Özlediğim Vali

29 Eylül tarihli gazetelerde bir haber başlığı özellikle dikkatimi çekti: "Vali Bektaş, çay için acı konuştu." Her ne kadar "Gazeteler." dediysem de aslında habere üç beş gazete yer vermişti. Bunların çoğu yerel gazetelerdi. Ben haberi internet sayfalarından okudum, ne kadarı basılı yayınlarında yer verdiler onu bilmiyorum. Diğer bir söyleyişle "anlı şanlı" gazetelerimiz bu haberi görmezden gelmişti.

Yeni Ekonomi Programı (2019-2021)

Yeni Ekonomi Programı (YEP), Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Bu hafta, uzunca bir makale ile seçilmiş örneklerle ve mümkün olduğunca sade bir anlatımla bu Program'ı irdeleyeceğim.

Hayvana dokunmadan veteriner hekim olmak

Veteriner hekimlik, sadece hayvan sağlığı ile ilgili bir bilim alanı değildir çünkü hayvan sağlığı doğrudan insan sağlığı ile ilgilidir.

Et yemezsek fiyatı düşer mi?

Ortada tedirgin olmamızı gerektiren ciddi bir hastalık var ve yetkililerden, tedbir almalarını en açık ve gerekirse en sert cümlelerle istemek vatandaş olarak her birimizin anayasal ve insani hakkı.

“Et ve Et Ürünleri Tebliği” yenileniyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Türk Gıda Kodeksi Et, Hazırlanmış Et Karışımları ve Et Ürünleri Tebliği” taslağı, Bakanlığın web sitesinde görüşe açıldı.

Pişkinler, merdiven üstündekiler ve diğerleri…

Standart diye bir şey kalmadı. Atıştırmalık ürünler başta olmak üzere ağırlık ve hacim oyununun takip edilmesi neredeyse mümkün değil. Örneğin bisküvi, çikolata, gofret, çikolata kaplı diğer ürünler, kuruyemiş; ayran, su; şarküteri ürünleri; deterjan vs. O kadar çok ki... Gizli zam yapıyorlar. Tam bir vurgun.

Gıda Bankacılığı

Dünyada insani tüketim için üretilen gıdanın neredeyse üçte biri, yani yaklaşık 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor. Bu yönüyle baktığımızda israf edilen gıdaların işe yaramasını sağlamak için gıda bankacılığı ve benzeri sosyal yardım sistemlerinin işlerliğini arttırmanın çok önemli olduğunu görüyoruz. Ancak sistemin etkili ve sürdürülebilir işlemesi de çok önemli.

Canan Karatay’dan özür diliyorum

Bugün orta boy 30'luk yumurtayı ucuzluk marketlerinden birinden 18 TL'den aldım. Demek ki bunun bir de "küçük boy"u var. Normal bir insan orta boy yumurtanın ancak 4'ünü birden yerse vücudu için gerekli gıdayı alır diye tahmin ediyorum. Orta boy ve küçük boy yumurtaların boyutlarını tahmin edebilesiniz diye böyle yazıyorum. Bu vesileyle Canan Karatay Hanımefendi'den de özür diliyorum: "Günde 10 yumurta yiyebilirsiniz." dedi diye eleştiriyordum. Meğer bu günleri gördüğü için böyle söylüyormuş.