Ana Sayfa Yaşam & Sağlık

Yaşam & Sağlık

KOAH’lı bir hasta yakınmalarının koronavirüs kaynaklı olabileceğini nasıl anlar?

Prof. Dr. Arzu Mirici, KOAH’lı bir hastanın her zaman yaşamadığı belirtiler olan ateş ve boğaz ağrısı ortaya çıkmışsa en yakın sağlık kuruluşuna tercihen aile hekimine başvurması gerektiğini söylüyor.

“Solunum hastaları, korona virüsüne karşı ekstra önlemler almalı”

Koronavirüs pandemisine karşı uzmanlar solunum hastalarını özellikle uyarıyor. Koronavirüs hastalığında (COVİD-19) yaş ile birlikte ölüm riskinin arttığına ve KOAH’ın özellikle 40 yaş ve üzeri nüfusun yüzde 10’unda görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Nurhayat Yıldırım “KOAH hastaları, tedavilerini düzenli uygulamalı ve doktorlarının önermediği hiçbir ilacı kullanmamalılar.” dedi.

AHEF: “Onlarca Aile Hekimi arkadaşımız Covid-19 tanısı almış durumda”

AHEF: “Onlarca Aile Hekimi arkadaşımız Covid-19 tanısı almış durumda”

Koronavirüs her yerde: Gebeler ne yapsın?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, gebelerin de korkulu rüyası oldu. “Erken doğum olur mu?”, “Virüs bebeğime geçer mi?”, “Emzirebilecek miyim?”... soruları kafaları meşgul ediyor. İşte gebelerin dikkat etmesi gereken kurallar…

#evdekal – Kronik hasta ve yakınlarının evde dikkat etmesi gereken 9 kural!

Tüm dünyayı etkisine alan ve ülkemizde de hızla yayılan koronavirüse karşı özellikle yaşlıların ve kronik hastalığı olanların evde kalarak risklerini azaltması kritik önem taşıyor. Peki, evde bakım gören hasta ve yakınları nelere dikkat etmeli?

TTB: Sağlık çalışanlarının yüzde 70’inin çalıştığı sağlık kurumunda birden fazla COVID-19 hastası bulunuyor

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) COVID-19 Pandemisi ile mücadelede kritik önemde olan sağlık çalışanlarının COVID-19 virüsüne maruz kalımını ölçmek amacıyla hazırladığı risk değerlendirmesi anketinin ön raporu açıklandı. Yanıt veren sağlık çalışanlarının yüzde 70’inin çalıştığı sağlık kurumunda birden fazla COVID-19 hastası olduğu bulgusunu ortaya koyan anket, sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu donanım konusunda hâlâ ciddi eksiklikler yaşadığını gösteriyor.

Sıtma İlacının Covid-19’dan Koruduğuna Dair Bilimsel Veri Yok

Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, sıtmanın ve bazı ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılan Klorokin ve Hidroksiklorokin içeren ilaçların Covid-19’dan korunmak için önerilmesi konusunda uyardı.

Ebeveynler! Korunun ve panik yapmayın!

Koronavirüs nedeniyle paniğe kapılan ebeveynlerin en çok sorduğu 20 soruyu yanıtlayan Doç. Dr. Akgül Akpınarlı; ebeveynlere, “Korunun ve panik yapmayın” diyerek seslendi.