Ana Sayfa Tarım Hayvancılık

Hayvancılık

İşletmeler özel hijyen kurallarına uyum sağlayamadı, Bakanlık süre uzattı

Tarım ve Orman Bakanlığı, süt üreten hayvancılık ve gıda işletmecileri için 2011 yılında belirlediği çiğ sütün işlenmesine yönelik bazı özel hijyen kurallarına uyum süresini tekrar uzattı. İşletmelere uyum için 2021 yılı sonuna kadar süre tanındı.

SETBİR Başkanı Tezel: “2020’de öncelikle yapılması gereken dört temel iş var”

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR), her yılsonunda yayınladığı süt ve et raporunun 2019-2020 versiyonunu paylaştı. Raporda 2020 yılına ilişkin öngörülerini aktaran SETBİR Başkanı Tarık Tezel, “2020’de öncelikle yapılması gereken dört temel iş var” diyerek, bunları; kayıt dışının ortadan kaldırılması, fiyat istikrarının sağlanması, arz-talep dengesinin sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması ve süt ve et ürünlerine yönelik bilgi kirliliğinin giderilmesi olarak sıralıyor.

TVHB: “Tarımın yol haritası ve eylem planını bekliyoruz”

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen 3’üncü Tarım Orman Şurası ile ilgili açıklamalarda bulunan Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Tarım ve Orman Bakanı’nın ifade ettiği yol haritasını, eylem planını beklediklerini ifade etti. Eroğlu; “Umarız, bir önceki şuranın aksine bu şuranın sonuçları dikkate alınır, kısa süre içerisinde eylem planı ortaya konulur ve çalışmalar başlar.” şeklinde konuştu.

“Etkili antibiyotik geliştirilmezse 2050 yılında 10 milyon insan ölecek ”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi uyardı: “Düne göre, antimikrobiyal direnç ve gıda güvenliği daha önemli hale gelmiştir. Günümüzde yılda 700 bin kişinin antibiyotik dirençli enfeksiyonlardan ötürü hayatını kaybettiği, şayet yeni ve etkili antibiyotikler geliştirilemez ve direnç gelişimi önlenemez ise 2050 yılında 10 milyon insanın antibiyotik direncinden dolayı öleceği bildirilmektedir.”

Ekonomik krizin sorumlusu süt üreticileri mi?

Siyasetçilerin önemli taktiklerindendir: Oy getirecek işleri davul zurnayla duyurur, yaparlar. O kadar abartırlar ki sanırsınız Dünya onlar sayesinde dönüyor. Oy kaybettirecek işleri ise toplumun dikkati başka çok önemli bir olaya çevriliyken fark ettirmeden yapmaya çalışırlar. Yine öyle oldu: Hepimiz, yüreğimiz ağzımızda, "Barış Pınarı Harekâtı" ile meşgulken yerel seçimler öncesinde çiğ süte yapılan prim zammı geçen hafta geri çekildi.

TVHB: “Süt referans fiyatı 2,5 TL olmalıdır”

Çiğ süt referans fiyatlarının azami 3’er aylık dönemler halinde girdi maliyetlerindeki artışlar çerçevesinde süt/yem paritesinin yaklaşık 1.5 kabul edilerek belirli periyotlar halinde revize edilmesinin daha gerçekçi olacağını belirten TVHB Merkez Konseyi Başkanı Eroğlu, süt referans fiyatının da 2,5 TL olması gerektiğini ifade etti.

Üretici tedirgin: süt destek priminde düşüş

Bütçede para olmaması gerekçesi ile Mayıs ve Haziran aylarına ait süt prim desteklerinin 10 kuruş olarak ödeneceği haberi süt üreticisini endişelendiriyor. Soğutulmuş ve örgütler üzerinden satılan sütlerin destek priminin geriye dönük 25 kuruş yerine 10 kuruşa düşürüldüğünü açıklayan TÜSEDAD Yönetimi; “Bu durum, zaten sıkıntı çeken süt üreticisini, daha zor bir duruma sokacaktır.” yorumunda bulundu.

TVHB: “Hayvanları koruma politikalarının sistematiği olmalı!”

Gelişmiş toplumlarda hayvan haklarının, kanunlar çerçevesinde düzenlenerek sıkı bir şekilde uygulandığını belirten TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu; çok başlılığı engellemek için Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Veteriner Otoritesi ya da Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü kurulması ve bunun altında da Hayvan Refahı Daire Başkanlığı şeklinde sorumlu bir birim oluşturulması talebinde bulundu.