Ana Sayfa Tarım

Tarım

İleri Teknoloji Hassas Tarıma Can Katıyor

Bugünün dünyasındaki önemli gerçeklerden biri; teknoloji üretmeden ve hatta teknolojiyi üreten bilimi üretmeden gelişim gösterebilmek artık mümkün değil. Bunun bilincine varmadan çağa entegre olmaya çalışmak ancak o dünyanın bir kenar mahallesinde yaşamaya benzer. Çünkü bilim ve teknoloji adeta birbirini dokuyor. Bilim daha çok bilim üretmek için ürettiği teknolojiyi kullanıyor ve hızla doğrudan üretici bir güce dönüşüyor.

Pakdemirli ve Dongyu bir araya geldi

FAO Genel Direktörü Qu Dongyu ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Gıda ve Tarım Küresel Forumu kapsamında Berlin’de ikili görüşme gerçekleştirdi.

Bakan Pakdemirli’den Berlin’de tarım değerlendirmesi

Bu yıl 12'incisi düzenlenen "Dünya Gıda ve Tarım Forumu" kapsamında bulunduğu Berlin'de Türk gazetecilerle bir araya gelen Bakan Pakdemirli, tarımla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bu yıl 6,6 milyar lira hayvancılık desteği vereceğiz.”

2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarımla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Son 17 yılda hayvancılık desteklerinin 60 kat artışla 33 milyar lirayı bulduğunu ifade eden Erdoğan, bu yıl 6,6 milyar lira hayvancılık desteği verileceğini söyledi.

Bursa Barosu duyurdu: Mahkemeden Cargill’in imar planına 11 yıl sonra iptal kararı

Mısırdan nişasta bazlı şeker üretiminde dünya devi olan Amerikan Cargill firmasının Bursa'nın Orhangazi İlçesi'nde kurduğu fabrikanın uygulama imar planı, 11 yıl sonra Bursa 2. İdare Mahkemesi'nce iptal edildi. Kararı, kamuoyu ile paylaşan Bursa Barosunun açıklamasında, “Bursa Barosu tarafından tarım dışı arazi kullanımiznine karşı açılan ve halen devam eden davanın geldiği aşama göz önüne alındığında, Cargill tesisinin hiçbir hukuki dayanağı kalmıyor.” ifadelerine yer verildi.

Pestisit yasağı Bakanlık gündeminde

Tarım ve Orman Bakanlığı, Zehirsiz Kampanya ile acilen yasaklanması talep edilen, 13 etken maddenin de aralarında yer aldığı 41 pestisit etken maddesinin kullanımdan kaldırılması konusunda üniversitelerden görüş istedi.

Tunus ve Cezayir 200 milyonluk dev pazara giriş kapısı olacak

Kuzey Afrika’nın 200 milyon nüfusu ile büyük bir pazar olduğunu belirten Eski Tunus Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan: “Kuzey Afrika’da kendimizi doğru anlatıp tanıtabilirsek, burada güçlü bir Türk fındığı algısı oluşturabilir ve ihracatı arttırabiliriz.” şeklinde konuştu.

Tarımda yeni alternatif ürün Yaban Mersini olabilir

UYMSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, Yaban Mersini’nin tarımda umutların azaldığı bir noktada alternatif bir ürün olabileceğini söyledi.