Ekonomi

Halkbank: “Yargılamanın durdurulması için tüm yasal haklarımızı kullanacağız”

ABD New York Güney Bölge Savcılığı tarafından açılan davada, Halkbank’ın sınırlı temsil edilme talebinin mahkeme tarafından reddedilmesinin ardından, bankadan açıklama geldi.

İş dünyası 2020’de uluslararası ticaretle büyümeyi öngörüyor

HSBC Grubu’nun ‘Navigator: Şimdi, Gelecek ve Nasıl’ Raporu’na göre; Türkiye’deki şirketlerin yüzde 72’si uluslararası ticaretin yeni iş fırsatları sunacağını öngörüyor. Türkiye’deki şirketler için ticarette Avrupa önemli bir pazar olarak yerini korurken, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesiyle olan ticarette ise büyüme görülüyor.

Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı

TÜİK verilerine göre, Ekim ayında enflasyon aylık yüzde 2, yıllıkta ise yüzde 8,55 arttı. Yıllık en fazla artış %43,60 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti.

Ekim ayında Ege’den en fazla kuru meyve ihraç edildi

Çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incir ihracatının en yoğun yaşandığı Ekim ayında, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 130 milyon dolarlık ihracat yaptı.

Özüner: “2020’de ihracatın büyümeye katkısı daha az olabilir.”

2019’un, küresel belirsizliklerin olumsuz etkilerinin yaşandığı, piyasalarda volatiletinin yüksek olduğu bir sene olarak geçtiğini söyleyen Euler Hermes Türkiye CEO’su Özlem Özüner, “Yavaş büyümenin uzun süreceği bir döneme giriyoruz. Küresel mal ve hizmet ticareti sadece %1,7’lik büyümeyle 2009 yılından beri görülen en düşük hıza gerileyecek. Bu nedenle Türkiye’de ihracatın büyümeye katkısı daha az olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

İran yaptırımlarını delmekle suçlanan Halkbank’tan açıklama

Halkbank: “Söz konusu iddialara ilişkin Bankamız masumiyetini ortaya koyan bağımsız inceleme sonuçlarının, kanıtları ile birlikte ABD Adalet Bakanlığı ile paylaşılmasına rağmen iddianame hazırlanarak dava açılması manidardır.”

Büyük ölçekli şirketlerin borcuna yapılandırma geliyor

Türkiye Bankalar Birliği, banka ve finansal kurumlara 25 milyon TL ve üzerinde kredi borcu bulunan büyük ölçekli şirketlere “Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY)” uygulamasına başlanacağını duyurdu. Duyuruda, 25 milyon TL’nin altında kredi borcu bulunan küçük ölçekli şirketlerin, onayın alınmasını takiben FYY uygulamasından yararlanabileceği, haklarında iflas kararı bulunan borçluların ise FYY’den yararlanamayacağı bildirildi.

PAGEV Başkanı Eroğlu: “Elektrik zamlarıyla sanayide sürdürülebilir üretim çok zor”

İki ay önceki yüzde 14,98’lik elektrik zammının şokunu üzerinden atamayan sanayiciler, EPDK’nın açıkladığı ikinci zam haberiyle sarsıldılar. Yüzde 14,90 olarak açıklanan yeni elektrik zammının özelde plastik sektörü genelde tüm sanayiyi olumsuz etkileyeceğini söyleyen PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu; “Türkiye’de kaynak sıkıntısından çok öncelik sorunu olduğunu düşünüyoruz. Önceliğin mutlaka üretim yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayan sanayicilere verilmesi gerekiyor. Söz konusu zamlarla sürdürülebilir bir üretimden söz etmek çok zor” dedi.