Ana Sayfa Yaşam & Sağlık

Yaşam & Sağlık

Meme Kanseri: Erken tanı için ne zaman, hangi yöntem?

Meme kanseri erken saptandığında ölüm oranları belirgin olarak azalıyor ve erken tanıyla meme koruyucu cerrahi tedaviler mümkün oluyor. Öyle ki sadece memede sınırlı meme kanseri tanısı alan kadınlarda hastalıksız 5 yıllık yaşam şansı yüzde 90’ın üzerinde oluyor. İşte bu noktada pek çok kadının aklına şu soru takılıyor: Erken tanı için neler yapmalıyım?

Maske alerjisi belirtileri nelerdir?

Koronavirüs nedeniyle hepimiz maske takıyoruz. Maske takmamızdan dolayı da bazılarımız maskeden dolayı sorunlar yaşıyoruz. Bunlardan en önemli sorunlardan birisi de maske alerjisi.

Sabri Ülker Bilim Ödülü Türk bilim insanı Doç. Dr. Elçin Ünal’a verildi

Sabri Ülker Bilim Ödülü’nün sahibi, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, Moleküler ve Hücre Biyolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elçin Ünal oldu.

Grip ile Covid-19’u karıştırmayın!

TÜSAD, mevsimsel grip ile COVID-19’un karışabileceğini, en sık görülen semptomların benzerlik gösterdiğini belirterek dikkat edilmesi konusunda uyardı.

Kabızlıktan kurtulmak için öneriler

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ekrem Aslan kabızlık problemi olanlar için önerilerde bulundu.

“Grip aşısı olmak için uygun olup olmadığınızı e-nabız sayfanızdan kontrol edin”

İstanbul Aile Hekimliği Derneğinden yapılan açıklamada, “21.10.2020 tarihi itibari ile Bakanlığın E-Reçete sayfasına bir sekme eklendiği ve grip aşısı olmak için gereken kriterleri sağlayamayan vatandaşlara grip aşısı reçetelense bile onay verilmemeye başlandığı, e-reçete yazılamadığı” bildirildi.

65 yaş üstü nasıl aktiviteler yapmalı?

Pandemi nedeniyle özgürlükleri ve hareketleri kısıtlanan 65 yaş üstü insanlar, ruh ve beden sağlıklarını korumakta zorlanıyorlar. Ancak her yaşta ve her koşulda mutlaka yapılabilecek fiziksel aktiviteler var. İşte 65 yaş üstü için öneriler…

AHEF: Bakan, ek ödeme taahhüdünün arkasında durmadı

AHEF Başkanı Dr. Özlem Sezen: “Her zorluğu göğüsleyen aile hekimleri herhangi bir ek ödeme talebinde bulunmamasına rağmen Sağlık Bakanımız bizzat kendisi, aile hekimlerinin emeğini görmezden gelemeyeceğini beyan ederek ek ödeme taahhüdünde bulunmuştur ancak bu taahhüdünün de arkasında duramamıştır.”