Ana Sayfa Tarım Bitkisel Ürünler

Bitkisel Ürünler

Bitkisel ürünlerde en yüksek yeterlilik derecesi yüzde 445,5 ile fındıkta gerçekleşti

Bitkisel ürünlerde en yüksek yeterlilik derecesi %445,5 ile fındıkta gerçekleşirken, fındığı; kayısı, incir ve greyfurt takip etti.

Bitkisel üretim desteklerinin son başvuru tarihleri uzatıldı

Bitkisel üretim desteklemeleri kapsamında yer alan fark ödemeleri, iyi tarım uygulamaları ve organik tarım desteklemelerinin son başvuru tarihleri uzatıldı.

Meyve ağaçlarını zirai dona karşı koruyan iki organik gübre geliştirildi

Antalya’da faaliyet gösteren yerli ve milli bir firma, meyve ağaçlarını zirai don olayına karşı koruyan 2 organik gübre ürettiğini duyurdu. 3 yıl boyunca sahada -7 ile-15 derece sıcaklıkta denemesi yapılan ürünün, yüzde 70 ile 98 arasında bir başarı sağladığı bildirildi.

Yabancı ot Türk kekiğini tehdit ediyor

Dünya mutfaklarında yemeklere müthiş lezzet katan, kalp sağlığı, kanser, sindirim sistemi ve solunum yolu rahatsızlıklarında tedavi edici özelliği olan, Türkiye'nin üretim ve ihracatında lider olduğu kekikte yabancı ot tehdidini bertaraf etmek için Tarım ve Orman Bakanlığı, ihracatçılar ve üreticiler harekete geçti.

TMO’dan arpa satışına vade farksız 90 gün vade

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Mart ayından itibaren öncelikle deprem yaşanan bölgelerdeki besici ve yetiştiricilerin ihtiyaçları karşılanacak şekilde arpa satışlarında vade farksız 90 gün vade uygulayacak.

Dekarda 1000 kilogram buğday hayal değil

Akdeniz’de çiftçilerin dekar başına ortalama 350-400 kilogram buğday hasat ettiğini bildiren Prof. Dr. Taner Akar, bilinçli uygulamalarla bu rakamın en az 700 kilograma çıkarılabileceğini söyledi. Akar, “Çiftçimiz için dekar başına 1000 kilogram almak hayal değil. Bunu başarabiliriz yeter ki bilinçli olarak üretim yapabilelim” diye konuştu.

Pakdemirli, saman ithalatı iddialarına yanıt verdi

Son günlerde polemik konusu olan saman ithalatına ilişkin açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Antep fıstığının küresel üretim ve tüketiminde düşüş tahmini

ABD Tarım Bakanlığı (USDA), 2019/20 sezonunda Antep fıstığının küresel üretim ve tüketiminde düşüş öngörüyor. ABD ve Türkiye'nin bu sezon 'yok yılı'na girdiği belirtilen son raporda, İran’ın üretiminin artacağı, Türkiye'nin üretiminin geçen sezondan %60 düşüşle 85 bin tona gerileyeceği tahmin ediliyor.