2.4 C
Ankara
Cumartesi, Şubat 27, 2021

Piyasa

Sebze ve meyvedeki fiyat artışlarına Tarım Kredi marketleri çözümü

Sebze ve meyve fiyatlarındaki artışla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Tarım Kredi’ye ait kooperatif marketler regüle edilecek. Bunların sayısının arttırılması için planlama yapılıyor” dediği öğrenildi.

Tat Gıda’dan 167 milyon TL net dönem karı

2020 Yılında 167 milyon TL net dönem karı elde eden Tat Gıda, odaklanarak karlı büyüme hedeflediği salça, domates ve konserve ürünleri iş kolunda ciroda %45 ve net karda %87 artış kaydetti.

2020 Yılı Gıda Fiyatları Analizi

Türkiye’de tarım ürünleri ve gıdada fiyat istikrarsızlığının sürekli görülmesinin nedeni piyasasının ürün bazlı işlememesi ve sektöre topyekün bir bakış anlayışının egemen olmasıdır. Fiyatın piyasada nasıl oluştuğu yeterince bilinmemekte, oluşan fiyatın etkisi enflasyonla ölçülebilmektedir. Enflasyon rakamları üzerinden yapılan değerlendirmeler, çoğu kez tarım sektörü açısından sonuç alıcı öneriler olmaktan uzak kalmaktadır.

Tarım ve gıda fiyatları erken uyarısı için TCMB bünyesinde müdürlük kuruldu

Merkez Bankası İdare Merkezi bünyesinde kurulmasına karar verilen Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları Analiz Müdürlüğü, gıda ve tarım ürünleri fiyatlarına dair verileri detaylı ve zamanlı olarak incelemek suretiyle erken uyarı fonksiyonu görecek.

Tarım Komisyonu Başkanı Kılıç’tan fahiş fiyat değerlendirmesi

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, Gıda fiyatlarındaki artışın sadece iç gelişmeler bağlamında görülerek siyasi malzeme haline getirildiğini söyledi.

Gürer: “Esnafın değil, girdi fiyatlarının üzerine gidin”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Piyasada gıda fiyatlarında artışı önlemek için esnafın değil, girdi fiyatlarının üzerine gidin” dedi.

Gıda Mühendisleri Odası: Gıda enflasyonunun nedeni yanlış üretim ve ekonomi politikalarıdır!

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, gıda enflasyonu ve gıda fiyatlarına ilişkin açıklamasında, “gıda egemenliği ilkelerine dayalı bir tarım politikasını derhal hayata geçirmeden gıda enflasyonuna dur diyemeyiz.” dedi.

Yerel zincir marketleri: “‘Zamların sorumlusu değil mağduruyuz’’

Perakende sektörünün, gıda maddelerindeki fiyat artışlarının sorumlusu olarak gösterilmeye çalışıldığını söyleyen İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, ‘‘Biz hep stokçunun, fırsatçının karşısında durduk, zamların sorumlusu değil ancak mağduru olabiliriz’’ dedi.

562 işletmede 9.870 ürün denetlendi

Ticaret Bakanlığı, temel ihtiyaç ürünlerinde arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarının tespiti amacıyla 19 Ocak-20 Ocak 2021 tarihlerinde 562 işletmede 9.870 ürününü denetlendiğini duyurdu.

TCMB: Enflasyondaki yükseliş temel mal ve gıda gruplarından kaynaklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetini yayınladı. Özette; “Enflasyondaki yükseliş temel mal ve gıda gruplarından kaynaklanırken, hizmet ve enerji gruplarında sınırlı artışlar gerçekleşmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Son Haberler

Pfizer-Biontech aşısı dünyanın en fazla satan ikinci ilacı olacak

15 milyarlık satışla Pfizer-Biontech aşısı, AbbVie’nin 20 milyar dolarlık artrit ilacı Humira’dan sonra dünyanın en fazla satan ikinci ilacı konumuna yerleşecek. Sağlık ekonomisi uzmanı Prof. Dr. Onur Başer, aşının koruma süresindeki belirsizlik giderilince aşıda yeni bir fiyatlama sistemine geçilmesini beklediğini söyledi.

Rus Ticaret Mümessiline domates sitemi

Domateste uygulanan kotanın Rusya’da kurulan seralardaki domates üretimi nedeniyle konulmuş olabileceğini söyleyen Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Aydar Gashigullin’e ATB Başkanı Çandır’dan sitem: “Kotalarla ticaretimizi geliştiremeyiz.”

Çikolata ve şekerleme ihracatında 1,5 milyar dolar hedefi

Türk çikolata ve şekerleme ihracatçıları, pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılında 1 milyar 276 milyon dolarlık ihracat yapma başarısı gösterdi. Sektör, 2021 yılında 1,5 milyar dolar ihracat hedefliyor.