TMO, fındık alımına başlıyor

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 01 Kasım 2018 tarihinden başlamak üzere kabuklu fındık alımlarına başlayacağını duyurdu. Pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapacak olan TMO, ürün bedeli ödemelerini de 20 gün içerisinde üretici hesaplarına aktaracak.

Torun: “Üreticinin elinde fındık kalmayınca mı fiyat açıklıyorsunuz?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Üreticinin elinde fındık mı kaldı da fiyat açıklıyorsunuz? Fındık fiyatı Kasım’da değil Haziran’da açıklanır. Üretici fındığı elinden yok pahasına çıkardı, siz şimdi üreticinin elinde kalmayan fındığın fiyatını açıklıyorsunuz. Biz aylardır 15 lira diye bağırıyoruz, bunu Haziran’da ilan edecektiniz” dedi.

Fındık fiyatları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı

Fındık üreticileri tarafından uzun süredir beklenen fındık fiyatları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Partisinin Ekim ayı Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, "TMO ile 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren kalite fındığın kilosunu 14 liradan, Giresun kalite fındığın kilosunu da 14,5 kilodan almaya başlayacağız. Kayıtlı fındık alımlarında 2 lira da destekleme ödemesi yapıyoruz" dedi.

MHP’li iki vekil, Ferrero’yu Rekabet Kurulu’na şikayet etti

Dün Meclis'te düzenledikleri basın toplantısında, fındık fiyatları ve üreticisinin sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ile MHP Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, Ferrero’yu Rekabet Kurulu’na şikayet ettiklerini açıkladı.

Akşener: “FİSKOBİRLİK rehabilite edilmeli”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “FİSKOBİRLİK rehabilite edilmelidir. Üreticiye, fındık alım garantisi verilmelidir. Bölgede, fındığa dayalı gıda sanayisine teşvik verilmelidir.” dedi.

Pakdemirli’den fındık açıklaması

Bakan Pakdemirli, 2018 yılı biter bitmez TMO’nun fındık stoklarının satışa açılmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

Fındık üreticisinin sorunlarına yönelik Meclis Araştırması talebi

Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, fındık üreticisinin sorunlarına yönelik Meclis Araştırması istediklerini anımsatan MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, "TMO fındık piyasasına girmeli. Fındık fiyatı 15 lira olarak ilan edilmeli. Aksi takdirde bu millet AK Parti'ye 31 Mart'ta 'fındık operası' oynatırsa hiç şaşırmasınlar." dedi.

Pankobirlik: Biz şeker üretemezsek, o şeker dünyanın her tarafında pahalı olur!

Pankobirlik, ihracata yönelik üretim yapan sanayicinin ihtiyaç duyduğu şekerin yerli üretimden karşılanması imkânı varken, 2018 yılı başından bugüne kadar 140 bin ton civarında şeker ithal edilmesini ‘izahı zor’ olarak nitelendirdi. Pankobirlik ayrıca, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sonrasında şeker pancarı üretiminde münavebe disiplininin bozulmaya yüz tuttuğu uyarısında da bulundu.

Yazarlar

4,072BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
358TakipçilerTakip Et
466TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Yumurta Yemi Premiksine Alternatif Bir Katkı: YEŞİL ÇAY

Son zamanlarda antioksidanlı yumurta olarak söz edilen grupların üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda, yumurta yemi premiksine alternatif bir katkı olarak yeşil çay tozunun kullanıldığına ilişkin araştırma denemeleri bulunmakta olup, yumurta kalitesini yükseltmeye önemli düzeyde katkıda bulunduğu bildirilmektedir.