Ana Sayfa Yaşam & Sağlık

Yaşam & Sağlık

Obezite ile mücadele çocuk yapma kararı ile birlikte başlıyor

Doktor Ender Saraç, kaliteli spermin, sağlıklı, düşük glisemik endeksli, ilk üç aydan sonra egzersiz yapılan bir hamilelik döneminin ve ilk 2 yaş çocuğu anne sütü ağırlıklı beslemenin obezite ile mücadelede çok önemli olduğunu belirtti.

19 yaş üzeri yetişkinlerin yüzde 34’ü obez

Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Dairesi Başkanı Nazan Yardım, 2017 Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre 19 yaş üzeri yetişkinlerde, obezitenin toplamda yüzde 34, kadınlarda yüzde 42 ve erkeklerde yüzde 26 çıktığını kaydetti.

Stresi yönetmenin 9 püf noktası

“Stresten uzak durun!”… “Aşırı stres hastalıklara davetiye çıkarıyor!”… Peki, stresten tamamen uzak bir yaşamdan söz etmek mümkün olmadığına göre, stresin olumsuz sonuçlarından korunmak için onu yönetmeyi nasıl öğrenebiliriz? İşte strese yenik düşmemenin, onu yönetmenin 9 püf noktası…

Kanserle Mücadelede Metastazdan Sorumlu Proteinler Yakalandı

Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurhan Özlü ile doktora öğrencisi Zeynep Cansu Üretmen Kagıalı tarafından gerçekleştirilen araştırmayla, kanserli hücrelerin metastaz kabiliyetini kazanma süreçlerinde önemli rol oynayan 2 protein saptandı. Kanserli hücre saptanan bu proteinlerin etkinliğiyle hareket özelliği kazanıyor ve kan dolaşımıyla da farklı organlara taşınıyor. Söz konusu proteinlerin tespitiyle metastazı engelleme yolunda çok önemli bulgular elde edilmiş oldu.

Asit yağmuruna karşı hangi önlemleri almalıyız?

İstanbul’a asit yağmuru yağacağı yönündeki haberler üzerine TÜSAD bir açıklama yaptı. Hava kirliliğini oluşturan ince tozların sağlık açısından tehlikeli olduğuna dikkat çekti, başta kronik kalp ve akciğer hastaları olmak üzere herkesi uyardı.

Domuz gribinin bu yıl ki versiyonunun adı: A (H1N1) pdm09 suşu

Mevsimsel grip haline dönüşen, her yıl farklı bir virüs olarak karşımıza çıkan pandemik domuz gribinin bu yıl ki versiyonunun adı: A (H1N1) pdm09 suşu. Genellikle 65 yaş üzeri kişileri etkileyen virüs; bu yıl yetişkinlerden ve yaşlılardan daha fazla çocukları etkiliyor.

Yenidoğan döneminde bu hataları asla yapmayın!

Hayatın ilk 28 günlük dönemi ‘yenidoğan’ olarak nitelendiriliyor ve bu dönem özel bir bakım gerektiriyor. Hiç kuşkusuz her anne ve baba, üzerine titredikleri bebeklerinin sağlıklı gelişimi için en mükemmelini yapmaya çalışıyor. Ancak dikkat! Masum sanılan bazı geleneksel davranışlar yarar sağlamadıkları gibi, bebekte geri dönüşü olmayan kalıcı problemlere neden olabiliyor, hatta ölümle bile sonuçlanabiliyor!

Çocuğunuzu BETA enfeksiyonundan koruyun

Havaların soğumasıyla birlikte özellikle okul ve kreşlerde yaygın olarak görülen BETA enfeksiyonu gerekli önlemler alınmazsa salgınlara neden olabiliyor.