Ana Sayfa Tarım

Tarım

Yaşam İçin Gıda haber portalı, tarladan sofraya yaklaşımıyla gıda ve içeceklerin başlangıç noktasını oluşturan tarımsal faaliyetlere de yer vermektedir. Bu kategoride, tarımdaki gelişmeler, tarımsal uygulamalar, tarım istatistikleri, tarımsal ürünlerin iç ve dış ticareti, kuraklık, hava durumu, küresel ısınma, tarımsal ürün rekolteleri, ihracat ve ithalatı, tarımda bilimsel buluşlar, araştırmalar ve yenilikler haber yapılmaktadır.

Pakdemirli: “Hepsi bedelini ödeyecek…”

Çankırı'da Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, patates ithalatı kararının alınmasıyla ilgili, "Spekülatif şekilde özellikle seçim zamanında fiyatların artmaması amacıyla alınmış bir ön tedbirdir. Daha da komiği diyor ki, 'Bu patatesleri de Bakanın danışmanı olduğu firma ithal edecek'. Her kim bunu söylüyorsa, sosyal medya dâhil, genel başkanlar da dâhil olmak üzere hepsi yargı karşısında bedelini ödeyecek." dedi.

Mevsimlik tarım işçilerinin ücretleri arttı

Tarımsal işletmelerde 2018 yılında mevsimlik tarım işçilerinin günlük ücretleri bir önceki yıla göre %12,6 artarak 74 TL, sürekli tarım işçilerinin aylık ücretleri ise %14,0 artarak 2 bin 117 TL oldu.

Tavuk eti üretimi azaldı

Tavuk eti üretimi Ocak ayında bir önceki aya göre %1,6, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,9 azaldı.

Süt krizine doğru mu?

Ocak ayında toplanan inek sütü miktarı bir önceki yılın aynı ayına göre %4,9 azalırken, aynı dönemde ticari süt işletmelerinin içme sütü üretimi %18 azalış gösterdi.

İş Bankası’ndan Lisanslı Depoculukta ELÜS Kredisi

Türkiye İş Bankası, lisanslı depodan yararlanmak isteyen tarım üreticilerine “Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) Karşılığında Kredi” ürünü ile finansman desteği sağlıyor.

Bakandan iddialara yanıt: “Patates ekiminin yasaklandığı iddiası doğru değil”

Sosyal medyada patates ekiminin yasaklandığı iddiasına ilişkin açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Patates üretiminin yasağı ile ilgili herhangi bir şey kesinlikle söz konusu değil." dedi.

TSÜAB Heyeti Zürih’te ISF toplantısına katıldı

İsviçre’nin Zürih kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Tohumcular Birliği’nin yıllık toplantısına katılan Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği heyeti, 2023 yılında İstanbul’da yapılacak olan Dünya Tohum Kongresi ile ilgili görüşmelerde bulundu.

Patates ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

Patates ithalatında gümrük vergisi 20 Nisan 2019 tarihine kadar sıfırlandı.

Yazarlar

4,802BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
367TakipçilerTakip Et
466TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Yumurta Yemi Premiksine Alternatif Bir Katkı: YEŞİL ÇAY

Son zamanlarda antioksidanlı yumurta olarak söz edilen grupların üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda, yumurta yemi premiksine alternatif bir katkı olarak yeşil çay tozunun kullanıldığına ilişkin araştırma denemeleri bulunmakta olup, yumurta kalitesini yükseltmeye önemli düzeyde katkıda bulunduğu bildirilmektedir.