12.9 C
Ankara
Salı, Mayıs 3, 2022

Gıda Perakendesi

Marketler arasında pasta krizi

Marketler arasında pasta krizi

Bursa’da Ramazan’ın bereketi mahalle bakkallarında yaşanacak

Bursa’da Ramazan’ın bereketi mahalle bakkallarında yaşanacak

Şubat’ta 4 kat olan üretici market fiyat farkı Mart ayında 5 kata yükseldi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici market fiyat farkının Mart ayında 5 katı bulduğunu bildirdi. TZOB verilerine göre Şubat ayında üretici ve market fiyat farkı 4 katı aşmıştı.

Bakkal kasa önünde marketle yarışıyor

Orta büyüklükteki marketler kasa önünde 69 ürün bulundururken, bakkallar kasa önüne 68 ürün sığdırıyor.

ATO: “Fahiş fiyat artışı tanımı netleştirilsin!”

Başkent'teki toptan ve perakende gıda ve ihtiyaç maddeleri ticareti sektörünün temsilcileri Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) bir araya gelerek, son dönemde gündeme gelen yaş sebze ve meyve ile temel gıda ürünlerinde fahiş fiyat artışı olduğu iddialarına yönelik denetimlerin daha objektif ve adil yapılabilmesi için "fahiş fiyat artışı" tanımının netleştirilmesini talep etti.

En sık veresiye yazdırılan ilk üç ürün: Ekmek, yumurta ve sigara

İstanbul’da bakkalların yüzde 71'i veresiye defteri tutarken, pandemiden sonra veresiye yazdıranların sayısı yüzde 32,2, borç miktarı ise yüzde 54,8 arttı. En sık veresiye yazdırılan ilk üç ürün ise ekmek, yumurta ve sigara oldu.

Yerel zincir marketleri: “‘Zamların sorumlusu değil mağduruyuz’’

Perakende sektörünün, gıda maddelerindeki fiyat artışlarının sorumlusu olarak gösterilmeye çalışıldığını söyleyen İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, ‘‘Biz hep stokçunun, fırsatçının karşısında durduk, zamların sorumlusu değil ancak mağduru olabiliriz’’ dedi.

120 firmaya 3 milyon 595 bin lira idari para cezası

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun dün gerçekleştirilen toplantısında, 120 firmaya 3 milyon 595 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verildiği bildirildi.

Sebze ve Meyve Viyolü ile ödül aldı

Ankutsan, “Ambalaj Ay Yıldızları” yarışmasında ‘’Satış Noktası Sergileme, Sunum ve Muhafaza’’ ürünleri kategorisinde Sebze ve Meyve Viyolü ileYetkinlik Ödülü’ne layık görüldü.

Vatandaşın 2021 yılbaşı alışveriş sepetinde neler vardı?

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında bulaş riskini azaltmak için Türkiye genelinde uygulanan 80 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması, market satışlarını artırdı. Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Ömer Düzgün, vatandaşın yılbaşı alışverişi ile ilgili bilgiler paylaştı.

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...

Air Anka Havayolları iş ilanları

İzmir merkezli kurulan hava kargo şirketi Air Anka Havayolları, pilot alımlarına başladı. Şirket, kaptan pilot, ikinci pilot, yükleme uzmanı...

Eyyüpoğlu: ”Kuraklık nedeniyle ürün kaybı yüzde 90’ları bulabilir”

Şanlıurfa'da, yağış yetersizliğinden dolayı hububat ekili alanın 2 milyon dönümünde kuraklık yaşanıyor. Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, ''çiftçinin perişan'' olduğunu söyledi.