0.3 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

beslenme

Kışın sağlık deposu 5 renkli besini!

Hem kış hem de pandemi koşulları, güçlü bağışıklık ihtiyacını ortaya koyarken sağlıklı beslenme şüphesiz büyük önem taşıyor. Peki, sofralarınızı renklendirerek bağışıklığınızı güçlendirmeye ne dersiniz?

Bu renkli meyvenin faydalarına şaşıracaksınız

Anavatanı Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika olan Pitaya meyvesi, son yıllarda beslenme uzmanları tarafından ‘süper besin’ olarak adlandırılıyor. Uzmanlar, Pitaya meyvesinin, yüksek C vitamini oranı ile bağışıklık sistemini güçlendirirken, Pinen ile de solunum sistemini temizlediğini söylüyor.

65 yaş ve üzeri kişilere pandemide sağlıklı kalma önerileri

65 yaş üstü insanlar uzun zamandır pandemi ve kısıtlamalar nedeniyle evden dışarı çıkamıyor. Bu durum, 65 yaş üzeri kişilerin hareketsiz olmasına ve buna bağlı olarak da kilo almasına sebep oluyor.

Pandemide vücut direncini artıracak öneriler

Dünyada ve ülkemizde etkisi tüm hızıyla devam eden Covid-19 virüsünün neden olduğu hastalıkla mücadele edebilmek için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekiyor. Bu dönemde vücut direncini artırmanın yolu ise doğru gıdalarla dengeli bir beslenme düzeninden geçiyor.

COVID-19 dönemi beslenme ve gıda takviyesi araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı

Pandemi döneminde en çok D ve C vitamini kullandık, sosyal medyada diyetisyen takip etmeye başladık, spor aplikasyonlarını hayatımıza soktuk.

Koronavirüs ve Beslenme

Tavuk suyu çorba, kelle paça, avokado, zerdeçal ve diğerleri… Virüse karşı ne kadar etkililer?

Aralık ayında açlık sınırı 2 bin 478 lira oldu

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi’ne göre, Aralık ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 2 bin 478 lira olarak tespit edildi. Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 8 bin 570 lira olarak gerçekleşti.

Düzenli su tüketimi sindirimi rahatlatıyor, cildi canlandırıyor

Suyun bağırsak fonksiyonlarını düzene sokma özelliği ile sindirim sistemini rahatlattığına dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Berrin Yiğit, beslenmenin temel taşı olan suyun, doğru kaynaktan ve yeterli miktarda alındığında yenileyici ve arındırıcı etkisiyle cildi de beslediğini belirtiyor.

Koronavirüsle savaşta D vitamini faktörü

Koronavirüsle birlikte bağışıklığı güçlendirmek elzem hale geldi; D vitaminin kullanımında artış yaşandı. D vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve birçok hastalığa karşı koruyucu etki gösterdiği biliniyor. Bu nedenle kandaki D vitamini düzeyini önerilen aralıklarda tutmak, bağışıklığın güçlenmesi ve hastalıklardan korunma adına büyük önem taşıyor.

Probiyotikler solunum yolu enfeksiyonları riskini azaltıyor

Probiyotik içeriği yüksek gıdaların üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini azalttığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Kenan Yıldırım, “Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak istiyorsak, bağırsaklarımızın en sevdiği yiyeceklerden turşu, kefir, tarhana, şalgam suyu ve boza gibi güçlü probiyotik kaynaklarını günlük tüketmeye özen göstermeliyiz” dedi.
- Advertisement -

Latest News

Tarım ve Orman Bakanlığında yeni atamalar

Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcılığına Yunus Bayram; Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne Oktay Öcal; Et ve Süt Kurumunda açık bulunan Yönetim Kurulu Üyeliğine ise Cemal Çalık atandı.
- Advertisement -