Ana Sayfa Ev Dışı Tüketim

Ev Dışı Tüketim

İstanbul’da en çok çiğköfteci var

Coğrafi teknolojileri kullanarak veri analizi yapan Maptriks verilerine göre, İstanbul’daki mağaza sayılarına bakıldığında çiğköfteciler 4.640 ile başı çekerken onları 1.302 ile kafe, fırın, pastane kategorisi izliyor. Kafe ve kahveler 1.016 ile üçüncü sırada yer alırken dördüncü sırada dönerciler (955) ve beşinci sırada pizzacılar (713) yer alıyor.

Turyağ 12 ildeki pastane ve börek ustalarını ziyaret edecek

Altı ay sürecek roadshow boyunca Turyağ ekipleri İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Denizli, Antalya, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Kayseri, Samsun ve Eskişehir illerindeki 5.000 noktada pastane ve börek işletmecileri ve ustaları ile bire bir temasta bulunacak.

Toplu tüketim yerlerinde alerjen bildirimi zorunlu olacak

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 1 Ocak 2020 itibariyle, hazır yemek hizmeti veren restoran, kantin, okul ve hastane gibi toplu tüketim yerlerindeki gıdalar için alerjen bilgilerinin tüketiciye sunulmasının, hazır ambalajlı gıdalarda ise beslenme bildirimi yapılmasının zorunda olacağını söyledi.

İstinye Üniversitesi öğrencileri, Cupcake Festivalinde yarıştı

İstinye Üniversitesi Aşçılık Programı öğrencileri, Cupcake Festivalinde birbirinden lezzetli cupcake’ler hazırladı. Sadece lezzetleri ile değil sunumları ile de yarışan cupcake’ler ziyaretçilere tam bir şölen yaşattı. Taze meyveli, yeni yıl konseptli, balkabaklı, unicorn konseptli gibi birbirinden ilginç çeşidin yarıştığı Cupcake Festivali’nin jüriliğini ise İtalyan Şef Claudio Chinali ve Şef Kumsal Keskinel yaptı.

Nar ile yapabileceğiniz tatlı ve tuzlu tarifler

Bereketin ve bolluğun sembolü olan narın sayısız faydası bulunuyor. Kış mevsimin en lezzetli meyvesi nar ile tatlı tuzlu birçok tarif hazırlayabilirsiniz. “Narın şifası ve bereketi sofranızdan eksik olmasın” diyen İstanbul Rumeli Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü Öğretim Görevlisi Ramazan Karmış, lezzetli narlı tarifleri paylaştı.

Sokak Yemeğinin Kraliçesi Jay Fai Perakende Günleri’nde…

Dünyada gelişmekte olan sokak yemekleri kültürünün sembolü haline gelen Tayland’ın ilk Michelin yıldızlı sokak yemekleri şefi Jay Fai, Perakende Günleri 2019’da konuşmacı olarak yer aldı.

Hijyenik gıda işletmeleri ‘Bi’sorye’ ile artık cebinizde

Bilinçli tüketicilerin hijyen standartları yüksek, güvenilir restoran ve gıda işletmelerini kolayca bulabilmeleri için Prof. Dr. Özer Ergün tarafından geliştirilen ‘Bi’sorye’ uygulaması tanıtım lansmanı gerçekleştirildi.

“Türkiye’de gastronomi şehri yok”

10’uncu Boğaziçi Zirvesi’nde düzenlenen Gastronomi Paneli’nde konuşan gazeteci ve Yemek Kültürü Yazarı Ahmet Örs, Türkiye’de gastronomi şehri olmaya çalışan ya da olduğu sanılan şehirler bulunduğunu ancak henüz hiç birinin bu seviyeye ulaşmadığını söyledi. Bu çabaların genellikle belediyelerin sırtına yüklendiğini söyleyen Örs, gastronomi ülkesi ve şehri olabilmenin ilk adımının “ata tohumu” kullanmaktan geçtiğini savundu.