Ekonomi

Büyük ölçekli şirketlerin borcuna yapılandırma geliyor

Türkiye Bankalar Birliği, banka ve finansal kurumlara 25 milyon TL ve üzerinde kredi borcu bulunan büyük ölçekli şirketlere “Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY)” uygulamasına başlanacağını duyurdu. Duyuruda, 25 milyon TL’nin altında kredi borcu bulunan küçük ölçekli şirketlerin, onayın alınmasını takiben FYY uygulamasından yararlanabileceği, haklarında iflas kararı bulunan borçluların ise FYY’den yararlanamayacağı bildirildi.

PAGEV Başkanı Eroğlu: “Elektrik zamlarıyla sanayide sürdürülebilir üretim çok zor”

İki ay önceki yüzde 14,98’lik elektrik zammının şokunu üzerinden atamayan sanayiciler, EPDK’nın açıkladığı ikinci zam haberiyle sarsıldılar. Yüzde 14,90 olarak açıklanan yeni elektrik zammının özelde plastik sektörü genelde tüm sanayiyi olumsuz etkileyeceğini söyleyen PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu; “Türkiye’de kaynak sıkıntısından çok öncelik sorunu olduğunu düşünüyoruz. Önceliğin mutlaka üretim yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayan sanayicilere verilmesi gerekiyor. Söz konusu zamlarla sürdürülebilir bir üretimden söz etmek çok zor” dedi.

Halkın alım gücü azaldıkça, perakende satışları düşmeye devam ediyor

Temmuz ayında perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %3,7, bir önceki aya göre ise %1,5 azaldı. Satışlardaki azalmaya karşın, Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre %13,2, bir önceki aya göre %0,8 arttı.

İhracat birim değer endeksi yüzde 3,7 azaldı

Temmuz ayında ihracat birim değer endeksi %3,7, ithalat birim değer endeksi %3,9 azaldı. Aynı ayda ihracat miktar endeksi %12,1 artarken, ithalat miktar endeksi ise %4,8 azaldı.

Yoksulluk sınırı 7 bin liraya dayandı

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre Ağustos ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 385,6 TL, yoksulluk sınırı ise 6 bin 653,16 TL olarak tespit edildi.

Üretici fiyat endeksi aylık bazda düştü, yıllıkta arttı

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2019 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,59 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,39, bir önceki yılın aynı ayına göre %13,45 ve on iki aylık ortalamalara göre %30,51 artış gösterdi.

Ağustos ayında TÜFE aylık %0,86 arttı

Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,86 artış gerçekleşen Tüketici Fiyat Endeksinde (TÜFE), bir önceki yılın Aralık ayına göre %7,35, bir önceki yılın aynı ayına göre %15,01 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,62 artış gerçekleşti.

Türkiye ekonomisi üç çeyrektir küçülmeye devam ediyor

2018'in son çeyreğinde yüzde 3, 2019'un ilk çeyreğinde ise yüzde 2,6 daralan Türkiye ekonomisi küçülmeye devam ediyor. Bu yılın Nisan – Haziran ayları dönemini kapsayan ikinci çeyrekte Gayrisafi Yurt İçi Hasıla, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %1,5 azaldı. Hanehalkı nihai tüketim harcamaları da düşmeye devam ediyor. İlk çeyrekte %4,7 azalan Hanehalkı nihai tüketim harcamaları, ikinci çeyrekte de %1,1 azaldı.