Emtia

Üç şeker fabrikasının satışı iptal mi edildi?

Burdur, Yozgat ve Ilgın'daki şeker fabrikalarının özelleştirme ihalelerinin iptal edildiği iddia edildi. Sözcü gazetesine konuşan Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, ‘Henüz resmi açıklama olmadı ama iptal edildiğini duyduk' şeklinde konuştu. Özelleştirme İdaresi Başkanlığından ise henüz konuya ilişkin bir açıklama gelmedi.

Pamukta üretim açığı

Dünya pamuk tüketiminin 2018/19 sezonunda 27,5 milyon tona ulaşması öngörülürken, ekim alanlarındaki daralma, suyun yetersizliği ve verimlilikte ekstra bir iyileşme beklenmediği için küresel pamuk üretiminin azalarak 26,12 milyona düşmesi bekleniyor.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine ilişkin araştırma önergesi reddedildi

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ve arkadaşları tarafından 13 şeker fabrikasının özelleştirilmesi neticesinde kamunun uğradığı zararın, pancar üreticileri ve fabrikalarda çalışan işçilerin yaşadıkları mağduriyetlerin araştırılması amacıyla TBMM Başkanlığına verdikleri Meclis Araştırma Önergesi reddedildi.

Köksal: Şeker fabrikaları satış bedelinin çok altında rakamlara “peşkeş çekildi”

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, 14 şeker fabrikasından 13'ünün, 2011 yılında belirlenen satış bedelinin çok altında rakamlara “peşkeş çekildiğini” ve bu nedenle kamunun 2 milyar 382 milyon lira zarara uğradığını iddia etti.

Özelleştirilen şeker fabrikalarında 5 kampanya dönemi boyunca üretim zorunlu

Tarım ve Orman Bakanlığı Şeker Dairesi Başkanı Mehmet Hasdemir, özelleştirilen fabrikalarda mevcut çiftçilerle asgari 5 kampanya dönemince pancar üretim sözleşmelerinin devam etme zorunluluğunun getirildiğini, bu nedenle fabrikaların pancar üretiminden elde edilen ürünleri işleme ve şeker üretme zorunluluğu bulunduğunu kaydetti.

TMO, fındık alımına başlıyor

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 01 Kasım 2018 tarihinden başlamak üzere kabuklu fındık alımlarına başlayacağını duyurdu. Pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapacak olan TMO, ürün bedeli ödemelerini de 20 gün içerisinde üretici hesaplarına aktaracak.

Torun: “Üreticinin elinde fındık kalmayınca mı fiyat açıklıyorsunuz?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Üreticinin elinde fındık mı kaldı da fiyat açıklıyorsunuz? Fındık fiyatı Kasım’da değil Haziran’da açıklanır. Üretici fındığı elinden yok pahasına çıkardı, siz şimdi üreticinin elinde kalmayan fındığın fiyatını açıklıyorsunuz. Biz aylardır 15 lira diye bağırıyoruz, bunu Haziran’da ilan edecektiniz” dedi.

Fındık fiyatları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı

Fındık üreticileri tarafından uzun süredir beklenen fındık fiyatları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Partisinin Ekim ayı Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, "TMO ile 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren kalite fındığın kilosunu 14 liradan, Giresun kalite fındığın kilosunu da 14,5 kilodan almaya başlayacağız. Kayıtlı fındık alımlarında 2 lira da destekleme ödemesi yapıyoruz" dedi.