-0.3 C
Ankara
Cuma, Ocak 22, 2021

Organik Tarım

Egeli ihracatçılardan organik ve akıllı tarım vurgusu

Dünyadaki sera gazı emisyonlarının dörtte biri gıda üretiminden kaynaklanıyor. 11-17 Ocak’ta kutlanan Tarım Haftası’nda iklim krizine dikkat çeken Egeli ihracatçılar, gelecekte var olmanın yolunun akıllı tarımdan geçtiğini vurguladı.

Kayseri’de organik tarım bereketi

2020 verilerine göre, Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazarda, iklim krizine ve pandemiye rağmen yaklaşık 160 bin kilogram taze sebze ve meyve satışı gerçekleşti.

Bodrum’da Tarım Ar-Ge ve Yerel Tohum Merkezi açıldı!

Bodrum Belediyesi, Bodrum Özüne dönüyor projesinin temel taşlarından olan Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi’ni, Bahçeyakası Mahallesi Karaova Bölgesi’nde hizmete soktu.

Kayseri Kocasinan Yüzde 100 Ekolojik Pazar 8. yılında

Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Kocasinan Belediyesi işbirliği ile 2013 yılından beri kurulan ve mevsimlik olarak hizmet veren Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazarı, 9 Ağustos’ta sezonu açtı.

“Otu, böceği öldüren; insanı da öldürüyor.”

Organik tarım üreticisi Şaban Burhan: “Otu, böceği öldüren pestisitler, insanı da öldürüyor. 20 yıl önce tarımı hiç bilmezken, şimdi organik yöntemlerle 200 dönüm arazide 85 çeşit ürün yetiştirebiliyor ve geçimimi sağlayabiliyorum. Kendi çocuklarıma ve herkese sağlıklı gıda yedirebilmek için çalışıyorum.”

ORGÜDER Başkanı Doğan: “Organik üretime devletimizin desteğini bekliyoruz”

Organik Ürün Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ORGÜDER), geçtiğimiz günlerde açıklanan 2019 Tarım Desteklerinin hali hazırda maliyetleri çok yüksek olan organik ürün üreticileri için yetersiz olduğunu açıkladı.

Sürdürülebilir tarım, sağlıklı gıdalar

Yaşadıkları toplumun sorunlarına çözüm arayan sosyal girişimcileri bir araya getiren ve projelerini geliştirmelerine destek olan Red Bull Amaphiko, platformda yer alan girişimlerin hikayelerini video serisi olarak yayınlıyor. Hikayesi videolaştırılan ilk sosyal girişim Tarlamvar, çiftçiye istihdam sağlarken şehirlinin de sebze ve meyveleri en taze haliyle tüketmesini amaçlıyor.

Prof. Dr. Hilal Elver: “Endüstriyel tarım daha verimli algısı bir aldatmaca.”

Endüstriyel tarımın daha verimli olduğu algısının bir aldatmaca olduğunu söyleyen Birleşmiş Milletler Gıda Hakkı Özel Raportörü Prof. Dr. Hilal Elver: “Özellikle yabancı yatırımlarla endüstriyel tarım Afrika ve Güney Asya’da çok etkin. Yani Avrupa kendi topraklarında agroekolojiyi savunurken, eski kolonilerinde endüstriyel tarım yatırımı yapıyor.” dedi.

Yerel tohumlar bu şenlikte buluşacak

Yerel tohumun yaşaması için Tohum Takas Şenlikleri başlatan ve Türkiye’ye yayılmasına öncülük eden Seferihisar Belediyesi, 31 Mart Cumartesi günü Ürkmez’de “Yerel Tohumu Yaşatıyoruz” etkinliği gerçekleştiriyor. Etkinlikte 100 bin tohum ve fide Seferihisar Belediyesi tarafından dağıtılırken, ülkenin dört bir yanından gelecek tohumlar takas edilecek.

Organik tarım dünya nüfusunu besler

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, organik üretimin, dünyada hızla artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayamayacağını iddia eden konvansiyonel tarım savunucularının aksine, bilimsel araştırmaların organik tarımın dünyayı besleyebileceğini kanıtladığını söylüyor.

Son Haberler

İthal buğdayın fiyatı rekor kırıyor

Yerli çiftçiye ekmeklik buğday için 1650 lira taban fiyat açıklanırken, TMO elin çiftçisinden 2400 liradan ekmeklik buğday ithal edecek!

İstanbul Ticaret Borsası Gıda Güvenliği Eğitimi Başlıyor

İstanbul Ticaret Borsası’nın daha güvenilir bir İstanbul için başlattığı, gıda sektöründe ürün ve tüketici güvenliği eğitimleri 25 Ocak Pazartesi günü saat 15.00’te online olarak gerçekleştirilecek açılışla başlıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığından seyyar ekmek satışına ilişkin açıklama

Tarım ve Orman Bakanlığı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; Bakanlığın “belediyelere ait araçlarla ve belediyelerin kendi büfelerinde-ekmek satışını yasaklayan bir talimat bildirimi/genelgesi olmadığını” kaydetti.