12.9 C
Ankara
Salı, Mayıs 3, 2022

Palandöken: “Pazartesi tüm işletmeler açılmalı”

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

TESK Başkanı Palandöken, kayıtlı ekonomi içerisinde yer alan esnaf ve sanâtkarların işyerlerini, 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü yeni yasaklama olmadan açmayı beklediğini kaydetti. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanâtkarın yeni bir kapanmaya tahammülü olmadığını belirterek, “14 aydır kapalı olan işletmeler ile işyeri sahiplerimiz dört gözle pazartesi günü sabahı işyerlerini açmayı beklemektedir” dedi.

Pandemi başladığından bu yana yaklaşık 14-15 aydır yüzbinlerce esnaf ve sanatkârın siftahsız dükkan kapattığını ya da kapalı oldukları için hiçbir iş yapmadan biriken borçlarını ödeyemediklerine dikkati çeken Palandöken, şunları kaydetti:

“Kayıtlı ekonomi içerisinde yer alan esnaf ve sanatkârlarımızın işyerleri 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü yeni yasaklama olmadan açılmayı beklemektedir. Bunun için zaman kaybedilmeden, Pazartesi günü beklenmeden işletmelerin açılışları ile ilgili kafalardaki soru işaretleri giderilmeli ve çalışma şekil ve şartları belirlenmelidir. Tüm sektörlerde endişeli bekleyişe bir son verilmelidir. Çünkü iş yapamayan on binlerce esnaf ayakta kalma ve yaşam mücadelesi verirken belirsiz bekleyiş esnafımızı tedirgin etmektedir. Zamanında tedarik olması için şimdiden tedbir alınmalı.” 

“Özel günlerden hiçbir gelir elde edilemedi”

Palandöken, bir yılı aşkın süredir işyerlerini genelge ile kapatılan esnaf ve sanâtkarın, ‘ayakta kalma’ mücadelesi verdiğini, son üç dini bayram ile geçen özel günlerden hak ettiği geliri elde edemediğini belirterek, “esnafımızın biriken borçlarının ödenmesi ve ayakta kalması için zaman kaybedilmeden işyerlerinin açılış kriterleri hemen belirlenmeli ve 17 Mayıs sonrasına erteleme yapılmamalı” dedi.

Esnafın kapanmaya değil acil açılmaya ihtiyacı olduğunu da bildiren Palandöken, esnafın daha fazla mağdur edilmesine müsaade edilmemesi gerektiğini ifade etti. 

Palandöken, “aylardır kapalı olan ve iş yapamadığı için büyük mağduriyet yaşan esnafımızın derin bir nefes alması sağlanmalıdır” dedi.

Ajans Bizim

[mc4wp_form id=”25750″]

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...