0.3 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

Metin Ertunç

Kaçak çay, “minimal miktarda ve önemsiz” mi?

Yılda ortalama 220 ila 250 bin ton arasında kuru çay üreteceksiniz, 16-17 bin ton civarında çayı ithal edeceksiniz, bir de üstüne yıllık üretiminizin yüzde 13 ila 27’si arasında bir miktar ülkenize kaçak girecek.

“Tarımda çok önemli sorunlar var!”

4 Ocak Cumartesi günü, gazeteci dostumuz İsmail Uğural’ın nazik daveti üzerine, Başkanı olduğu Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği’nin (TAGYAD) 3. Olağan Genel Kuruluna katıldım.

Bir AB projesi çerçevesinde, ülkemizde AB’ye uyumlu işletmelerin sayısının artmasında TKDK’nın rolü

TKDK, gıda hijyeni, hayvan refahı ve çevre koruma konularında AB uyumunu da kapsayacak projeleri, desteklerle birlikte hayata geçiriyor. Bu projelerden biri de geçen yılın Eylül ayında başlayan “Çiftçilerin ve Gıda İşleyicilerinin, IPARD Destekleri, AB Çevre ve Hijyen Standartları Konusunda Farkındalıklarının Artırılmasına Yönelik Teknik Destek Projesi”.

Tarım Bakanlığında bir garip muhasebeleştirme karmaşası

Sayıştay, birkaç gün önce Tarım ve Orman Bakanlığı 2018 Yılı Denetim Raporu’nu internet sitesinde kamuoyu ile paylaştı. Raporda, Bakanlığın hayvan ithalatından genç çiftçi projesine, meralardan idari para cezalarına kadar 2018 yılı faaliyetlerine ilişkin pek çok başlıkta çarpıcı tespitlere yer veriliyor.

Ambalajlı suda kim doğruyu söylüyor?

Ortada; bir yanda ambalajlı sulardaki ağır metallerle ilgili bu vahim sonuçları ortaya koyan araştırmacılar ile bu araştırmada tespit edilen oranları korkutucu olarak niteleyen bir oda başkanı; diğer yanda ise ortaya konan iddialara karşın “ben denetliyorum, oranlar da mevzuat sınırları içerisinde, sorun yok” diye kestirip atan bir bakanlık var. Burada ortaya bir çelişki çıkıyor. Araştırmacılara göre yüksek olan ağır metal değerleri, Oda Başkanına göre limitleri 8 kat aşan bu oranlar, nasıl oluyor da Bakanlık açıklamasında yer aldığı üzere mevzuat limitleri dahilinde oluyor?

Kırmızı et sektörü “kırmızı alarm” veriyor!

2018 yılında çiftçiye 14,5 milyar liralık destekleme ödemesi yaptığını açıklayan Tarım Bakanlığı, sadece yılın ilk dokuz aylık döneminde yaptığı canlı hayvan ve et ithalatına 6,4 milyar liraya yakın ödeme yapmış. Bu rakam, çiftçiye bir yıl boyunca yapılan destekleme ödemesinin neredeyse yarısına denk geliyor. Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON), yayınladığı son raporda, kırmızı et sektörüyle ilgili çarpıcı veriler paylaştı. Rapora göre, kırmızı et sektöründe ithalat, 2016 yılından bu yana katlanarak devam ediyor.

Tarım ve Gıda Etiği

Tarım ve gıdayı sıkça söz konusu ediyoruz ama iş etiğe geldiği zaman, işte orası biraz sıkıntılı… İşin bu kısmında, toprağın kullanımından, gıdanın gerçekliğine, adil üretim ve paylaşımdan çevre ve sürdürülebilirliğe kadar pek çok sorunla karşı karşıyayız. 21. Yüzyılda hala açlığı konuşuyor olmamız ise belki işin etiğini de aşan çok daha vahim bir duruma işaret ediyor.

Türkiye – AB macerası: Mezarlıkta ıslık çalan kim?

İlki 1998 yılında (Türkiye daha AB aday ülkesi değilken) kaleme alınan Türkiye İlerleme raporlarının 19’uncusu 9 Kasım 2016’da yayımlandı. Türkiye 19. Raporla birlikte hakkında en çok rapor yazılan aday ülke olurken, diğer yandan istisnasız ‘en uzun süre AB aday ülkesi’ olma konumunu da korudu.

‘Bir avuç fındık’ta kopan fırtına! Ayriyetten aganigi naganigi!

“Tansiyona, kolesterole, kansızlığa, uykusuzluğa, sinir bozukluğuna iyi gelir.” Bu slogan yıllarca dilimizden düşmedi. Evet, ‘Bir avuç fındık her derde deva’. Ama belki de her şey göründüğü gibi değil; belki, fındık her derde deva değil. En başta da üreticisinin…

Şeker sektöründe neler oluyor?

Herkesin hararetle üzerinde tartıştığı bir meselede hem taraflardan hem de hükümet üyelerinden farklı sesler çıkıyor. Şeker sektörü, yıllardır bir türlü düzene koyamadığımız sektörlerin belki de en başında geliyor. Ama sektörün bu sorunları, Üretim Reformu Paketi Kanun Tasarısı Taslağı’na öyle hemen bir madde eklemekle çözülecek gibi değil. Çözümün Şeker Kanunu Tasarısı üzerinden yürümesi, konunun tartışılması ve gerçekçi verilerle hareket edilerek gerçekleştirilmesi daha uygun olacak gibi duruyor.

Son Haberler

Üç GDO ürünün ithalatına onay

Tarım ve Orman Bakanlığı, hayvan yemlerinde kullanılmak üzere genetiği değiştirilmiş (GDO) 2 soya ve 1 mısır çeşidinin ithalatına onay verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığında yeni atamalar

Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcılığına Yunus Bayram; Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne Oktay Öcal; Et ve Süt Kurumunda açık bulunan Yönetim Kurulu Üyeliğine ise Cemal Çalık atandı.

Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!

Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarının Koronavirüsün öncü belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.