11.5 C
Ankara
Çarşamba, Mayıs 4, 2022

Fransa’da kafe, restoran ve barlar açıldı

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

Fransa’da  koronavirüsün yayılmasını önlemeye yönelik kısıtlamaları kademeli olarak kaldırılırken, ülke genelinde bar, restoran ve kafeler bugün yeniden açıldı.  

Bugünden itibaren ülkedeki açık hava restoran teraslarında altı kişiye kadar grupların birlikte yemek yemesine izin verilecek ve sokağa çıkma yasağı da saat 19:00’dan 21:00’e çekildi. Hükümet, gece sokağa çıkma yasağını Haziran sonunda tamamen kaldırmayı planlıyor.  

İşletmeler için bazı kısıtlamalar devam edecek. Barlar ve restoranların içeride oturma yeri sunmalarına izin verilmeyecek ve normal kapasitelerinin yüzde 50’sini aşamayacak. Sinema, tiyatro gibi mekanların yüzde 35 kapasite ve maksimum 800 kişiye bağlı kalması gerekecek.  

Ülkedeki bazı tıp uzmanları, şu anda ortalama 13 bin yeni günlük Covid-19 enfeksiyonlarının sayısıyla ilgili endişelerini dile getiriyor. Ancak bu rakam, geçen ay kaydedilen 40 binden fazla günlük vakadan çok daha düşük.

Fransa’nın aşılama kampanyası da son haftalarda hızlandı.  20 milyondan fazla insan şu anda en az bir doz, neredeyse 9 milyon kişi de her ikisini de almış durumda.

Fransa, yurt içi seyahat yasağının kaldırıldığı 3 Mayıs’ta kısıtlamaları hafifletmeye başlamıştı.  

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, pandeminin başlangıcından bu yana Fransa 5,9 milyondan fazla koronavirüs vakası ve 108 bin 201 Covid bağlantılı ölüm kaydetti.

Ajans Bizim

[mc4wp_form id=”25750″]

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...