Ana Sayfa Ev Dışı Tüketim

Ev Dışı Tüketim

Nar ile yapabileceğiniz tatlı ve tuzlu tarifler

Bereketin ve bolluğun sembolü olan narın sayısız faydası bulunuyor. Kış mevsimin en lezzetli meyvesi nar ile tatlı tuzlu birçok tarif hazırlayabilirsiniz. “Narın şifası ve bereketi sofranızdan eksik olmasın” diyen İstanbul Rumeli Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü Öğretim Görevlisi Ramazan Karmış, lezzetli narlı tarifleri paylaştı.

Sokak Yemeğinin Kraliçesi Jay Fai Perakende Günleri’nde…

Dünyada gelişmekte olan sokak yemekleri kültürünün sembolü haline gelen Tayland’ın ilk Michelin yıldızlı sokak yemekleri şefi Jay Fai, Perakende Günleri 2019’da konuşmacı olarak yer aldı.

Hijyenik gıda işletmeleri ‘Bi’sorye’ ile artık cebinizde

Bilinçli tüketicilerin hijyen standartları yüksek, güvenilir restoran ve gıda işletmelerini kolayca bulabilmeleri için Prof. Dr. Özer Ergün tarafından geliştirilen ‘Bi’sorye’ uygulaması tanıtım lansmanı gerçekleştirildi.

“Türkiye’de gastronomi şehri yok”

10’uncu Boğaziçi Zirvesi’nde düzenlenen Gastronomi Paneli’nde konuşan gazeteci ve Yemek Kültürü Yazarı Ahmet Örs, Türkiye’de gastronomi şehri olmaya çalışan ya da olduğu sanılan şehirler bulunduğunu ancak henüz hiç birinin bu seviyeye ulaşmadığını söyledi. Bu çabaların genellikle belediyelerin sırtına yüklendiğini söyleyen Örs, gastronomi ülkesi ve şehri olabilmenin ilk adımının “ata tohumu” kullanmaktan geçtiğini savundu.

Elazığ’ın yöresel ürünleri İstanbullulara lezzet şöleni yaşattı

Elazığ Turizmini Geliştirme ve Yaşatma Derneği (ELTÜRK) tarafından bu yıl 2.'si düzenlenen ‘Elazığ Yöresel Ürünler ve Lezzet Günleri ’ etkinliğinde, Elazığ’ın Ağın Leblebisi, Orçik şekeri, Dutunu, Öküzgözü Üzümü, Badem Şekeri, süt ürünleri ve daha birçok yöresel lezzet İstanbullu ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Turizmciler konaklama vergisine tepkili

Yapılan düzenlemenin sektörü olumsuz etkileyeceğini belirten turizm sektörü temsilcileri, yaptıkları ortak açıklamada, “konaklama vergisiyle hedeflere ulaşılması kolay olmayacak” değerlendirmesinde bulundular.

Türkiye’den 10, dünyadan 28 çeşit ekmek yarıştı

İstinye Üniversitesi öğrencileri, geleneksel hale gelen “Dünyanın Ekmeği: Tadım ve Sunum” adlı etkinlikte, sabah saat 06:00’da İstinye Üniversitesi Mutfağına (MATBAH) girerek, 38 çeşit uluslararası ve yöresel ekmek hazırlayıp, konukların ve uzmanların tadımına sundular. Katılımcıların ve uzmanların oylarıyla, en beğenilen üç ekmek ve ekibi ödüllendirildi. Şampiyon, Pancarlı Baguette ekmeğini üreten ekip olurken, ikiciliği Banana Bread ekibi ve üçüncülüğü Balkabaklı Ekmek ekibi aldı.

Öztiryakiler’e Japon ortak

Endüstriyel mutfak ekipmanları üreticisi Öztiryakiler, merkezi Japonya’da bulunan ve sektörün dünyadaki en büyük üç firmasından birisi olan Hoshizaki Corporation ile yüzde 28.6 oranında ortak olmak için anlaşmaya vardı.