Prof. Dr. Nevzat Artık: “Ambalajlı tavuk eti tüketin”

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık, satın alınan tavuğun ambalajlı olması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Artık, "Ambalajlı gıdalar; Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belgelendirilmiş ve denetlenen tesislerde üretildiği için güvenli ve sağlık açısından uygundur" dedi.

Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu’na eleştiri

Zootekni Bilim Kongresinde konuşan Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı M. Ülkü Karakuş; “Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu listesi açıklandı. Kurulda 6 tıp doktoru bir gıda mühendisi var. Ziraat mühendisi ya da tarımda yer alan mesleklerden kimse yok. Bu durumu üzüntüyle karşılıyoruz.” dedi.

Metro Türkiye’ye ‘izlenebilirlik’ ödülü

Metro Türkiye, ağdan ve çiftlikten tabağa tüm tedarik zincirini takip ettiği projesi “İzlenebilirlik” ile Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından düzenlenen Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde “Tedarik Zinciri Yönetimi” kategorisinde ödülün sahibi oldu.

Küçük balıklarda cıva riski yok!

Her balık mevsimi geldiğinde en çok tartışılan konulardan biri balıklarda cıva olup olmadığı ve bunun sağlığımızı ne kadar tehdit ettiği. Ancak uzmanlar tezgâhlarda satılan balıklarda cıva riski olmadığını, hamsi ve istavrit gibi küçük balıkların gönül rahatlığıyla tüketilebileceğini belirtiyor.

25 yılda Konya büyüklüğünde tarım alanını kaybettik

TEMA Vakfı, 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde yaptığı açıklama ile açlıkla mücadele edilebilmesi için tarım alanlarının ve meraların amaç dışı kullanımının önlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

İyi gıda yaşamın gerekliliği…

Türkiye’deki ‘iyi gıda’ algısı, gıdanın geleceği, sektör paydaşlarının yapması gerekenler, Sürdürülebilir Markalar Platformu’nun liderliğinde, Ülker’in katkısı, gıda sektörü temsilcilerinin katılımıyla “İyi Gıda (Good Food)” çalıştayında masaya yatırıldı.

“Yaban domuzunun eti löp et haline getirilse sığır etinden ayırt etmek...

Et ve Süt Kurumu, 300 TIR kemiksiz sığır et ithalatı için düğmeye basarken, bu durum sağlık endişelerini de gündeme getirdi. Sabahattin Zaim Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Nazlı, “Löp etin kontrolü ve denetimi zor. Yaban domuzunun eti löp et haline getirilse sığır etinden ayırt etmek çok zor” dedi.

Kışlık konserve yaparken bunlara dikkat!

Kış yaklaşıyor, evlerde konserve hazırlıkları başladı. Ancak doğru yapılmayan konserve hayati riske neden oluyor. Siz de konservenizi evde kendiniz hazırlıyorsanız, bu ipuçları faydalı olabilir.

Yazarlar

3,934BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
345TakipçilerTakip Et
441TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.