Mahmut Türkmenoğlu Kooperatifçilik Vakfı, Türkiye’de kooperatifçiliği tüm yönleriyle masaya yatırıyor. “Tarımsal Kooperatifçilik Stratejisi Ne Olmalı?” başlıklı Çalıştayın düzenleyicisi Mahmut Türkmenoğlu Kooperatifçilik Vakfı Başkanı Mehmet Sever, Türkiye tarımını kooperatifçiliğin kurtaracağını söyledi.

Mahmut Türkmenoğlu Kooperatifçilik Vakfı, Türkiye’de kooperatifçiliği tüm yönleriyle masaya yatırıyor. 21 Ekim 2018 Pazar günü İzmir- Urla- Bademler Doğal Yaşam Köyü’nde Kooperatifçilik Çalıştayı düzenlenecek. Çalıştaya Tarım ve Orman Bakanlığı temsilcileri, kooperatif yöneticileri, akademisyenler, ziraat odası temsilcileri, ziraat mühendisleri oda temsilcileri, yerel yönetim temsilcileri ve ilgili diğer bileşenler katılacak.

“Tarımsal Kooperatifçilik Stratejisi Ne Olmalı?” başlıklı Çalıştay’da dört ayrı oturum gerçekleştirilecek. Urla-Bademler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin bünyesinde yer alan Bademler Doğal Yaşam Köyü’nde kurulacak 4 adet kıl çadırda, “Tarımsal Kooperatifler Nasıl Bir Örgütlenme Stratejisi Benimsemeli”, “Tarımsal Kooperatiflerde Demokrasi ve Katılımcılık Nasıl Olmalı”, “Tarımsal Kooperatifler ile Yerel Yönetimler ve Demokratik Kitle Örgütleri Arasındaki İlişkiler Nasıl Olmalı” ve “Devletin Tarım ve Tarımsal Kooperatifçilik Politikası Nasıl Olmalı” başlıklı konular tartışılacak. Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı’nın genel yönetimini yapacağı Çalıştayda; Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Prof. Dr. Murad Yercan, Prof. Dr. Yaşar Uysal ve Prof.  Dr. Hüseyin Polat çalışma grupları kolaylaştırıcı olacak.

Çalıştay hakkında açıklama yapan Mahmut Türkmenoğlu Kooperatifçilik Vakfı ve Bademler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Sever, “İzmir kooperatifçilik konusunda Türkiye’ye model oldu ancak bu konuda alınması gereken yeni mesafeler var. Türkiye tarımını kooperatifçilik kurtaracaktır. O yüzden konunun tüm yönleriyle tartışılması ve ülkeye yeni bir kooperatifçilik stratejisinin çizilmesinin doğru olacağını düşünüyoruz. Çalıştayımızın bu çabalara katkıda bulunması amacındayız” dedi.

Çalıştay sonucu ortaya çıkan görüşler ve öneriler daha sonra bir kitapçıkta toplanarak kamuoyu ve ilgili kurumlarla paylaşılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz