Ana Sayfa Tarım Hayvancılık

Hayvancılık

Pandemide gıda ve hayvancılığın önemi bir kez daha ortaya çıktı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “COVİD 19 salgını, iki sektörün önemini bir kez daha gösteriyor. Bunlar; gıda güvenliği için tarım, hastalıklardan korunmak için de sağlık. Pandeminin daha ne kadar devam edeceğini öngöremiyoruz. Dolayısıyla, tarım ve hayvancılık sektörlerimizi bu süreçte ayakta tutmalı ve yenilikçi yaklaşımlarla sektörü destekleyecek adımları atmalıyız.”

Et ve Süt Kurumu’nun 2017 ve 2018 yıllarına ilişkin hesapları ibra edildi

TBMM KİT Komisyonunda görüşülen Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) 2017 ve 2018 yıllarına ilişkin hesapları ibra edildi. Komisyonda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan ESK Genel Müdürü Uzun, stoktaki etlerin 2018'de artmasının sebebinin, o dönemde üreticinin zarar etmemesi için kesimlerin artmasından kaynaklandığını, bu etleri daha sonra piyasaya sürdüklerini kaydetti.

Süt üreticisinin 40 kuruşluk destek ödemesi bugün yapılıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiğ süt desteği kapsamında üreticilere 607 milyon liralık ödemeyi, bugün (4 Kasım 2020) saat 18.00 itibariyle yapacaklarını açıkladı. Bakan Pakdemirli ayrıca, TMO'nun besici ve yetiştiricilere 3 ay vadeli arpa satışına başlayacağını belirtti.

40 kuruşluk çiğ süt destek primi ödemesi 3 ay erkene çekiliyor

40 kuruşluk çiğ süt destek priminin 3 ay erkene çekilerek Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları için uygulanacağını, Temmuz ve Ağustos'un ise hemen ödenmeye başlanacağını duyuran Bakan Pakdemirli, “En yakın zamanda da 2021 Ocak ayında geçerli süt fiyatını gıda komitesinde tartışıyor olacağız.” şeklinde konuştu.

353,8 milyon TL destek ödemesi süt üreticisinin hesabında

Yalova'da gerçekleştirilen kivi hasat törenine katılan Bakan Pakdemirli, çiğ süt destekleme ödemeleri kapsamında 262 bin 641 yetiştiricinin, 2 milyon 635 bin ton çiğ sütü için 353 milyon 849 bin lira destekleme ödemesinin çiftçilerin hesabına yatırılmaya başlandığını duyurdu.

“Avrupa Birliği ve Türkiye’de Mutlu Hayvancılık” projesi tamamlandı

“Avrupa Birliği ve Türkiye’de Mutlu Hayvancılık” projesi tamamlandı.

Sarıbal uyardı: Süt ve et krizi kapıda!

CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal, artan girdi maliyetlerine rağmen çiğ süt alım fiyatlarının 1 yıldır değişmediğini belirterek, “Süt üreticileri maliyetlerini karşılamıyor. Süt hayvanları kesime gidiyor. Önümüzdeki süreçte süt hayvanlarının kesime gitmesinden dolayı bizleri süt ve et krizi beklemektedir” dedi.

Aydemir: ”Tarım Bakanlığını süt üreticilerine sahip çıkmaya çağırıyoruz”

2020’nin son üç ayı için litresi 40 kuruş olarak saptanan destek priminin ne zaman ödeneceğinin belirsizliğini halen koruduğunu söyleyen DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, Bakanlığı üreticiye sahip çıkmaya çağırdı.