2018 Değerlendirmesi: Kendimi değerlendirdim

“Sadece eleştirmemişim, övülecek işler yapılmışsa övmüşüm. Süre gerekene süre, destek gerekene destek vermişim. "Her şartta arkandayım." demişim. "Olmaz." demişsem, niçin olmayacağı ile birlikte nasıl olacağını da yazmışım. Yazdıklarımı okuduktan sonra birilerinin tarafında olduğumu düşünenlere, "Önemli olan fiillerdir; faillerle ilişkim, onların fiillerle ilişkisi kadardır." demişim. Bu kadar basit bir cümleyi anlayamayanın (anlamak istemeyenin) makamına da mevkisine de cemaatine de partisine de parasına da şeceresine de itibar etmemişim; etmiyorum, etmeyeceğim.”

Geleceğimiz hakkında ne düşünüyorsunuz? (2018 Türkiye Uyuşturucu Raporu)

“Bu makale bilgilendirme amacıyla yazılmadı. İnançlarımıza saygı duydukları, geleceğimizi kurtaracakları, hayallerimizi gerçekleştirecekleri iddiasıyla inançlarımızı ve kutsallarımızı, hayallerimizi ve gerçeklerimizi, geçmişimizi ve geleceğimizi sömüren günümüz tarz-ı siyasetine ve tabii gerçekte bu tarzın sahiplerine, siyaseti hayatlarının amacı yapan, siyasetin hırgürü içinde kaybolanlara öfkemi böyle dile getirdim.”

Kenevir (Her derde devadır…)

Son günlerde "kenevir" ile yatıp "kenevir" ile kalkıyoruz. Kenevir'e ilgimiz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Samsun'da belediye başkanı adaylarını tanıtırken "Vezirköprü ilçesinin kenevir ekiminin merkezi olacağını." söylemesiyle birdenbire ortaya çıkıverdi. Durumdan vazife çıkaran "kenevir uzmanları (!)", ali fikirlerini ardı ardına açıklamaya başladılar (Öteden beri kenevirle ilgili çalışmalar yapanları bu yorumumum dışında tutuyorum elbette.). Kenevirle ilgili özel toplantılar düzenlenmeye, programlar yapılmaya, yazılar yazılmaya başlandı. Meğer "kenevir" ne "mübarek" bir bitkiymiş!.. "Benim neyim eksik!" dedim ve ben de yazmaya karar verdim.

Birileri bizimle kafa buluyor!

Bu hafta sizlerle iki haber paylaşacağım. Dört haberle yola çıkmıştım fakat baktım ki yazı çok uzayacak iki haberi sonraya bıraktım.

Yalnız çevre değil önemli bir gıda güvenliği sorunu ile karşı karşıyayız

Plastik atıkların doğaya atılmaması ve daha az plastik ambalaj ve tek kullanımlık plastik kullanımı konusunda yasal yaptırımların yanında tüketicilerin bilinçli olmasını sağlayacak kampanyalar çevre kirliliğinin önlenmesi ve buna bağlı olarak gıda güvenliğinin sağlanması açısından çok önemli.

Ambalajlı suda kim doğruyu söylüyor?

Ortada; bir yanda ambalajlı sulardaki ağır metallerle ilgili bu vahim sonuçları ortaya koyan araştırmacılar ile bu araştırmada tespit edilen oranları korkutucu olarak niteleyen bir oda başkanı; diğer yanda ise ortaya konan iddialara karşın “ben denetliyorum, oranlar da mevzuat sınırları içerisinde, sorun yok” diye kestirip atan bir bakanlık var. Burada ortaya bir çelişki çıkıyor. Araştırmacılara göre yüksek olan ağır metal değerleri, Oda Başkanına göre limitleri 8 kat aşan bu oranlar, nasıl oluyor da Bakanlık açıklamasında yer aldığı üzere mevzuat limitleri dahilinde oluyor?

Futbol Bankası mı, Ziraat Bankası mı?

Her ne kadar zaman içinde bankacılık hizmetlerinin alanı genişlemişse de ihtisas bankacılığı bütün dünyada önemini koruyor. Bizde ise her alana saldırmak gibi bir yol takip ediliyor. Özel bankalar hangi alanlarda iş yaparlar, nasıl yaparlar, bir noktaya kadar beni ilgilendirmiyor. Söz konusu devlet bankaları olduğunda ise hepimizin söz hakkı var.

Bitkisel üretimimiz niçin düştü?

Neredeyse her gün, yöneticilerimiz, tarım topraklarımızı, otlaklarımızı kanunla korumaya aldıklarını söylüyorlar fakat tarım alanlarımız daralmaya devam ediyor. Üzerlerine binalar yapılması önlenemiyor. Çoğu izinsiz yapıların neredeyse hiçbirine dokunulmuyor, aksine belirli aralıklarla aflar çıkarılıyor. Tahribat, adeta teşvik ediliyor.

Yazarlar

4,802BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
367TakipçilerTakip Et
465TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Yumurta Yemi Premiksine Alternatif Bir Katkı: YEŞİL ÇAY

Son zamanlarda antioksidanlı yumurta olarak söz edilen grupların üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda, yumurta yemi premiksine alternatif bir katkı olarak yeşil çay tozunun kullanıldığına ilişkin araştırma denemeleri bulunmakta olup, yumurta kalitesini yükseltmeye önemli düzeyde katkıda bulunduğu bildirilmektedir.