Ana Sayfa Kitap & Etkinlik

Kitap & Etkinlik

Kadın-erkek eşit(siz)liğinin kitabı yazıldı: EYVAH CEO DOĞURUYOR!

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin küresel bir sorun olduğuna inanan Murat Yeşildere, ilk kitabını yazdı: Eyvah CEO Doğuruyor! Kitapta, eğitimden iş hayatına, sanattan politikaya kadınların üstlendikleri rollere dair yazılar ve güncel araştırma verileri yer alıyor. Gelirinin tamamı “Yanındayız Derneği”ne bağışlanacak olan kitap, eşitlik savunucusu bir erkeğin gözlerinden toplumsal cinsiyet eşitliğini sorguluyor.

Aliş’e Yaşam Dersleri

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Şişli Şube Başkanı Ersin Varlık Aşlamacı, yazdığı ilk kitabı ‘Aliş’e Yaşam Dersleri’nde, Halil Cibran’dan Ahmet Arif’e, Cengiz Aytmatov’dan Aziz Nesin’e Türk ve Dünya edebiyatına damga vurmuş 52 kişinin eserlerinden bölümlere ve yaşam öykülerine yer veriyor. Yazar, tüm geliri öğrencilere bağışlanacak olan kitabında, torunu Ali Şemsi’ye (Aliş) kendisinin de tavsiyelerinin yer aldığını ifade ediyor.

Ünlülerden çocuklarıyla beraber Koruncuk’a tam destek!

Ünlü oyuncu Burcu Kara, eski manken ve oyuncu Ceyda Düvenci, oyuncu Aslı Tandoğan, İftarlık Gazoz’, ‘Siccin 2’ filmlerinin kahramanı Berat Efe Parlar, ekranların sevilen ‘Kıvırcık’ı Alihan Türkdemir, Uzman Dr. Ender Saraç ve eşi Benan Saraç Omega3 farkındalığı uyandırmak adına Koruncuk’a destek amacıyla bir araya geldi.

“Anadolu’nun Bulgurlu Yemekleri”

Duru Bulgur, “Anadolu’nun Bulgurlu Yemekleri” kitabıyla Türk mutfağının saklı kalmış lezzetlerini gün yüzüne çıkardı.

At Hekimliği

Editörlüğünü Prof. Dr. Ender Yarsan’ın üstlendiği ve alanında uzman 38 akademisyen/veteriner hekimin katkılarıyla hazırlanan At Hekimliği kitabı, içerdiği en güncel bilgilerle bu alandaki bilimsel boşluğu dolduracak kaynak bir kitap olarak öne çıkıyor.

Türkiye’nin Kelebekleri Arazi Rehberi

Kelebek gözlemcilerinin dört gözle bekledikleri Türkiye’nin Kelebekleri Arazi Rehberi artık kitabevi raflarında...

Yasal Mevzuat Çerçevesinde Gıda Güvenilirliği

Yasal Mevzuat Çerçevesinde Gıda Güvenilirliği kitabı, gıdanın üretimi, işlenmesi ve dağıtımının herhangi bir aşamasında yürütülen faaliyetlerin yasal mevzuat çerçevesinde gıda güvenilirliği gereklilikleri konularında bilgilerin yer aldığı bir kaynak olma özelliğini taşıyor.

Lezzet+1 Yemek Atölyesi

Down Sendromu Derneği ve Hilton İstanbul Bomonti’den mutfakta harikalar yaratmak isteyen Down Sendromlu gençlere rehber niteliğinde bir kitap.