Ana Sayfa Tarım

Tarım

TMO, 26 yıl aradan sonra ilk kez kabuklu kırmızı mercimek alımı yapacak

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 26 yıl aradan sonra kırmızı mercimek alımı yapacağını duyurdu. Duyuruda; 2019 döneminde kabuklu kırmızı mercimek alım fiyatının 2 bin 500 TL/Ton olarak belirlendiği, belirlenen bu fiyatın, Bakanlıkça verilecek yaklaşık 800 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 3.300 TL/Tona kadar yükseleceği kaydedildi.

“Asgari ücretle iş bulan çiftçimiz hemen tarımı bırakıyor”

Bayraktar: “Çiftçilerimizin yaş ortalaması 55 oldu. Çünkü gençler tarımda kalmak istemiyor. Asgari ücretle iş bulan çiftçimiz hemen tarımı bırakıyor. İstihdamda tarımın payı son bir yılda yüzde 17,7’den yüzde 17,1’e indi. Tarımdaki istihdam son bir yılda 300 bine yakın azalarak 4,7 milyonun altına geriledi. Çünkü çiftçimiz sosyal güvence istiyor. Geleceğini garanti altına almak için uğraşıyor.”

Tarım Şurası Yönetmeliği yayımlandı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, Tarımda Milli Birlik Projesi’nin detaylarının tüm paydaşlarla paylaşılması amacıyla Eylül ayında gerçekleştirmeyi planlandıklarını açıkladığı Tarım Şurası ile ilgili yönetmelik yayımlandı.

2019 yaş çay alım fiyatı 2,90 TL

ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde düzenlenen 2019 Yılı Yaş Çay Alım Kampanyası açılış törenine katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çay fiyatını bu sene 2,90 TL olarak belirlediklerini, 13 kuruş destekleme primi ile 3,03 lira olacağını açıkladı. Mazot ve gübre desteğini de anımsatan Pakdemirli; “mazot ve gübre desteğimiz 15,35 kuruş olarak devam edecek.” dedi.

Tutdere’den sarmalık tütünün önündeki yasakların kaldırılması talebi

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, 2 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan ve yetkili kurumlardan yetki belgesi almadan tütün satan, satışa arz eden, nakleden, bulunduranlara üç yıldan altı yıla kadar hapis cezasını öngören yasanın uygulanmasının en az 2 yıl ertelenmesini talep etti.

Üreticinin enflasyonu yüzde 30’u aştı

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım - ÜFE), 2019 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,09, bir önceki yılın Aralık ayına göre %14,44, bir önceki yılın aynı ayına göre %30,75 ve on iki aylık ortalamalara göre %18,12 artış gösterdi.

Toros Tarım organik gübre üretimine giriyor

Toros Tarım, organik gübre üreticisi Gönen Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş.’nin yüzde 70’ini satın alıyor.

“Çiftçiler insani yaşama koşullarını yitirdi”

Çiftçilerin artık insani yaşama koşullarını yitirdiğini, çiftçilik yapma olanaklarının kalmadığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, yaklaşık 9 bin dolar olan milli gelirden, çiftçilerin 2 bin 800 dolar aldığını, orman köylülerinin ise bin 500 dolar bile alamadığını söyledi.