Bodrum Belediyesi, Bodrum Özüne dönüyor projesinin temel taşlarından olan Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi’ni, Bahçeyakası Mahallesi Karaova Bölgesi’nde hizmete soktu.

Bodrum Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi, Ömür Gedik, Yonca Evcimik ve Cem Seymen gibi pek çok ünlünün katılımıyla açıldı. Açılış sırasında, ilk kez toplanan tohumlar davetliler tarafından, merkezdeki özel üretim parsellerine dikildi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, tüm halkı ellerindeki yerel tohumları merkeze getirmeye çağırdı. Bu sayede yerel tohumların çoğaltılarak nesilden nesile aktarılacağını söyledi.

Bodrum Belediyesi’nin, Bodrum Özüne dönüyor projesinin temel taşlarından olan Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi, Bahçeyakası Mahallesi Karaova Bölgesi’nde yer alıyor. Toplam 6,5 dönüm arazi üzerine kurulu merkez, yüzölçümü açısından Türkiye’nin en büyüklerinden biri.

133 metre kare tohum depolama alanı nem alıcı cihazlar ve klimalar ile sabit bir sıcaklıkta tohumların sağlıklı bir şekilde saklanması için tasarlandı. Ayrıca sıvı azot tankları sayesinde tohumlar yüz yıllar boyunca saklanarak, nesiller boyu üretimi destekleyebilecek.

Merkezde 24 adet deneme parseli bulunuyor. Toplanan tohumlar öncelikle bu deneme parsellerine ekilerek test edilecek ve gerçek ata tohumlar bu sayede tamamen doğal olarak çoğalacak. Çiftçilik ve üretim yapanlara bu tohumlar bedelsiz olarak dağıtılacak. Merkezin şu anda ayrıca çiftçilere eğitim verilmesi için ayrılmış 63 metre kare alanı mevcut. Önümüzdeki günlerde ise laboratuvarlar, sera alanları ve açık tarım uygulama alanları merkezdeki yerini alacak.

7000 yıllık tohum yerini aldı

7 bin yıllık karakılçık buğday tohumu

Şu an için yerel tohum merkezinin en kıymetli ürünü ise 7 bin yıllık karakılçık buğday tohumu. Gelecek çalışmalardaki hedefler arasında yüz yıllardır üretilen ata tohumlarına ulaşılması ve nesiller boyunca üretilmesi yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın