Ekonomi

Tüketici güveninde keskin düşüş

Nisan ayında 63,5 olan tüketici güven endeksi Mayıs ayında 55,3’e gerileyerek bu yılın en düşük seviyesine indi. Tüketici güveni bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21, Nisan ayına göre ise yüzde 13 azaldı.

Brexit’te öne çıkan formül: Türkiye-İngiltere Serbest Ticaret Anlaşması

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci Brexit sonrası, Türkiye – İngiltere dış ticaretinin zarar görmeden devam etmesi için Türk ve İngiliz tarafları formül arıyor. İki ülke arasındaki ticaretin sürdürülebilirliği için Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması öne çıkan formül olarak masanın üzerinde duruyor.

İşsizlik patladı

Şubat ayı işsizlik rakamları açıklandı. Resmi rakamlara göre, işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 4,1 puanlık artış ile yüzde 14,7 seviyesinde gerçekleşti. 15-24 yaş grubunda işsizlik yüzde 26,1’e, ne eğitimde ne istihdamda olanların oranı ise yüzde 24,8’e yükseldi.

İş Bankası’nın aktif büyüklüğü 426 milyar TL’ye ulaştı

Türkiye İş Bankası aktif büyüklüğünü Mart 2019 itibarıyla 426 milyar TL’ye yükseltti ve “Türkiye’nin en büyük özel bankası” konumunu sürdürdü.

Yoğurt kabından dergi poşetine, ambalajlardan geri kazanım katılım payı alınacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Taslağını görüşe açtı. Taslağa göre, plastik, cam, kompozit, ahşap ve metal ambalajlardan geri kazanım katılım payı alınacak. Uygulama 30 Haziran’da devreye alınacak.

Ekonomik küçülme sürüyor

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam) tarafından hazırlanan “Ekonomik Büyüme ve Tahminler: Nisan 2019” başlıklı değerlendirme notuna göre, “2019 yılı ilk çeyreğinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,5, yıllık bazda ide yüzde 4 daralacak.”

Erdoğan: “Çarşıdaki, pazardaki, mutfaktaki sıkıntıları çok iyi biliyoruz.”

Enflasyonda tüketici fiyatlarında düşüş eğilimi olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Üretici fiyatlarını da dizginlemeye başladık. Çarşıdaki, pazardaki, mutfaktaki sıkıntıları çok iyi biliyoruz. Bunların çözümünü önceliklerimizin en başına aldık.” şeklinde konuştu.

Ekonomi, tarım, ezber bozmak, seçimler vs.

31 Mart akşamından beri yerel seçimler Türkiye gündeminin ilk sırasını işgal ve meşgul ediyor gibi görünüyorsa da aslında özellikle son bir yıldır ekonomik kriz, gündemin en önemli konusu. O kadar ki geldiğimiz noktada seçimlerin sonuçları bile demokrasimizden önce ekonomimizi ilgilendirir hale geldi.