Ana Sayfa Ev Dışı Tüketim

Ev Dışı Tüketim

Ev Dışı Tüketim, hotel, restaurant, cafe, pastane, lokanta ve diğer toplu yemek yenilen alanlar ve bu alanlara yönelik üretim yapan firmalar ve ürünleri hakkında sıcak haberler ve bilgiler verir.

Gastronomide “Hikaye satar”

Brand Week Istanbul kapsamında Türkiye’de ilki düzenlenen Brand Week Gastro’da üç gün boyunca “Gastronomi Pazarlaması” konuşuldu. Etkinlikte, yeme içme sektörünün değişen ve gelişen yeni trendlerine, gastronomi dünyasından markalaşmaya giden yolda markaların hikayelerine dikkat çekildi. 

Domates soslu spagettiyi yeniden yorumladı, şampiyon oldu

Dünyanın dört bir yanından yetenekli şeflerin iki gün boyunca hünerlerini sergilediği Dünya Makarna Şampiyonası’nın galibi, domates soslu spagettiyi yeniden yorumlayan Amerikalı şef Carolina Diaz oldu.

2018’in Top Chef’i Bostancıoğlu oldu

Sofra/Compass Group Türkiye’nin bu yıl 6. kez düzenlediği ve Gastronometro ev sahipliğinde gerçekleşen Top Chef 2018’de, birinciliği Şef Uğur Bostancıoğlu göğüsledi.

Gastronominin ‘marketing’i

Brand Week Istanbul’da bu yıl ilk kez Brand Week Gastro adı altında, gastronominin “marketing” tarafı tartışılacak.

Damak zevkinize göre yöresel kahve önerileri

Kahvenizi nasıl alırsınız? Yüksek asiditeli, yoğun kıvamlı, meyve aromalı ya da baharatlı! Son yıllarda giderek daha fazla günlük hayatımızın bir parçası haline gelen yöresel kahvelerin lezzeti ve aroması, çekirdeklerin yetiştirildiği bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Kahve Dünyası, 1 Ekim Dünya Kahve Günü’nde yöresel tatların özelliklerini sıraladı.

Yerli, yabancı ünlü şefler, yemek yazarları, İzmir’de buluşuyor!

Boyoz, kumru, kuzu etli şevketi bostan, şambali gibi kendine özgü lezzetlere sahip olan İzmir’de nihayet güçlü ve çok kültürlü yapısını yansıtacak bir “gastronomi” festivali düzenleniyor.

Gurmeleri Yollara Düşüren 5 Ülke!

Kırmızı et yemek için Kırgızistan’a, çikolatalı kek için Viyana’ya gider misiniz? Bu soruya ‘evet’ cevabı verenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

“GastroAntep” başlıyor!

20-22 Eylül tarihlerinde 40 ülkeden dünyaca ünlü 41 şefin de katılacağı “GastroAntep” Festivali, Gaziantep’in zengin mutfağı ve sahip olduğu kültür mirasını yerelden globale taşımaya hazırlanıyor.

Yazarlar

3,937BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
348TakipçilerTakip Et
443TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.