Ana Sayfa Tarım Hayvancılık

Hayvancılık

TZOB: Çiğ süt fiyatı 2 lira 80 kuruş olmalı!

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: “Dövize bağlı girdi maliyetlerindeki artışlarının kontrol edilemediği bir ortamda, üretici fiyatlarının sabit kalması kabul edilemez. Ulusal Süt Konseyi en kısa zamanda yeni fiyat belirlemek için bir araya gelmelidir.”

Çiğ süt fiyatına asgari yüzde 17 zam talebi

TÜSEDAD Yönetim Kurulu Başkanı Sencer Solakoğlu, çiğ süt fiyatının 1 Eylül 2020’den itibaren geçerli olacak şekilde, asgari yüzde 17 zamlanması gerektiğini belirtti. Solakoğlu ayrıca, henüz ödenmeyen aylara ait Süt Desteklerinin de 0,25 TL olarak ödenmesini talep etti.

“Elektrik, mazot, gübre, aşı, sulama, veteriner hizmetleri ve katlanan yem fiyatları üreticimizin belini iyice büktü”

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, son dönemde iyice artan girdi maliyetleri nedeniyle üreticinin, geçimini idame ettirecek gelir elde edemediğini bu nedenle hem üretim yapmada hem de hayvanını beslemede zorlandığını belirterek, “Artan maliyetler karşısında üretici ve besicimiz mağdur. Elektrik, mazot, gübre, aşı, sulama, veteriner hizmetleri ve katlanan yem fiyatları üreticimizin belini iyice büktü” ifadelerini kullandı.

HAYKOOP: Çiğ süt fiyatı revize edilsin!

Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ertürk, süt fiyatının 3,00 TL olmasını teklif etti.

Pakdemirli: “Üreticinin elinde kalan kurbanlıkları ESK alacak”

Bakan Pakdemirli, pazarda satılamayan hayvanların tamamının, Et ve Süt Kurumu aracılığıyla alınacağını bildirdi.

Başkentte kurban pazarları denetlendi

Ankara Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla, kurban pazarlarına yönelik denetim gerçekleştirildi.

Vekâleten kurban kesimi ve çok tuhaf fiyatlar

"Kurbanlık fiyatları" ile ilgili yazılarım artık klasik oldu ama ben, aradan uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen vekâleten kurban kesen kurum ve kuruluşların ilan ettiği kurbanlık fiyatları arasındaki farkın nereden kaynaklandığını bir türlü çözemedim.

Üreticinin, tüccarın kurban kaygısı

Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen ve Antalya’daki hayvan varlığı, et üretimi ve ticareti, koronavirüsün Antalya hayvansal üretim ve toptan, perakende ticaretine etkileri, kurbanlık fiyatları ve kesim fiyatları, hayvan pazarları ve et kesim noktalarının konuşulduğu toplantıda, üretici de tüccar da kaygılarını dile getirdi. Bu yıl kurbanın sönük geçebileceği endişesi dile getirilen toplantıda, süpermarketlerin kurban satışına da tepki gösterildi.