-0.3 C
Ankara
Cuma, Ocak 22, 2021

Yaşam & Sağlık

Covid-19 aşısı öncesinde dikkat edilmesi gerekenler

Covid19 aşısı ile hangi aşılar arasında ve ne kadar zaman bırakılması gerektiği ve kimlere yapılabileceği sorusuna AHEF yanıt veriyor.

65 yaş ve üzeri kişilere pandemide sağlıklı kalma önerileri

65 yaş üstü insanlar uzun zamandır pandemi ve kısıtlamalar nedeniyle evden dışarı çıkamıyor. Bu durum, 65 yaş üzeri kişilerin hareketsiz olmasına ve buna bağlı olarak da kilo almasına sebep oluyor.

Veteriner Hekimler taleplerini Bakan Yardımcılarına iletti

Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcıları Prof. Dr. Sabahattin Aydın ile Prof. Dr. Emine Alp Meşe’yi makamlarında ziyaret eden TVHB heyeti, veteriner hekimlerin mesleki taleplerini iletti.

Ev kazaları yaşlıları tehdit ediyor

Ev kazaları, Türkiye'de yaşanan kazalar arasında trafik kazalarından sonra ikinci sırada yer alıyor. Ev kazalarının en çok yaşlıları ve çocukları tehdit ettiğini belirten Prof. Dr. Turhan Özler, alınacak basit önlemlerle riski azaltmanın mümkün olabildiğini söyledi.

COVID-19’un tetiklediği hastalık: Misofobi

Defalarca el yıkamak… Duş alma süresinin ve sıklığının artması… Temizlik ürünleri ve antibakteriyel ürünlerin olağandan fazla tüketilmesi… İşyeri ve hastane gibi ortak kullanımların olduğu yerlerden kaçmak…

Dengeli yaşlanma için önemli ipuçları

Zamanı ve yaşlanmayı durduramıyoruz fakat geçen zamanı ve yaşlanma sürecini kaliteli geçirme imkânını kendimize sunma şansına sahibiz.

Stres yönetimini kolaylaştıracak 7 adım

Kişinin algıladığı herhangi bir tehdit ile başa çıkamaması nedeniyle oluşan ve günlük hayatını olumsuz etkileyen gerilimli süreç, "stres" olarak tanımlanıyor. Fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal hayatı etkileyen stres, pandemi dönemiyle birlikte en çok konuşulan kavramlar sıralamasında üst sıralarda yer alıyor.

KKTC’de COVID-19 aşısı yaptırmak isteyenlerin oranı yüzde 46’da kaldı…

KKTC’de yapılan bir araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 46’sı COVID-19 aşısını yaptırmak istediğini söyledi. Katılımcıların yüzde 25’inin aşı yaptırmak kararsız olduğu görülürken, yüzde 29’u ise aşı yaptırmaya sıcak bakmadığını belirtti.

COVID aşısı sonrasında yan etkilerle karşılaşıldığında ne yapılmalı?

Sağlık Bakanlığı’nın sitesinde yer alan bilgilere göre, şu ana kadar COVID aşısı vurulan kişi sayısı 598 bin 805 oldu. Aşı olanlar içerisinde henüz yan etkilere rastlanmadı. Peki, COVID aşısı sonrasında yan etkilerle karşılaşırsak ne yapmalıyız? İşte cevabı…

COVID sonrası akciğerlerinizi yenileyecek 7 önemli egzersiz!

Covid sonrası iyileşmenin hızlandırılması ve akciğerlerin yenilenmesinde kas ve eklem hareketleri ile birlikte yapılacak solunum egzersizleri büyük önem taşıyor. İşte o egzersizler…

Son Haberler

İthal buğdayın fiyatı rekor kırıyor

Yerli çiftçiye ekmeklik buğday için 1650 lira taban fiyat açıklanırken, TMO elin çiftçisinden 2400 liradan ekmeklik buğday ithal edecek!

İstanbul Ticaret Borsası Gıda Güvenliği Eğitimi Başlıyor

İstanbul Ticaret Borsası’nın daha güvenilir bir İstanbul için başlattığı, gıda sektöründe ürün ve tüketici güvenliği eğitimleri 25 Ocak Pazartesi günü saat 15.00’te online olarak gerçekleştirilecek açılışla başlıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığından seyyar ekmek satışına ilişkin açıklama

Tarım ve Orman Bakanlığı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; Bakanlığın “belediyelere ait araçlarla ve belediyelerin kendi büfelerinde-ekmek satışını yasaklayan bir talimat bildirimi/genelgesi olmadığını” kaydetti.