Ulusal Kırmızı Et Konseyi, Gaziantep’te toplandı

0
1124
Ulusal Kırmızı Et Konseyi, sektörün sorunlarını Gaziantep'te ele aldı.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Yönetim Kurulu, kırmızı et sektöründe sahada yaşanan sorunları dinlemek ve çözüm önerilerini ele almak amacıyla Gaziantep’te bulunan besi işletmelerini ziyaret etti.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi, sektörün sorunlarını Gaziantep’te ele aldı. Konseyden yapılan açıklamada, 10 Aralık 2016 tarihinde gerçekleşen saha ziyaretleri esnasında Yönetim Kurulu Toplantısının da düzenlendiği ve toplantıda kırmızı et üretiminde yaşanan sorunların kapsamlı olarak ele alındığı bildirildi.

Açıklamada, yapılan değerlendirmeler sonucunda sektöre ilişkin aşağıdaki sorunların tespit edildiği vurgulandı:

“Besilik hayvan materyali ithalatında sürekli ve yeterli hayvan temininin sağlanamaması nedeniyle besi işletmeleri düşük kapasite ile üretim yapmaktadırlar. Bu durum işletme maliyetlerini ve kırmızı et üretimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle işletmeler kesime gelen hayvanlarını yeni hayvan girişi gerçekleşene kadar bekletmeyi tercih etmektedirler. Bu da sektörde et üretim miktarlarında dalgalanmalara neden olmaktadır.

İç piyasadan besilik hayvan temini ise sağlık problemleri, hayvan kayıtlarındaki eksiklikler, yüksek miktarlardaki alımın getirdiği fiyat istikrarsızlığı gibi nedenlerle küçük işletmeler (0-100 baş) dışındaki işletmeler için uygun görülmemektedir.

Çiğ süt fiyatlarındaki gerilemeye bağlı olarak damızlıklardan elde edilen erkek buzağı fiyatlarında görülen artışlar da besi materyali fiyatlarına olumsuz olarak yansımaktadır.”

Besi maliyet çalışması

Toplantıda ayrıca UKON Yönetim Kurulunca üç ayda bir yayınlamaya başlanan besi maliyet çalışması üzerinde de kapsamlı değerlendirmelerde bulunulduğu, çalışmanın sektördeki maliyet fiyatlarını objektif olarak ortaya koyduğu belirtildi.

Besi işletmelerinin kendilerine göre farklı sorunları olabileceğini kaydeden UKON Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince, buna karşın Konsey olarak görevlerinin ulusal bazda, tüm sektörü kapsayacak şekilde çözüm üretmek olduğunu, bu kapsamda yerli üretimin geliştirilmesini hedef aldıklarını ve Bakanlık tarafından atılan adımları desteklediklerini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz