Ekonomi

Ekonomi kategorisinde, genel ekonomik haberler, enflasyon, işgücü, faiz, borsa, gayri safi milli hasıla, ülke ekonomik büyümesi, ekonomik istatistikler, ithalat, ihracat, dış ticaret, bütçe, bütçe dengesi, ekonomik mevzuat haberlerine yer almaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklamalar…

Tüketicinin kredi kartı borçlarına taksit, 350 bin esnafa 22 milyar liralık kredi, sigorta prim desteği…

2018 yılı ihracatı 168,1 milyar dolara yükseldi

2018 yılının tamamında ihracatımız bir önceki yıla kıyasla %7,1 artarak 168,1 milyar dolara yükselirken, ithalatımız %4,6 oranında azalış ile 223,1 milyar dolara geriledi. 2018’de toplam dış ticaret hacmimiz 391,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Merkez Bankasından gıda enflasyonu değerlendirmesi

Merkez Bankası, gıda ve alkolsüz içecekler yıllık enflasyonunun 0,55 puan azalarak yüzde 25,11 olduğunu, yıllık enflasyonun işlenmemiş gıdada yüzde 27,09’a, işlenmiş gıdada ise yüzde 23,22’ye gerilediğini, gıda fiyatlarındaki olumlu seyrin yansımalarının lokanta-otel grubunda izlendiğini açıkladı.

2018 enflasyonu belli oldu

Kasım ayında aylık %1,44 gerileme görülen Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Aralık ayında da aylık bazda %0,40 düştü. Bu sonuçlarla birlikte 2018 yılı enflasyonu %20,30 seviyesine geriledi.

İmalat sanayindeki üretim daralması sekizinci ayına girdi

İmalat sanayindeki büyüme performansı Aralık ayında da düşüş gösterdi. İmalat sanayi üretimindeki daralma sekizinci ayına girerken, istihdam da azalmaya devam etti.

‘Vergi yükleri maliyetleri artırıyor’

OMÜD Başkanı Mehmet Nuri Görenoğlu: “Özellikle yaş meyve sebze ihracatında yüzde 100’e varan oranda yaygın olarak kullanılan kraft kağıtlara getirilen her vergi enflasyonist bir etki yaratıyor. Ticaret Bakanlığı bir yandan gıda enflasyonunu düşürmek için tedbirler alırken, aynı Bakanlığın bir başka birimi gıda enflasyonuna olumsuz etki yaratacak gıda ambalajlamada yüzde 100 kullanılan kraft kağıtlara vergi getiriyor.”

Ekonomi basını “EGD Yılbaşı Buluşması”nda bir araya geldi

Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) geleneksel "Yılbaşı Buluşması", Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi'nde gerçekleştirildi. TİM'in desteğiyle bu yıl 14'üncüsü düzenlenen etkinlikte EGD üyeleri, siyaset ve iş dünyasından isimler bir araya geldi.

Bakan Pekcan: “Bu hafta pazartesi itibariyle 979 firma oldu”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu hafta pazartesi günü itibariyle konkordatoya başvuran firma sayısının 979 olduğunu açıkladı. Pekcan; “Yeni bir düzenleme var bundan böyle bağımsız denetim kuruluşlarının raporları doğrultusunda konkordato ilan edilebilecek.” dedi.

Yazarlar

4,068BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
342TakipçilerTakip Et
452TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.