Ana Sayfa Gıda Gıda güvenliği

Gıda güvenliği

Gıdada taklit ve tağşiş yapana hapis cezası geliyor

Yapılacak yasal değişiklikle gıdada taklit ve tağşişte 2 yıl içinde eylemin tekrarlanması durumunda işletmeciye hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

5 günde 72 bin 783 işletme denetlendi

Tarım ve Orman Bakanlığınca 25 Kasım tarihinde başlatılan ve 81 ilde eş zamanlı sürdürülen ürün bazlı gıda denetim seferberliği tamamlandı. Bir haftalık ürün bazlı uygulamalarda 72 bin 783 işletme denetimden geçti.

İyi Parti’li Yokuş: “Sahte bal TBMM’de”

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, "Üzülerek ifade ediyorum ki, sahte bal TBMM'de" diyerek, hileli olduğunu iddia ettiği balı, Meclis kantininden aldığını ifade etti.

Bakanlık yaptığı açıklamayla konuyu bitirdi ama…

Ziraat Mühendisleri Odası: "Ispanaktaki sorun, Bakanlık açısından yaptıkları açıklamalarla bitmiş gibi görünse de, düşen fiyatlar, alıcı bulamayan, bu nedenle hasat edilmeyen ürünler, üretici ve tüketici açısından sorunun devam ettiğini göstermektedir."

Bizi kim zehirledi?

Bir ay önce gıda denetiminin aksayan taraflarını bilmem kaçıncı defa yazmıştım. İstanbul, Edirne, Tekirdağ ve Kocaeli'nde birçok vatandaşın ıspanak yedikten sonra zehirlenmesi (sadece İstanbul'da 149 kişi) konuyu tekrar gündeme taşıdı.

6 soruda ıspanak zehirlenmesi

Ispanak, mevsim sebzeleri içerisinde en faydalı sebzelerin başında geliyor. Son günlerde görülen ıspanak zehirlenmesi vakaları nedeniyle ıspanak tüketmekten korkulduğunun altını çizen Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, ıspanak zehirlenmelerine ilişkin merak edilen soruları yanıtladı.

Ülkemizde Gıda Kaynaklı Zehirlenme Vakalarında Adli İşlemler

Son yıllarda giderek artan gıda ürünlerinde yüz kızartıcı suçların, sadece 5996 sayılı kanunun ilgili maddeleri ve Kabahatler Kanununa göre değişen yıllık tutarı hesaplanarak uygulanan idari para cezalarının caydırıcı olmadığı görülmektedir. “Değiştirilmiş gıdalar” kavramı ile ifade edilen aykırılıkların “Yüz Kızartıcı Gıda Suçları” boyutunda ele alınıp gıdada sahtecilik, taklit ve tağşiş yapanların ticari faaliyetlerine men kararlarının alınması halinde, mevzuata uygun yapan üreticilerin hakkı ve toplum sağlığı korunabilir.

Ispanak zehirlenmelerinin nedeni belli oldu

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden son dakika "zehirli ıspanak" açıklaması geldi. Açıklamaya göre zehirlenmeye, ıspanaklara karışan patlıcangiller familyasından, atropin ve scopalamin içeren yabancı otlar neden oldu.