Ana Sayfa Yaşam & Sağlık

Yaşam & Sağlık

Tiroid hastalıkları her yaştan insanda görülüyor

Yaklaşık 1,6 milyar insanın risk altında bulunduğu iyot eksikliği, dünyanın en sık görülen hastalıklarından biri.

Pandemi günlerinde kalp sağlığı için 20 dakika egzersiz şart

Covid – 19 salgını nedeniyle uzun süredir devam eden ev yaşamı, özellikle kalp sağlığı açısından birçok riski de birlikte getirdi. Ev yaşamında sağlıklı yaşam kurallarına dikkat etmemek kontrolsüz kilo alımı ile birlikte tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına yol açıyor. Uzmanlar, kalp rahatsızlığı olanların Koronavirüs’e daha çok yakalanma riski taşıdıklarına dikkat çekiyor.

Sağlıklı yaşam için koronavirüs kadar bunlara da dikkat edin

Koronavirüs salgınıyla mücadele için alınan önlemler kapsamında evde kaldığımız süreçte hemen hepimiz virüse karşı alınan önlemlere odaklandık. Maske kullanımı, fiziksel mesafe ve temizlik bu önlemlerin başında geliyor. Ancak uzmanlar; bu süreç ve sonrasında ortaya çıkabilecek diğer bazı sağlık sorunlarına karşı tedbirin elden bırakılmamasını tavsiye ediyor.

Baş dönmesinin sebebi vitamin eksikliği olabilir

Hastaların ‘dönme hissi’ olarak tariflediği vertigonun bir nedeni de vitamin eksikliği.

Teknoloji çocuklarda kamburluk yapıyor

Çocuklardaki postür bozukluğu günümüzde en çok teknolojiye bağlı olarak gelişiyor. Bilgisayar, tablet, telefon başında geçirilen süre ile doğru orantılı olarak çocuklarda postür bozukluğu görülme sıklığı arttı.

“Sadece diş fırçalamak yeterli değil!”

Şekerleme sonrasında mutlaka dişlerin fırçalanmasını gerektiğini belirten Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, “Sadece diş fırçalamak da yeterli değil. Kalıntıları temizlemek için arayüz fırçası kullanılmalı. Eğer bunlar yapılmıyorsa en azından bol su içilmeli” diyor.

Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği’nden kınama

Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği (TSRM), bir televizyon programında "12-17 yaş arası doğurmak için ideal yaştır" şeklinde yapılan açıklamayı kınadı.

Sağlık çalışanlarının 3’te 2’si COVID-19 nedeniyle depresyon riski altında!

Solunum Derneği TÜSAD'ın sağlık çalışanlarına yönelik COVID-19 Anketi, salgın ilişkili hastalıkla mücadele eden sağlık görevlilerinin psikolojik risk altında olduğunu gösterdi. Sağlık çalışanlarının yüzdesi 77.2'si COVID-19 nedeniyle kaygı ve korku hissi duyduğunu ifade etmektedir, yüzde 4'ü psikolojik destek aldığını belirtti.