Tarım

Tarım

Yaşam İçin Gıda haber portalı, tarladan sofraya yaklaşımıyla gıda ve içeceklerin başlangıç noktasını oluşturan tarımsal faaliyetlere de yer vermektedir. Bu kategoride, tarımdaki gelişmeler, tarımsal uygulamalar, tarım istatistikleri, tarımsal ürünlerin iç ve dış ticareti, kuraklık, hava durumu, küresel ısınma, tarımsal ürün rekolteleri, ihracat ve ithalatı, tarımda bilimsel buluşlar, araştırmalar ve yenilikler haber yapılmaktadır.

ATSO Tarım İnovasyon Ödülleri’nin kazananları açıklandı

Antalya Ticaret ve Sananayi Odası (ATSO) öncülüğünde, Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı kapsamında bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ATSO GROWTECH Tarım İnovasyon Yarışması ile ARGE Bitki Islahı Proje Pazarı Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri ANFAŞ Fuar alanında düzenlenen törenle verildi.

“İthal tohum aldığınız zaman yanında hastalığı da bir şekilde size satıyorlar”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, "İthal tohum aldığınız zaman yanında hastalığı da bir şekilde size satıyorlar. Mutlaka yerli tohum kullanmamız lazım. Bu konuda başarımız fena değil. 2002'de 150 bin ton olan üretimimiz bugün 1 milyon 50 bin tona ulaşmış." dedi.

Yaz bunları!

Şemsettin amcanın ve Hatice ablanın kaygılarını gıdada rant peşinde koşan büyük holding politikalarına esir edersek, bu ah ile yediğimiz her lokma boğazımızda düğümlenecektir.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine ilişkin araştırma önergesi reddedildi

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ve arkadaşları tarafından 13 şeker fabrikasının özelleştirilmesi neticesinde kamunun uğradığı zararın, pancar üreticileri ve fabrikalarda çalışan işçilerin yaşadıkları mağduriyetlerin araştırılması amacıyla TBMM Başkanlığına verdikleri Meclis Araştırma Önergesi reddedildi.

Çöpteki Siyah Altın

Organik çöplerin ayrıştırılarak toplanması ile ‘Siyah Altın’ olarak tabir edilen kompost elde ediliyor. Bu yöntem bir taraftan atık depolama sorununa çözüm sunarken, ürettiği son derece verimli gübre sayesinde toprakların verimini de artırıyor.

Köksal: Şeker fabrikaları satış bedelinin çok altında rakamlara “peşkeş çekildi”

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, 14 şeker fabrikasından 13'ünün, 2011 yılında belirlenen satış bedelinin çok altında rakamlara “peşkeş çekildiğini” ve bu nedenle kamunun 2 milyar 382 milyon lira zarara uğradığını iddia etti.

Soğan

Kasım ayı içinde kuru soğanda yaşadığımız fiyat tartışmalarını Haziran ayı içinde patateste yaşamıştık. Patates tartışmaları sürerken tartışmaya ister istemez ben de dâhil olmuş ve konuyu "Patates Cumhuriyeti" başlıklı makalede değerlendirmiştim. O makalede, "Soğan da var aslında." diyerek bir sonraki tartışmanın "soğan" üzerinde olacağına dikkat çekmiştim. Aradan 4 ay geçti ve biz bugün, soğanla yatıp soğanla kalkıyoruz.

Tarıma Dayalı Sektör İhracatçılarına 200 milyon dolar ilave finansman desteği

Bakan Pekcan: “Türk Eximbank, yeni başlattığı ‘mevsimsel kredi destek programı’ uygulaması ile bu yılsonuna kadar tarıma dayalı sektör ihracatçılarına 200 milyon dolarlık ilave finansman sağlayacak.”

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.