22 C
Ankara
Cumartesi, Haziran 15, 2024

un

TMO ekmeklik buğday satışı yapacak

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), ekmeklik un piyasasının regülasyonu amacıyla elektronik satış platformu üzerinden ekmeklik buğday satışı yapacağını duyurdu.

Bakanlık 5 yıldır o maddelere rastlamamış

'Unlu mamul ürünlerinde, kanserojen maddeler E928 (benzoil peroksit) ve E924 (potasyum bromat) kullanıldığı iddialarına’ Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Bakanlık açıklamasında, “21.11.2015 - 21.11.2020 tarihleri arasında son beş yılda un ve unlu mamul üretim ve satış noktalarında 513.493 denetim gerçekleştirilmiş olup, bahse konu maddeler acısından hiçbir olumsuzluk tespit edilmemiştir.” ifadelerine yer verildi.

Pakdemirli: “Efendim ‘Buğday ithal ettin’… İthal ettin de fabrikalar çalışıyor.”

Türkiye'nin tarım ve gıda ürünlerinde ihracatçı ve ithalatçı olduğunun hep konuşulduğunu belirten Pakdemirli, “Efendim 'Buğday ithal ettin'... İthal ettin de fabrikalar çalışıyor. Buğday ithal ettin, un yaptın, makarna yaptın. Unda dünyada birinci, makarnada dünyada ikinciyiz.” dedi.

Tatlı krizini doğru yönetmenin 9 yolu

Bazen mutluluktan ya da üzüntüden, bazen de kendiliğinden gelen tatlı isteği kriz haline dönüşebiliyor. Karbonhidrat ve yağ oranı yüksek besin öğelerinden oluşan tatlı, günlük ihtiyaçtan fazla tüketildiğinde obezite, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik hastalıklara yol açabiliyor.

Koronavirüs günlerinde en çok satan ürünler: Makarna, un, bakliyat

Korona virüs salgının ülkemizi etkilemeye başladığı Mart ayının başından beri halkın alışveriş ve tüketim alışkanlıklarında farklılıklar ortaya çıktığını söyleyen TPF Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, Son bir ay içinde temel gıda kategorisinde en çok satan ürünlerin; sırasıyla, makarna, un ve bakliyat ürünleri olduğunu açıkladı.

Bakan Pakdemirli’den buğday dış ticareti açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin kendi ihtiyacını karşılayacak buğday üretimi gerçekleştirdiğini belirterek, "Son 17 yılda buğday ticaretinden ülke ekonomisine 12,5 milyar dolarlık katkı sağlandı." dedi.

Firuz Kanatlı, ETİ ve aşk

Aslında merhum Firuz Beyefendi'yi gıyabında hepimiz tanırız. Şahsen tanışmamış olsak da başarılarını bilir, ürettiklerini kullanırız. Ben şahsen de tanımış olan mutlulardan biriyim.

Palandöken: “Gıda ürünlerinde KDV karmaşası son bulmalı!”

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, gıdada farklı oranlarda KDV uygulamasının kayıt dışılığa yol açtığını açıkladı.

Buğdayı Karalayacağımıza Sahip Çıkmalıyız!

Yemek Stilisti ve Gastronomi Danışmanı Aydan Üstkanat, buğdaya karşı açılan savaşa karşı çıkıyor ve Anadolu topraklarındaki atalık buğdaya sahip çıkmanın önemine dikkat çekiyor.

‘Year of Pulses’ closes with call to build on strong momentum among famers, private sector

Although the International Year of Pulses has helped raise awareness globally of the many benefits of pulses, such as beans, lentils and chickpeas, gains must be further strengthened to achieve the international community's new development goals, the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO) said today.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img