Tarım

Tarım

Yaşam İçin Gıda haber portalı, tarladan sofraya yaklaşımıyla gıda ve içeceklerin başlangıç noktasını oluşturan tarımsal faaliyetlere de yer vermektedir. Bu kategoride, tarımdaki gelişmeler, tarımsal uygulamalar, tarım istatistikleri, tarımsal ürünlerin iç ve dış ticareti, kuraklık, hava durumu, küresel ısınma, tarımsal ürün rekolteleri, ihracat ve ithalatı, tarımda bilimsel buluşlar, araştırmalar ve yenilikler haber yapılmaktadır.

“Türkiye tarımını kooperatifçilik kurtaracak!”

Mahmut Türkmenoğlu Kooperatifçilik Vakfı, Türkiye'de kooperatifçiliği tüm yönleriyle masaya yatırıyor. “Tarımsal Kooperatifçilik Stratejisi Ne Olmalı?” başlıklı Çalıştayın düzenleyicisi Mahmut Türkmenoğlu Kooperatifçilik Vakfı Başkanı Mehmet Sever, Türkiye tarımını kooperatifçiliğin kurtaracağını söyledi.

Köy-Koop: “Süt sektörünün geleceği baltalanıyor. Bunun farkına varmalıyız.”

Son ekonomik gelişmeler sonrası süt üreticilerinin zor durumda olduğunu belirten KÖY-KOOP Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer, yem fiyatlarının ve girdi maliyetlerinin yüksek olması bir yana, bir de süt sanayicilerinin belli bölgelerde süt alımını bırakmasının üretici için yıkım etkisi yarattığını kaydetti.

Tarımda çalışan kadının sosyal güvencesi yok

Tarımda çalışan kadınların ezici bir çoğunluğu olan yüzde 90,8’i primlerin yüksekliğinden dolayı kayıt dışı kalıyor, sosyal güvenlik kapsamına girmiyor. Kayıtlı çalışan kadın sayısı tarımda 237 binde kalırken, kayıt dışı çalışan kadın sayısı 2 milyon 339 bine ulaşıyor.

“Domatesi organik yetiştirdim, sihirli bir toza dönüştürdüm”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2015 yılında başlattığı ve Şekerbank’ın da 4 yıldır destek verdiği “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı” 2018 yılı Türkiye birincisi “Domatesi organik yetiştirdim, sihirli bir toza dönüştürdüm” projesiyle yarışmaya Kayseri’den katılan Yasemin Bayazit oldu.

Küresel ayıp: Her 9 kişiden biri yatağına aç giriyor

16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde karamsar tablo… Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre, 2018 yılında 830 milyondan fazla insan yani her dokuz kişiden biri yatağa aç giriyor. Türkiye’de ise nüfusun %22’si yeterli gıdaya ulaşamazken, %9’u açlık sınırında yaşıyor.

25 yılda Konya büyüklüğünde tarım alanını kaybettik

TEMA Vakfı, 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde yaptığı açıklama ile açlıkla mücadele edilebilmesi için tarım alanlarının ve meraların amaç dışı kullanımının önlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Orta Asya ve Kafkas balıkçılık uzmanları İzmir’de buluşuyor

Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Komisyonu’nun (CACFish) 6. Birleşimi 15-18 Ekim’de İzmir’de yapılıyor.

Yumurta üretimi arttı, tavuk eti üretimi azaldı

Ağustos ayında tavuk yumurtası üretimi bir önceki aya göre %5,2, bir önceki yılın aynı ayına göre %3 arttı. Tavuk eti üretimi ve kesilen tavuk sayısında ise azalış görüldü.