Pakdemirli: “Tohumda bardağın hep boş tarafına bakılıyor”

Tohum ithalatına yönelik eleştirilere ilişkin, “Bardağın hep boş tarafından bakılıyor.” diyen Bakan Pakdemirli; yerli tohumda yıllık üretimin 145 bin tondan 1 milyon 50 bin tona çıktığını, ithal ikamesini karşılama oranının ise yüzde 45'lerden yüzde 85'lere kadar yükseldiğini vurguladı.

TMO 15 Kasım’da çeltik alımına başlıyor

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), çeltik fiyatlarında istikrarın sağlanması amacıyla 15 Kasım 2018’den itibaren peşin çeltik alımlarına başlayacağını duyurdu. Ofis, 60 randımanlı Osmancık çeşidi çeltik fiyatını 2018 yılında ton başına 2 bin 600 TL olarak belirledi. Alım fiyatına ilaveten prim ve diğer desteklerle birlikte verilen toplam 160 TL/ton ile çeltik üreticisinin eline ton başına 2 bin 760 TL geçecek.

Tütün sektöründe tek tip paket ve kapalı dolap krizi

Yıllık 1 milyar doları aşan ihracat hacmine sahip, Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden tütün ve tütün mamulleri sektörü, tütün mamulleri satışına getirilmesi planlanan tek tip paket ve kapalı dolap kısıtlamaların sektöre zarar verebileceği uyarısında bulundu.

Yeni buğday çeşidiyle kıraç araziler boş kalmayacak

Duru Bulgur ile Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi (KMÜ) iş birliği ile başlatılan proje kapsamında, kıraç arazilerde yüksek verimli ve hastalıklara dayanıklı buğday çeşidi geliştirildi.

İthalat kararı, çeltik üreticilerini perişan etti

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Bazı Tarım Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararla 31 Ağustos 2019 tarihine kadar pirinç ithalatında gümrük vergisinin sıfırlandığını belirterek, "Bir an önce gerekli müdahale alımları başlatılmazsa yeni sezonda tarlasını sürecek çiftçi kalmayacak." dedi.

Bitkisel üretimden kötü haber

2018 yılının bitkisel üretim ikinci tahmininde bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde %4,2, sebzelerde %3, meyvelerde %1,7 oranında azalış tahmin edildi.

Çiftçilerin yerel tohumlar ile üretim yapması olanaksızlaşıyor

Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu (Çiftçi-Sen), Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 19 Ekim 2018 tarihinde yayımlanan Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına Alınması, Üretilmesi ve Pazarlanmasına Dair Yönetmelikle, yerel tohumların köylüler tarafından kullanımının ve erişiminin güçleştirildiğini savundu.

Tohum, fidan, fide ve süs bitkilerinde indirim…

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB), bağlı alt birlikleri ve üyelerinin destekleriyle Hazine ve Maliye Bakanlığınca başlatılan ‘’Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı / %10 İndirim Kampanyası’’ kapsamında ülke genelinde tohum, fide, fidan ve süs bitkileri fiyatlarında indirim yapma kararı aldı.

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.