Ana Sayfa Ev Dışı Tüketim

Ev Dışı Tüketim

Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz: “Türk mutfağı seferberliği başlatın.’’

Gastrotalks konuğu Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Türk mutfağı seferberliği başlatılmasını istedi.

Assan Foods, sos ailesini 4 yeni ürünle büyüttü

Ketçap, mayonez ve sos üreticisi Assan Foods, sos markası Colorado’yu 4 yeni sos lezzetiyle genişletti.

Pandemi döneminde atıştırmalıklar revaçta

Pandemi döneminde birçok sektörde tüketim alışkanlıklarının değiştiğini kaydeden PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel; “Özellikle pandeminin ilk iki aylık döneminde atıştırmalıklarda, özellikle cips kategorisinde çift haneli artışlar gördük. Kategorilerimizde sepet başına harcama %30’dan fazla büyüdü.” şeklinde konuştu.

Gençler neden gastronomi okumalı?

Prof. Dr. Y. Birol Saygı: “Gıda tutkunuz sadece iyi bir şef olma arzusunun ötesindeyse, gastronomi okumayı düşünmeniz gerekir. Gastronomi, sadece yemek hazırlamayı değil, kültür ile hazırladığımız ve yediğimiz yiyecekler arasında kurduğumuz ilişkileri inceleme fırsatını sunmaktır.”

Pandemi tabldottaki öncelikleri değiştirdi!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının getirdiği normalleşme süreci ile birlikte açılan fabrikalara, evlere taşınan ofislere dönüşler başladı. Normalleşme süreci önlemleri kapsamında gözler bu kez de işyeri yemekhanelerine çevrildi. Pandeminin ardından bu alandaki kurallar ve öncelikler de yeniden düzenlendi.

AVM’ler zorda, restoranlar kiralarını ödeyemiyor

Ünlü restoranlar zinciri sahibinden sert çıkış: “Alışveriş merkezlerinde cirolarımız yüzde 75-80 oranında düştü. Şu an için kiralar değil, personel maaşlarımız bile çıkmıyor. Ciro üzerinden yüzde 10 ödeyelim dedik ama birçok AVM buna yanaşmadı.”

Yeni normalde turizm işletmelerine 6 öneri

Bir önceki yıl ağırladıkları konuk sayısıyla dikkat çeken turizm işletmelerini salgından dolayı zor bir dönem bekliyor. Bu yıl tatile çıkacaklar için sağlık güvenliğinin yanı sıra maliyet iki kilit kavram olacak.

Mardinli Şef Ebru Baybara Demir: “Tarımın petrolden değerli olduğunu anladık”

İspanya merkezli Basque Clunary Center’ın düzenlediği “Gastronomi ile toplumun dönüşümü” başlıklı online etkinlikte konuşan Mardinli Şef Ebru Baybara Demir, “Koronavirüs ile gıdanın ve tarımın petrolden daha değerli olduğunu anladık. Bu yüzden tarımda sürdürülebilirliğe odaklanarak kendi kendimize yetme noktasında yerel üretimi ve çiftçilerimizi desteklemeliyiz.” uyarısında bulundu.