18.5 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 24, 2024

İBB çölyak, PKU ve otizm hastalarını bayramda unutmadı

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

İBB, her yıl olduğu gibi bu yıl da çölyak, otizm ve fenilketonüri hastalarına özel bayram hediyeleri hazırladı. Hediyeler, Türkiye genelinde 1.279 adrese ücretsiz olarak kargolanmaya başladı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bu Ramazan Bayramı’nda da glutensiz gıda tüketme zorunluluğu olan yurttaşları unutmadı. Çölyak, otizm ve fenilketonüri (PKU) hastalarına özel bayram hediyesi paketleri hazırladı. Hediye paketleri, belirlenen adreslere ücretsiz olarak kargolanmaya başladı. Geçmişte sadece dini bayramlarda yapılan bu hizmete, yeni dönemde yılbaşı da eklendi. Bir gelenek haline gelen hediye paketi gönderme hizmetinin alanı genişletildi.

Halk Ekmek (İHE), bayram hediyelerini yalnızca İstanbul ile sınırlı tutmuyor. Çölyak, PKU ve otizmliler için hazırlanan özel beslenme ürünlerini içeren hediye paketlerini, Türkiye’nin dört bir yanına gönderiyor.

Hazırlanan hediye paketlerinde glutensiz ve düşük proteinli ürünler bulunuyor. Her iki beslenme grubu için ayrı ayrı hediye paketleri hazırlandı. Çölyaklılar için özel üretilen ürünler bir pakette toplandı. PKU’lu bireyler için de düşük proteinli ürünlerin bulunduğu ayrı bir paket hazırlandı. Çölyaklılar için hazırlanan hediye paketinde hepsi glutensiz olmak üzere bir paket nişastalı karışım, beş ekmek, kurabiye, çikolata ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bayram mesajı bulunuyor.

Düşük proteinli beslenme grupları için hazırlanan pakette ise hepsi düşük proteinli, glutensiz olmak üzere nişastalı karışım, ekmek, çikolata ve Başkan İmamoğlu’nun bayram kutlaması yer alıyor.

İHE Edirnekapı Fabrikası Müdürü Burak Sanga, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: 

“İstanbul Halk Ekmek olarak gultensiz ürünler tüketmek zorundaki çölyak, fenilketonüri ve otizmli bireyler için farklı ürün alternatiflerimiz bulunuyor. Ramazan Bayramı sebebiyle Türkiye’nin 81 ilindeki farklı noktalara 1035 adet çölyaklılar, 244 de düşük proteinli gruplar için toplamda 1279 hediye paketi göndereceğiz. Bu vatandaşlarımız, her zaman Halk Ekmek’in ürünlerini tüketen vatandaşlar. Bizim online sitemizde zaten 81 ile göndermiş olduğumuz ürünler mevcut. Vatandaşlarımız, bu hediye paketleri için tabii ki Halk Ekmek’e başvuru dilekçesi ve raporlarını ulaştırarak bu durumdan faydalanabiliyorlar.”

Ajans Bizim

[mc4wp_form id=”25750″]

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...