3 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

Bitkisel Ürünler

İthal buğdayın fiyatı rekor kırıyor

Yerli çiftçiye ekmeklik buğday için 1650 lira taban fiyat açıklanırken, TMO elin çiftçisinden 2400 liradan ekmeklik buğday ithal edecek!

Rusya’ya Türk domates ihracatında kota 50 bin ton arttırıldı

Rusya Federasyonu, Türk domates ihracatçılarına 6 ay nefes aldıracak karara imza attı. Rusya Federasyonu Türkiye'den ithal ettiği domates kotasını 50 bin ton arttırma kararı aldı. Türkiye'den Rusya Federasyonu'na domates ihracatındaki 200 bin ton kota geçtiğimiz ay dolmuştu.

“Sera üretiminde tarımsal belgelendirme zorunluluğu getirilmeli”

Uzmanlar, sera üretiminde tarım ilacı kullanımının daha sıkı denetlenmesi gerektiğini vurguluyor.

Akcan: “1 hektar arazi için sektörümüzü mağdur etmeyin!”

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, ülkenin en gelişmiş ve son teknolojiyle donatılmış tek laboratuvarına sahip olan İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğünün bulunduğu arazinin bir vakfa devredildiği ve Müdürlüğün burayı acil olarak boşaltması istenmesine tepki gösterdi.

Pestisit zehirlenmeleri artıyor

Kullandıkları pestisitlerden zehirlenen çiftçilerin ve tarım işçilerinin sayısı dünya genelinde son 30 yılda yaklaşık 15 kat arttı.

TMO ithalata devam ediyor

Dün gerçekleştirdiği ihale ile yurt dışından 130 bin ton yemlik arpa ve 155 bin ton yemlik mısır satın alan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), yaklaşık 400 bin ton ekmeklik buğday ithalatı için de uluslararası ihale açtı.

Tohum Platformu’ndan kuraklık ve verim kaybı uyarısı

Kuraklığın tahıllarda yüzde 30 verim kaybına neden olabileceğine dikkat çeken Tohum Platformu, tarımsal üründe azalmanın ise gıda fiyatlarında artışa neden olacağı uyarısında bulundu.

TMO’dan ithal nohut açıklaması…

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in Sayıştay raporundaki verileri referans alarak söylediği “TMO, stoklarında nohut varken yurtdışından nohut ithal etti…” sözlerine TMO’dan yanıt geldi.

Tutdere: “Yayımlanan iki yönetmelikle, sorunların çözümü konusunda olumlu bir adım atıldı”

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, 31 Aralık'ta Resmi Gazetede yayımlanan tütün mamullerinin üretim ve ticaretine ilişkin usul ve esasları belirleyen iki ayrı yönetmeliğin, sorunların çözümü konusunda olumlu bir adım olduğunu belirtti.

Mandalina ihracatına kırağı ve yağmur freni

Sonbahar ve Kış aylarında C vitamini deposu, Pandeminin panzehiri mandalinada çok güzel başlayan 2020/21 ihracat sezonu, Aralık ayı başında yaşanan kırağı ve sonrasındaki yağışlar nedeniyle buruk kapanıyor.

Son Haberler

Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!

Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarının Koronavirüsün öncü belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Ak Gıda, AB ülkelerine ihracat onayı aldı

Ak Gıda, Sakarya tesisinde ürettiği İçim markalı labne ve taze peynir çeşitlerinin Avrupa Birliği’ne ihracatı için yaptığı başvurunun onaylandığını duyurdu.

İthal buğdayın fiyatı rekor kırıyor

Yerli çiftçiye ekmeklik buğday için 1650 lira taban fiyat açıklanırken, TMO elin çiftçisinden 2400 liradan ekmeklik buğday ithal edecek!