Bitkisel üretimimiz niçin düştü?

Neredeyse her gün, yöneticilerimiz, tarım topraklarımızı, otlaklarımızı kanunla korumaya aldıklarını söylüyorlar fakat tarım alanlarımız daralmaya devam ediyor. Üzerlerine binalar yapılması önlenemiyor. Çoğu izinsiz yapıların neredeyse hiçbirine dokunulmuyor, aksine belirli aralıklarla aflar çıkarılıyor. Tahribat, adeta teşvik ediliyor.

Türkiye’de para var ki (!) ithalat yapabiliyor

Patronunuz size "Niye saman ve buğday ithal ediyorsunuz?" diye sorsaydı ona "Şirkette para var, onun için yapıyoruz." der miydiniz, diyebilir miydiniz?

Kırmızı et sektörü “kırmızı alarm” veriyor!

2018 yılında çiftçiye 14,5 milyar liralık destekleme ödemesi yaptığını açıklayan Tarım Bakanlığı, sadece yılın ilk dokuz aylık döneminde yaptığı canlı hayvan ve et ithalatına 6,4 milyar liraya yakın ödeme yapmış. Bu rakam, çiftçiye bir yıl boyunca yapılan destekleme ödemesinin neredeyse yarısına denk geliyor. Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON), yayınladığı son raporda, kırmızı et sektörüyle ilgili çarpıcı veriler paylaştı. Rapora göre, kırmızı et sektöründe ithalat, 2016 yılından bu yana katlanarak devam ediyor.

Ben aylak aylak dolaşırken!..

Bilim, teknoloji ve millîleşme konularındaki hassasiyetim alenidir. Bilmeyenlere de bu vesileyle ilan etmiş olayım. Aslında bu haftaki konum Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi'nin (TARBİL), 17 aydır veri girilmeyerek fiilen ortadan kaldırılmasıydı. Daha elli gün önce "Millî Embriyo Projesi"ne sessiz sedasız son verilmişti. Üstüne TARBİL'in durumu tuz biber oldu. Yazıyı kaleme almadan araya Verimlilik ve Teknoloji Fuarı ziyareti girdi.

Neleri eleştiriyorum, niye eleştiriyorum?

Plansızlığı, programsızlığı, takipsizliği eleştiriyorum. Özellikle son birkaç aydır olayların arkasından sürükleniyorsam da lafı dönüp dolaştırıp bu konuya getiriyorum. Aslında olayların arkasından sürüklenmemizin, bir türlü esasa gelemememizin sebebi de bunlar: Plansızlık, programsızlık, takipsizlik.

Soğan

Kasım ayı içinde kuru soğanda yaşadığımız fiyat tartışmalarını Haziran ayı içinde patateste yaşamıştık. Patates tartışmaları sürerken tartışmaya ister istemez ben de dâhil olmuş ve konuyu "Patates Cumhuriyeti" başlıklı makalede değerlendirmiştim. O makalede, "Soğan da var aslında." diyerek bir sonraki tartışmanın "soğan" üzerinde olacağına dikkat çekmiştim. Aradan 4 ay geçti ve biz bugün, soğanla yatıp soğanla kalkıyoruz.

Sıkıldım, bezdim, sıdkım sıyrıldı

Tarım ve hayvancılığımızın devasa sorunları orta yerde dururken, yöneticilerimizin, bunları ortadan kaldırmaya yönelik somut gerçekçi çözümler üretmek yerine hâlâ sorunları hafife almalarını ve tuhaf önerilerle geçiştirmeye çalışmalarını anlayamıyorum.

Hayvan varlığımızın anlık sayımını yapabileceğiz

Başlıktaki cümle, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye ait. Duyunca heyecanlandım, sevindim. 

Yazarlar

4,068BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
345TakipçilerTakip Et
453TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.