USK: Gıda Komitesi çiğ süt fiyatına müdahil olmasın!

0
1251
USK: Gıda Komitesi çiğ süt fiyatına müdahil olmasın!

Bakan Pakdemirli’yi ziyaret eden Ulusal Süt Konseyi heyeti, ‘çiğ süt tavsiye fiyatı’nın Gıda Komitesi tarafından değil, önceki dönemlerde olduğu gibi Konsey bünyesinde üretici ve sanayicinin bir araya gelerek belirlenmesi talebinde bulundu.

Ulusal Süt Konseyi Başkanı Prof. Dr. Muhittin Özder, Başkanvekili Tevfik Keskin ve süt sanayicilerini temsilen Konsey Yönetim Kurulu üyesi Recep Ateş, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi makamında ziyaret etti. Bakan Yardımcısı M. Hadi Tunç ile Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriya Erdurmuş’un da hazır bulunduğu ziyarette, kalite esaslı ve pariteye göre fiyatlama, çiğ sütte mevsimsel arz-talep dengesi gibi süt sektöründeki güncel gelişmeler değerlendirildi.

Çiğ süt tavsiye fiyatını USK belirlemeli

USK Başkanı Özder: “Ulusal Süt Konseyi olarak bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu Sayın Bakanımıza ifade ettik. Sorunların çözüm yolları konusunda kendisi ile aynı noktada olduğumuzu görmek bizleri mutlu etti.”

Ziyaretin gündeminde çiğ süt fiyatları da vardı. Bilindiği üzere, Gıda Komitesinin 10 Aralık 2019 tarihli toplantısında 2,80 TL/lt olarak belirlenen çiğ süt tavsiye fiyatı, Ulusal Süt Konseyi tarafından kamuoyuna duyurulmuştu. Ziyarette, çiğ süt tavsiye fiyatının belirlenme çalışmalarının önceki dönemlerde olduğu gibi üretici ve sanayicinin bir araya geldiği USK çatısı altında olması gerektiğini Bakan Pakdemirli’ye ileten Ulusal Süt Konseyi yetkilileri, ayrıca kalite bazlı çiğ süt fiyatlama modelinin de hayata geçirilmesinin önemine vurgu yaptılar.

Süt sektörünün oldukça dinamik bir sektör olduğunu vurgulayan USK Başkanı Özder; “Maliyetlerdeki ani değişiklilere, arz ve talepte oluşabilecek dalgalanmalara hızlı müdahale edilmesi gerekir. Ulusal Süt Konseyi olarak bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu Sayın Bakanımıza ifade ettik. Sorunların çözüm yolları konusunda kendisi ile aynı noktada olduğumuzu görmek bizleri mutlu etti.” dedi.

Çiğ sütün sınıflandırılması ve kaliteye göre fiyatlandırma modeli

Ziyarette ayrıca, Avrupa’da olduğu gibi sütün sınıflandırılması ve kaliteye göre fiyatlandırma modeline geçilmesi konularının da görüşüldüğünü kaydeden Özder, “Bakanlığımızın bu konuda yapmış olduğu çalışmalar bizler için çok önemli. Kalite konusunda daha önemli adımlar atılacağından eminiz.” değerlendirmesinde bulundu.  

Toplantıda, ayrıca süt piyasasındaki mevcut gelişmelerin de değerlendirildiğine değinen Özder; geçtiğimiz ay USK tarafından açıklanan ve 1 Ocak tarihinden geçerli olan 2.80 TL, süt tavsiye fiyatının Nisan ayı sonuna kadar geçerli olduğunu vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz