Koku kimyasalları üreticisi Seluz, 20 milyon dolarlık ilave bir yatırımla gıda aroması üretim tesisi kurdu.

Koku kimyasalları üreticisi Seluz, 20 milyon dolarlık ilave bir yatırımla gıda aroması üretim tesisi kurdu.

Türkiye’de yılda 200 milyon doların üzerinde ithalat girdisi ve toplamda 320 milyon doların üzerinde pazar hacmi bulunan gıda aroması sektörüne giriş yapan Seluz, İstanbul’da ki esans tesisinin yanında 15.000 m2 üzerine 20 milyon dolarlık ilave bir yatırımla kurulan yeni aroma üssünde birçok gıda ürünü için katma değerli ürünler üretmeye başladı.

Seluz CEO’su Murat Öztürk

Yeni yatırımlarıyla ilgili konuşan Seluz kurucusu ve CEO’su Murat Öztürk, aroma sektörünün dünya genelinde 14 -15 milyar dolarlık bir pazar hacmi bulunduğunu, Türkiye’de 320 milyon dolarlık bir pazar öngördüklerini, bu rakamın ise yaklaşık 200 milyon dolarlık önemli bir kısmının ithalatla karşılandığını söyledi.

“Aromaya yatırım yaptık çünkü Türkiye’de çok az aroma üreticisi bulunuyor, üretim yapan firmaların en büyüklerinde dahi otomasyonun çok fazla yerleşmediğini biliyoruz.” diyen Öztürk, “Türkiye’deki gıda üreticilerinin dünya çapında daha rekabetçi olmalarını istiyoruz. Bunun için Avrupa standartlarında hatta onlardan daha hassas proseslerle aroma üreterek, gıda üreticilerimize daha uygun ve kaliteli ürünleri çok daha hızlı sunacağız. Bu da Türk gıda üreticilerinin dünya çapında daha rekabetçi olmalarını sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

2023 yılında aroma sektöründe 50 milyon dolar ciro hedeflediklerini de sözlerine ekleyen Öztürk, bunun 30 milyon dolarını ihracattan, 20 milyon dolarını ise iç pazardan elde etmeyi planladıklarını ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın