Birileri bizimle kafa buluyor!

Bu hafta sizlerle iki haber paylaşacağım. Dört haberle yola çıkmıştım fakat baktım ki yazı çok uzayacak iki haberi sonraya bıraktım.

Futbol Bankası mı, Ziraat Bankası mı?

Her ne kadar zaman içinde bankacılık hizmetlerinin alanı genişlemişse de ihtisas bankacılığı bütün dünyada önemini koruyor. Bizde ise her alana saldırmak gibi bir yol takip ediliyor. Özel bankalar hangi alanlarda iş yaparlar, nasıl yaparlar, bir noktaya kadar beni ilgilendirmiyor. Söz konusu devlet bankaları olduğunda ise hepimizin söz hakkı var.

Bitkisel üretimimiz niçin düştü?

Neredeyse her gün, yöneticilerimiz, tarım topraklarımızı, otlaklarımızı kanunla korumaya aldıklarını söylüyorlar fakat tarım alanlarımız daralmaya devam ediyor. Üzerlerine binalar yapılması önlenemiyor. Çoğu izinsiz yapıların neredeyse hiçbirine dokunulmuyor, aksine belirli aralıklarla aflar çıkarılıyor. Tahribat, adeta teşvik ediliyor.

Türkiye’de para var ki (!) ithalat yapabiliyor

Patronunuz size "Niye saman ve buğday ithal ediyorsunuz?" diye sorsaydı ona "Şirkette para var, onun için yapıyoruz." der miydiniz, diyebilir miydiniz?

Ben aylak aylak dolaşırken!..

Bilim, teknoloji ve millîleşme konularındaki hassasiyetim alenidir. Bilmeyenlere de bu vesileyle ilan etmiş olayım. Aslında bu haftaki konum Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi'nin (TARBİL), 17 aydır veri girilmeyerek fiilen ortadan kaldırılmasıydı. Daha elli gün önce "Millî Embriyo Projesi"ne sessiz sedasız son verilmişti. Üstüne TARBİL'in durumu tuz biber oldu. Yazıyı kaleme almadan araya Verimlilik ve Teknoloji Fuarı ziyareti girdi.

Neleri eleştiriyorum, niye eleştiriyorum?

Plansızlığı, programsızlığı, takipsizliği eleştiriyorum. Özellikle son birkaç aydır olayların arkasından sürükleniyorsam da lafı dönüp dolaştırıp bu konuya getiriyorum. Aslında olayların arkasından sürüklenmemizin, bir türlü esasa gelemememizin sebebi de bunlar: Plansızlık, programsızlık, takipsizlik.

Soğan

Kasım ayı içinde kuru soğanda yaşadığımız fiyat tartışmalarını Haziran ayı içinde patateste yaşamıştık. Patates tartışmaları sürerken tartışmaya ister istemez ben de dâhil olmuş ve konuyu "Patates Cumhuriyeti" başlıklı makalede değerlendirmiştim. O makalede, "Soğan da var aslında." diyerek bir sonraki tartışmanın "soğan" üzerinde olacağına dikkat çekmiştim. Aradan 4 ay geçti ve biz bugün, soğanla yatıp soğanla kalkıyoruz.

Sıkıldım, bezdim, sıdkım sıyrıldı

Tarım ve hayvancılığımızın devasa sorunları orta yerde dururken, yöneticilerimizin, bunları ortadan kaldırmaya yönelik somut gerçekçi çözümler üretmek yerine hâlâ sorunları hafife almalarını ve tuhaf önerilerle geçiştirmeye çalışmalarını anlayamıyorum.

Yazarlar

4,072BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
358TakipçilerTakip Et
466TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Yumurta Yemi Premiksine Alternatif Bir Katkı: YEŞİL ÇAY

Son zamanlarda antioksidanlı yumurta olarak söz edilen grupların üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda, yumurta yemi premiksine alternatif bir katkı olarak yeşil çay tozunun kullanıldığına ilişkin araştırma denemeleri bulunmakta olup, yumurta kalitesini yükseltmeye önemli düzeyde katkıda bulunduğu bildirilmektedir.