Ana Sayfa Gıda Gıda güvenliği

Gıda güvenliği

Güvenli gıda tüketimi için öneriler

Dengeli ve yeterli beslenme, şüphesiz sağlığımızı korumanın en önemli unsurlarından biri. Ancak yeterli ve dengeli beslenirken tükettiğimiz besinlerin güvenliği, doğru saklanması ve hazırlanması da büyük önem taşıyor. Tarlada, bahçede veya ahırda üretimle başlayan besin zinciri; işleme, taşıma, depolama, satış, hazırlama, pişirme ve servis aşamalarıyla sofrada son buluyor. Üretim-tüketim zincirinin her aşamasında tarladan-sofraya besin güvenliğinin sağlanması sağlığımızı korumanın başlıca koşulları arasında yer alıyor. Peki, güvenli gıda tüketimi için nelere dikkat etmeliyiz?

Et ve Süt Kurumu’ndan hastalıklı et iddialarına yalanlama geldi

Türkiye’nin en büyük tarım ve hayvancılık işletmelerinden Urfa'daki Ceylanpınar Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde (TİGEM) hastalıklı hayvan skandalı yaşandığı ve Brucella hastalığı olan büyükbaş hayvanların TSK'ya gönderildiği iddialarını içeren haberlere Et ve Süt Kurumu’ndan yalanlama geldi.

“Gıda güvenliği için tarım ilaçlarının kontrol edilmesi şart.”

Türkiye’de 1 hektarlık ekili alanda 2015’te 1,63 kilo tarım ilacı kullanılırken, bu rakamın 2,1 kiloya ulaştığına değinen AGE Bilişim Genel Müdürü Emre Özden, “4 yıl gibi kısa bir sürede tarım ilacı kullanımının %29 artması, gıda güvenliğiyle ilgili ciddi endişeler doğuruyor.” dedi.

Hurma ve kuru kayısı alırken bu hataya düşmeyin!

Kuru meyvelerden kayısı ve hurmanın çok sık tüketildiği bir dönemdeyiz. Sağlık açısından faydaları saymakla bitmiyor. Peki, aldığımız her kayısı ve hurma gerçekten hijyenik mi; sağlıklı koşullarda saklanıyor mu?

Ramazan’da güvenli gıdaya ulaşmak için izlemeniz gereken 8 adım

Ramazan ayı ile birlikte tüm besinlerle ilişkimiz değişiyor. Yediğimize, içtiğimize her zamankinden daha fazla dikkat etmemiz gereken bir döneme giriyoruz.

Gıdaların dondurulması

Gıdaların dondurulması işlemi neden yapılır? Gıdaları dondururken veya dışarıdan dondurulmuş gıda alırken nelere dikkat edilmelidir? Bu ve benzeri aklınızdaki tüm soruları TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube yanıtlıyor. İzmir Şube’nin bu ayın konusu olarak belirlediği Gıdaların Dondurulması ile ilgili açıklamaları haberimizde…

Yasal Mevzuat Çerçevesinde Gıda Güvenilirliği

Yasal Mevzuat Çerçevesinde Gıda Güvenilirliği kitabı, gıdanın üretimi, işlenmesi ve dağıtımının herhangi bir aşamasında yürütülen faaliyetlerin yasal mevzuat çerçevesinde gıda güvenilirliği gereklilikleri konularında bilgilerin yer aldığı bir kaynak olma özelliğini taşıyor.

İslam Hukukçusundan GDO konusunda ezber bozan çıkış: GDO’ların insanlık için açık yararları var!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Alpaslan Alkış, Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların (GDO) çağımızda ortaya çıkan yeni bir durum olması nedeniyle ayet ve hadislerde açık hükmü bulunmadığını, İslam’a göre GDO’ları yaratılışı bozma olarak değerlendirmenin zor olduğunu ve GDO’ların insanlık için açık yararları bulunduğunu savundu.