-5.2 C
Ankara
Salı, Ocak 19, 2021

Mekan

Ducasse Education Yeditepe Üniversitesi’nde Workshop düzenledi

Fransa’nın en ünlü pastacılık okulu Ducasse Education, Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’yle yaptığı eğitim işbirliği kapsamında, 16-19 Nisan tarihleri arasında üniversitede workshop ve seminer gerçekleştirdi.

Restoranların başarısında dekorasyon da önemli!

“Kahveyi başka yerde mi içsek?” diye öneren arkadaşınıza detaylı bir sorun, mutlaka ya koltuk ya yüksek ses ya da aydınlatmadan kaynaklı bir rahatsızlıktan ötürü mekan değiştirmek istiyordur. Eğer müşterilerinizin mekanınızda uzun saatler keyifli zaman geçirmelerini istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de konforlu mobilya seçimi.

Glutensiz Mutfak Projesi’ne Teşekkür Belgesi

Çölyak hastaları ve glutensiz beslenmeyi tercih edenlere yönelik Glutensiz Mutfak Projesi’ni hayata geçiren ilk ve tek otel olan Antalya Kemer’deki Mirage Park Resort, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü’nden “Teşekkür Belgesi” aldı.

Caffè Nero’nun CEO’su Ahmet Yanıkoğlu oldu

Caffè Nero Türkiye operasyonunun yönetimine, perakende sektörünün deneyimli ismi Ahmet Yanıkoğlu getirildi.

Ticket Restaurant Üye İşyerleri Gastronomi Dünyasını Keşfedecek

Yemek kuponu firması Edenred, Ticket Restaurant üye işyerlerini, Metro Market’in Türkiye’nin ilk gastronomi platformu olarak hayata geçirdiği GastronoMetro yemek atölyeleri ile buluşturuyor.

Restoranlar için işini büyütme taktikleri

Türkiye’de belli bir birikimi olan kişilerin en çok denediği girişim restorancılık. Oysaki restoran açmak ve onu başarılı şekilde işletmek apayrı bir uzmanlık alanı. Yemeksepeti Satış Direktörü Korhan Erçin, bugün 14 bin restoranla hizmet veren Yemeksepeti’nin verileri ve tecrübesinden yola çıkarak, restoran açtıktan sonra uzun süre hayatta kalma ve işini büyütme tüyolarını paylaştı.

Kebapta Gaziantep, balıkta Ege

Türkiye’nin en sevilen lezzet durakları belirlendi. Hangi lezzet için hangi mekana uğranması gerektiği üzerine yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre kebapçılarda Gaziantep, balıkta ise Ege liderliği elden bırakmadı.

Kurum yemekhanelerinde modern yaklaşımlar

Kurum yemekhanelerinde yeni nesil tasarımlara imza atan Mimar Umut Cem Çağlayan; ‘kurumsal ofis yemekhanelerinin, sadece yeme içme ihtiyaçlarının karşılandığı alanlar olarak değil, günlük rutinden uzaklaşılan dinlenme, sosyalleşme ve keyif alanları olarak görülmesi gerektiğine’ dikkat çekiyor.

Türk Kahvesinin Hikayesi

Capitol Tadında Anadolu, kahve tutkunlarını yiyecek-içecek danışmanı Osman Serim ile Türk Kahvesinin Hikayesi etkinliğinde buluşturdu. Serim, kahvenin doğuşundan pişirilme tekniklerine birçok ilginç bilgiyi konuklarla paylaştı.

Temelini merhum Mustafa V. Koç atmıştı

2014 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde merhum Mustafa V. Koç’un temellerini attığı ve işletmesini Divan Grubu’nun üstlendiği Divan Cizre, 2017’nin ikinci çeyreğinde konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor.

Son Haberler

Pakdemirli yerli elektrikli traktör için tarih verdi

Bakan Pakdemirli, salgından dolayı geciken elektrikli traktörün 3 ay içinde banttan ineceğini açıkladı. Bakan Pakdemirli, büyük tasarruf sağlayacak olan elektrikli traktörle ilgili, “Dünyada Türkiye'den başka seri üretime hazır bir elektrikli traktör platformu yok” dedi.

100 bin kişi başvurdu, 826 personel alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatlarında istihdam edilmek üzere İŞ-KUR kanalıyla ilana çıkılan 826 daimi Tarım İşçisi alımı, Noter tarafından gerçekleştirilen kura çekim işlemi ile tamamlandı.

İşte doğal gaz faturalarını düşürecek önlemler

Kar yağışı ve soğuyan havalar sebebiyle doğalgaz tüketimi arttı. Doğalgaz kullanırken bazı konulara dikkat edilerek faturaları aşağı çekmek ve yüksek konfor elde etmek mümkün. Ancak doğru bilinen yanlışlar doğalgaz tüketimini artırıyor, faturalar yüksek geliyor. Üstelik ödenen yüksek tutarlara rağmen evler yeterince ısıtılamıyor.