Ana Sayfa Tarım

Tarım

Tarım ve Gıda Zirvesi’nden hatırımda kalanlar 1

Bloomberg HT'nin düzenlediği Tarım ve Gıda Zirvesi'nin dördüncüsü 22 Eylül'de yapıldı. Zirveyi, her yıl olduğu gibi bu yıl da dikkatle takip ettim.

TSÜAB Başkanı: “Bazı şahıslar, belediye ve Ziraat Odaları vasıtasıyla kaçak tohum üretiliyor!”

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz, tohumluk vasfı taşımayan ürünlerin çuvallanarak yasa dışı yollarla çiftçilere pazarlandığını belirtti. Bakanlık tarafından yapılması gereken piyasa denetimlerinin yeterince ve etkili bir şekilde yapılmadığına işaret eden Yılmaz; “Bunun sonucunda da tohumculukla hiç alakası olmadan merdiven altı yasa dışı / kaçak tohum üretimi yapılmakta, hatta kamuya hizmet düşüncesi ile devletin koyduğu yasayı çiğneyen bazı şahıslar, Belediye ve Ziraat Odaları vasıtasıyla yasa dışı / kaçak tohum üretilmektedir.” dedi.

Başkentin simgesi Ankara Keçisi’nin sayısı 166 bine ulaştı

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2008'e kadar düşüş eğiliminde olan ve sayıları 66 bine kadar gerileyen Ankara keçisi varlığının, bakanlığın uyguladığı proje ve desteklerle bu yıl iki katın üzerinde artış göstererek 166 bin civarına çıktığını duyurdu.

Bakan Pakdemirli: “115 bin tohum koruma altında”

Gen bankalarında yaklaşık 115 bin tohumun korunduğunu belirten Bakan Pakdemirli, Gen bankalarıyla bugün ya da gelecekteki ihtiyaç duyulan genlerin, doğal ya da yapay etkenlerle erozyona uğramadan korunmasını hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

34 projeye 35 milyon lira hibe

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD-II Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Destekleri 8. Başvuru Çağrısı 4. Grup sonuçlarının belli olduğunu belirterek, bu kapsamda destek almaya hak kazanan 34 projeye 35 milyon lira hibe sağlanacağını açıkladı.

ZMO: “Üretimdeki yapısal sorunlara kalıcı çözüm getirilmeli!”

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, 47. Dönem 1. Danışma Kurulu Toplantısının ardından yayınladığı sonuç bildirgesinde; üretimdeki yapısal sorunlara kalıcı çözüm getirilerek, planlı tarımsal üretime geçilmesi ve tarımsal üretim seferberliği ilan edilmesini istedi.

Pakdemirli, kuru kayısı alım fiyatlarını açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “kükürtlenmiş 4 numara kuru kayısının kilogramını 21 liradan, kükürtlenmemiş (günkurusu) olanını ise 23 liradan alacağız” dedi.

“Fındık Üretimi, İklim Krizinden Derinden Etkileniyor”

Dünya fındık üretiminin tek başına yaklaşık %70’ini sağlayan, dolayısıyla fındık üretiminin anavatanı sayılan ve her yıl yaklaşık 2 milyar dolar ihracat geliri elde eden Türkiye, iklim değişikliği nedeniyle fındık üretiminde önemli bir rol ayrımında.