Süt

“Süt ve süt ürünleri alırken “neden bu kadar ucuz” diye düşünmeli!”

Pandemi süreciyle tarım ve hayvancılığın önemi daha da arttı. Baltalı Gıda kurucusu Funda Özer Baltalı süt ve süt ürünlerindeki ucuz ürünlere dikkat çekti.

Haziran ayında toplanan inek sütü miktarı yüzde 3,1 arttı

Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı %3,1, Ocak-Haziran döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,7 arttı.

Dünya Süt Ürünleri İnovasyon Ödülleri’nde finale kalan tek Türk markası oldu

‘Muratbey Misto’, Dünya Süt ürünleri İnovasyon Ödülleri’nde ‘En İyi Çocuk Ürünü’ kategorisinde finale kalarak büyük bir başarı kazandı. Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, bu başarının tesadüf olmadığını vurgulayarak “Muratbey Misto bu yarışmada finale kalan tek Türk markası oldu. Daha önce de aynı yarışmada Muratbey Burgu ile “En İyi Peynir “ ödülünü kazanmıştık. İnovasyona verdiğimiz değerin yurt dışında da takdir görmesi bizleri motive ediyor” şeklinde konuştu.

Pandemide Avrupa ihracatını yüzde 20 artırdı

Covid-19 salgını sonrası dönemde ihracatlarını yüzde 20 oranında artırdıklarını söyleyen Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, “Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere yurt dışı pazarlarda kendi markamızla ve Türkiye’de üretilmiş yerel peynir çeşitleriyle rekabet ediyor olmak bizim için gurur verici. Bugün Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa ve İngiltere başta olmak üzere, pek çok ülkeye ihracat yapıyoruz” dedi. Necmi Erol, süt ihracat izninin çıkmasının ardından, Çin pazarının da sektör için büyük fırsatlar sunduğuna dikkat çekti.

“Süt ürünlerimizin kalitesi konusunda Çin’i ikna ettik”

SETBİR tarafından düzenlenen çevrimiçi toplantıda konuşan Pekin Ticaret Başmüşaviri Hakan Kızartıcı, “Çinli muhataplarımızı süt ve süt ürünlerimizin kalitesi konusunda ikna etmeyi başardık.” dedi.

Pakdemirli: “Süt sektöründe net ihracatçı konumdayız”

Ülkemizden AB ve Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinin de dâhil olduğu toplam 111 ülkeye süt ve süt ürünleri ihracatı yapıldığını ifade eden Bakan Pakdemirli “Süt sektöründe net ihracatçı konumda olan ülkemiz 2019 yılında süt ve süt ürünleri ihracatını, bir önceki yıla göre yüzde 10 artırarak 357 milyon dolara taşımıştır.” dedi.

Beyaz Hayat: Süt

Bugün DÜNYA SÜT GÜNÜ. Süt hakkında neler biliyoruz? Gelin bugün bu bilgilerimizi tazeleyelim.

Madem verim artıyor, maliyetler niçin düşmüyor?

Verim artışıyla birlikte maliyetin düşeceği, ekonomi bilimi bakımından "iki kere ikinin dört etmesi kadar" kesin bir doğru. Gelin görün ki Türkiye'deki gıda maliyetleri söz konusu olduğunda verim artışı maliyeti düşürmüyor yani iki kere iki, dört etmiyor.