Ana Sayfa Ev Dışı Tüketim Yiyecek & İçecek

Yiyecek & İçecek

Yaşam İçin Gıda, her yaş grubundan tüketicinin yiyecek-içecek üretimi ve tüketimine ilişkin gelişmelerden haberdar olması için yiyecek-içecek sektöründen haberlere yer vermektedir. Yeni konsept restoranlar, kafeler ve sektöre yatırım yapan girişimler hızla artıyor. Yaşam İçin Gıda, bu mekanlardaki en güncel yiyecek-içecek trendlerini, tüketici eğilimlerini okurlarına en doğru, hızlı ve eğlenceli şekilde ulaştırıyor.

2018’in Top Chef’i Bostancıoğlu oldu

Sofra/Compass Group Türkiye’nin bu yıl 6. kez düzenlediği ve Gastronometro ev sahipliğinde gerçekleşen Top Chef 2018’de, birinciliği Şef Uğur Bostancıoğlu göğüsledi.

Gastronominin ‘marketing’i

Brand Week Istanbul’da bu yıl ilk kez Brand Week Gastro adı altında, gastronominin “marketing” tarafı tartışılacak.

Damak zevkinize göre yöresel kahve önerileri

Kahvenizi nasıl alırsınız? Yüksek asiditeli, yoğun kıvamlı, meyve aromalı ya da baharatlı! Son yıllarda giderek daha fazla günlük hayatımızın bir parçası haline gelen yöresel kahvelerin lezzeti ve aroması, çekirdeklerin yetiştirildiği bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Kahve Dünyası, 1 Ekim Dünya Kahve Günü’nde yöresel tatların özelliklerini sıraladı.

Yerli, yabancı ünlü şefler, yemek yazarları, İzmir’de buluşuyor!

Boyoz, kumru, kuzu etli şevketi bostan, şambali gibi kendine özgü lezzetlere sahip olan İzmir’de nihayet güçlü ve çok kültürlü yapısını yansıtacak bir “gastronomi” festivali düzenleniyor.

“GastroAntep” başlıyor!

20-22 Eylül tarihlerinde 40 ülkeden dünyaca ünlü 41 şefin de katılacağı “GastroAntep” Festivali, Gaziantep’in zengin mutfağı ve sahip olduğu kültür mirasını yerelden globale taşımaya hazırlanıyor.

Çatal mı, chopstick mi?

Türk Çin Kültür Derneği, tarihi kaynaklardan yararlanarak insanların nasıl yemek yediklerini araştırdı.

Hazer Amani ile kokoreç yapımı…

“En Yaratıcı Şef” ödülünün sahibi Hazer Amani, sokak kültürünün vazgeçilmeyen lezzetleriyle ilgili tüm deneyimlerini, Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi – USLA’da düzenlenecek “Hazer Amani ile Sokak Lezzetleri” Workshop’unda paylaşacak.

Komili Lezzet Seyahatnamesi’nin ikincisi yayımlandı

Türk ve Osmanlı mutfak kültürüne yönelik çalışmalarıyla tanınan ödüllü şef Ömür Akkor tarafından, Komili’nin katkılarıyla hazırlanan ‘Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi’nin ikinci kitabı yayımlandı. Kitap, Anadolu'nun unutulmaya yüz tutan lezzetlerine ışık tutuyor.

Yazarlar

3,937BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
348TakipçilerTakip Et
443TakipçilerTakip Et

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.