Ekonomi

Temmuz ayı ihracatında yüzde 11,5 artış

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bir önceki aya göre yüzde 11,5 artış göstererek 15 milyar 12 milyon dolar olarak gerçekleşen Temmuz ayı ihracatının, 2020 yılının en yüksek ihracat değerine ulaştığına dikkat çekti.

Egeli ihracatçılardan Temmuz’da 1 milyar 193 milyon dolarlık ihracat

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Temmuz ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artışla 1 milyar 193 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Sanayi ürünleri ihracatı 679 milyon dolar olurken, tarım sektörlerinin ihracatı 428 milyon dolar oldu.

ATB Başkanı Çandır: “Antalya ekonomisinin en az yüzde 80’i çöktü”

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Temmuz ayı Meclis konuşmasında, Antalya ekonomisinin en az yüzde 80’inin çöktüğünü, bu çöküşün sebebinin de bireysel kararlar ya da tercihler olmadığını vurguladı.

Emtialardaki fiyat düşüşü antrepoları doldurdu

İstanbul Tüccarlar Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Önel, Covid-19 sürecinin hem ithalatı hem de ihracatı küresel düzeyde olumsuz etkilediğini belirterek, “Ekonomik daralmaların yanı sıra nakliye ve liman operasyonları da pandemide sekteye uğradı” dedi.

Bilgen: “20 milyonu aşan aktif icra dosyası var”

Ekonomik gelişmeler konusunda halkın yanlış bilgilendirildiğini söyleyen iş insanı Kazım Bilgen “madem ekonomi bu kadar iyi neden icra dairelerinde 20 milyonu aşan aktif icra dosyası var?” dedi.

İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurmak artık zorunlu

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yapılan son düzenlemeye göre artık 50’den az çalışanı olan tüm işyerlerinde de iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmek zorunlu hale geldi. Yükümlülüklere uymayan işyerleri ise para cezalarıyla karşı karşıya kalacak.

Hedef 1 milyon patent

Türkiye’nin önde gelen isimlerinin katıldığı ve sanayide patent kullanımının ele alındığı online toplantıda “icat çıkarılmasının önünün açılması ve patent konusunda farkındalığa önem verilmesi” görüşünde buluşuldu.

Satışlar hız keserken, karları arttı

Fortune 500 Türkiye Araştırması’na göre, şirketlerin 2019 yılı net kârı bir önceki yıla göre, yüzde 44.5 artarak 78.1 milyar TL’ye, net satış gelirleri ise yüzde 14.9 artışla 1.8 trilyon TL’ye yükseldi. Geçen yılki listeyle kıyaslandığında, net kâr yükselirken, net satış gelirleri hız kesti. TÜPRAŞ’ın birinci olduğu Fortune 500 Türkiye, bu yıl da Fortune 500 ABD’nin birincisi olan Walmart'ı yakalayamadı.