Ekonomi

Ekonomi kategorisinde, genel ekonomik haberler, enflasyon, işgücü, faiz, borsa, gayri safi milli hasıla, ülke ekonomik büyümesi, ekonomik istatistikler, ithalat, ihracat, dış ticaret, bütçe, bütçe dengesi, ekonomik mevzuat haberlerine yer almaktadır.

Bakan Pekcan: “Helal Akreditasyon Kurumu 2019 yılında faaliyetine başlayacak”

Helal ekonomisinin küresel bazda 3,9 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştığına dikkati çeken Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 1,8 milyar Müslüman nüfusun gıda, tekstil, eczacılık ürünleri, kozmetik gibi alanlarda helal ürün ve belgelendirmesine ilişkin talebinin giderek arttığını, bu ihtiyacın giderilmesine yönelik Helal Akreditasyon Kurumunun 2019 yılında akreditasyon faaliyetlerine başlayacağını kaydetti.

Şekerbank’ta kredilerin yüzde 56’sı KOBİ’lere…

Şekerbank’ın yılın dokuz ayına ilişkin konsolide bilançosu hakkında değerlendirmelerde bulunan Genel Müdür Servet Taze, Eylül sonu itibariyle kredilerin yüzde 56’sını, KOBİ’lere kullandırdıkları kredilerin oluşturduğunu açıkladı.

Dış ticaret endeksleri açıklandı

Eylül ayında ihracat birim değer endeksi %2,3 azalırken, ithalat birim değer endeksi %2,6 arttı.

Üretici enflasyonu yıllıkta yüzde 45’i gördü

Ekim ayında aylık %0,91 artan yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), yıllıkta %45,01 oldu. Yİ-ÜFE, gıda ürünleri imalatında aylık %0,90 yıllıkta %29,42 olurken, içecek imalatında ise aylık %6,13 yıllıkta %24,84 seviyesinde gerçekleşti.

Kampanyaya rağmen enflasyon durdurulamıyor

Enflasyonla Topyekûn Mücadele kampanyasına rağmen Ekim ayında enflasyon, aylık bazda yüzde 2,67 oranında arttı. Yıllık enflasyon yüzde 25,24 ile Eylül ayında elde edilen yüzde 24,52’lik son 15 yılın rekorunu geride bırakırken, gıda enflasyonu ise yüzde 30’a dayandı.

Ekim ayı ihracat rakamları açıklandı

Türkiye’nin Ekim ayı ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre %13,1 oranında artarak 15 milyar 732 milyon dolara yükseldi. Ticaret Bakanı Pekcan, ihracatta Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını söyledi.

Korumacılık büyümeyi frenliyor

KPMG Türkiye’nin dünya ve Türkiye ekonomisinde makroekonomik gelişmeleri değerlendirdiği Bakış’a göre, 2018’in üçüncü çeyreğinde dünya ekonomisi, küresel ticaretteki korumacılık eğilimlerinin yayılması ve Amerikan Merkez Bankası’nın faiz artırma kararının etkisiyle yavaşlama trendine girdi. Finansal koşullardaki değişimden nasibini alan Türkiye’de ise, dış talebin gücünü koruması, büyümedeki yavaşlamayı azalttı.

Aydın’da ekonomi atağa kalkıyor

Aydın Valiliği ile Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği toplantıda kentin atağa kalkması için hayata geçirilecek yeni yol haritası masaya yatırıldı.

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.