırken suçüstü (!) yakalanan pazarcı masalı

Pazarcı esnafını, fahiş fiyatla domates satıyor diye haber yapan ve yayınlayan bütün basın mensuplarını şiddetle kınıyorum. Sonunda krizin ve enflasyonun sorumlusunu bulmuşsunuz! Aferin size! Besicileri, et fiyatlarındaki artışın sorumlusu ilan eden eski sistemin son bakanına bile rahmet okuttunuz. Sistemler değişiyor ama sizin gibiler değişmiyor ne yazık ki! Vurun gariban pazarcıya. Size de bu yakışır. Bundan sonrasını da takip edin acar gazeteciler... Bakın hele, pazarcı pazardan kovulunca gıda enflasyonu düşecek, kriz sona erecek mi?

Fiyatlardaki fahiş artış, un ihracatına kısıtlama getirdi

Ticaret Bakanlığı, son dönemde yurtiçi un fiyatlarında yaşanan dalgalanmalardan dolayı, İhracat Rejimi Kararında değişiklik yapılarak Dâhilde İşleme Rejimi (DIR) dışındaki un ihracatına yeni düzenleme getirildiğini duyurdu. Sınırlama getirilen un ihracatının payının, ülkemizin toplam un ihracatının yaklaşık %1’ini oluşturduğu belirtildi.

Ticaret Bakanlığı, gıda ürünlerinde örtülü zam tespit etti

Ticaret Bakanlığı, yapılan denetimler neticesinde bazı temel ürün gruplarında normalin üzerinde fiyat artışları gözlemlendiğini; ayrıca bazı ürün gruplarında gramaj düşürülerek örtülü zam yapıldığını ve fiyat etiketi ile ambalajlarda mevzuata uygunsuzluk bulunduğunu tespit etti. Bakanlık, söz konusu uygulamalarla ilgili gerekli idari işlemlerin başlatıldığını duyurdu.

Gramaj oyunu son bulmalı!

Gramaj oyunu bizler tanıdık geliyor. Önce ekmeğimizin gramajıyla oynadılar. Piyasanın hakim firmaları bugünde güçlerini kendi çıkarları doğrultusunda tüketicileri aldatan yanıltan küçük gramaj oyunlarına başvurmaktadır. Zamma zam demektense gramaj ve fiyat oyunlarıyla tüketicilerin aklıyla dalga geçmektedirler.