16.7 C
Ankara
Salı, Mayıs 3, 2022

Adana, UNESCO yaratıcı şehirler ağına yeniden başvurdu

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

İlki 2019 yılında gerçekleşen Adana’nın UNESCO yaratıcı şehirler ağı programı kapsamında gastronomi alanındaki başvurusunun o tarihte kabul edilmemesi üzerine bu yıl yeniden başvuru yapıldı. 

30 Haziran’a kadar Paris’teki üst kurula ulaşacak başvuru dosyasını kent adına Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı gerçekleştirmiş oldu.

Bir otelde düzenlenen başvuru toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bu projenin bütün Adana’nın projesi olduğunu ve Valilik başta olmak üzere paydaşlarının geniş olmasından kaynaklı başvurunun kabul edileceğine inandığını ifade etti. Karalar, Adana’da ilk kez kültür eylem planı yaptıklarını ve kentin gizli kalan eserlerini Dünyaya tanıtacaklarının da altını çizdi. Adana’nın mutfağını tüm Dünyaya tanıtmanın da bu ağ sistemi ile başarılacağını kaydeden Başkan Zeydan Karalar, “Ağa girersek Adana inanılmaz derecede prestij kazanacaktır” yorumunda bulundu.

Vali Süleyman Elban, bu başvuruda herkesin sorumluluk üstendiğini kaydederek “Gastronomi konusunda bu unvanı almak Adana’nın hakkıdır. Çünkü endemik bitkilere sahip, zengin ve geniş mutfağı olan ve Lokman Hekimin hemşerisi olan kentimizde mutfağımız aynı zamanda şifa dağıtacaktır. Kent olarak aslında 7 ayrı kategorinin hepsine başvurusunu yapabilecek, bu kategorilere girebilecek nitelikteyiz. Yetmeyecektir, 7 ayrı kategori haricinde UNESCO’ya yeni kategoriler açmaya ilham kaynağı olacak kadar zenginliğe sahip olduğumuzu ileriki süreçte ispatlayacağız” dedi. 

Ajans Bizim

[mc4wp_form id=”25750″]

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...