Ana Sayfa Tarım Bitkisel Ürünler

Bitkisel Ürünler

Pestisitler ölümcül tehlikeler barındırıyor

Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üniversitelerden görüş istediği, tarımda kullanılan 41 pestisit etken maddesinin yol açtığı zararları açıkladı.

Tarımda yeni alternatif ürün Yaban Mersini olabilir

UYMSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, Yaban Mersini’nin tarımda umutların azaldığı bir noktada alternatif bir ürün olabileceğini söyledi.

TÜRKTOB Başkanı Akcan: Milli tohum cezalandırılıyor

Yeni yılda döner sermaye ücretlerini yüzde 25 artıran kararla birlikte, tek bir tohum çeşidinin sadece tescil edilmesi için 12 bin TL ila 30 bin TL arasında döner sermaye ücreti ödemek zorunda kalacaklarını belirten Akcan; “Resmi enflasyonun iki katı oranındaki bu artışı biz kendimize izah edemiyoruz.’’ dedi.

Tohumculukta hedef 2 milyon ton üretim

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tohumculukta 2023 hedefimiz 2 milyon ton üreterek, 500 milyon dolarlık ihracat yapmak. Bu hedefe ulaşamamamız için hiçbir neden yok. Türkiye bu hedeflerine ulaşacak” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de pestisit denetimleri yeterli değil

Avrupa Birliği, Türkiye’den ihraç edilen bazı ürünlerde tarım zehirlerine yönelik denetimleri artırdı. Söz konusu karar, Türkiye’de gıdalardaki pestisit kalıntılarını belirlemeye yönelik çalışmalara ve pestisit kalıntısı yüzünden ülkemize geri gönderilen ürünlerin akıbetine dair soruları akla getiriyor: Türkiye’de tüketilen yeşil biber, nar, limon ve asma yaprağı sağlığa zararlı pestisit kalıntıları içeriyor mu? AB’nin geri çevirdiği ürünler iç piyasaya sunuluyor mu, bu ürünlere ne oluyor? Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Genel Müdürü, Batur Şehirlioğlu, “Avrupa Komisyonu tarafından alınan karar, iç pazarda da bu ürünlerdeki denetim ve analizlerin artırılması gerekliliğini gündeme getiriyor. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı’nın buna yönelik bir stratejisi olup olmadığı merak konusu,” diyor.

TSÜAB Başkanı Yılmaz: “Mevzuat ile ilgili stratejik kararların hayata geçirilmesini beklemekteyiz.’’

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz, tohumculuk sektörü için hayati öneme sahip hukuki değişikliklerin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilmesinin büyük önem arz ettiğini belirtti.

CHP’li vekillerden “Fındık Piyasası Denetleme Kurulu kurulsun” talebi

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Meclis'te beraberinde partisinin Karadeniz bölgesi illerinden milletvekilleriyle düzenlediği basın toplantısında, enerji piyasasındaki EPDK, bankacılık alanındaki BDDK gibi fındıkta da Fındık Piyasası Denetleme Kurulu kurulması gerektiğini savundu.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı Isparta’da gerçekleştirildi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde düzenlenen “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler İçin Değer Zinciri Modeli Geliştirilmesi” Çalıştayı, 16-17 Aralık 2019 tarihlerinde Isparta’da gerçekleşti.