Ana Sayfa Tarım

Tarım

Yaşam İçin Gıda haber portalı, tarladan sofraya yaklaşımıyla gıda ve içeceklerin başlangıç noktasını oluşturan tarımsal faaliyetlere de yer vermektedir. Bu kategoride, tarımdaki gelişmeler, tarımsal uygulamalar, tarım istatistikleri, tarımsal ürünlerin iç ve dış ticareti, kuraklık, hava durumu, küresel ısınma, tarımsal ürün rekolteleri, ihracat ve ithalatı, tarımda bilimsel buluşlar, araştırmalar ve yenilikler haber yapılmaktadır.

Personelin özlük işleri milli bilgi sistemi ile yürütülecek

Tarım ve Orman Bakanlığı kendi bünyesinde bulunan bir yazılım ekibinin geliştirdiği tamamen yerli ve milli olan personel bilgi sistemine geçiyor. Bu sistem sayesinde bakanlık çalışanlarının tümünün özlük işlemleri bu sistem üzerinden yürütülecek.

Buzağı destek ödemesi başlıyor

Buzağı desteklemesi ödeme takvimini netleştirdiklerini belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ayrıntıları paylaştı. Pakdemirli kenevir üretiminde lokasyon büyüteceklerini de açıkladı.
Orhan Sarıbal

Sarıbal: “Çiftçi sayısının 700 bin azalmasına rağmen borç aynı dönemde 25...

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçi sayısının 2002 yılından bu yana 700 bin azalmasına rağmen borcun aynı dönemde 25 kat arttığını belirtti.

‘Her Dem Toprak İçin’ Projesi 2020 yılına kadar uzatıldı

TEMA Vakfı ve Doğuş Çay tarafından 2016 yılında başlatılan ve çay toprağındaki bozuluma dikkat çekmek için Rize’deki çay üreticisine ve sosyal çevrelerini oluşturan öğretmen, din adamı, muhtar, kadın, öğrenci gibi toplumun farklı kesimlerinden bugüne kadar 10 bin kişiye eğitim verilen ‘Her Dem Toprak İçin’ Projesi 2020 yılına kadar uzatıldı.

Futbol Bankası mı, Ziraat Bankası mı?

Her ne kadar zaman içinde bankacılık hizmetlerinin alanı genişlemişse de ihtisas bankacılığı bütün dünyada önemini koruyor. Bizde ise her alana saldırmak gibi bir yol takip ediliyor. Özel bankalar hangi alanlarda iş yaparlar, nasıl yaparlar, bir noktaya kadar beni ilgilendirmiyor. Söz konusu devlet bankaları olduğunda ise hepimizin söz hakkı var.

Konya Şeker’den çiftçiye 2.26 milyar TL ödeme

2018 yılında üreticiden 26 kalem tarımsal ürün alımı gerçekleştiren Konya Şeker, 50 bin üreticiye toplamda 2 milyar 262 milyon 867 bin 465 TL ürün bedeli ödemesi gerçekleştirdi.

Karlı üretim yapamayan çiftçi, üretimden uzaklaşıyor!

Girdi fiyatları yem fiyatlarının, yem fiyatları ise et fiyatlarının çok çok üzerinde artış gösterdi. Durum böyle olunca, ne yem bitkileri üreten çiftçi kazanıyor ne besici ne de süt üreticisi… Kısacası, girdi maliyetlerinin altında ezilen çiftçi üretse de kazanamıyor. Enflasyon ise cabası...

Veteriner hekimlerin önemi göz ardı ediliyor

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, hayvan sağlığının yanı sıra insan sağlığının da birinci derecede muhatabı olan Veteriner Hekimlerin önemlerinin hala göz ardı edildiğini savundu.

Yazarlar

4,068BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
342TakipçilerTakip Et
452TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.