Burdur, Yozgat ve Ilgın’daki şeker fabrikalarının özelleştirme ihalelerinin iptal edildiği iddia edildi. Sözcü gazetesine konuşan Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, ‘Henüz resmi açıklama olmadı ama iptal edildiğini duyduk’ şeklinde konuştu. Özelleştirme İdaresi Başkanlığından ise henüz konuya ilişkin bir açıklama gelmedi.

Geçtiğimiz nisan ve mayıs aylarında ihalesi yapılan ancak bir türlü devralınmayan Ilgın, Burdur ve Yozgat şeker fabrikalarının satışının iptal edildiği öğrenildi. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, ‘Henüz resmi açıklama olmadı ama iptal edildiğini duyduk’ dedi.

“Yanlış hesap Bağdat’tan döndü” diyen Sendika Başkanı Gök, “Umarım hayatında şeker fabrikası görmemiş şirketlere fabrika satanlar hatalarını anlamışlardır. Bu fabrikalar umut ediyoruz ki işçinin de çiftçinin de içinde olduğu oluşumlara teslim edilir ve üretimlerine devam edebilir” şeklinde konuştu.

Öte yandan Şeker-İş Sendikası Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay da basına yaptığı açıklamada, iptal iddialarını doğruladı. Onay, “26 Aralık 2018 günü Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Türkşeker’den sevinçli haberi aldık. Burdur, Yozgat ve Ilgın şeker fabrikalarının satışları iptal edildi” ifadelerini kullandı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), 3 fabrikanın devri için ihaleyi kazanan şirketlere  devir için 25 Aralık 2019’a kadar süre vermişti. Ancak 25 Aralık geçmesine rağmen 3 fabrika için de gerekli ödemenin ÖİB’in hesaplarına yatırılmadığı belirtiliyor.

Türk Şeker şirketine ait 14 fabrikanın özelleştirilmesine ilişkin ihalede Ilgın Şeker Fabrikasına 637 milyon lirayla en yüksek teklifi Alteks firması vermişti. Burdur şeker Fabrikası için Erser Grup ve Sterks Plastik ortaklığı 487 milyon lira ile en yüksek teklifi vermiş, Yozgat Fabrikasına da Doğuş çay 275 milyon lira ile en yüksek teklifi vererek ihaleleri kazanmışlardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın