Ana Sayfa Gıda Gıda güvenliği

Gıda güvenliği

“Teklif kanunlaşırsa, nişasta bazlı şurubun kanserojen olduğunu ifade etmek suça dönüşüyor.”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nde, gıdada taklit, tağşiş yapanları cezalandırma yerine toplumu bilinçlendirmeye çalışanları suçlu ilan etmek gibi bir yaklaşım olduğunu savunarak, "Teklif kanunlaşırsa, nişasta bazlı şurubun kanserojen olduğunu ifade etmek suça dönüşüyor." dedi.

50 bin liraya kadar ceza! İşte yeni kanun teklifi…

TBMM Başkanlığı'na sunulan yeni kanun teklifine göre, gıda güvenliği ve güvenilirliği hususunda yanıltıcı yayın yapan kişilere 20 bin Türk lirasından 50 bin Türk lirasına kadar idari para cezası verilecek.

Buzdolabınızda gıdaları uzun süre saklamak için dikkat etmeniz gerekenler!

Koronavirüs nedeniyle kalabalık ortamlara daha az girmeye özen gösteren tüketiciler bu nedenle market alışverişlerini de toplu yapmayı tercih ediyor. Ancak toplu şekilde alınan yiyeceklerin buzdolaplarında tazeliğini koruyarak uzun süre muhafaza edilebilmesi için bazı noktalara dikkat etmek de gerekiyor. İşte yiyecekleri doğru şekilde depolamak isteyenler için tavsiyeler…

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası: “Turizm ve hizmet sektöründe gıda güvenliği ve gıda mühendisinin önemi ortaya çıkıyor.”

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, gıda mühendislerinin, başta hizmet ve turizm sektörü olmak üzere halk sağlığının konu olduğu her yerde gıda güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguladı.

Tat Gıda’ya “Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi”

Tat Gıda, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) uzmanları tarafından, sanayi tesislerinde alınması gereken önlemlere yönelik denetimden geçen firmalara verdiği "Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi” almaya hak kazandı.

CHP o tırın peşini bırakmıyor

İran’dan yüklediği kuru çayla, Rize’nin İkizdere ilçesi Sivrikaya mevkiinde kaza yaparak devrilen tır olayı büyüyor. CHP o tırın peşini bırakmıyor.

Gıdada taklit tağşiş yapan 69 firma daha ifşa edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılına ait 4. tağşiş listesini yayınladı. Gazlı içecekten, bala, çaydan zeytinyağına, çikolatadan ete kadar birçok üründe tağşiş ortaya çıktı.

Eroğlu: “Her yıl iki milyondan fazla insan gıda veya su kaynaklı bir hastalıktan hayatını kaybediyor.”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, her 10 kişiden birisinin tehlikeyle bulaşık gıda tüketmek zorunda kalması dolayısı ile tıbbi tedaviye ihtiyaç duyduğunu, her yıl iki milyondan fazla insanın ise gıda veya su kaynaklı bir hastalıktan hayatını kaybettiğini belirtti.