2.4 C
Ankara
Cumartesi, Şubat 27, 2021

Gıda güvenliği

Akdağ: “Trans yağsız üretimde Türkiye öncülerden”

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından getirilen düzenleme ile trans yağ oranı tüm dünyada güvenli kabul edilen yüzde 2 ile sınırlandırıldı. AB’de yasal düzenlemenin 2021 Nisan ayında yürürlüğe gireceğini belirten MÜMSAD Genel Koordinatörü ve Gıda Mühendisi Ebru Akdağ, “Bu uygulamaya Avrupa Birliği’nden 3 ay önce geçilmesi hem yasal düzenlemeyi yapan Bakanlığımızın hem de altyapıyı daha öncesinde hazırlamış olan endüstrinin ortak başarısıdır. Bu yasal düzenlemeyi en başından bu yana gönülden destekliyoruz” dedi.

GMP ile hijyenik, kaliteli ve güvenli üretim

Son zamanlarda sıkça konuşulan aşı da dahil olmak üzere insan sağlığına etki eden; gıda, ilaç, kozmetik ve medikal gibi sektörlerde ürünlerin hangi ve nasıl şartlarda üretilmesi gerektiği konusunda üreticilere rehberlik eden GMP (Good Manufacturing Practices / İyi Üretim Uygulamaları) bir kalite sistemi olarak biliniyor.

Etin yıkanması bakteri yayılımına neden oluyor!

Tüketicilerin mutfakta yaptığı en yaygın hatalardan biri, eti pişirmeden önce yıkamak. Yıkanan et tüketici sağlığını tehdit ediyor!

İstanbul Ticaret Borsası Gıda Güvenliği Eğitimi Başlıyor

İstanbul Ticaret Borsası’nın daha güvenilir bir İstanbul için başlattığı, gıda sektöründe ürün ve tüketici güvenliği eğitimleri 25 Ocak Pazartesi günü saat 15.00’te online olarak gerçekleştirilecek açılışla başlıyor.

Seyyar ekmek satışına yasak geldi!

Tarım ve Orman Bakanlığı, ekmek satışına ilişkin yayımladığı genelgede mobil araçlarda ekmek satışını yasakladı.

EFSA’dan yenilebilir böcek açıklaması

Halihazırda hayvan yemi olarak kullanılan Un Kurdu’nu (tenebrio molitor) insan gıdası olarak onaylayan Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), yeni gıdalar (novel foods) ve yenilebilir böcekler hakkında bir değerlendirme notu yayınladı.

Gıda maddelerindeki küf kaynaklı gizli tehlikeler: Mikotoksinler

Aflatoksin ve Okratoksin başta olmak üzere mikotoksinlerin tekrardan kapsamlı olarak ele alınması ve ülkemizin bu konudaki politikalarını gözden geçirmesi gerekmektedir.

Egeli ihracatçılar 9 üründe pestisit analizleri yapacak

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği 2021 yılında "Gıda Güvenliği"ne dikkati çekmek amacıyla ‘Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz’ isimli projeyi hayata geçirecek. Projede, ihracat miktarının yoğun olduğu ‘çekirdeksiz sofralık üzüm, kiraz, nar, şeftali, mandalina, çilek, domates, hıyar ve asma yaprağı’ ürünlerine yönelik pestisitler analiz edilecek.

Gıdaların raf ömrünü uzatan nano-kil katkılı ambalaj lisanslandı

Gıdaların raf ömrünü uzatan nano-kil katkılı ambalaj lisanslandı

İstanbul Ticaret Borsasından Gıda Güvenliği Eğitimi

Türkiye’nin en büyük ticaret borsası olan İstanbul Ticaret Borsası gıda sektöründe ürün ve tüketici güvenliği eğitimlerini başlatıyor. Gıda sektöründe faaliyet gösteren herkesin ücretsiz katılabileceği GÜVENLİ2023 İSTANBUL eğitim projesi ile katılımcılar virüse karşı güvenlik kalkanı oluşturacak bilgilerle donatılacak.

Son Haberler

Pfizer-Biontech aşısı dünyanın en fazla satan ikinci ilacı olacak

15 milyarlık satışla Pfizer-Biontech aşısı, AbbVie’nin 20 milyar dolarlık artrit ilacı Humira’dan sonra dünyanın en fazla satan ikinci ilacı konumuna yerleşecek. Sağlık ekonomisi uzmanı Prof. Dr. Onur Başer, aşının koruma süresindeki belirsizlik giderilince aşıda yeni bir fiyatlama sistemine geçilmesini beklediğini söyledi.

Rus Ticaret Mümessiline domates sitemi

Domateste uygulanan kotanın Rusya’da kurulan seralardaki domates üretimi nedeniyle konulmuş olabileceğini söyleyen Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Aydar Gashigullin’e ATB Başkanı Çandır’dan sitem: “Kotalarla ticaretimizi geliştiremeyiz.”

Çikolata ve şekerleme ihracatında 1,5 milyar dolar hedefi

Türk çikolata ve şekerleme ihracatçıları, pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılında 1 milyar 276 milyon dolarlık ihracat yapma başarısı gösterdi. Sektör, 2021 yılında 1,5 milyar dolar ihracat hedefliyor.