11.5 C
Ankara
Pazar, Mayıs 12, 2024

Avrupa’nın plastik çöplüğü olmuşuz

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

Son yıllarda Avrupa Birliği ülkelerinden Türkiye’ye gönderilen çöp miktarı 20 kat arttı. 

Son yıllarda Avrupa Birliği ülkelerinden Türkiye’ye gönderilen çöp miktarının 20 kat artmasıyla birlikte, Avrupa’nın çöplüğü haline geldiğimiz belirtildi.

Çevre örgütü Greenpeace, geçen yıl İngiltere’nin plastik çöpünün yüzde 40’ının Türkiye’ye ihraç edildiğini ve Türkiye’de dönüştürülmek yerine sağa sola atıldığını ve yasadışı olarak yakıldığını açıkladı.

BBC’nin haberine göre, açıklamada geçen yıl İngiltere’den Türkiye’ye gönderilen 210 bin ton plastik çöpün yeniden dönüşüme sokulmak yerine yollara, boş alanlara ve su yollarına döküldüğü yakıldığı belirtildi.

Greenpeace’in açıklamasında Türkiye’nin Avrupa’nın “en büyük plastik çöplüğü” olduğu vurgulanarak, Türkiye’nin güneyinde 10 bölgede yaptıkları incelemede tamamı İngiltere’deki süpermarketler ve perakendecilere ait plastik torbalar buldukları kaydedildi.

Paketler içinde bir koronavirüs antikor testi paketi de bulunduğu, bunun çöplerin bir yıldan daha az bir zamana ait olduğunu gösterdiği bildirildi.

20 kat artış

İngiltere’nin Türkiye’ye ihraç ettiği çöp miktarı 2016’da 12 bin ton iken geçen yıl 18 kat artarak 210 bin tona çıktı.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin geçen yıl Türkiye’ye gönderdiği çöp miktarı, 2016’da gönderdiği miktarın 20 katına çıktı.

Merkezi Türkiye’de olan Akdeniz Greenpeace’in biyoçeşitlilik projesinin lideri Nihan Temiz Ataş, “Avrupa’dan Türkiye’ye her gün 241 kamyon çöp geliyor. Sahadaki verilere göre, Avrupa’nın en büyük çöplüğü olmaya devam ediyoruz” dedi.

Ajans Bizim

[mc4wp_form id=”25750″]

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...