Ana Sayfa Tarım Bitkisel Ürünler

Bitkisel Ürünler

Meyvede verim doğal yöntemlerle artırılacak

UYMSİB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsünün, gıda ve tarımın vazgeçilmez olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini belirterek, zararlılarla mücadelede olabildiğince kimyasal ürünlerden uzak kalınması gerektiğini söyledi.

Aydın oda ve borsaları taleplerini Hisarcıklıoğlu’na iletti

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na, kuru incire prim desteği verilmesi konusundaki taleplerini ileten Aydınlı oda ve borsa başkanları, zeytinyağı ve pamuk primlerinin de arttırılarak, ödeme tarihlerinin öne çekilmesini istediler.

2019’da 32 bin 600 ton defne üretimi gerçekleştirildi

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) 2019 yılında yaptığı çalışmalarla odun dışı orman ürünlerinden olan defneden 32 bin 600 ton üretim gerçekleştirildiğini, orman köylülerine ise 115 milyon lira ekonomik katkı sağlandığını açıkladı.

Aşırı sıcaklar narenciyeye büyük zarar verdi

Geçtiğimiz hafta ülke genelinde yaşanan, mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklıkları nedeniyle Çukurova’daki narenciye çeşitlerinden erkenci limon, mandalina, portakal ve bazı orta erkenci mandalina çeşitlerinde yaklaşık %80’in üzerinde meyve döküm zararı yaşandı.

Çaykur’dan kontenjan uygulaması ve yaş çay alımlarına ilişkin açıklama

Çaykur, üreticilerin henüz taze olan çaylarını acele etmeden, Çaykur alım ekibi ve kendilerini zor duruma düşürmeden toplamaya devam ettikleri sürece bu günlerde uyguladığı günlük yaş çay alım kontenjanına devam edileceğini açıkladı.

Çeşme kavununa coğrafi işaret başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin lezzeti ve kokusuyla ünlü Çeşme kavunu için Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığı başvuru kabul edildi. 6 aylık askı süresinin ardından Çeşme kavunu “coğrafi işaretli ürün” statüsüyle dünya pazarlarına sunulacak.

Ceylanpınar Sulama Projesinin açılışı gerçekleştirildi

Türkiye'nin en büyük tarım işletmesi olan Şanlıurfa Ceylanpınar Tarım İşletmesinde 60 bin dekar alanı suyla buluşturacak olan Ceylanpınar Sulama Projesinin açılışı Bakan Pakdemirli’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yaş çayda birinci sürgün kotası 600 Kg

Çaykur Genel Müdürü Vekili Yusuf Ziya Alim, 2020 yılı yaş çay kampanyası alımını, 19 Mayıs Salı günü başlattıklarını, bu sürgünde dönüm başına üreticilerden günlük 600 kilogram çay satın alacaklarını açıkladı. Alim; “Bu kota Çaykur tarihinin en yüksek kotasıdır.” dedi.