Ana Sayfa Gıda Gıda güvenliği

Gıda güvenliği

Güvenilir Ürün’de 2020 yol haritası

Güvenilir Ürün Platformu, Nisan ayında düzenleyeceği Güvenilir Ürün Zirvesi’nde halk sağlığını yakından ilgilendiren gıda konusunu masaya yatıracak.

Hileli gıda ifşa listesi: Kim haklı?

Gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş yaptığı veya gıda ürünlerine ilaç etken maddesi ilave ettiği tespit edilen firmaların adları ile hileli gıdalarının ve yaptıkları hilelerin yazılı olduğu son ifşa listesi 14 Ocak'ta açıklandı. Listede 229 firmaya ait 386 parti ürün yer alıyor. Dokuz yılda 1443 firmaya ait 3202 parti ürün hileli bulunarak ifşa edilmiş. İfşa uygulamasının doğru olduğu konusunda herkes hemfikir fakat bu uygulamanın pek de caydırıcı olmadığı konusunda da hemfikir.

Konservelerdeki gizli tehlike: Botulizm

Son zamanlarda konserveden zehirlenenlere ilişkin haberler basında sıkça yer bulmaya başladı. En son Elazığ’da misafirliğe gittikleri evde yedikleri semizotu konservesinden altı kişi zehirlenmişti. Konservelerden kaynaklanan zehirlenmeler ölümle bile sonuçlanabiliyor.

Trans yağ ile mücadeleye STK desteği

Sağlığa Evet Derneği ve Türk Kardiyoloji Derneği işbirliğiyle yürütülen "Trans Yağ Farkındalık Projesi" kapsamında sektörün önde gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, verdikleri mesajlarla projeye destek oldular.

Tarım Bakanlığı’ndan yeni ifşa listesi: taklit ve tağşişte zeytinyağı, süt ve et ürünleri zirvede…

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünü Bakanlığın internet sitesinde kamuoyu ile paylaştı.

Yiyecekleri taşırken, yıkarken, pişirirken ve saklarken nelere dikkat edilmeli?

Gıda zehirlenmelerine karşı yiyecek üreten, taşıyan, dağıtan, satan, pişiren ve yiyen herkesin dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Dr. İpek Ada, “Ahşap kesme tahtası kullanmayın, çiğ ve pişmiş yiyecekleri ayrı ayrı ve kapalı kapta saklayın, sebze ve meyveleri doğal sirke ile yıkayın” dedi.

Türkiye’de pestisit denetimleri yeterli değil

Avrupa Birliği, Türkiye’den ihraç edilen bazı ürünlerde tarım zehirlerine yönelik denetimleri artırdı. Söz konusu karar, Türkiye’de gıdalardaki pestisit kalıntılarını belirlemeye yönelik çalışmalara ve pestisit kalıntısı yüzünden ülkemize geri gönderilen ürünlerin akıbetine dair soruları akla getiriyor: Türkiye’de tüketilen yeşil biber, nar, limon ve asma yaprağı sağlığa zararlı pestisit kalıntıları içeriyor mu? AB’nin geri çevirdiği ürünler iç piyasaya sunuluyor mu, bu ürünlere ne oluyor? Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Genel Müdürü, Batur Şehirlioğlu, “Avrupa Komisyonu tarafından alınan karar, iç pazarda da bu ürünlerdeki denetim ve analizlerin artırılması gerekliliğini gündeme getiriyor. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı’nın buna yönelik bir stratejisi olup olmadığı merak konusu,” diyor.

Başkentte yılbaşı öncesi alkollü mekânlara denetim

Tarım ve Orman Bakanlığı Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, alkol sunumu yapılan işletmelerde denetim gerçekleştirdi.