Ekonomi

EİB’den Mayıs’ta 793 milyon dolarlık ihracat

Ege İhracatçı Birlikleri'nin Mayıs ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 gerileyerek 793 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Türkiye’nin ihracatı ise Mayıs ayında 9 milyar 964 milyon dolar oldu.

Mayıs ayı ihracatı yıllık bazda yüzde 40,9 azaldı

Ticaret Bakanlığı verilerine göre Mayıs ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40,9'luk düşüşle 9 milyar 964 milyon dolara, aynı dönemde ithalat ise yüzde 27,69 azalarak 13 milyar 406 milyon dolara geriledi. Dış ticaret açığı ise yüzde 104'lük artışla 3 milyar 442 milyon dolara yükseldi.

Salgın Sonrası Dünya Nasıl Değişecek?

Tarih boyunca karşılaşılan her toplumsal krizin neden olduğu gibi, Covid-19 krizinin de insanlığın tutum ve davranışlarını yeniden şekillendireceği belirtiliyor. Peki, salgın sonrası insanlığı bekleyen değişimler neler?

İlk çeyrek büyümesinde ihracatçıların performansı itici güç oldu

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, 2020 yılına Türk ihracatçılarının güzel bir giriş yaptıklarını Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorlarını kırdıklarını, 2020 yılının ilk çeyreğinde yakalanan yüzde 4.5'luk büyüme rakamında ihracatçıların performansının itici güç olduğunu kaydetti.

Ekonomiye Perpa dopingi

Pentagon’dan sonra dünyanın en büyük monoblok binası olan Perpa’da son 2,5 ayda işletmelerin yüzde 60’ı hiç kapanmadı. Bu süreçte bir yandan çalışanlar ile ziyaretçilerin sağlığı gözetildi bir yandan da işletmeler açık kalarak ekonomiyi ayakta tutmaya katkı sağladı

2,6 milyon çalışanın kısa çalışma başvurusu kabul edildi

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafında yayımlanan İşsizlik Sigortası Fonu verilerine göre, nisan ayında yaklaşık 2,6 milyon çalışan için toplam 4,1 milyar TL kısa çalışma ödemesi yapıldı. Mart ayında 77 bin 979 kişiye işsizlik maaşı bağlanırken bu sayı nisan ayında 82 bin 490 kişiye ulaştı.

Pandemiyle birlikte online aktiviteler de rekor kırdı

Müze ziyaretinden, fitness’a kadar farklı online aktivitelere olan ilgi yüzde 68 artarken, bu deneyimler için yapılan harcamalar yüzde 66 yükseldi. Online alışverişin yıldız ürünleri ise kitaplar, mutfak aletleri, puzzle’lar ve saç kesme makineleri oldu.

Dezenfektan ihracatı 10 kat arttı

İKMİB’in verilerine göre, 2019 Ocak-Nisan döneminde 8,6 milyon dolar olan dezenfektan ihracat rakamı bu yılın aynı döneminde 90 milyon dolara çıktı.