6.8 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 14, 2021

Yılda sadece 2 ay tüketilebilen “Keme Kebabı”na ilgi büyük

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

Doğada yetişen, kendine has lezzeti ve tadı ile etle zırhlanan “Keme Kebabı”, Şanlıurfalıların vazgeçilmez damak tatlarından birini oluşturuyor.

Zengin mutfağıyla Gastronomi Turizminde önemli bir yere sahip olan Şanlıurfa’da sadece 2 ay tüketilen  ‘Keme Kebabı’na vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Köylüler tarafından dağlık alanda toplanan keme mantarı, etle harmanlandıktan sonra pişirilerek servis ediliyor. 

Köylüler tarafından dağlık alanda toplanan keme mantarı, etle harmanlandıktan sonra pişirilerek servis ediliyor. 

Özellikle ilkbahar aylarında Şanlıurfa’nın dağlık alanlarında yetişen keme mantarı, lezzetiyle hem midelere hem de gözlere hitap ediyor. Tohumu olmayan ve kendiliğinden yetişen keme mantarı, Mart ve Nisan ayında yağan bahar yağmurlarıyla ortaya çıkıyor. Köylüler tarafından toplanan keme, iç pazarda kilosu 140 liradan alıcı buluyor. Görüntüsü patatese benzeyen keme, bir süre suda bekletildikten sonra ustalar tarafından ince ince doğranıyor. İnce doğranan keme, zırhla çekilmiş etle harmanlanıyor. Şişlere saplanan Keme, kömür ateşinde pişirildikten sonra Urfa isotu ve yeşil soğanla servis ediliyor.

“Kebabın tescillenmesini istiyoruz”

Kebap Ustası Fatih Bayram, kemenin baharın başından itibaren yaklaşık 1 ile 1 buçuk ay doğada kendiliğinde yetişen bir ürün olduğunu belirterek, keme kebabını şöyle tarif etti:

“Tohum olarak ekilen herhangi bir ürün olmamasıyla birlikte doğada bahar aylarında kendiliğinde yetişen bir şey. Kemelerimizi ilk önce seçiyoruz, içinde ki çürüklerden ayırıyoruz, daha sonra 1 ile 1 buçuk saate suda bekleterek, toprağını bırakması için ve daha sonra bıçakla saplarından ayrılıyor böylelikle kebap aşamasına geliyor. Zırh yardımıyla kemeleri doğruyoruz, daha sonra zırhla çekilmiş kıyma etiyle, doğranmış kemelerle karıştırıyoruz ve sonra şişten geçiriyoruz tekrar sarmasını yapıyoruz ve daha sonra ocakta pişiriliyor. Bunun sonucunda ortaya güzel kebaplar çıkıyor. Bu kebabın yanında yeşil soğan, limon ve Urfa’mızın közlenmiş kırmızı biberi ile servis ediyoruz. Bu aylarda keme mevsimi olmasıyla büyük bir yoğunluk yaşamaktayız. Burada 1 ile 1 buçuk ay boyunca keme tüketilmektedir.”

Urfalı Mustafa Şahin de, Urfalılar olarak Mart ve Nisan aylarını dört gözle beklediklerini belirterek, “Bu aylar içinde keme yetişmekte, keme doğal olarak kökü olmayan bir yiyecek. Yağmurlu havalarda, şimşeğin toprağa vurmasıyla, yetişen bir bitkidir. Bu lezzeti yemeyenleri buraya davet ediyorum. Bu kebabın tescillenmesini istiyoruz” dedi.

Kaynak: Ajans Bizim

Son Haberler

Kestane kanseriyle mücadelede başarı

Kestane kanseriyle mücadelede başarı