Emtia

Erdoğan, yaş çay alım fiyatını açıkladı!

Tarabya'daki Huber Köşkü'nde gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 yılı yaş çay alım fiyatını açıkladı.

Sarıbal: “Çayda net ithalatçıyız”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal: “2003 ile 2020’nin ilk üç ayı dahil 72 bin ton çay ihracatından 232 milyon dolar gelir elde edilirken, aynı dönemde 142 bin ton çay ithalatına 351 milyon dolar ödeme yapıldı. Ülkemiz bugün çayda net ithalatçı konumdadır.”

Akdeniz Meyve Sineği ile topyekun mücadele

Özellikle son yıllarda hızlanan küresel ısınma ile birlikte 200'den fazla meyveyi tehdit eden, ihracatta sıfır toleransı olan Akdeniz Meyve Sineği ile topyekun mücadele başlatıldı.

Üç şeker fabrikasının satışı iptal mi edildi?

Burdur, Yozgat ve Ilgın'daki şeker fabrikalarının özelleştirme ihalelerinin iptal edildiği iddia edildi. Sözcü gazetesine konuşan Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, ‘Henüz resmi açıklama olmadı ama iptal edildiğini duyduk' şeklinde konuştu. Özelleştirme İdaresi Başkanlığından ise henüz konuya ilişkin bir açıklama gelmedi.

Pamukta üretim açığı

Dünya pamuk tüketiminin 2018/19 sezonunda 27,5 milyon tona ulaşması öngörülürken, ekim alanlarındaki daralma, suyun yetersizliği ve verimlilikte ekstra bir iyileşme beklenmediği için küresel pamuk üretiminin azalarak 26,12 milyona düşmesi bekleniyor.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine ilişkin araştırma önergesi reddedildi

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ve arkadaşları tarafından 13 şeker fabrikasının özelleştirilmesi neticesinde kamunun uğradığı zararın, pancar üreticileri ve fabrikalarda çalışan işçilerin yaşadıkları mağduriyetlerin araştırılması amacıyla TBMM Başkanlığına verdikleri Meclis Araştırma Önergesi reddedildi.

Köksal: Şeker fabrikaları satış bedelinin çok altında rakamlara “peşkeş çekildi”

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, 14 şeker fabrikasından 13'ünün, 2011 yılında belirlenen satış bedelinin çok altında rakamlara “peşkeş çekildiğini” ve bu nedenle kamunun 2 milyar 382 milyon lira zarara uğradığını iddia etti.

Özelleştirilen şeker fabrikalarında 5 kampanya dönemi boyunca üretim zorunlu

Tarım ve Orman Bakanlığı Şeker Dairesi Başkanı Mehmet Hasdemir, özelleştirilen fabrikalarda mevcut çiftçilerle asgari 5 kampanya dönemince pancar üretim sözleşmelerinin devam etme zorunluluğunun getirildiğini, bu nedenle fabrikaların pancar üretiminden elde edilen ürünleri işleme ve şeker üretme zorunluluğu bulunduğunu kaydetti.