Ana Sayfa Gıda Gıda güvenliği

Gıda güvenliği

Virüslere karşı güvenli gıda

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten (COVID-19) korunmak için kişisel hijyen ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi kadar, tüketilen gıdaların güvenilirliği de büyük önem taşıyor. Uzmanlar, gıda güvenliği konusunda yapılan hataların önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiği konusunda hemfikir.

COVID-19 salgını ile mücadele sürecinde gıda işletmeleri için öneriler

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, COVID-19 salgını ile mücadele sürecinde gıda işletmeleri için önerilerini içeren bir broşür yayınladı.

Gıda işletmelerine ‘korona virüs’ denetlemesi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye genelinde alınan 'Korona virüs' tedbirleri çerçevesinde market, şarküteri ve unlu mamullerdeki hijyen tedbirleri konusunda, işletmeleri denetlemeye başladı.

Açıkta satılan gıdalar virüs taşıyıcısı olabilir

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. U. Tansel Şireli, virüslerin bulaşmasını önlemek için temel hijyen kurallarına uyulması gerektiğini söylüyor ve periyodik olarak denetime tabi olmayan ambalajsız gıdaların taşıyıcı olabileceği konusunda uyarıyor.

Korona virüs ve gıda güvenliği

Tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgınının ülkemizde de görülmeye başlanmasıyla birlikte vatandaş da yetkili mercilerden yapılan uyarılar doğrultusunda tedbirlerini almaya başladı. Henüz bilinmeyenlerin çok olduğu korona virüs konusunda her gün yeni bir soru ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de salgına karşı bağışıklık sistemimizi koruyacak olan gıdalar konusunda. Gıda işletmeleri ve tüketiciler hangi önlemleri almalı? Çok merak edilen bu soruyu TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu merak edilen bu soruya açıklık getiriyor.

Mustafa Alhat: “Sahtekarlık yapan firmaların sistemden çıkarılmaması, tüketici gözünde ambalajlı markalı ürünlere güvensizliğe sebep oluyor.”

“Bakanlığın 2016 yılında ilk ifşa listesini yayınlaması, tabiri yerindeyse, sektöre bomba gibi düşmüştü. Bomba, attığın yerde çok düşman öldürür ama altını çizeyim etrafa da zarar verir. Evet, pek çok sahtekâr ve işbirlikçisi tamahkârın bu liste ile afişe olmaları, işini düzgün yapan ve o dönemde fiyat tutturamadığımız için raflarda yer bulamayan bizim gibi üreticilerin yüreğine su serpmiş olsa da; o firmaların ve markaların sistemden çıkarılmaması, tüketiciler gözünde, “marketlerde hala o ürünler satılıyor, hala sahte ürün yediriyorlar” algısına ve genel olarak ambalajlı markalı ürünlere güvensizliğe sebep oluyor.”

Alo 174 Gıda İhbar Hattı’ndan sonra Whatsapp Gıda İhbar Hattı

Tarım ve Orman Bakanlığı Alo 174 Gıda İhbar Hattı'ndan sonra Whatsapp Gıda İhbar Hattını da devreye soktu.

Sahte gıdalar, sahte tedbirler

Tarım ve Orman Bakanlığının ardı ardına yayınladığı taklit ve tağşiş listeleri, son haftalarda "gıda güvenliği/güvenirliğinin" daha sık tartışılmasına yol açtı. Bakanlık, kendi güvenirliğini artırmak için bu konuya önem veriyor. Doğru da yapıyor. Öyle ki taklit ve tağşiş yapan firmaların cezalarının arttırılması için yasa teklifi hazırlandı. Bakan Pakdemirli, hazırladıkları teklifi en kısa sürede Meclis'e getirmek için "Meclis ve Külliye ile irtibatlarının devam ettiğini" söyledi.