Ana Sayfa Tarım

Tarım

1 ayda 110 milyon dolarlık mandalina ihraç ettik

Türkiye, mandalina ihracatından 2020 yılında bir aylık dönemde yüzde 12’lik artışla 110 milyon dolar döviz geliri elde etti. Ege Bölgesi’nin geleneksel ihraç ürünlerinden satsuma mandalina ise yüzde 13’lük ihracat artışıyla 52 milyon 400 bin dolarlık ihracata ulaştı.

Arıcılığın geleceğinde iki önemli unsur: Sözleşmeli Arıcılık ve AR-GE

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) ve Güvenilir Ürün Platformu tarafından düzenlenen "Kovandan Sofraya Arıcılık ve Arı Ürünleri Sempozyumu"nda katma değerli arı ürünlerinin üretiminin artması için Sözleşmeli Arıcılığın önemine vurgu yapıldı.

Tarım Ürünleri ve Gıda Piyasası İşleyişi ve Kurumsal Yapılar

Covit-19 pandemi etkisinin belirleyici olmaya başladığı yeni dönemde, gıdayı sorun olmaktan çıkarmak için tarım ürünleri piyasasının etkin işlemesini sağlayacak yeni kurumsal düzenlemelere ihtiyaç olduğu anlaşılmaktadır.

Pandemide gıda ve hayvancılığın önemi bir kez daha ortaya çıktı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “COVİD 19 salgını, iki sektörün önemini bir kez daha gösteriyor. Bunlar; gıda güvenliği için tarım, hastalıklardan korunmak için de sağlık. Pandeminin daha ne kadar devam edeceğini öngöremiyoruz. Dolayısıyla, tarım ve hayvancılık sektörlerimizi bu süreçte ayakta tutmalı ve yenilikçi yaklaşımlarla sektörü destekleyecek adımları atmalıyız.”

Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesine İlişkin Hususlar belirlendi

Tarımsal ürünlerin işlenmesi, yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme veya modernizasyonu konularına verilecek hibe desteklerinin detayları belirlendi.

Antalya Valisi Yazıcı: “Tarım para kazanmalı”

Antalya Tarım Konseyi’nin düzenlediği toplantıda tarım sektörü temsilcileriyle bir araya gelen Antalya Valisi Ersin Yazıcı, “Tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanlarımızın iyi para kazanması lazım” dedi.

Kayseri’de organik tarım bereketi

2020 verilerine göre, Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazarda, iklim krizine ve pandemiye rağmen yaklaşık 160 bin kilogram taze sebze ve meyve satışı gerçekleşti.

Yabani zeytin ağaçları ekonomiye kazandırılıyor

Orman Genel Müdürlüğü, Yabani Zeytin (Delice) Rehabilitasyonu Eylem Planı (2015-2019) kapsamında 5 yılda yaklaşık 1 milyon 500 bin adet yabani zeytin ağacı aşılanırken, ağaçların optimum üretime geçmesi ile orman köylüsüne yılda ortalama 300 milyon TL gelir sağlanacağını açıkladı.