Ana Sayfa Ev Dışı Tüketim

Ev Dışı Tüketim

Anadolu Efes’ten Ahbap Derneği’ne 1 milyon TL’lik kaynak

Anadolu Efes, Türkiye'deki COVID-19 salgını nedeniyle hizmet veremeyen eğlence ve yeme içme sektöründeki iş ortaklarının çalışanlarının yanında olmak için 1 milyon TL’lik kaynak ayırdığını duyurdu. Şirket, ihtiyaç sahibi sektör emekçilerinin belirlenmesi ve desteklerin en doğru kişilere ulaştırılması için sanatçı Haluk Levent'in kurucusu olduğu Ahbap Derneği ile iş birliği yapıyor.

Liseli genç şefler mutfakta yeteneklerini konuşturdu

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ve Metro Türkiye iş birliğiyle düzenlenen 3. Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu.

Favorimiz karışık pizza

Pizza, her yıl kullanıcıların en çok sipariş ettiği ilk 5 lezzetten biri. Favorimiz ise karışık pizza. Karışık pizzayı sırasıyla klasik, pepperoni, margarita ve sucuklu pizza takip ediyor. Bu yıl en çok tercih edilen pizzalar içine yeni giriş yapan çeşit ise kaburgalı pizza oldu.

Down Sendromu Aşçılık Akademisi açıldı

Dünyanın ilk Uluslararası Down Sendromu Aşçılık Akademisi, Uluslararası Down Sendromu Federasyonu, ACCR (Association Caritative de la Chaîne des Rôtisseurs) işbirliği ile Swissôtel The Bosphorus, İstanbul’da 5 Şubat Çarşamba günü tanıtıldı.

İstanbul’da en çok çiğköfteci var

Coğrafi teknolojileri kullanarak veri analizi yapan Maptriks verilerine göre, İstanbul’daki mağaza sayılarına bakıldığında çiğköfteciler 4.640 ile başı çekerken onları 1.302 ile kafe, fırın, pastane kategorisi izliyor. Kafe ve kahveler 1.016 ile üçüncü sırada yer alırken dördüncü sırada dönerciler (955) ve beşinci sırada pizzacılar (713) yer alıyor.

Turyağ 12 ildeki pastane ve börek ustalarını ziyaret edecek

Altı ay sürecek roadshow boyunca Turyağ ekipleri İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Denizli, Antalya, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Kayseri, Samsun ve Eskişehir illerindeki 5.000 noktada pastane ve börek işletmecileri ve ustaları ile bire bir temasta bulunacak.

Toplu tüketim yerlerinde alerjen bildirimi zorunlu olacak

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 1 Ocak 2020 itibariyle, hazır yemek hizmeti veren restoran, kantin, okul ve hastane gibi toplu tüketim yerlerindeki gıdalar için alerjen bilgilerinin tüketiciye sunulmasının, hazır ambalajlı gıdalarda ise beslenme bildirimi yapılmasının zorunda olacağını söyledi.

İstinye Üniversitesi öğrencileri, Cupcake Festivalinde yarıştı

İstinye Üniversitesi Aşçılık Programı öğrencileri, Cupcake Festivalinde birbirinden lezzetli cupcake’ler hazırladı. Sadece lezzetleri ile değil sunumları ile de yarışan cupcake’ler ziyaretçilere tam bir şölen yaşattı. Taze meyveli, yeni yıl konseptli, balkabaklı, unicorn konseptli gibi birbirinden ilginç çeşidin yarıştığı Cupcake Festivali’nin jüriliğini ise İtalyan Şef Claudio Chinali ve Şef Kumsal Keskinel yaptı.