Ana Sayfa Yaşam & Sağlık

Yaşam & Sağlık

Aşırı ve ani stres kalbi gerçekten de kırıyor

Kalbimiz ani gelişen stres durumlarında hormon değişikliklerine bağlı olarak gerçekten kırılabiliyor. Tıp dünyasında “stresin tetiklediği kardiyomiyopati” olarak tanımlanan “Kırık Kalp Sendromu” tıpkı kalp krizine benzer belirtiler verdiği için korkutucu olabiliyor.

Prof. Dr. Mehmet Öz ve Doç. Dr. Halit Yerebakan: Sağlık için “Çörek Otu Yağı”

Geçtiğimiz günlerde “Kahvaltı Yasaklanmalı” diyerek tartışma yaratan Prof. Dr. Mehmet Öz, ünlü kalp cerrahı Doç. Dr. Halit Yerebakan ile çörek otu hakkında açıklamalarda bulundu.

Bu 9 yanlış uykunun faydasını azaltıyor!

Gribal salgın tüm hızıyla etkisini gösterirken bağışıklık sisteminin güçlü olması, korunmada kilit rol oynuyor. Bu noktada sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle birlikte sağlıklı bir uyku da, kuvvetli bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmazı olarak karşımıza çıkıyor!

Kış aylarında kalp krizi riski yüzde 30 artıyor!

Kış mevsimi deyince akla çoğunlukla gribal enfeksiyonlar gelse de soğuk hava kalp hastalıklarında da artışa neden oluyor; hatta kalp krizi riskini yüzde 30 oranında artırıyor.

Kaliteli iletişim duygusal bağışıklığımızı güçlendiriyor!

Dünyaca ünlü Psikolog Dr. Guy Winch, Lipton ile yürüttüğü uluslararası iş birliği kapsamında İstanbul’a geldi. İnsanların birbiriyle kurduğu kaliteli iletişimin duygusal bağışıklığı güçlendirerek hayatımıza değer kattığını ifade eden Dr. Guy Winch, 15 dakikalık kaliteli bir sohbetin bile olumlu etkilerinin hissedildiğini paylaştı.

Su içmek bile işkenceye dönüşüyorsa dikkat!

Tüketilen yiyecekler sebebiyle diş etlerinde çekilmeler ve soğuğa karşı hassasiyet şikayetleri başlayabiliyor. Hava değişimleri sırasında daha fazla hissedilen diş hassasiyeti, dişlerin sızlamasıyla kendini gösteriyor. Hassasiyet nedeniyle de ağrı korkusuyla dişleri fırçalamama hatta soğuk havalarda konuşmaktan endişe duyma gibi problemler yaşanabiliyor.

Koronavirüs’ten korunmak için 10 öneri

Koronavirüs; SARS’ta %11 -12 ve MERS’te %35-50 olan yaşam kaybı oranları ile karşılaştırıldığında, %1-2 gibi oldukça düşük bir orana sahip olsa da hızla bulaşabilme özelliğine sahiptir ve bu nedenle tehlike oluşturmaktadır.

Her ağrı fıtık değil, her fıtık ameliyatlık değil!

Bel ile ilgili sorunların en bilineni de fıtık olduğu için her ağrıyı fıtık zannediyoruz. Oysa hiç de öyle değil.