Ekonomi

TESK Başkanı elektrik, doğalgaz ve suda vergilerin kaldırılmasını istedi

Zorunlu ihtiyaç olan elektrik, su ve doğalgazda tüm vergi ve kesintilerin kaldırılması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “4 kişilik bir ailenin kış aylarında 1 aylık ortalama elektrik, su ve doğalgaz fatura toplamı hesaplandığında yaklaşık 5’te 1’i vergi ve kesintilere gidiyor. Zorunlu ihtiyaç olan elektrik, su ve doğalgazdan KDV ile lüks tüketim vergisi olan ÖTV gibi vergiler ve diğer kesintiler tamamen kaldırılmalı” dedi.

Türkiye’nin en zengin beşi, 25 milyon vatandaştan daha fazla servete sahip

Türkiye’de en zengin %1’lik kesiminin serveti, toplumun %80’lik bölümünün (yaklaşık 66 milyon kişi) sahip olduğu maddi varlığın 2 katı. Forbes listesindeki dolar milyarderi Türklerin en zengin 5’i ise yaklaşık 25 milyon vatandaştan (en alt %30’luk dilim) daha fazla servete sahip.

Pekcan’dan Davos mesajı: “Türkiye Fırsatlar Ülkesi”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: “Türkiye’de yatırım yapmayı düşünen dünya çapındaki bazı firmalardan randevu talepleri oldu. General Electric'in zaten yatırımları var, onlardan talep geldi. P&G ve Alibaba'nın da görüşme talepleri var.”

2020 yılında küresel iflaslar yüzde 6 artacak, Türkiye’de bu oran yüzde 5 olacak

2019 yılının ilk üç çeyreğinde toplamda 145 milyar euroluk ciroyu aşan 249 küresel iflas yaşandı. 2020 yılında ise küresel iflasların üst üste dördüncü kez artmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

“Kısır döngünün nedeni tüketim odaklı iktisat politikaları”

İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Fakültesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, “İktisat politikası açısından baktığımızda hükümetin iç talebi destekleme çabalarının tüketim ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla geleceğe katkı yapan bir genişleme söz konusu olamıyor. Dış açık belirmesi ortaya çıkınca kur yukarı çıkıyor, tüketim harcamalarını aşağı çekiliyor, enflasyon yükseliyor ve işssizlik sorunu ortaya çıkıyor. İktisat politikası açısından bir kısır döngüdeyiz” şeklinde konuştu.

TİM yıllık üyelik aidatını kaldırıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “TİM olarak Birliklerimizle birlikte inisiyatif alarak; ihracatçılarımızdan artık yıllık aidat alınmaması kararını aldık. Böylelikle toplamda 20 milyon TL’lik kaynağı ihracatçılarımıza bırakmış olacağız” dedi.

2020’de online ortamda fatura nasıl kesilecek?

2020 yılında ödeme sistemleri, ödeme yöntemleri, dijital vergiler ve KVKK gibi çeşitli alanlarda hazırlanan kanunların hızla yayılacağı bir yıl olacak.

Anadolu Efes, Accelerate2030 ile Platin Ödülün sahibi oldu

Anadolu Efes, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Impact Hub ortaklığında desteklediği “Accelerate 2030” global programıyla, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi kapsamında ödüle layık görüldü.