Seracılığa ilgi büyük…

Türkiye 51 bin hektar alanıyla Avrupa’da İspanya’dan sonra seracılık bakımından ikinci sırada. SERKONDER Genel Sekreteri Prof. Dr. Hasan Silleli, seracılığın; üretimde verimlilik, iklim risklerinden kurtulma, ürünlerde kalite, gıda güvenliği, sulama avantajı, mali riskleri azaltma gibi çok önemli avantajları olduğuna dikkat çekti.

Soğan

Kasım ayı içinde kuru soğanda yaşadığımız fiyat tartışmalarını Haziran ayı içinde patateste yaşamıştık. Patates tartışmaları sürerken tartışmaya ister istemez ben de dâhil olmuş ve konuyu "Patates Cumhuriyeti" başlıklı makalede değerlendirmiştim. O makalede, "Soğan da var aslında." diyerek bir sonraki tartışmanın "soğan" üzerinde olacağına dikkat çekmiştim. Aradan 4 ay geçti ve biz bugün, soğanla yatıp soğanla kalkıyoruz.

Erdoğan muhalefetin buğday ithalatı iddialarına cevap verdi

Son 10 yıla bakıldığında değeri yaklaşık 12,5 milyar doları bulan 41,5 milyon ton buğday ithalatına karşılık, değeri 21 milyar dolara yaklaşan, yaklaşık 49 milyon ton buğday karşılığı ihracat gerçekleştirildiğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 8,5 milyar dolarlık bir kârın söz konusu olduğunu belirtti. 

Bakanlık, pancar alımlarının ve üretimin durduğu iddialarını yalanladı!

Tarım ve Orman Bakanlığı: “Ne Kahramanmaraş’taki çiftçimizin ne de diğer pancar üretimi yapan çiftçilerimizin “pancarlarının alınmaması, ürünlerinin zayi olması veya farklı şekillerde herhangi bir mağduriyet yaşamaları asla söz konusu değildir.”

Pakdemirli: “Tohumda bardağın hep boş tarafına bakılıyor”

Tohum ithalatına yönelik eleştirilere ilişkin, “Bardağın hep boş tarafından bakılıyor.” diyen Bakan Pakdemirli; yerli tohumda yıllık üretimin 145 bin tondan 1 milyon 50 bin tona çıktığını, ithal ikamesini karşılama oranının ise yüzde 45'lerden yüzde 85'lere kadar yükseldiğini vurguladı.

TMO 15 Kasım’da çeltik alımına başlıyor

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), çeltik fiyatlarında istikrarın sağlanması amacıyla 15 Kasım 2018’den itibaren peşin çeltik alımlarına başlayacağını duyurdu. Ofis, 60 randımanlı Osmancık çeşidi çeltik fiyatını 2018 yılında ton başına 2 bin 600 TL olarak belirledi. Alım fiyatına ilaveten prim ve diğer desteklerle birlikte verilen toplam 160 TL/ton ile çeltik üreticisinin eline ton başına 2 bin 760 TL geçecek.

Tütün sektöründe tek tip paket ve kapalı dolap krizi

Yıllık 1 milyar doları aşan ihracat hacmine sahip, Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden tütün ve tütün mamulleri sektörü, tütün mamulleri satışına getirilmesi planlanan tek tip paket ve kapalı dolap kısıtlamaların sektöre zarar verebileceği uyarısında bulundu.

Yeni buğday çeşidiyle kıraç araziler boş kalmayacak

Duru Bulgur ile Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi (KMÜ) iş birliği ile başlatılan proje kapsamında, kıraç arazilerde yüksek verimli ve hastalıklara dayanıklı buğday çeşidi geliştirildi.

Yazarlar

4,802BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
367TakipçilerTakip Et
466TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Yumurta Yemi Premiksine Alternatif Bir Katkı: YEŞİL ÇAY

Son zamanlarda antioksidanlı yumurta olarak söz edilen grupların üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda, yumurta yemi premiksine alternatif bir katkı olarak yeşil çay tozunun kullanıldığına ilişkin araştırma denemeleri bulunmakta olup, yumurta kalitesini yükseltmeye önemli düzeyde katkıda bulunduğu bildirilmektedir.