Ana Sayfa Dergi

Dergi

Osmanlı döneminin ilk karantina merkezlerinden biri Tuzla’daydı

Osmanlı döneminde “Tahaffuzhane” adı verilen karantina merkezlerinin en bilinenlerinden Tuzla Tahaffuzhanesi, bugün İTÜ Denizcilik Fakültesi’nin de içinde yer aldığı liman bölgesinde bulunuyor. Yapımını Fransızların üstlendiği tahaffuzhane 1892 yılında tamamlanarak; veba, kolera gibi dönemin küresel salgınlarına karşı verdiği kapsamlı hastane hizmetiyle öne çıkıyor.

Evden Çıkmadan Gezebileceğiniz 17 Sanal Müze

Koronavirüs salgını nedeniyle hem dünya hem de ülkemizde birçok önlem alındı ve alınmaya devam ediyor. Okullarda eğitime ara verildi, etkinlikler iptal edildi ve en önemli uyarı kalabalık ortamlarda bulunmayın yani evde kalın oldu. Seyahat sitesi Enuygun, içinde bulunduğumuz günlerde size farklı bir deneyim yaşatmak için evden çıkmadan gezebileceğiniz 17 sanal müzeyi derledi.

Şehir Tiyatroları, 27 Mart Dünya Tiyatro Gününde Evinize Misafir Oluyor

İBB Şehir Tiyatroları, daha önce sahnelediği, bir çocuk ve bir yetişkin oyununu, https://kultursanat.istanbul/ adresinden sanatseverlerle buluşturuyor.

Küresel Salgın Koşulları Hatırlatıyor: Suyun Korunması ve İyi Yönetimi Şart

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç: “İçinde bulunduğumuz küresel salgın koşullarında, yeterli ve temiz suya erişimin ne kadar hayati olduğunu bir kere daha hatırladık. Temiz ve yeterli suya erişimin ilk şartı suyun kaynağını korumak.”

Türkiye’nin girişimci beyinleri Koronavirüs’le mücadele için birleşti

Seksen girişimci 48 saat gibi kısa bir sürede organize olarak Koronavirüs’e karşı farklı alanlarda fikir geliştirip, virüs ile mücadeleye destek olacak. 21-22 Mart 2020 tarihlerinde fikirlerin yarışacağı Coronathon online kanallar Slack ve Youtube üzerinden ücretsiz olarak düzenlenecek.

Dünya 2020 yılında zorlu bir sınav veriyor!

Geçtiğimiz yıl doğal afetlerden iklim krizlerine, siyasi çatışmalardan mülteci sorununa kadar pek çok olumsuzlukla mücadele eden dünya, 2020’ye de yoğun bir gündemle giriş yaptı. B2Press, 2020’nin ilk 75 gününde Türkiye ve dünyada öne çıkan 10 gelişmeyi derledi.

Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıl Dönümü Kutlu Olsun!

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 105. Yıldönümü kutlu olsun! Bu büyük zafere imza atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün Çanakkale kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz.

Türkiye’nin ilk doğa koruma kütüphanesi İzmir’de açıldı

Doğa koruma ve doğa kültürü üzerine çalışmalar yapan araştırmacılar için kurulan Doğa Kütüphanesi’nin açılışı 14 Mart Cumartesi günü, araştırmacı ve doğa severin katılımıyla gerçekleştirildi. Türkiye’deki ilk doğa koruma konulu kütüphane olan Doğa Kütüphanesi, İzmir Seferihisar’da bulunan Doğa Okulu’nun araştırma binasında hizmet verecek.