Bakanlık açıkladı: ABD’den süt ürünleri ithalatı hiç kesilmedi 

Dünya Gazetesinden Ali Ekber Yıldırım’ın Türkiye’nin, üç yıl aradan sonra ABD’den süt ürünleri ithal edeceğini yazdığı haberine Tarım ve Orman Bakanlığından açıklama geldi. ABD’den yapılan süt ürünleri ithalatının hiç kesilmediğini açıklayan Bakanlık, bu ürünlerin ithalatındaki gümrük vergilerinin %140-%180 arasında değiştiğine vurgu yaptı.

Temmuz’da süt ve süt ürünleri üretimi arttı

Ticari süt işletmelerince 863 bin 9 ton inek sütünün toplandığı Temmuz ayında, tüm süt ve süt ürünleri üretiminde artışlar oldu.

ABD’den süt ürünleri ithalatının önü açıldı

Dünya Gazetesi Yazarı Ali Ekber Yıldırım, Türkiye’nin, üç yıl aradan sonra ABD’den süt ürünleri ithal edeceğini yazdı. Yıldırım yazısında; Türkiye ile Amerika ilişkilerinde en gergin dönemlerden birisi yaşanırken ve Amerika'nın bazı Türk ürünlerine, Türkiye'nin ise Amerikan ürünlerine yönelik vergi artışı ile yaptırım uyguladığı bir dönemde süt ürünleri ithalatının önün açılmasının dikkat çekici bir gelişme olduğunu vurguladı.

Süt ve süt ürünleri üretimi arttı

Haziran ayında yağsız süt tozu, krema, kaymak ve tereyağı dışındaki süt ve süt ürünlerinde geçen yılın aynı dönemine göre artış olurken; bir önceki aya (Mayıs 2018) göre hemen tüm süt ve süt ürünleri üretiminde düşüş görüldü.

Et ve Süt Kurumu yağsız süt tozu satacak

Et ve Süt Kurumu (ESK), 4 ildeki kombinalarında bulunan 7 bin 266 ton yağsız süt tozunun satışına başladığını duyurdu.

Peynirde üretim arttı, yoğurt ve ayranda düşüş var

Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre peynir üretimi artarken, yoğurt üretimi yüzde 2, ayran üretimi ise yüzde 9,6 oranında geriledi. Yağsız süt tozu üretiminde de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42,7’ye varan düşüş görüldü.

Nisan ayı süt ve süt ürünleri üretimi: aylık bazda geriledi, yıllıkta...

Nisan ayında süt ve süt ürünleri üretiminde aylık bazda düşüş yaşanırken, geçen yılın aynı ayına göre üretimde artış görüldü.

SETBİR Başkanı Tarık Tezel: Hayvancılığa yatırım şart!

Tezel: “Türkiye'de sütte ve kırmızı ette yeterli hayvanımız yok. Her yıl giderek artan miktarlarda süt ve besi sığırı ithal ediyoruz. Eğer kendi hayvan kaynağımızı geliştiremezsek bu ithalat yarın da devam edecek.”

Yazarlar

4,068BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
345TakipçilerTakip Et
453TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.