Yağ

Aydın’da Zeytinyağı Kalite Yarışması

23-26 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 8. Aydın Uluslararası Tarım Gıda ve Hayvancılık fuarında Aydın Ticaret Borsası tarafından Zeytinyağı Kalite Yarışması düzenleniyor.

Turyağ’dan 6 milyon liralık pilot tesis

Turyağ, Balıkesir’deki üretim tesisine 6 milyon Türk Lirası değerinde yatırım yaparak pilot tesis projesini devreye aldı.

Zeytinyağı ile ilgili doğru bilinen 7 yanlış

Türk mutfak kültüründe, özellikle Ege Bölgesi’nde geniş bir yere sahip olan zeytinyağının seçimi, sağlık ve lezzet açısından kritik bir önem taşıyor.

Manavgat Ziraat Odası zeytinyağı piyasasına giriyor

Manavgat Ziraat Odası’nın 2007 yılında başlattığı “Hedef 1 Milyon Zeytin” projesi meyvesini veriyor. Proje kapsamında dikilen fidanlardan hasat edilen zeytinler, yine Ziraat Odası’nın Zeytinyağı Sıkma Tesisinde işleniyor. Oda Başkanı Rasim Metin; “Üreticimizin zeytinyağını Türkiye genelinde satışa sunacağız” dedi.

Yağ fiyatlarına geri dönüşüm zammı

Geri dönüşüm yasa teklifinden, bitkisel yağ sektörüne sürpriz maliyet artışı çıktı. Üretilen her litre yağ için, geri kazanım payı olarak üreticiden 20 kuruş tahsil edilmesi öngörülen teklif, bitkisel yağ sanayine yılda 700 milyon TL’ye ulaşan ilave maliyet getiriyor. “Tasarı görüşe açılmadığından katkıda bulunma şansı yakalayamadık.” diyen sanayici, yüzde 10 maliyet artışının tüketiciye yansımasının kaçınılmaz olduğunu vurguluyor.

Turyağ, ‘dünyanın en uzun kurabiye zinciri’ ile Guinness Rekoru kırdı

Turyağ, Türk ustalarla yeni bir Guinness dünya rekoruna imza attı. 8 Mayıs Salı günü İstanbul’da Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen ustaların katılımıyla gerçekleşen Turyağ Bahar Şenliği’nde yapılan rekor denemesi sonucunda, Turyağ ‘dünyanın en uzun kurabiye zinciri’yle Guinness Rekorlar Kitabı’na da girdi. Rekor için toplam 60 kilo un, 200 adet yumurta ve 40 kilo yağ kullanılarak hazırlanan kurabiyeler, Turyağ çalışanları ve çok sayıda ustadan oluşan 100 kişilik bir ekip tarafından “T” harfini oluşturacak şekilde dizildi.

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği’nin yeni Genel Sekreteri Ahmet Atıcı oldu

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Genel Sekreterliği görevine sektörün deneyimli isimlerinden Ziraat Yüksek Mühendisi Ahmet Atıcı getirildi.

Ortadoğu’ya zeytinyağı ihracatımız yüzde 103 arttı

Türkiye’nin 2017/18 sezonunun ilk üç ayında Ortadoğu ülkelerine zeytinyağı ihracatı yüzde 103 artarak 6 milyon 228 bin dolardan, 12 milyon 635 bin dolara yükseldi. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Şafi Tunç, Ortadoğu pazarında zeytinyağı ihracatı yanında, zeytin ihracatının da gelişme potansiyeli olduğunu söyledi.