TMO ekmeklik buğday satışı yapacak

0
648
TMO ekmeklik buğday satışı yapacak

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), ekmeklik un piyasasının regülasyonu amacıyla elektronik satış platformu üzerinden ekmeklik buğday satışı yapacağını duyurdu.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), ekmeklik un piyasasının regülasyonu amacıyla elektronik satış platformu üzerinden ekmeklik buğday satışı yapacağını duyurdu.

TMO duyurusunda, Ekim ayında başlayan satışların Kasım ayı itibariyle devam ettiği bildirildi. Özellikle salgın dönemiyle birlikte yurt içi ve yurt dışı piyasalarda buğday fiyatlarındaki artışlar sebebiyle ekmeklik un fiyatlarında bölgelere göre değişmekle birlikte önemli ve hızlı artışlar görüldüğü ifade edilen duyuruda, “TMO olarak un piyasalarındaki bu istikrarsızlığı önlemek amacıyla stoklarımızdan yapılan ekmeklik buğday satışlarının miktarı arttırılmış ve un piyasalarındaki etkilerini izlemek üzere de Elektronik Satış Platformu üzerinden takip sistemi başlatılmıştır.

Kasım ayı itibariyle uygulamaya alınan Elektronik Satış Platformu ile un sanayicilerimize arz ettiğimiz buğday karşılığının ekmeklik un olarak makul fiyattan piyasaya sunulması taahhüt altına alınmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Duyuruda; bu kapsamda, piyasaya makul fiyatlarla un vereceğini taahhüt eden firmaların, fiyat taahhütlerini TMO Elektronik Satış Platformuna tanımladığı; firmaların fiyat taahhütlerini teyit eden faturalarını TMO Elektronik Satış Platformu sistemi üzerinden ibraz etmeleri sağlandığı ve ibraz edilen faturaların ayrıca ilgili kurumlar nezdinde teyit edildiği kaydedildi.

Kurumun bu uygulaması kapsamında yaklaşık 300 un sanayicisinin başvurarak taahhütte bulunduğu, taahhüt edilen un fiyatlarının ağırlıklı ortalamasının 130 TL/çuval olduğu; 130 TL/çuval fiyat altında un fiyatı taahhüt eden firmalara fiili kapasitelerinin %50’si kadar tahsisat yapıldığı belirtildi.

Geçtiğimiz ay un fiyatlarının ülkemiz genelinde 150 TL/çuval fiyata kadar çıktığı ifade edilen açıklamada; “Kuruluşumuz tarafından hayata geçirilen uygulama sayesinde un piyasaları üzerinde %10-15 civarı bir düşüş ile çok önemli bir regülasyon sağlandığı görülmektedir. Özellikle fırıncı esnafının ve ekmek üreticisi işletmelerin TMO tarafından tahsis yapılan ve uygun fiyatla piyasaya un arz eden un işletmeleri hakkında Taşra Şube Müdürlüklerimiz ve bağlı oldukları fırıncı odaları ile temasta bulunmaları önem arz etmektedir.” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here