Ekonomi

8 STK’dan Suudi Arabistan’a çağrı

Suudi Arabistan hükümetinin Türk mallarına karşı 1 Ekim’de başlattığı ambargonun ardından, Türk iş dünyasının 8 büyük sivil toplum kuruluşu ortak açıklama yayınladı. Açıklamada, “Suudi Arabistan ile ticari ve ekonomik ilişkilerin sorunsuz bir şekilde sürdürülmesine büyük önem verildiği, buna karşın Suudi Arabistan’da ülkemiz firmalarına yönelik giderek artan bir menfi tutum sergilenmeye başladığının görüldüğü” ifade edildi.

Eylül ayı enflasyonu beklentilerin altında kaldı

TÜİK, 2020 Eylül ayı enflasyon oranlarını açıkladı. Enflasyon eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,97 artarken, yıllık bazda yüzde 11,75 oldu. Piyasa beklentisi, eylül ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 1,35 civarında artacağı yönündeydi.

İlk 1000 ihracatçıdan 103 milyar dolarlık katkı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) “Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçısı 2019” araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, ilk 1000'de yer alan şirketlerin toplam ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 3 artarak 103 milyar dolara ulaştı. Bu şirketlerin toplam ihracattan aldıkları pay ise yüzde 62 oldu. Listeye toplam 5,8 milyar dolar ihracat gerçekleştiren 144 firma ilk kez dahil olurken 856 şirket ise iki yıl üst üste listede yer almayı başardı.

EGD Ekonomi Basını Başarı Ödülleri sahiplerini buldu

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) katkıları Alternatif Bank, Yıldız Holding, Garanti BBVA'nın ana sponsorluğunda ve Turkcell'in iletişim ve teknoloji sponsorluğunda gerçekleştirilen 12. Ekonomi Basını Başarı Ödülleri töreni, pandemi nedeni ile hibrit online şeklinde sahiplerini buldu.

Türkiye’nin ‘’Good Life Brand-İyi Yaşam Markaları” açıklandı!

Sustainable Brands Turkey için Nielsen Türkiye tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen araştırma sonucunda belirlenen “Good Life Brand -İyi Yaşam”markaları, dijital olarak yapılan SB Turkey 2020 konferansında açıklandı.

Girişimcinin Hassas Noktası: Kur Riski

Uzmanlar, özellikle içinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda girişimcilerin kur riskine karşı tedbirli olması gerektiğinin altını çiziyor.

Pekcan’dan İhtisas Serbest Bölgeleri daveti

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracat odaklı teknoloji firmalarını, cazip devlet destekleriyle donatılmış İhtisas Serbest Bölgelerinde yatırımcı olmaya davet etti.

DEVA Partisi: “TÜİK işsizlik verileri gerçeği yansıtmaktan çok uzak”

DEVA Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı İbrahim Halil Çanakcı, TÜİK tarafından yayımlanan dar tanımlı işsizlik verilerinin ülkemizdeki gerçek işsiz ve atıl işgücü sayısının ulaştığı boyutları yansıtmaktan çok uzak olduğunu söyledi.