-5.2 C
Ankara
Salı, Ocak 19, 2021

koronavirüs salgını

WEF: Koronavirüs salgını eşitsizlikleri ve sosyal parçalanmayı artırıyor

2020 yılında dünya, salgın gibi uzun vadeli riskleri görmezden gelmenin yıkıcı etkilerini yaşadı, bugün yayımlanan Küresel Riskler Raporu 2021’e göre ise pandemi artık acil bir risk. COVID-19 salgını eşitsizlikleri ve sosyal parçalanmayı artırıyor, önümüzdeki 3-5 yıl içinde ekonomiyi tehdit edecek ve 5-10 yıl içerisinde ise jeopolitik istikrarı zayıflatacak. Aynı zamanda çevresel kaygılar hala gelecek on yıl için olasılık ve etki açısından listenin başında geliyor.

İçişleri Bakanlığından 81 İle Koronavirüs Salgını Yeni Tedbirler Genelgesi

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine koronavirüs salgını ile ilgili yeni tedbirler içeren genelge gönderdi.

Koronavirüse karşı kullanılan el dezenfektanları el egzamasına neden olabilir

Virüsten korunmak için hemen herkes dezenfektan ya da kolonya kullanmaya başladı. Ancak dezenfektan ve kolonyanın kimyasal içeriğe sahip olması egzaması olanları olumsuz yönde etkileyebilir.

Lüleburgaz Belediyesi salgın geçene kadar kira almayacak

Lüleburgaz Belediyesi koronavirüs salgını geçene kadar kendisine ait olup genelge kapsamında kapatılan veya kısıtlanan işyerlerinden kira almama kararı aldı.

Pandemi ile mücadelede önemli bir sorun: ‘bilgi fazlalığı’

Binlerce hekimi online platformda buluşturan SolunumDijital’in en önemli gündem maddelerinden biri Covid-19 pandemisi oldu. Göğüs hastalıkları ile ilgili tüm konuların ele alındığı kongrede Prof. Dr. Selma Metintaş, Covid-19 pandemisine ilişkin infodemi (bilgi fazlalığı) yaşandığını belirtirken, bu soruna karşı kanıta dayalı bilginin önemini vurguladı.

Pakdemirli: “Dijital Tarım Pazarında işlem hacmi 110 milyon lirayı aştı”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yalnızca 4 aydır aktif olmasına rağmen Dijital Tarım Pazarı kapsamında yapılan işlem hacminin 14 milyon doları yani 110 milyon lirayı aştığını açıkladı.

Kimya Mühendislerinden dezenfektan uyarısı!

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı F. Mehlika Koç uyardı: “Kişisel sağlığımız açısından dezenfektanlar yalnızca su ve sabuna erişim sağlayamadığımız zaruri durumlarda kullanılmalıdır.”

Karantina kilolarını verirken sağlığınızdan olmayın

Normalleşme süreci ile birlikte bireyler, almış olduğu fazla kiloları vermek için çeşitli arayışlara girerken, birçok kişi sağlık açışından oldukça zararlı tek tip, yetersiz ve dengesiz beslenme programlarına yöneldi.

Pandemi tabldottaki öncelikleri değiştirdi!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının getirdiği normalleşme süreci ile birlikte açılan fabrikalara, evlere taşınan ofislere dönüşler başladı. Normalleşme süreci önlemleri kapsamında gözler bu kez de işyeri yemekhanelerine çevrildi. Pandeminin ardından bu alandaki kurallar ve öncelikler de yeniden düzenlendi.

Covid-19 ile ilgili bu yeni verilere dikkat!

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, ABD Hastalık Kontrol Merkezi’nin virüs ile ilgili, özellikle de Covid-19’un nasıl bulaştığıyla ilgili yeni verilerine dikkat çekiyor.
- Advertisement -

Latest News

İşte doğal gaz faturalarını düşürecek önlemler

Kar yağışı ve soğuyan havalar sebebiyle doğalgaz tüketimi arttı. Doğalgaz kullanırken bazı konulara dikkat edilerek faturaları aşağı çekmek ve yüksek konfor elde etmek mümkün. Ancak doğru bilinen yanlışlar doğalgaz tüketimini artırıyor, faturalar yüksek geliyor. Üstelik ödenen yüksek tutarlara rağmen evler yeterince ısıtılamıyor.
- Advertisement -