Ana Sayfa Tarım Hayvancılık

Hayvancılık

TÜSEDAD: “Üreticiye yılsonuna kadar dikte edilen brüt 2 TL çiğ süt fiyatı kabul edilemez!”

TÜSEDAD Yönetim Kurulu Başkanı Sencer Solakoğlu, yıl sonuna kadar süt fiyatının 2 TL’den sabitlenmek istenmesi halinde yem fiyatlarının da yıl sonuna kadar çiğ süt fiyatlarındaki gibi sabitlenmesi ya da çiğ süt fiyatının 1,5 pariteye bağlanarak aylık değişken hale getirilmesi gerektiğini savundu.

Çiğ sütün tavsiye fiyatı 2 TL oldu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 1 Mayıs 2019'tan geçerli olmak üzere "Soğutulmuş Çiğ Sütün" tavsiye fiyatının litre başı 2 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

At Hekimliği

Editörlüğünü Prof. Dr. Ender Yarsan’ın üstlendiği ve alanında uzman 38 akademisyen/veteriner hekimin katkılarıyla hazırlanan At Hekimliği kitabı, içerdiği en güncel bilgilerle bu alandaki bilimsel boşluğu dolduracak kaynak bir kitap olarak öne çıkıyor.

Hayvansal ürün üretim değeri 2018 yılında 79,1 milyar TL oldu

Hayvansal ürün toplam üretim değeri 2018 yılında %13,2 artarak 79,1 milyar TL oldu. Toplam süt üretim değeri 35 milyar TL, bal üretim değeri yaklaşık 3,7 milyar TL, yumurta üretim değeri 7,5 milyar TL ve kırmızı et üretim değeri 32,5 milyar TL oldu.

Tavuk eti üretimi azaldı

Tavuk eti üretimi Ocak ayında bir önceki aya göre %1,6, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,9 azaldı.

Tavuk eti ve yumurta üretiminde düşüş

Tavuk eti üretimi Aralık ayında bir önceki aya göre %1,6, bir önceki yılın aynı ayına göre %7,6 azaldı. Yumurta üretimi ise Aralık ayında bir önceki aya göre %3 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %1,3 azaldı. Kesilen tavuk sayısı da Aralık ayında bir önceki aya göre %1,6, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,4 azaldı.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısında artış

2018 yılında büyükbaş hayvan sayısı bir önceki yıla göre %6,9 artarak 17 milyon 221 bin baş, küçükbaş hayvan sayısı ise bir önceki yıla göre %4,1 oranında artarak 46 milyon 117 bin baş olarak gerçekleşti.

Karlı üretim yapamayan çiftçi, üretimden uzaklaşıyor!

Girdi fiyatları yem fiyatlarının, yem fiyatları ise et fiyatlarının çok çok üzerinde artış gösterdi. Durum böyle olunca, ne yem bitkileri üreten çiftçi kazanıyor ne besici ne de süt üreticisi… Kısacası, girdi maliyetlerinin altında ezilen çiftçi üretse de kazanamıyor. Enflasyon ise cabası...