15.7 C
Ankara
Pazar, Haziran 4, 2023

plastik atık

Her 3 balıktan 1’inde plastiğe rastlanıyor!

Yılda 381 milyon ton plastik atık oluşurken, yalnızca %9’u geri dönüştürülüyor ve her gün yaklaşık 8 milyon plastik atık okyanuslara dökülüyor. Avlanan her 3 balıktan birinde plastiğe rastlanırken; incelenen deniz kaplumbağalarının %100'ünün, balinaların %59'unun, fokların %36'sının ve deniz kuşlarının %40'ının plastik atıklardan etkilendiği görülüyor. Her yıl 1 milyondan fazla deniz kuşu ve 100 bin deniz memelisi okyanusa atılan plastik atıklar sebebiyle yaşamını yitiriyor.

Avrupa’nın plastik çöplüğü olmuşuz

Son yıllarda Avrupa Birliği ülkelerinden Türkiye’ye gönderilen çöp miktarı 20 kat arttı.

Zeytin çekirdeklerinden çevreci biyoplastikler üretiyor

Yıldız Teknopark Kuluçka Merkezi’nde faaliyetlerine sürdüren Biolive tarafından zeytin çekirdeklerinden üretilen çevreci biyoplastikler; otomotiv iç panel üretimi, elektrik-elektronik, gıda ambalaj ve oyuncak gibi sektörlerde hammadde olarak kullanılıyor. Petrol ve türevlerinden üretilen mevcut plastiklere karşın zeytin çekirdeğinden üretilen biyoplastik katkılı hammadde doğada tamamen yok oluyor.

İthal edilen karışık plastik atıkların %35’i geri dönüştürülebilecek nitelikte değil!

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, 2011 yılında 55 bin ton mertebesinde olan plastik atık ithalatının, 2017 yılında gelmiş geçmiş en yüksek miktar olan 205 bin ton seviyesine ulaştığını belirtti. 2018 yılının ilk iki ayında, geçen yılın neredeyse üçte biri kadar plastik ithalatı yapıldığını ve son 5 yıl içerisinde sadece atık plastik özelinde dış ticaret açığı toplamımızın 128 milyon Euro’ya ulaştığını vurgulayan Oda, ithal edilen karışık plastik atıkların %30-35’inin ise geri dönüştürülebilecek nitelikte olmadığına dikkat çekti.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img