Hayvan varlığımızın anlık sayımını yapabileceğiz

Başlıktaki cümle, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye ait. Duyunca heyecanlandım, sevindim. 

Noktalar-1

Tarım sektörü dışındaki sektörlerde ithalattan vazgeçilerek yerlileşme adımları atılırken, can damarı sektör tarımda sürekli ithalat kozunun kullanılması yıllarca altından kalkamayacağımız zararlara bizi sürükleyecektir.

Hayvansal gıdaya teknolojik takip…

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, halk sağlığını korumak için kurdukları sistemle ilaç kullanımından kaynaklı "gıdada kalıntı riski"ni her aşamada izlediklerini belirterek, "Kalıntı riski bulunan hayvanların kesimhaneye sevkini, süt, yumurta gibi ürünlerin pazara arzını engelliyoruz." dedi.

Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu’na eleştiri

Zootekni Bilim Kongresinde konuşan Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı M. Ülkü Karakuş; “Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu listesi açıklandı. Kurulda 6 tıp doktoru bir gıda mühendisi var. Ziraat mühendisi ya da tarımda yer alan mesleklerden kimse yok. Bu durumu üzüntüyle karşılıyoruz.” dedi.

Balparmak’tan Arıcılık Akademisi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) desteğiyle hayata geçirilen Balparmak Arıcılık Akademisi, kırsal kalkınma bölgelerindeki kadın ve gençlerin arıcılığa kazandırılmasını hedefliyor.

Bakanlıktan Julia Ak açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı, Brezilya’dan taşıdığı besilik hayvanlarla önce İzmir Limanına gelen ardından da İskenderun Limanında yükünü boşaltan Julia Ak gemisiyle ilgili yazılı açıklama yayınladı.

Bir millileştirme projesi daha durduruldu

Geçen 16 yıl içinde Türkiye'nin tarım ve hayvancılığının geleceğine umutla bakmama sebep olan projelerden biri 15 Ekim 2016'da açıklanan Milli Tarım Projesi, diğeri bu Proje'nin bir parçası olan ve 20 Ocak 2017'de açıklanan Damızlık Hayvanlara Embriyo Transferi Projesi oldu.

Köy-Koop: “Süt sektörünün geleceği baltalanıyor. Bunun farkına varmalıyız.”

Son ekonomik gelişmeler sonrası süt üreticilerinin zor durumda olduğunu belirten KÖY-KOOP Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer, yem fiyatlarının ve girdi maliyetlerinin yüksek olması bir yana, bir de süt sanayicilerinin belli bölgelerde süt alımını bırakmasının üretici için yıkım etkisi yarattığını kaydetti.