Ana Sayfa Gıda Gıda güvenliği

Gıda güvenliği

Bakanlık 5 yıldır o maddelere rastlamamış

'Unlu mamul ürünlerinde, kanserojen maddeler E928 (benzoil peroksit) ve E924 (potasyum bromat) kullanıldığı iddialarına’ Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Bakanlık açıklamasında, “21.11.2015 - 21.11.2020 tarihleri arasında son beş yılda un ve unlu mamul üretim ve satış noktalarında 513.493 denetim gerçekleştirilmiş olup, bahse konu maddeler acısından hiçbir olumsuzluk tespit edilmemiştir.” ifadelerine yer verildi.

Uyarmıştık: Doğal Afet Şartları Güvenli Gıda ve Temiz Suya Erişimin Önemini Azaltmamalı

Uyarmıştık: Doğal Afet Şartları Güvenli Gıda ve Temiz Suya Erişimin Önemini Azaltmamalı

Meyve suyu üreticilerinden “çürük meyvelerden meyve suyu üretildiği” iddialarına yanıt

MEYED Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED), 12 Kasım 2020 tarihinde bir sosyal medya uygulamasında yer alan ‘çürük meyvelerden meyve suyu üretildiği’ şeklindeki iddiaların gerçek dışı olduğunu, görüntülerin de hiçbir şekilde meyve suyu endüstrisiyle ilgisi olmadığını açıkladı.

Konya’daki skandal görüntüler sonrası işletme kapatıldı

Konya’da üretim yapan bir süt fabrikasında ortaya çıkan skandal görüntülerin ardından Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince yapılan denetimde işletmenin faaliyetinin durdurulmasına karar verildi. İşletme hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulurken, aynı zamanda 21 bin TL’ye yakın para cezası kesildi.

Doğal afet şartları güvenli gıda ve temiz suya erişimin önemini azaltmasın

Doğal afetlerin hemen sonrasında gıda ve su güvenliği kontrol altına alınmalıdır. Bunun için de olası bulaşıların önlenmesi önemlidir.

Toç Bir-Sen: “Yayın yasağı, tüketicide gıda güvenliği konusunda gerçekler gizlenmek mi isteniyor algısı oluşturuyor”

Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk; "Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" başlığıyla Meclis gündemine gelen fakat kamuoyunda oluşan tedirginlik nedeni ile görüşülmesi ertelenen 29, 30, 31 ve 32. Maddelerinin düzenleme yapılmadan yeniden Genel Kurula sevk edilmesini doğru bulmadıklarını dile getirerek “Bu durum tüketicide endişe, korku ve güvensizlik oluşturmaktadır” dedi.

Selışık: “2020 Nobel Barış Ödülü, barış ve gıdanın yan yana durduğunu gösteriyor”

Birleşmiş Miletler Dünya Gıda Programı’nın (WFP), 2020 Nobel Barış Ödülü’nü almasını değerlendiren FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, ödülün, barış ve gıdanın yan yana durduğunu gösterdiğini söyleyerek, gıda güvenliği teminini desteklemenin dünyada barışı desteklemek olduğunu ifade etti.

31 STK’dan itiraz: Gıdaya Yönelik İfade Özgürlüğü Kısıtlanamaz!

“Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” başlıklı torba yasa tasarısının 28., 29. ve 30. maddelerinin gıdaya yönelik ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı düzenlemeleri içerdiğine dikkat çeken 31 STK, ortak bildiri yayınladı. Açıklamada; Türkiye’de gıda hususunda birçok sorun olduğu ancak sorunun çözümünü yasaklar üzerinden kurgulamanın, toplumda gıdaya ilişkin endişe, korku ve güvensizliği azaltmayacağı vurgulandı.