Ana Sayfa Yaşam & Sağlık

Yaşam & Sağlık

Yaşam İçin Gıda, Gıda yaşamdır! sloganından hareketle, yaşamın içerisinde gıda ile insanı ilişkilendiren, ilgilendiren her türlü gelişmeyi, olguyu, olayı okuyucularına iletmektedir.

Bunamada dünya birincisiyiz…

1990 ile 2016 yılları arasında yapılan araştırmaya göre Türkiye’de her 100 bin kişiden bin 192’sinin bunama hastalığına mustarip olduğu anlaşıldı. Türkiye bu oranla dünyada ilk sırada yer alıyor.

İyot, zeka geriliğini önlüyor

İyot, tiroid hormonlarının üretimi için önemli bir rol oynuyor. Dünyada önlenebilir zekâ geriliğinin en önemli nedeninin iyot eksikliği olduğunu belirten uzmanlar, yeterli iyot alımının büyüme ve gelişmedeki önemini vurguluyor ve iyot eksikliğinin hastalıklara neden olduğuna dikkat çekiyor.

İşte beyni küçülten faktörler!

Habertürk’ten Demet Demirkır’a konuşan Türk Nöroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar, yanlış beslenmenin beyin hastalıkları risk faktörü olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Adapınar, beyni küçülten faktörler konusunda Demirkır’a önemli açıklamalarda bulundu.

“Akciğer Sağlığı Hakkında Her Şey”

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), akciğer sağlığına yönelik halkı bilgilendirmek amacıyla video röportajlar hazırladı. “Akciğer Sağlığı Hakkında Her Şey” adı verilen ve derneğin YouTube hesabında yayınlanan bu video serisinde, 12 uzman hekim 12 farklı videoda en çok yöneltilen soruları yanıtladı.

Çocukları bekleyen tehlike: miyopi

Aşırı bilgisayar kullanımı miyopinin artışını hızlandırıyor.

Kadın ve erkek kalbinin çalışmasında şaşırtıcı fark!

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ferruh Gürkaynak, yeni araştırmaların erkeklere oranla kadınlarda ilk kalp krizinden sonra daha olumsuz etkileri olduğunu söyledi. Gürkaynak, “Araştırmacılar, ilk kalp krizinden sonra kadınlarda ölüm riskinin erkeklere göre %70 daha fazla olmasının, hastalığın daha ağır seyretmesinden ve kalp kriziyle ilişkili komplikasyonlardan kaynaklanabileceğini kanıtladılar.” dedi.

Ayaklarınız ısınmıyorsa nedeni o!

Östrojenin hormonunun dengesi vücut sağlığı için çok önemli. Yüksekliği de düşüklüğü de ayrı bir dert! Bazı makyaj malzemelerinden ilaçlara, hatta plastik şişelerde içtiğimiz sulara kadar birçok etken östrojen dengesini bozuyor. Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, “Bölgesel yağlardan yakınanların derdi yüksek, el ve ayakları hiç ısınmayan kadınlarınki ise düşük östrojen olabilir” dedi.

Çocuk obezitesine karşı “şeker okul” projesi

Kadıköy Belediyesi ilköğretim çağındaki çocukların sağlıklı gelişimi, düzgün beslenmesi ve bilinçlenmesi amacıyla ‘Şeker Okulu’ projesini başlattı.

Yazarlar

3,934BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
345TakipçilerTakip Et
441TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.