2.4 C
Ankara
Cumartesi, Şubat 27, 2021

Gıda Perakendesi

ATO: “Fahiş fiyat artışı tanımı netleştirilsin!”

Başkent'teki toptan ve perakende gıda ve ihtiyaç maddeleri ticareti sektörünün temsilcileri Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) bir araya gelerek, son dönemde gündeme gelen yaş sebze ve meyve ile temel gıda ürünlerinde fahiş fiyat artışı olduğu iddialarına yönelik denetimlerin daha objektif ve adil yapılabilmesi için "fahiş fiyat artışı" tanımının netleştirilmesini talep etti.

En sık veresiye yazdırılan ilk üç ürün: Ekmek, yumurta ve sigara

İstanbul’da bakkalların yüzde 71'i veresiye defteri tutarken, pandemiden sonra veresiye yazdıranların sayısı yüzde 32,2, borç miktarı ise yüzde 54,8 arttı. En sık veresiye yazdırılan ilk üç ürün ise ekmek, yumurta ve sigara oldu.

Yerel zincir marketleri: “‘Zamların sorumlusu değil mağduruyuz’’

Perakende sektörünün, gıda maddelerindeki fiyat artışlarının sorumlusu olarak gösterilmeye çalışıldığını söyleyen İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, ‘‘Biz hep stokçunun, fırsatçının karşısında durduk, zamların sorumlusu değil ancak mağduru olabiliriz’’ dedi.

120 firmaya 3 milyon 595 bin lira idari para cezası

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun dün gerçekleştirilen toplantısında, 120 firmaya 3 milyon 595 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verildiği bildirildi.

Sebze ve Meyve Viyolü ile ödül aldı

Ankutsan, “Ambalaj Ay Yıldızları” yarışmasında ‘’Satış Noktası Sergileme, Sunum ve Muhafaza’’ ürünleri kategorisinde Sebze ve Meyve Viyolü ileYetkinlik Ödülü’ne layık görüldü.

Vatandaşın 2021 yılbaşı alışveriş sepetinde neler vardı?

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında bulaş riskini azaltmak için Türkiye genelinde uygulanan 80 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması, market satışlarını artırdı. Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Ömer Düzgün, vatandaşın yılbaşı alışverişi ile ilgili bilgiler paylaştı.

Yeni yasaklarda keyif alışverişi ön plana çıktı

Koronavirüs vaka sayılarında yaşanan artışla birlikte sokağa çıkma yasağının başladığı 4 Aralık’ta en çok atıştırmalık, alkolsüz içecekler ve kuruyemiş kategorilerinde ürünler alınırken, ilk sokağa çıkma yasaklarının başladığı tarih olan 11 Nisan’da en çok alınan makarna, tuvalet kâğıdı, kolonya ve dezenfektan bu kez rağbet görmedi.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulundan 208 firmaya 6,9 milyon TL ceza

17 Nisan’da oluşturulan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen 208 firmaya toplam 6.870.000 TL idari para cezası uyguladı.

Dokuz ayda 15,4 milyar TL net satış geliri

ŞOK Marketler, yılın ilk dokuz ayında net satış gelirlerini, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,2 artırarak 15,4 milyar TL’ye yükselttiğini bildirdi.

TPF: Yüzde 1 ile giriş yapan ürün yüzde 1 ile satılsın!

TPF Başkanı Ömer Düzgün, KDV tedarik oranı ile satış KDV’si arasındaki farklılığın giderilmesi gerektiğini belirterek; “Sebze – meyve, kırmızı et, kuruyemiş, bakliyat, zeytin ve zeytinyağı gibi temel gıda ürünleri, üreticiden mağazalarımıza yüzde 1 KDV oranı ile alınırken yüzde 8 KDV oranı ile satışının yapılması hem firmalarımızın hem de tüketicinin mağduriyetine yol açmaktadır.” dedi.

Son Haberler

Pfizer-Biontech aşısı dünyanın en fazla satan ikinci ilacı olacak

15 milyarlık satışla Pfizer-Biontech aşısı, AbbVie’nin 20 milyar dolarlık artrit ilacı Humira’dan sonra dünyanın en fazla satan ikinci ilacı konumuna yerleşecek. Sağlık ekonomisi uzmanı Prof. Dr. Onur Başer, aşının koruma süresindeki belirsizlik giderilince aşıda yeni bir fiyatlama sistemine geçilmesini beklediğini söyledi.

Rus Ticaret Mümessiline domates sitemi

Domateste uygulanan kotanın Rusya’da kurulan seralardaki domates üretimi nedeniyle konulmuş olabileceğini söyleyen Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Aydar Gashigullin’e ATB Başkanı Çandır’dan sitem: “Kotalarla ticaretimizi geliştiremeyiz.”

Çikolata ve şekerleme ihracatında 1,5 milyar dolar hedefi

Türk çikolata ve şekerleme ihracatçıları, pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılında 1 milyar 276 milyon dolarlık ihracat yapma başarısı gösterdi. Sektör, 2021 yılında 1,5 milyar dolar ihracat hedefliyor.