Ana Sayfa Tarım Biyoçeşitlilik

Biyoçeşitlilik

TVHB: Yaban hayatı sağlığına daha fazla yatırım yapılmalı ve veteriner hekim sayısı arttırılmalı!

3 Mart Dünya Yaban Hayatı Gününde bir mesaj yayınlayan Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Tarım ve Orman Bakanlığının daha başarılı hizmetlere imza atabilmek adına bu alanda çalışan ve sayıları çok az olan veteriner hekim sayısını artırması ve yaban hayatı sağlığı konusunda daha fazla yatırım yapması gerektiğini vurguladı.

Menderes Havzası ölüyor!

Menderes Nehri'ndeki kirlilik Meclis gündemine taşındı. Görüşmelerde, ülkemizdeki en verimli tarım alanlarını barındıran Büyük Menderes havzasındaki kirliliğin nedenlerinin araştırılması talep edildi.

Tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunması için Meclis Araştırma Komisyonu

TBMM’de, tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunmasında, üretiminde ve pazarlanmasında karşılaşılan sorunları çözmek amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu. Komisyon 12 üyeden oluşacak, gerektiğinde Ankara dışında da görev yapabilecek.

Yeni Araştırma: Akdeniz’de su talebi yüzde 20 artacak, Beyşehir Gölü kuruyabilir

Nature Dergisi’nde 22 Ekim’de yayımlanan ve Türkiye’yi de kapsayan iklim değişikliğinin etkilerine ilişkin yeni bir çalışma, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz Havzası’nda sıcaklığın 1,4 derece artış gösterdiğini, su talebi yüzde 20 artacağını ve Beyşehir gölünün 2040 yılında kuruyabileceğini ortaya koyuyor.

ZMO: “Yerel çeşitler biyoçeşitliliğin ve küçük aile çiftçiliğinin vazgeçilmezidir”

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), yerel çeşitlerin biyoçeşitliliğin bir parçası olarak görülüp, bunların çoğaltılması ve ticareti önündeki engellerin kaldırılmasını istedi.

Diktikleri yerel tohumdan yetişen sebzeleri yiyecekler

Seferihisar Belediyesi Can Yücel Tohum Merkezi’nde çoğaltılan tohumların bir bölümü, İYTEV Yücel Tonguç Koleji’nde oluşturulacak bahçeye dikilecek. Öğrencilerin elleriyle dikecekleri tohumlar, yine okulun yemekhanesinde öğrencilerle buluşacak.

Bolu’da 10 bin yıllık Iza buğdayında hasat zamanı

Geçmişi 10 bin yıl öncesine kadar giden ve coğrafi işaretinin alınması için çalışmaların devam ettiği Iza Buğdayının hasat dönemi başladı. Çalışmalar kapsamında Seben ilçesinde de ekimi gerçekleştirilen buğdayın hasadı geçtiğimiz gün yapıldı.

Türkiye Yerel Buğdayları Sempozyumu

Bolu Belediyesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi işbirliğinde 20-22 Aralık 2018 tarihleri arasında Bolu’da gerçekleştirilecek olan Türkiye Yerel Buğdaylar Sempozyumu, araştırmacı Mirza Gökgöl’ün 1925’lerde başlayan çalışmalarından bu yana, kesintilerle de olsa popülerliğini koruyan Türkiye Yerel Buğday Çeşitlerindeki son durumu kayıt altına almayı amaçlıyor.