Ana Sayfa Gıda Gıda güvenliği

Gıda güvenliği

DSÖ ‘Trans Yağ Raporu’ yayınladı

DSÖ'nün gıda tedarik zincirinden trans yağın tümden kaldırılması hakkındaki yıllık raporu 9 Eylül’de sanal bir etkinlikle yayınlandı.

Halk sağlığı ve gıda güvenliği, işletme başı yılda ortalama bir kez yapılan denetimle sağlanamaz!

Halk sağlığı ve gıda güvenliği, işletme başı yılda ortalama bir kez yapılan denetimle sağlanamaz!

Bakanlıktan yeni ifşa listesi

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği belirlenen 91 firmaya ait 113 parti ürünü ifşa etti.

Uzmanından güvenli süt tüketimi uyarısı

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. U. Tansel Şireli, tüketicilerin sağlıklarını korumak için ısıl işlem uygulanmış pastörize veya UHT sütleri tercih etmeleri konusunda uyardı.

Piyasadaki her propolis yüksek etken maddeye sahip değil!

Yıldız Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesi tarafından yapılan araştırma piyasadaki her propolisin yüksek etken madde içermediğini ortaya çıkardı.

Balık sezonu açıldı! İşte dikkat edilmesi gerekenler…

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu, 1 Eylül Salı günü başlayan balık av sezonu ve pazaryerlerinde satışı yapılan balıklar ile ilgili uyarılarda bulundu. Açıklamada, vatandaşların sağlıklı balık tüketebilmesi için, avcılıktan itibaren uygun koşullarda muhafazası, taşınması ve mümkün olan en kısa sürede tüketiciye ulaştırılması gerektiği ifade edildi.

Buzdolabınız akıllı olmayabilir ama siz buzdolabını akıllı kullanmayı öğrenebilirsiniz!

Son model ve akıllı olmasa da siz emektar buzdolabınızı akıllı kullanmayı öğrenebilirsiniz. Zaten besinlerinizin sağlıklı, cihazınızın uzun ömürlü olması için buzdolabınızı akıllı ve doğru kullanmayı öğrenmemiz şart! Peki, akıllı buzdolabı kullanımı nedir?

Yiyeceklerdeki gizli tehlike!

İstanbul Okan Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi İlkay Gök, insan ve hayvanlar için tehlikeli olan aflatoksinin zararları hakkında bilgi verdi.