Ana Sayfa Ev Dışı Tüketim

Ev Dışı Tüketim

Ev Dışı Tüketim, hotel, restaurant, cafe, pastane, lokanta ve diğer toplu yemek yenilen alanlar ve bu alanlara yönelik üretim yapan firmalar ve ürünleri hakkında sıcak haberler ve bilgiler verir.

Favori çorbamız ‘mercimek’

Yemeksepeti, dünyada her yıl 4 Şubat’ta kutlanan Dünya Çorba Günü’nde kullanıcılarının çorba tutkusunu araştırdı. 2.500 çeşit arasından sipariş oranlarına göre en sevdiğimiz çorba ‘Mercimek’ olurken, yöresel çorbalara da ilgi arttı.

Anadolu Mutfak Kültürü Macaristan’da

Türk mutfağı tarihi araştırmacısı, dünyaca ünlü yemek yazarı Ömür Akkor, Anadolu mutfak kültürünü Macaristan’ın iki büyük şehri Budapeşte ve Szeged’te yapılacak etkinliklerle tanıtacak. Yunus Emre Enstitüsü'nün organizasyonuyla gerçekleşecek olan program 21 Ocak’ta (bugün) başlıyor.

‘869 Yerliyse Yeriz’

ANFAŞ ve Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), '869 Yerliyse Yeriz' Zirvesi düzenledi. EGD Başkanı Celal Toprak’ın moderatörlüğünde düzenlenen zirvede; yerli malı kullanmanın ülke ekonomisine katacağı katma değer konuşuldu.

Dünyaca ünlü şefle Türk damak tadına uygun somonlu lezzetler

Dünyaca ünlü Norveçli Şef Gunnar Hvarnes ile birlikte tezgahın başına geçen basın mensupları, güveçten pateye uzanan lezzetleri ustalıkla hazırladı.

Sıradışı şeften ileri mutfak teknikleri eğitimi

Dünyanın en prestijli mutfak okullarından Basque Culinary Center’ın eğitim departmanının baş aşçısı Alfredo Taboada, Türk şeflere ileri mutfak teknikleri ve trendleri konusunda eğitim verecek.

“Balık türlerimizin çoğunu yitirdik”

Mutfak Dostları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Kakınç: “İstanbul’da Ocak, yakalanan balıkların en lezzetli olduğu aydı. Ancak ne yazık ki bugün balık çeşitlerimizin çoğunu bilinçsizlik nedeniyle yitirmiş durumdayız.”

Cenk Akın, BigChefs CEO’su oldu

CEO görevine atanan Cenk Akın, toplamda 55 şubesi ve 2.200 çalışanı bulunan BigChefs markasını yönetecek. Akın, aynı zamanda BigChefs çatısı altındaki BigCatering ve gerçek bir İstanbul meyhanesi Buselik’in yönetiminden de sorumlu olacak.

Restoranların başarısında dekorasyon da önemli!

“Kahveyi başka yerde mi içsek?” diye öneren arkadaşınıza detaylı bir sorun, mutlaka ya koltuk ya yüksek ses ya da aydınlatmadan kaynaklı bir rahatsızlıktan ötürü mekan değiştirmek istiyordur. Eğer müşterilerinizin mekanınızda uzun saatler keyifli zaman geçirmelerini istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de konforlu mobilya seçimi.

Yazarlar

4,802BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
367TakipçilerTakip Et
466TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Yumurta Yemi Premiksine Alternatif Bir Katkı: YEŞİL ÇAY

Son zamanlarda antioksidanlı yumurta olarak söz edilen grupların üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda, yumurta yemi premiksine alternatif bir katkı olarak yeşil çay tozunun kullanıldığına ilişkin araştırma denemeleri bulunmakta olup, yumurta kalitesini yükseltmeye önemli düzeyde katkıda bulunduğu bildirilmektedir.