Ana Sayfa Yaşam & Sağlık

Yaşam & Sağlık

Sağlıklı çocuk için 8 kural

Henüz gençlik yıllarınızda olabilirsiniz, ancak ileride sorun yaşamadan çocuk sahibi olmak için yapmanız gerekenlerin neler olduğunu biliyor musunuz?

Romatoid artrit kalıcı sakatlığa neden olmasın

El, ayak ya da diz gibi eklemlerde şiddetli ağrılar, sabah tutulmaları ve hareket kısıtlılığı ile kendisini gösterebilen romatoid artrit hastaların yaşamını zorlaştırabiliyor.

Bağışıklık sistemini tehdit eden gizli tehlikeler

Hastalıklara karşı en büyük silahımız olan bağışıklık sistemimiz, çevresel etkenlerden, psikolojik sorunlara kadar birçok farklı durumdan etkilenebiliyor. İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Aydın, ilaçlar ve beslenmenin de bağışıklık sisteminde ciddi etkisi olduğuna işaret etti.

Covid-19’a karşı hamilelere 14 yaz önerisi

Hamilelik sürecinde gerek bağışıklık sistemi gerekse fizyolojik değişiklikler anne adaylarını viral solunum yolu enfeksiyonlarına daha duyarlı hale getiriyor. Bu nedenle hamilelik döneminde Covid-19 normal popülasyona göre daha ağır seyredebiliyor.

Omurlardaki daralma bel kayması sanılabilir

Toplumumuzda her 10 kişiden 8’i hayatının bir döneminde bel ağrısı çekiyor. Bu denli yaygın bir hastalık olmasına rağmen bel ağrılarının tedavisi ve neden kaynaklandığı ise çoğu zaman ihmal ediliyor.

TTB: Aile Sağlığı Merkezleri pandemi sürecinin dışına atıldı!

Türk Tabipleri Birliğinin (TTB) yeni çalışmasına göre, Aile Sağlığı Merkezlerinin (ASM) yüzde 82’si kişisel koruyucu ekipmanlarını, yüzde 86’sı ise el antiseptiğini kendi paralarıyla sağlıyor. Aynı çalışmada, pandemi döneminde ASM’lerin yüzde 99’unda sağlık çalışanlarına herhangi bir ek ödeme yapılmadığı da belirlendi.

Çocuklarda ishale dikkat!

Bu yıl hepimiz sıra-dışı bir yaza merhaba dedik. Corona virüsün sosyal hayatımıza etkileri her alanda devam ederken, mevsimin tek mikrobu ne yazık ki sadece corona virüs değil. Pek çok mikrop, çocukların hasta olmasına neden olabiliyor. Yaz aylarında bu mikropların yol açtığı en büyük sorunlardan biri de ishal. Peki, özellikle çocukları kolayca etkisi altına ishalden korunmak için ne gibi tedbirler alınmalı?

40 yaşından sonraki hamilelikler hakkında bilinmesi gereken 9 şey

İlerleyen yaşlarda bir bebek sahibi olmak, kişinin ebeveynliğe daha duygusal ve finansal olarak hazır olduğu anlamlarına gelebilir. Ancak, yaşlı ebeveynler arasında doğurganlık oranları yükselirken, kısırlık sorun olmaya devam ediyor.