19 C
Ankara
Cumartesi, Haziran 15, 2024

ambalaj

Tüketicilere ambalaj aldatmacası uyarısı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Engin Ulusoy, kent genelinde yaptıkları denetimlerde darası alınmadan satışa sunulan paketli ürünler ile sabit gramajlı paketli ürünlerde aldatıcı uygulamalar yapıldığını belirterek, tüketicileri uyardı.

Sebze ve Meyve Viyolü ile ödül aldı

Ankutsan, “Ambalaj Ay Yıldızları” yarışmasında ‘’Satış Noktası Sergileme, Sunum ve Muhafaza’’ ürünleri kategorisinde Sebze ve Meyve Viyolü ileYetkinlik Ödülü’ne layık görüldü.

Pürsu’ya ambalaj tasarımı ödülü

Koç Topluluğu markalarından Pürsu, Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından düzenlenen ‘’Worldstar Global Packaging Awards’’tan ödülle döndü.

Tezel: “Sanayicinin maliyet artışı yüzde 30’un üzerinde”

SETBİR Başkanı Tarık ​Tezel, enerji, ambalaj, işçilik, uluslararası emtia piyasaları ve diğer endüstriyel girdiler ile birlikte satış daralmasının yarattığı finansman maliyetleri de göz önüne alındığında, et ve süt sanayinde maliyet artışının yüzde 30’un üzerinde olduğunu belirtti.

Pandemide ambalajlı gıdanın önemi arttı

Tüketicilerin satın alma kararını etkileyen faktörlerin başında gelen ambalajın etkisi pandemi döneminde katlanarak arttı. Bu dönemde özellikle gıda sektöründe ambalajlı ürünler büyük önem kazandı.

Ambalaj üretiminde ilerlerken, geri toplamada sınıfta kalmayalım

Türkiye global ambalaj dünyasında ilk onun içinde zirveye doğru gidiyor. Bir de geri toplama kültüründe aynı hızlı gelişimi yakalayabilse, ekonomiye ve çevreye katkısı çok daha büyük olacak.

Yoğurt kabından dergi poşetine, ambalajlardan geri kazanım katılım payı alınacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Taslağını görüşe açtı. Taslağa göre, plastik, cam, kompozit, ahşap ve metal ambalajlardan geri kazanım katılım payı alınacak. Uygulama 30 Haziran’da devreye alınacak.

“Gıda denetimlerinin daha etkin yapılabilmesi için daha fazla sayıda Gıda Mühendisi istihdam edilmeli!”

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube, bu ayın konusu olarak belirlediği ‘Gıda Ambalajları’ ile ilgili bilgi notu yayınladı. Gıda denetimlerine de yer verilen bilgi notunda; Tarım ve Orman Bakanlığının denetimleri daha etkin yapılabilmesi için daha fazla sayıda Gıda Mühendisi istihdam etmesi gerektiği ve güvenli gıda tüketimi için her tüketicinin aynı zamanda bir denetçi olduğu hatırlatıldı.

Tetra Pak İzmir Fabrikası yeniden dünyanın “en iyisi”

Tetra Pak’ın 4 kıtada 36 ülkeye ihracatı ile bölge üssü olan İzmir Fabrikası, 2018 yılında da dünyadaki en iyi Tetra Pak fabrikası seçildi.

Yağ fiyatlarına geri dönüşüm zammı

Geri dönüşüm yasa teklifinden, bitkisel yağ sektörüne sürpriz maliyet artışı çıktı. Üretilen her litre yağ için, geri kazanım payı olarak üreticiden 20 kuruş tahsil edilmesi öngörülen teklif, bitkisel yağ sanayine yılda 700 milyon TL’ye ulaşan ilave maliyet getiriyor. “Tasarı görüşe açılmadığından katkıda bulunma şansı yakalayamadık.” diyen sanayici, yüzde 10 maliyet artışının tüketiciye yansımasının kaçınılmaz olduğunu vurguluyor.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img