Ana Sayfa Tarım Bitkisel Ürünler

Bitkisel Ürünler

CHP’li Barut: “Mısır alım fiyatını revize edin”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, ton başına bin 325 lira olarak açıklanan mısır alım fiyatlarının en az bin 500 lira olarak revize edilmesi çağrısında bulundu.

Enginyurt: “Tarım Bakanı, maalesef çiftçiye ihanet ettin, dedik, partiden ihraç edildik”

Fındık fiyatlarına ilişkin eleştirileri nedeniyle Milliyetçi Hareket Partisi'nden ihraç edilen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt Haber Global'de yayınlanan Sansürsüz programında açıklamalarda bulundu.

Mısır alım fiyatı belli oldu

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2020 dönemi mısır alım fiyatının bin 325 TL/Ton olarak belirlendiğini duyurdu.

Adaçayı ihracatında 2020 hedefi 550 ton

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, geçen yıl 455 ton olan adaçayı ihracatının 2020’de 550 tona çıkacağını öngördüklerini açıkladı.

Siyah incir ihracatı 30 Temmuz’da başlıyor

49 milyon dolarlık taze incir ihracatımızın 43 milyon 376 bin dolarlık kısmını oluşturan siyah incirde ihracata sayılı günler kaldı. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, bu yıl siyah incir ihracatında 60 milyon dolara ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı.

Ege Bölgesi narenciye rekoltesi tahminleri açıklandı

2020/21 sezonunda Ege Bölgesi narenciye rekoltesinin 434 bin 116 ton olarak tahmin edildiği bildirildi. Bölgede narenciyenin lideri, 206 bin ton ile portakal oldu.

TAGYAD Genel Sekreterinden yönetmelik değişikliğine sert eleştiri: “Yapılan büyük bir haksızlıktır, meslek gaspıdır”

Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TAGYAD) Genel Sekreteri Buket Sakmanlı Apaydın, yönetmelikte yapılan değişiklikle, zirai ilaçların satış yetkisinin farklı meslek kollarına verilmesini, “yıllarını tarıma adayan meslektaşlarımıza yapılan büyük bir haksızlıktır, meslek gaspıdır.” sözleriyle eleştirdi.

Ziraat Mühendisleri Odası: Keyfi yönetmelik değişikliği hukuka aykırı!

Ziraat Mühendisleri dışında ilgisiz farklı mesleklere bitki koruma ürünleri bayi veya toptancı izin belgesi verilmesine karşı çıkan TMMOB ZMO Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez; yapılan yönetmelik değişikliğinin, yalnızca istihdam alanını kendince ve keyfince düzenleme sorunu değil, doğrudan gıda güvencesi, gıda güvenliği ve halk sağlığını ilgilendiren çok ciddi bir sorun olduğunu savundu.