Ana Sayfa Tarım Hayvancılık

Hayvancılık

Virolog veteriner hekimler COVID 19 aşısı ve serumunu kısa sürede üretmeye hazır

Türk Veteriner Hekimler Birliği, veteriner hekimlerin SARS-CoV-2 virüsünün izole edilmesinde, inaktif (ölü), rekombinant aşı ve serum üretilmesi için imkan verilmesi durumunda bütün bilgi ve laboratuvar deneyimlerini paylaşmak için göreve hazır beklediğini duyurdu.

Hayvancılıkta acı tablo

TÜSEDAD tarafından yayınlanan Şubat ayı süt, et ve yem sektörü analizine göre, 2020 Ocak ayında 462 baş damızlık, 64 bin 616 baş besilik hayvan ithal edildi. Bu ithalata, 63 milyon 484 bin 473 dolar ödendi. Son 10 yılda canlı hayvan ve karkas et ithalatına ödenen rakam ise 8,5 milyar doları (yaklaşık 25 milyar TL) buldu.

Gaytancıoğlu: “İthalat şakır şakır yapılıyor.”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin basına yansıyan demeçlerinde, "26 Ekim 2019'dan sonra ithalat yapılmayacak" dediğini aktaran CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, ancak bu açıklamanın aksine hayvan ithalatının halen devam ettiğini öne sürdü.

Depremzedelere hayvan, hayvan bedeli ve yem yardımı

Tarım ve Orman Bakanlığı, deprem nedeniyle büyükbaş ve küçükbaş hayvanları zarar gören yetiştiricilere hayvan, hayvan bedeli ve yem yardımı yapacak.

Büyükbaş hayvancılığın sorunları Kars’ta konuşuldu

Kars Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası, Kars Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile “Türkiye’nin Buzağı Fabrikası Kars’ta Bölgenin En Büyük Büyükbaş Hayvancılık Çalıştayı” düzenledi.

Dünya Yaban Hayatı Günü’nde TVHB’den zoonotik salgın açıklaması

TVHB Başkanı Ali Eroğlu: “En son Çin’de ortaya çıkan koronavirüsü salgını gibi zoonotik salgınlar öncesinde alınması gereken tüm koruyucu önlemler de Veteriner Hekimlerin kontrolü altında olmalıdır. Çin yetkililerinin ‘Veteriner Teşkilatımızı ve önlemlerimizi gözden geçirmeliyiz’ şeklindeki açıklamaları da bu konuda tüm yetkililerin dikkate alması gereken bir mesajdır.”

TVHB: Tarım için hayvancılık değil, hayvancılık için tarım!

Ülkemizde hayvancılığın tarımın içinde bir alt sektör olarak değerlendirilmesi yanlışından kurtulmak gerektiğini söyleyen TVHB Başkanı Ali Eroğlu, tarım için hayvancılık değil, hayvancılık için tarım yapan ülkelerin hayvancılıkta söz sahibi olduklarını, hayvancılığı gelişmiş ülkelerde bitkisel üretimin, hayvansal üretime göre planlandığını söyledi.

Van’da depremden etkilenen yerlerde gönüllü Serbest Veteriner Hekimlerce ücretsiz sağlık hizmeti verilecek

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB), Van’da depremden etkilenen yerlerde gönüllü Serbest Veteriner Hekimlerce ücretsiz sağlık hizmeti verileceğini duyurdu.