Ana Sayfa Tarım Hayvancılık

Hayvancılık

TVHB: “Hayvanları koruma politikalarının sistematiği olmalı!”

Gelişmiş toplumlarda hayvan haklarının, kanunlar çerçevesinde düzenlenerek sıkı bir şekilde uygulandığını belirten TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu; çok başlılığı engellemek için Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Veteriner Otoritesi ya da Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü kurulması ve bunun altında da Hayvan Refahı Daire Başkanlığı şeklinde sorumlu bir birim oluşturulması talebinde bulundu.

Köy-Koop Merkez Birliği: Çiğ sütte 3.2 protein tuzaktır

Ulusal Süt Konseyi’nin önceki günkü toplantısında, 3.6 yağ, 3.2 protein esas olmak üzere 2,30 TL/l olarak belirlenen çiğ süt referans fiyatına Köy-Koop Merkez Birliği’nden itiraz geldi. Yapılan açıklamada; “Görüşmeler esnasında Köy-Koop Merkez Birliği Temsilcilerimiz 3.6 yağın mevsimsel olarak kabul edilebilir olduğu, ancak ülkemiz genelinde yaz ve kış ayları dahil olmak üzere 3.2 proteini kabul edilemez olduğunu, şu anda ülke genelinde sütteki protein oranının 2.9-3.0 aralığında olduğunu, 3.2 protein olgusunu aslında bir tuzak olduğu, şayet bu uygulandığında kesilen cezalar ile bir litre sütün 2.00 TL ve altında gerçekleşeceği söylenmiş olsalar da maalesef bu haliyle kabul edilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

TÜSEDAD: Çiğ sütte prim desteği 20 kuruş olursa üretimde istikrar sağlanır

Ulusal Süt Konseyi’nin, soğutulmuş çiğ süt referans fiyatını 15 Kasım 2019'dan geçerli olmak üzere litre başına 2 lira 30 kuruş olarak belirlemesinin ardından yapılan TÜSEDAD açıklamasında, devlet prim desteğinin en az 20 kuruş belirlenmesi durumunda üretimde istikrar sağlanmasının mümkün göründüğü belirtildi.

Bayraktar: “Süt hayvancılığımız için zorlu bir dönem başlayacak.”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, süt yemi fiyatının halen 1 lira 69 kuruş civarında olduğunu, 1,5 paritenin tutturulabilmesi için çiğ sütün litre fiyatının yükseltilmesi gerektiğini belirtti. Bayraktar; “Önümüzdeki aylarda maliyetler daha da artacak. Süt hayvancılığımız için zorlu bir dönem başlayacak. Hayvanların kesime gitmemesi için acilen tedbir alınmalıdır.” dedi.

TÜSEDAD: “Üreticiye yılsonuna kadar dikte edilen brüt 2 TL çiğ süt fiyatı kabul edilemez!”

TÜSEDAD Yönetim Kurulu Başkanı Sencer Solakoğlu, yıl sonuna kadar süt fiyatının 2 TL’den sabitlenmek istenmesi halinde yem fiyatlarının da yıl sonuna kadar çiğ süt fiyatlarındaki gibi sabitlenmesi ya da çiğ süt fiyatının 1,5 pariteye bağlanarak aylık değişken hale getirilmesi gerektiğini savundu.

Çiğ sütün tavsiye fiyatı 2 TL oldu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 1 Mayıs 2019'tan geçerli olmak üzere "Soğutulmuş Çiğ Sütün" tavsiye fiyatının litre başı 2 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

At Hekimliği

Editörlüğünü Prof. Dr. Ender Yarsan’ın üstlendiği ve alanında uzman 38 akademisyen/veteriner hekimin katkılarıyla hazırlanan At Hekimliği kitabı, içerdiği en güncel bilgilerle bu alandaki bilimsel boşluğu dolduracak kaynak bir kitap olarak öne çıkıyor.

Hayvansal ürün üretim değeri 2018 yılında 79,1 milyar TL oldu

Hayvansal ürün toplam üretim değeri 2018 yılında %13,2 artarak 79,1 milyar TL oldu. Toplam süt üretim değeri 35 milyar TL, bal üretim değeri yaklaşık 3,7 milyar TL, yumurta üretim değeri 7,5 milyar TL ve kırmızı et üretim değeri 32,5 milyar TL oldu.