Süt

Ankara’da Halk Süt dönemi

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, ürün yelpazesine yepyeni bir tat daha ekleyerek Halk Süt satışına başladı. Başkent’in dört bir tarafındaki 8 ayrı fabrika satış mağazasında raflarda yerini alan 3 litrelik sütlerin yanında probiyotik zengini ev yapımı yoğurt mayası da hediye ediliyor.

SETBİR: Çiğ süt tavsiye fiyatı yılda bir kez belirlensin, ülke genelinde uygulansın!

SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Tezel, çiğ süt tavsiye fiyatının, bir taban fiyat olarak yılda bir kez belirlenmesi ve takvim yılı boyunca ülke genelinde uygulanmasının sağlanmasını önerdi. Tezel; “Bu taban fiyat ile birlikte taban kalite (yağ, protein, mikrobiyolojik yük) değerleri de açıklanmalı. Fiyat, “toplanmış ve soğutulmuş” süt fiyatı olmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Süt ve süt ürünleri istatistikleri açıklandı

Ekim ayında ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı bir önceki yılın aynı dönemine göre artarken, İnek, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri üretimi azaldı.

Dünya Süt Zirvesi 2019’da İstanbul’da…

Dünya sütçüleri 2019’da İstanbul’da buluşuyor. IDF (Uluslararası Sütçülük Federasyonu) tarafından bu yıl Güney Kore’nin Daejeon kentinde düzenlenen Dünya Süt Zirvesi, 2019 yılında İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Yoğurt ve ayran üretiminde düşüş

Ağustos ayında yoğurt ve ayran üretiminde hem bir önceki aya göre hem de bir önceki yılın aynı dönemine göre düşüş görüldü.

Çocuklarınızın sağlıklı beslenmesinden ödün vermeyin, güvenli süt içirin!

27 Eylül Dünya Okul Sütü Günü vesilesiyle güvenli süt tüketimine dikkat çeken Sütaş, uzmanların, çocuklarının sağlığından ve beslenmesinden ödün vermek istemeyen ebeveynlere günlük ya da UHT süt tavsiyesini hatırlatıyor.

Bakanlık açıkladı: ABD’den süt ürünleri ithalatı hiç kesilmedi 

Dünya Gazetesinden Ali Ekber Yıldırım’ın Türkiye’nin, üç yıl aradan sonra ABD’den süt ürünleri ithal edeceğini yazdığı haberine Tarım ve Orman Bakanlığından açıklama geldi. ABD’den yapılan süt ürünleri ithalatının hiç kesilmediğini açıklayan Bakanlık, bu ürünlerin ithalatındaki gümrük vergilerinin %140-%180 arasında değiştiğine vurgu yaptı.

Temmuz’da süt ve süt ürünleri üretimi arttı

Ticari süt işletmelerince 863 bin 9 ton inek sütünün toplandığı Temmuz ayında, tüm süt ve süt ürünleri üretiminde artışlar oldu.