Süt

Bedri Girit: İlk hedef Çin pazarında yer bulmak

Çin pazarının açılmasıyla süt ve süt ürünleri ihracatçılarının hemen pazar araştırması yapmaya başladığına dikkati çeken Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, ilk amaçlarının Çin pazarında yer edinmek olduğunu vurguladı.

Pakdemirli: “Tarım ürünlerimize duyulan güven bir kez daha teyit edildi”

Çin'e gerçekleştirilecek süt ürünleri ihracatının önündeki engellerin kalktığını açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu kararla uluslararası piyasanın tarım sektörümüze duyulan güveni bir kez daha teyit ettiğini söyledi.

Çin’e, süt ve süt ürünleri ihracatının önü açıldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'den Çin’e gerçekleştirilecek süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engellerin kalktığını bildirdi.

Pastörize ve UHT sütün karalanması kabul edilebilir değil

Kimi "uzman" olduğunu iddia eden kişilerce pastörize ve UHT sütün karalanmasının kabul edilebilir ve anlaşılır olmadığı belirtilen TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu açıklamasında, “Böylesi önemli bir gıda maddesi üzerine felaket senaryoları yazmaya ve tüketiciyi kandırmaya kimsenin hakkı yoktur.” ifadelerine yer verildi.

İçme sütü üretimi arttı

Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan içme sütü üretimi %16,1 artarak 145 bin 282 ton olarak gerçekleşti. Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre içme sütü üretimi %11,3 artarak 422 bin 76 ton olarak gerçekleşti.

Pınar Süt, olumsuzluklara rağmen ilk çeyrekte ihracatını artırdı

Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, yaşanan olumsuzluklara rağmen 2020 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre markalı ürün ihracat rakamlarını yüzde 10 artırmayı başardıklarını açıkladı.

Süt ve süt ürünleri üretimi Ocak ayında arttı

Ocak ayında içme sütü, yoğurt, ayran, tereyağı ve peynir üretimi artarken, tam yağlı ve yağsız süt tozu, kaymak üretimi azaldı.

Halk Süt’ün fiyatında 1 TL’lik indirim

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında Başkentli üretici birliklerinden aldığı sütü tüketiciye daha ucuz fiyattan ulaştırmaya başladı. Halk Süt fiyatlarında 1 TL’lik indirime gittiklerini açıklayan Halk Ekmek Genel Müdürü Recep Mızrak, “3 litrelik Halk Süt fiyatını 14,5 TL’den 13,5 TL’ye düşürdük” dedi.