Büyükhelvacıgil: Tarım desteklerini arttıralım, çiftçiye ayçiçeğini yeniden sevdirelim, 16 milyar dolar...

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, iç talebi karşılamak için yerli üretimi artırmak gerektiğini ifade ederek, çiftçiye ayçiçeğini yeniden sevdirmek gerektiğini kaydetti. Büyükhelvacıgil, “Sözleşmeli tarımla destekleme politikalarının entegrasyonu üretim artışımızın ana kaynaklarından birini oluşturacaktır. Desteklerin artırılması sanayicinin sözleşmeli üretime daha çok ilgi duymasını sağlar. 2030 yılına kadar bunu iyi yönetirsek 15,6 milyar dolar para ülkemizde kalır” dedi.

Yerli ve milli mısır tohumunun ilk hasadı yapıldı

Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yerli mısır tohumunun ekildiği Konya'nın Selçuklu ilçesi Tömek mahallesinde hasat yapıldı. Tohumdan alınan ürün ise yüzleri güldürdü.

TMO hububat piyasalarının istikrarı için ithalat yapacak

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), gerektiğinde kullanılmak üzere kuruma tahsis edilen toplam 2,25 milyon tonluk hububat ithalat yetkisi kapsamında ilk etapta buğday ve arpa, akabinde ise diğer hububat ürünleri ithalat işlemlerini ifa etmek üzere işlemleri başlattığını duyurdu.

20 milyon ton tahıl üretilecek alan anız yakma nedeniyle yok oluyor

Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emin Duru, “Eğer sürdürülebilir bir tarım hedefliyorsak tarım yapılan arazilerde telafi edilemez değişiklikleri önlemeliyiz” dedi. Duru; birçok önleme ve cezai yaptırımlara rağmen dünyada her yıl 12 milyon hektar verimli toprağın yani 20 milyon ton tahıl üretilecek alanın anız yakma nedeniyle yok olduğuna dikkat çekti.

Küresel buğday fiyatları artmaya devam ediyor

Ağustos’ta durağan bir görünüm sergileyen FAO Gıda Fiyatları Endeksinde, Hububat Endeksi yüzde 4 artış gösterirken, buğday fiyatlarındaki yükseliş bunun iki katını buldu. Buğday fiyatlarındaki artışın ana sebebi olarak, Avrupa Birliği ve Rusya Federasyonu’ndaki mahsul beklentilerinin olumsuz seyretmesinin yanında, küresel hububat stok kullanım oranının da son beş senenin en düşük seviyesi olan yüzde 27.3’e düşmesi gösteriliyor.

TMO’nun buğday stoku 3,5 milyon ton

2018 hasat döneminde 2,3 milyon ton buğday alımı yapan TMO; önceki yıldan devreden stoklarla birlikte toplam buğday stokunun 3,5 milyon tona ulaştığını, stoklar da dikkate alındığında ülke genelinde buğday arzı yönüyle endişeye mahal verecek bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı.

ZMO: “TMO çiftçinin kara gün dostu mu, yoksa TMO’dan çiftçiye dost...

Resmi Gazete’nin 15 Ağustos 2018 tarihli sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile TMO’ya sıfır gümrük ile 750 bin ton buğday, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır ve 100 bin ton pirinç ithalat yetkisi verilmesini eleştiren Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO); kararın çiftçileri üretimden koparacağını açıkladı.

Ayçiçeği destekleme primi 80 kuruşa çıkarılsın önerisi

Yağlı tohumlu bitkilerde, ithalata yılda 4,5 milyar dolar ödediğimize dikkat çeken CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, kilogram başına 40 kuruş olan ayçiçeği destekleme priminin yetersiz olduğunu belirterek, 80 kuruşa çıkarılmasını istedi.