11.2 C
Ankara
Cuma, Şubat 23, 2024

Gaziantep

2020 yılının Coğrafi İşaret şampiyonu Bolu oldu

Destek Patent tarafından derlenen TÜRKPATENT’in 2020 yılına ait verilerine göre, en çok coğrafi işaret tescili gıda alanında alınırken, en çok tescil alan il ise Bolu oldu. Bolu’yu, Adana ve Gaziantep takip etti.

Gaziantep 37 tescille coğrafi işarette lider

Antalya Ticaret Borsası ile Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen “Sizin Oraların Nesi Meşhur?” programında Gaziantep’in yöresel ürünleri ve coğrafi işaretli ürünleri konuşuldu.

“Avrupa’da diyabetin en hızlı yükseldiği ülke Türkiye”

Şeker Hastalığı diğer adıyla diyabet; sık görülen, ciddi sonuçlara yol açan ve pankreasın ürettiği insülinin yetersizliği veya etkisizliğinden kaynaklanan bir rahatsızlık. Avrupa ülkeleri içerisinde Rusya ve Almanya’dan sonra diyabetin en fazla görüldüğü üçüncü ülke Türkiye. Son 10 yılda diyabete yakalanan hasta sayısında ise yüzde 100 oranında bir artış var.

Gastronomi turisti daha fazla para harcıyor

Gastronomi turistleri ile normal turistler arasındaki farklılıkları ortaya koyan bir araştırmaya göre, gastronomi turistleri ortalama 945 doların 259 dolarını yeme içmeye harcıyor. Normal turistlerin ise 837 doların 171 dolarını harcadığı ortaya çıktı.

Gastromasa, dünyaca ünlü şefleri İstanbul’da buluşturuyor

Bu yıl 3.'sü düzenlenen Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı için geri sayım başladı. Dünya gastronomisinin önemli şeflerine ev sahipliği yapacak olan konferansta bu yılın teması 'Ürün'.

“Antepfıstığı festivali” tarlada hasat ile başladı

Bu sene 10’uncusu düzenlenen Gaziantep Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali, Karkamış’ın Teketaşı Köyü’nde ilk kez bir tarlada hasat ile başladı.

Zamana meydan okuyan Antep fıstığı ağaçları

TEMA Vakfı, Nestlé Damak iş birliği ile uyguladığı Fıstığımız Bol Olsun projesi kapsamında yürüttüğü çalışmalar sonucunda Gaziantep’te 12 adet Antep fıstığı “anıt ağaç” adayı tespit etti. Ağaçların yaşları 400 ile 800 yıl arasında değişiyor.

2017’yi yeni yatırımla karşılamaya hazırlanıyor

2016 yılını, ciro bazında yüzde 30 oranında büyüme rakamı ile kapatmaya hazırlanan Oba Makarna, 2017 yılında kapasite artışı ve yeni ürün gamı için ilave 9 milyon Euro tutarında bir yatırım yapacak.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi, Gaziantep’te toplandı

Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Yönetim Kurulu, kırmızı et sektöründe sahada yaşanan sorunları dinlemek ve çözüm önerilerini ele almak amacıyla Gaziantep’te bulunan besi işletmelerini ziyaret etti.

“Gaziantep’i, Türkiye’nin tarımda dünyaya açılan kapısı haline getirmek istiyoruz”

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Gaziantep’i Türkiye’nin tarımda dünyaya açılan ihracat kapısı ve üs merkezi haline getirmek istediklerini ifade etti.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img