Yaşam & Sağlık

Yaşam & Sağlık

Yaşam İçin Gıda, Gıda yaşamdır! sloganından hareketle, yaşamın içerisinde gıda ile insanı ilişkilendiren, ilgilendiren her türlü gelişmeyi, olguyu, olayı okuyucularına iletmektedir.

Menopoz görülme yaşı giderek düşüyor

Menopoza girme yaşı günbegün düşüyor. Sıklıkla 50’li yaşlarda meydana gelen menopoz, kadının çalışma hayatında daha aktif rol alması, yoğun ve stresli iş yaşamı nedeniyle artık 30’lu yaşlarda da görülebiliyor.

Bakterileri “kötü” olarak tanıyorsanız…

Verdiğimiz kararları, stres, kaygı bozukluğu, depresyon ve iştah gibi durumları yönetenin beyin olduğunu biliyoruz. Ancak bunları belirleyen gizlenmiş bir yöneticimiz daha var: Bağırsaklarda bulunan bakteriler!

Kozmetik ürünlerde meme kanseri tehlikesi!

Kozmetiklerin meme kanserine yol açtığı yönünde ciddi kuşkular olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Mehmet Eser, “Kozmetik maddelerin büyük çoğunluğunda kullanılan parabenlerin ciltten hızlı bir şekilde emildiği, meme ve tümör dokusunda bulunduğu ve meme kanseri hücrelerinin çoğalma hızını artırdığı araştırmalarda gösterilmiştir. Almanya'daki bir araştırmada haftada birden fazla kez koltuk altı deodorant kullananlarda meme kanserinin 15 yaş daha erken başladığı tespit edilmiştir” dedi.

Çocukluk çağında kalpte “masum üfürüme” dikkat

Üfürüm, çocukluk çağında yaygın bir şekilde ve çoğunlukla da kalp hastalığına bağlı olmadan gerçekleşiyor. “Masum üfürüm” ateşli hastalıklar sırasında veya hiçbir neden olmadan da ortaya çıkabiliyor. 2 ile 8 yaş arasındaki çocukların en az yüzde 50’si masum üfürüm sorunu yaşıyor ve ilk 6 ay içinde duyulan üfürümler genellikle masum olsa da mutlaka bir çocuk kardiyolojisi uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.

Meyve suyundan ne kadar şeker alıyoruz?

Meyve suyu tüketimi ve günlük şeker alımı arasındaki oran hakkında kafa karıştırıcı bir bilgi kirliliği olduğunu dile getiren Profesör Doktor Aziz Ekşi, “Vitamin, mineral ve antioksidanlar için iyi bir kaynak olan meyve suyu ve nektarların ülkemizde ortalama günlük şeker alımına katkısı, 3 gram düzeyinde kalmaktadır” dedi.

Dişlere zarar veren 10 hata

Diş macunu, reklamdaki gibi tüm fırçayı kaplamalı mı? Dişlerimizi günde kaç kere fırçalamalıyız? Bu ve daha pek çok sorunun cevabı haberimizde… İşte, diş sağlığı hakkında doğru bilinen 10 yanlış!

Kat kat giyinin, sofrayı hafifletin

Soğuk havaların kendini göstermeye başladığı şu günlerde kalp sağlığını korumak her zamankinden daha da önemli. Peki, ne yapmalıyız? İşte 6 maddede mevsim geçişlerinde kalp sağlığını koruma yolları…

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’e Diyabet Mükemmeliyet Ödülü

Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, obezite ve diyabet alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla Avrupa Diyabet Araştırmaları Derneği (EASD) ve Novo Nordisk Vakfı tarafından verilen EASD–Novo Nordisk Vakfı Diyabet Mükemmeliyet Ödülü’nün bu yılki sahibi oldu.