Ana Sayfa Tarım

Tarım

III. Tarım Orman Şurası başladı

5 yıllık planla tarımın önümüzdeki 25 yılına ışık tutacağı belirtilen III. Tarım Orman Şurası Ankara’da başladı.

ORGÜDER Başkanı Doğan: “Organik üretime devletimizin desteğini bekliyoruz”

Organik Ürün Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ORGÜDER), geçtiğimiz günlerde açıklanan 2019 Tarım Desteklerinin hali hazırda maliyetleri çok yüksek olan organik ürün üreticileri için yetersiz olduğunu açıkladı.

Çiftçinin kredi borçlarını görüştüler

Bakan Pakdemirli ve bürokratları, TZOB Genel Başkanı Bayraktar’ı ziyaret etti. Bayraktar, Bakan Pakdemirli’ye çiftçilerin acilen borç erteleme kararını ve kredi borçlarının yeniden, faizsiz olarak yapılandırılmasını beklediklerini belirtti.

Artan dünya nüfusunu beslemek için 100 genç bir araya geldi!

Bayer Gençlik Tarım Zirvesi (Youth Ag Summit); gıda ve tarım alanında değişim yaratan fikirlerini hayata geçirmek isteyen gençleri Brezilya’da bir araya getirdi. Dünyanın 45 farklı ülkesinden 100 genç, doğal kaynakları koruyarak artan dünya nüfusunu beslemek için yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler ortaya koymaya çalıştı. Zirvede Türkiye’yi; küçük ölçekli tarla sahipleri ve çiftçileri bölgesel kooperatifler çatısı altında birleştirmeyi amaçlayan projesiyle Uğur Gönül temsil etti.

Bakan Pakdemirli’den Sayıştay raporu ve et ithalatı eleştirilerine yanıt

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Milletvekillerinin Sayıştay raporlarına yönelik eleştirileri üzerine, Tarım ve Orman Bakanlığı gibi çok büyük bir teşkilatta geçiş döneminde problemlerin olabileceğini söyleyen Bakan Pakdemirli, et ithalatına yönelik eleştirilere ise "Bakanlığım döneminde 1 kilogram dahi ithal et imzası atmadım, 1000 ton Bosna hariç. Onun dışında, benden evvel yapılan bağlantıların bir kısmı ithal edilmişti. Onların da mümkün mertebe hepsini iptal ettim." ifadelerini kullandı.

“Hiç kimse üreticiyi pahalı üretiyor diye suçlayıp ithalattan medet ummaya kalkmasın”

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk: “ Halin, yolun, marketin, tezgâhın hatasını tarladaki üreticiyi döverek düzeltemez, aracıları, komisyoncuları, spekülatörleri çiftçiyi cezalandırarak terbiye edemezsiniz. Çözüm öyle uzakta falan da aranmasın. Çözüm, üretici ile tüketici arasındaki mesafeyi kısaltmakta, aktörleri azaltmakta. Hiç kimse üreticiyi pahalı üretiyor diye suçlayıp ithalattan medet ummaya kalkmasın, rakamlar ortada fiyatları şişiren tarladan sonraki süreçte.”

Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 bütçesi Komisyonda

Tarım ve Orman Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının 2020 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. Görüşmelerde Bakanlığın çalışmalarına ilişkin bir sunum yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, önümüzdeki yılı bakanlık için dijitalleşme yılı olarak tasarladıklarını belirtti.

Bazı bitkisel ürünlerde verim son 10 yılda yüzde 30 arttı

İGSAŞ’ın “Tarımda Verimlilik” araştırmasının sonuçlarına göre, doğru tarım uygulamaları ve teknolojideki gelişmelerle birlikte Türkiye’de buğday, pamuk, mısır gibi belli başlı bitkisel ürünlerin dekar başı üretimi ortalama yaklaşık yüzde 30 arttı.