Ana Sayfa Dergi

Dergi

Her yıl 642 milyon ton toprağımız erozyona uğruyor!

Türkiye’de her yıl 642 milyon ton toprak erozyona uğrarken, 154 milyon ton toprak akarsularla denizlere taşınıyor. Oysa 1 santimetre toprağın oluşması için 500 yıl gerekiyor.

TEMA Vakfı: Madde 6’ya Hayır!

TEMA Vakfı, TBMM Başkanlığına sunulan ‘Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde 6. maddeye dikkat çekiyor. Kabul edilmesi halinde maden şirketlerinin ruhsat alanı dışına tesis kurmasının önünü açacak olan 6. madde değişikliği ile Türkiye’nin ormanları, tarım alanları, meraları, içme suyu havzaları ve kıyıları da madencilik tesisi içinde yer alabilecek.

AFAD: Müdahale çalışmaları devam ediyor

İzmir’de arama ve kurtarma çalışmaları yürütülen 17 binadan 12’sinde çalışmalar tamamlandığını bildiren AFAD, 5 binada çalışmalara devam edildiğini bildirdi. AFAD’dan yapılan duyuruda, acil barınma ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla bölgeye AFAD ve Türk Kızılay tarafından 3.569 çadır, 57 genel maksat çadırı, 24.382 battaniye, 13.280 yatak, 5.500 uyku seti, 2.657 mutfak seti ve 4 duş-WC konteyner sevk edildiği bilgisi de yer aldı.

Bakan Pakdemirli: “İzmir’e su sağlayan 11 baraj ve göletimizde problem yok”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir'deki deprem sonrası kente su sağlayan 11 baraj ve gölette problem olmadığını bildirdi.

AKUT, enkaz altından 11 can kurtardı

Recep Şalcı: “Müdahale kapasitesi ve kalitesi önemli elbette. Ama önlem kısmında daha hazırlıklı olmamız gerekiyordu. Arama kurtarma ekiplerimiz dünya standardında; hatta üzerinde gerçekten ama yapılarımız depreme karşı dayanıklı olsa, bu kadar başarılı arama kurtarma ekiplerine ihtiyacımız bile kalmayacak. Keşke arama kurtarma ekiplerimizin dünya standardı yerine, yapılarımızın deprem dayanıklılığı konusundaki dünya standardı ile gurur duysaydık.”

Eskişehir’de Planlanan Termik Santral 11 Milyon İnsanın Sağlığına Mal Olacak

Temiz Hava Hakkı Platformu, Türkiye’de bir enerji projesi için hazırlanan ilk Sağlık Etki Değerlendirmesi (SED) raporunu açıkladı. “Eskişehir/Alpu Kömürlü Termik Santrali Sağlık Etki Değerlendirmesi” isimli rapora göre, Eskişehir’de planlanan termik santral 11 milyon insanın sağlığına mal olacak. Projenin ayrıca, 575 futbol sahası büyüklüğünde tarım arazisini ortadan kaldırırken, etkileyeceği mahallelerdeki bitkisel ürün ekili ve 2019 yılı içerisinde 135 milyon 472 bin TL gelir getiren 125 bin 770 dekarlık tarımsal alanı olumsuz etkileyeceği de belirtiliyor.

Markaların Twitter’ı En Etkili Şekilde Kullanmaları İçin 7 Strateji

“Conversation Book-İletişim Kitabı” aracılığıyla şirketleri, Twitter'ı en etkili şekilde nasıl kullanabilecekleri konusunda bilgilendiren Twitter, son dönemde analiz ettiği yüzlerce kampanya arasından 7 stratejiyi belirledi.

Maden yasasında endişe veren değişiklik teklifi

‘Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ 5 Ekim 2020 Pazartesi günü TBMM Başkanlığına sunuldu. TEMA Vakfı, 47 maddelik kanun teklifinin, madencilik faaliyetlerinin çevreye ve insan sağlığına olumsuz etkilerini artıracak düzenlemeler içerdiğine dikkat çekiyor.