14.1 C
Ankara
Cumartesi, Mayıs 7, 2022

”Pamukkale’de kekik tarlaları yok ediliyor”

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

CHP’li Gülizar Biçer Karaca, ”Denizli-Pamukkale’de otoyol yapacağız denilerek  hukuksuzca ağaçlar kesiliyor, orman talanı yapılıyor, doğal kekik tarlaları yok ediliyor” dedi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca, Pamukkale ilçesi Güzelpınar mahallesinde, bir taş ocağı şirketinin zinsiz iş makineleriyle ağaçları kestiği bölgeye gitti ve incelemelerde bulundu. Karaca, şunları söyledi:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca

“Köylülerin haber vermesiyle hemen geldik. Gördük ki, 3 Mayıs tarihinde, henüz daha valilik tarafından ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilmeden burada ağaç kesim işi şartnamesi yapılmış. Valilik kararı beklenmeden ağaç kesimi başlamış. 4 Mayıs’ta valilik tarafından ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilip muhtarlığa 7 Mayıs’ta tebliğ ediliyor. 30 günlük itiraz süresi 7 Haziran’da dolacak olmasına rağmen, yangından mal kaçırır gibi bayramın birinci günü taş ocağı için köylülerin haberi yokken çalışmalar başlıyor, ağaç kıyımı için çalışmalar başlatılıyor.

Kurtluca, Güzelpınar, Uzunpınar bölgeleri Türkiye’nin doğal kekik ihracatının yüzde 80’inin gerçekleştirildiği bölge. Hiçbir yabancı madde, gübreleme, ilaçlama olmaksızın üretilen ve yüzde yüzü ihraç edilen doğal kekik… Doğal kekik tarlaları yok ediliyor.” 

Karaca,  çalışma yapıla bölgeden alınacak taş, çakılların otoyol yapılında kullanılacağını ifade ederek, ”Rantın kapısının açıldığı Fernas İnşaat’ın Denizli-Aydın otoyol projesi için dolgu malzemesi olacakmış. Yetkilileri uyarıyoruz, muhtarlarımızla, köylülerimizle asırlık ağaçları ve kekik tarlalarını yok edecek bu çalışmaya tüm gücümüzle direneceğiz” dedi.

Güzelpınar Mahallesi Muhtarı Ergün Gürsoy ise Meşelik mevki denilen bölgede, kendilerinin de bilmediği taş ocağı açılmaya çalışıldığını, köylülerden bu konunun saklandığını belirterek, ”Otoyol yapacağız diye yüzde yüz doğal kekik tarlalarının olduğu bölgede yok ediliyor. İş makineleri ağaçları kesmeye başladı” dedi.  

Ajans Bizim

[mc4wp_form id=”25750″]

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...