16.8 C
Ankara
Pazar, Haziran 4, 2023

plastik

Her 3 balıktan 1’inde plastiğe rastlanıyor!

Yılda 381 milyon ton plastik atık oluşurken, yalnızca %9’u geri dönüştürülüyor ve her gün yaklaşık 8 milyon plastik atık okyanuslara dökülüyor. Avlanan her 3 balıktan birinde plastiğe rastlanırken; incelenen deniz kaplumbağalarının %100'ünün, balinaların %59'unun, fokların %36'sının ve deniz kuşlarının %40'ının plastik atıklardan etkilendiği görülüyor. Her yıl 1 milyondan fazla deniz kuşu ve 100 bin deniz memelisi okyanusa atılan plastik atıklar sebebiyle yaşamını yitiriyor.

Avrupa’nın plastik çöplüğü olmuşuz

Son yıllarda Avrupa Birliği ülkelerinden Türkiye’ye gönderilen çöp miktarı 20 kat arttı.

Tarım makineleri sektörü üçlü kıskaç altında…

Uzun süredir hammaddeye erişimde sıkıntı yaşayan tarım makineleri sektörünü bir de koronavirüs salgını nedeniyle yükselen hammadde fiyatları vuruyor. Deniz taşımacılığındaki konteyner sorunu nedeniyle anormal şekilde yükselen navlun fiyatları ise işin cabası…

İnsanoğlunun 2045’e kadar tamamen kısırlaşma riski var

Bilim insanları insanın hızla üreme yetisini kaybettiği konusunda uyarıyor. Öngörülere göre plastiklerin kullanımını bu şekilde sürdürdüğü takdirde insanların 2045’e kadar tamamen kısırlaşma riski var.

Gıda enflasyonuna plastik takviyesi: Makarnadan suya her şeye zam

Yüzde 150’ye yaklaşan hammadde zammının enflasyonu tetiklediğini söyleyen PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu; “0,5 litrelik PET su şişede maliyetin %80’i şişenin kendisidir, rafine Ayçiçek yağı fiyatının %11’i plastik şişeye ait, dar gelirli vatandaşın ana öğün yemeği olan makarna fiyatının %16’sını da yine plastik ambalaj oluşturuyor.” dedi.

Plastik kullanımını azaltmak için 7 öneri

Plastikler günümüzde mutfak gereçlerinden diş fırçasına, ofis malzemelerinden tekstil ürünlerine kadar hayatın her alanında kullanılıyor. Sağladıkları kolaylık ve hız nedeniyle kullanımı tercih edilen plastikler, yanlış ve aşırı kullanım nedeniyle çevre kirliliğine ve sağlık sorunlarına neden oluyor.

GEKAP beyannamelerinin verilme süresi 30 Mart’a uzatıldı

Elektronik ortamda gönderilmesi gereken Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamelerinin verilme süresi 30 Mart 2020 Pazartesi gününe kadar uzatıldı.

Plastik sektörü 2019’da ihracat ve stoğa çalıştı

Bu yılsonu ve 2020 yılı için sektörel gelişmeler hakkında değerlendirmeler yapan PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün, plastik sektörünün 2019’da ihracat ve stok üretimi ile %3,9 büyüdüğünü açıkladı.

Yoğurt kabından dergi poşetine, ambalajlardan geri kazanım katılım payı alınacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Taslağını görüşe açtı. Taslağa göre, plastik, cam, kompozit, ahşap ve metal ambalajlardan geri kazanım katılım payı alınacak. Uygulama 30 Haziran’da devreye alınacak.

5 trilyon plastik poşetin geri dönüşüm oranı yüzde 1 bile değil!

Dünya 2018 yılında 5 trilyon plastik poşet tüketti. Bu poşetlerin yüzde 1’inden daha az bir kısmının geri dönüştürüldüğü saptandı.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img