-10.7 C
Ankara
Çarşamba, Ocak 20, 2021

TBMM'de Tarım

Gökçel: “Çiftçiler yok olurken tarım kredi kooperatifleri üstüne bir de haciz darbesi vuruyor.”

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türk tarımının AK Parti döneminde en karanlık günlerini yaşadığını savundu.

Gaytancıoğlu: “Kapatılsa çiftçinin haberi olmayacak bir bakanlığın bütçesini görüşüyoruz.”

TBMM Genel Kurulunda görüşülen Tarım ve Orman Bakanlığının 2021 yılı bütçesi üzerine konuşan CHP’li Gaytancıoğlu; “Kapatılsa çiftçinin haberi olmayacak bir Bakanlığın bütçesini görüşüyoruz. Hakikaten Bakanlıkla çiftçinin bağı tamamen kopmuştur.” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı 2021 yılı bütçesi 51,5 milyar lira

TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının 2021 bütçesi ile ilgili konuşan Bakan Pakdemirli, Bakanlığının 9 program, 16 alt program ve 41 faaliyetten oluşan 2021 bütçesinin bir önceki yıla göre %27,8 artışla 51,5 milyar lira olduğunu kaydetti.

Ergun: “50 kuruş artırım beklentileri karşılamadı”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Muğla Milletvekili Metin Ergun, 2 lira 30 kuruş olan çiğ süt fiyatlarında yapılan 50 kuruş artırımın beklentileri karşılamadığını, çiğ süt referans fiyatının 3 lira 60 kuruşun altında olmaması gerektiğini savundu.

Pakdemirli: “26,5 milyar lira hibe desteği ile kırsalda 48,5 milyar liralık yatırım yapıldı”

Genç Çiftçi, Kırsal Kalkınmada Uzman Eller, ORKÖY projeleri ve IPARD hibeleri dâhil, bugüne kadar toplam 480 bin projeye, reel rakamlarla 26,5 milyar lira hibe desteği ödediklerini ifade eden Bakan Pakdemirli; “Bu destekler sayesinde, kırsalda reel olarak yaklaşık 48,5 milyar liralık yatırım yapıldı, 350 bin yeni istihdam oluşturuldu.” diye konuştu.

Bakanlık taşra teşkilatına 826 kadrolu işçi alacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlık taşra teşkilatına 826 kadrolu işçi alımı yapılacağını açıkladı.

Son Haberler

Borçlu çiftçinin bağ, bahçe, tarlası satılık

Ziraat Bankası’nın internet sitesindeki ilanlarda tam 874 adet satılık tarla, bağ ve bahçe bulunuyor. Çiftçiler borçlarını ödeyemedikçe, geçim kaynağı olan tarlalar Ziraat Bankası’nın eline geçiyor. İlanlarda 1 milyon liralık bahçeler de var, 15 bin liralık buğday tarlaları da.

Pakdemirli yerli elektrikli traktör için tarih verdi

Bakan Pakdemirli, salgından dolayı geciken elektrikli traktörün 3 ay içinde banttan ineceğini açıkladı. Bakan Pakdemirli, büyük tasarruf sağlayacak olan elektrikli traktörle ilgili, “Dünyada Türkiye'den başka seri üretime hazır bir elektrikli traktör platformu yok” dedi.

100 bin kişi başvurdu, 826 personel alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatlarında istihdam edilmek üzere İŞ-KUR kanalıyla ilana çıkılan 826 daimi Tarım İşçisi alımı, Noter tarafından gerçekleştirilen kura çekim işlemi ile tamamlandı.